www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Slipknot


Guest Magnitude
 Share

Recommended Posts

:)

Poate cineva sa le shuteasca de pe acolo? eu nu stiu cum.. sa le dam oamenilor :)

Mersi Geiger, esti dragut ca de obicei!

 

Hmm nu stiu in ce masura intra asta la copyright infringment dar here goes : http://javimoya.com/blog/youtube_en.php

Imi cer scuze de la locuitorii Zambiei, tocmai am aflat de la Cosu ca si ei au Google Video.

Deutschland über alles!

Link to comment
Share on other sites

Mersi Geiger, esti dragut ca de obicei!

Imi cer scuze de la locuitorii Zambiei, tocmai am aflat de la Cosu ca si ei au Google Video.

Deutschland über alles!

Din ce am inteles eu locuitorii Zambiei au google video pentru ca nu cenzureaza rezultatele cautarii ( de ex in Germania continutul nazist nu este afisat de google yahoo si altii) De aici diverse probleme legate si implicit indisponibilitatea seriviciului.

 

Scuze pentru offtopic

 

Later edit : ala care n-o sa se abtina si o sa vina sa ne povesteasca despre calitatea muzicii prestate de slipknot o sa se aleaga cu un mare warn de procent inca nehotarat. Deci beware!

Link to comment
Share on other sites

Guest Magnitude

Mai oameni nu va merge linku?? Killahead iti trebuie Quick time 8.Intrati atunci pe google video cautati cuvantul: slipknot , si va uitati pana vedeti 3 oameni in prim plan si scrie sub imagine ceva cu equipament.Dati-i play si hai sa discutam !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_T

Asta e ce am inteles eu:

 

Spune ca foloseste headuri Knucklehead Reverb (Rivera) cu lampi 6L6, desi poate pune si EL34 in ele. O unitate GCX pentru efectele din loopul headurilor. Maxon OD9 overdrive pt. solouri cu care forteaza probabil intrarea headurilor pt mai mult sustain. Headurile astea au canalul de drive in configuratie 3+0 (3 etaje de amplificare) si nu au prea mult sustain.

Link to comment
Share on other sites

e veke aparitia :) .iti zic io c-a trecut la charvel.slipknot tocmai au castigat un grammy award pt "best metal performance cu piesa "before i forget" http://www.roadrun.com/news/story.aspx?newsitemID=10855

.in clipul acelei piese(ulnul din ultimle clipuri slipknot) jim se afisheaza cu "noul sau charvel" :(. de asemenea exista si livuri recente in care evolueaza pe charvel )

(oricum fender-jackson-charvel ce mai conteaza, e din same big happy familly) B)

 

jim root apare in catalogul fender 2005 cu un strat flat head, cu eterna configuratie de 81-60 :)

ps: configuratia aia nu e chiar asha de eterna. cu cealalta trupa a sa STONE SOUR foloseste alta configuratie : 60-60 :)

Edited by pixy
Link to comment
Share on other sites

Ma acu sa nu mi-o luati de rau dar nu-i cam mult echipament degeaba? Ce mere sound au tipii de le trebuie bastai rackurile? Probabil ca o a ma contraziceti da la cati sunt nu mi se pare ca au nevoie de atatea efecte. Inteleg un chitarist de fata sa aibe atatea scule ca sa-si scoata niste sunete ca lumea...

Eu ii apreciez pe astia pentru ca reusesc sa isi egalizeze bine instrumentele si ca nu fac terci melodiile alea.

Link to comment
Share on other sites

Slipknot au facut probabil tot timpul o muzica placuta/apreciata de unii sau altii, este vb numai de gustul ascultatorului.

Intr-adevar cauta un sunet cat mai RAW cu ai spus si tu, dar chestia asta se reflecta printr-un sound mai bun.

Daca ai asc albumele lor de la primul pan' la ultimul iti dai seamna de progresul facut la capitolul sunet, nu numai chitarile dar si restul instrumentelor s-au imbunatatit.

Edited by sheriff_dodiez
Link to comment
Share on other sites

eu tot il astept pe mibu sa vina sa va explice ca nu e delok mult ce au ei acolo, ba kiar e "decent" .am vazut riguri de 2 ori mai complexe si mai incarcate.

 

Mie mi se par niste rack-uri foarte SIMPLE. In afara de amplificatoare mai au 3-4 pedale. Ce e asa complex la asta? Un OD, un octaver, ceva de modulatie si probabil un delay. Singurul mai deosebit e octaverul, in rest...

 

ai perfecta dreptate.(postam si io in acelashi timp) e chiar un rig simplutz si facut din "STRICTUL NECESAR"

Link to comment
Share on other sites

Lasati fratilor sa fiu io mandru. Daca voi aveti atatia bani de dat pe scule bravo voua: eu n-am. Eu imi fac singur sculele (nu stiu cat de multi dintre voi se mandresc cu asta) si le scot la un pret acceptabil si stiu si ce e in ele. Nu va mai dati atat de rotunzi ca puteti sa aveti toate sculele din lume ca totul se rezuma la ce faci cu ele. In cazul vostru, cum am mai zis, daca v-ar vinde cineva o rindea cu corzi la 3000$ ati spune ca aia e cea mai tare chestie de pe pamant.

 

Hai domnilor urechi fine prea bune pentru tranzistori, da-ti-mi warn sau ban ca imi exprim punctul de vedere.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.