www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Passive Vs. Active


Guest AlinMetallica
 Share

Recommended Posts

Guest AlinMetallica

cum scrie si in descriere , aici explicam ce inseamna una si alta... care e diferenta, si care consideram ca e mai buna

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Intra pe gay.com si vezi diferenta dintre activ si pasiv :)

Daca te refereai la doze ... poi e clar, evident si ai deschis topicul doar pentru lenesi. Active au o sursa de curent care le da putere si ai output (puterea de iesire a semnalului) mai mare.Bune pentru muzica agresiva in care se foloseste gain mare.

Passivele is foarte versatile, le poti folosi la orice stil de muzica, si nu sunt amplificare de o sursa de curent => output mai mic.

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Intra pe gay.com si vezi diferenta dintre activ si pasiv :)

Daca te refereai la doze ... poi e clar, evident si ai deschis topicul doar pentru lenesi. Active au o sursa de curent care le da putere si ai output (puterea de iesire a semnalului) mai mare.Bune pentru muzica agresiva in care se foloseste gain mare.

Activele is foarte versatile, le poti folosi la orice stil de muzica, si nu sunt amplificare de o sursa de curent => output mai mic.

 

vezi ca ai scris de doua ori active :). Cred ca a doua oara te refereai la pasive.

/ok vad ca ai corectat ^^. Mersi pentru explicatie, nici eu nu stiam care e diferenta

Edited by CreativeX
Link to comment
Share on other sites

Dozele active au aparut pentru a rezolva 2 probleme inerente ale celor pasive

1. Ca sa ai output mare trebuie magnet puternic si multe spire. Magnet puternic inseamna mai putin sustain, multe spire inseamna scaderea frecventei de rezonanta, adica mai putina inalte.

2. Dozele pasive au impedanta de iesire mare. Asta le face sa fie afectate de cabluri lungi si de impedanta de intrare a efectului/amplificatorului

 

Dozele active rezolva problemele astea:

1. Au magnet slab si putine spire, ceea ce le ofera un raspuns in frecventa foarte larg si sustain maxim. Semnalul este apoi amplificat de un amplificator integrat (de aici denumirea de active), si poate fi facut oricit de puternic.

2. Au impedanta de iesire foarte mica, ceea ce le face mult mai rezistente la problemele de mai sus.

 

citat dass101

Link to comment
Share on other sites

Active au o sursa de curent care le da putere si ai output (puterea de iesire a semnalului) mai mare.Bune pentru muzica agresiva in care se foloseste gain mare.

 

Fals. Putere = lucru / timp. Ce inseamna output? EMG-urile active au setate amplificatoarele astfel incat amplitudinea semnalului care iese din ele sa fie putin mai mare decat majoritatea humbuckerelor (EMG-85: 1V RMS, 3V peak, EMG-81: 1,25V RMS, 3,55V RMS peak). Asta nu inseamna ca e un standard intrinsec tuturor dozelor active. Exista si doze pasive mai puternice decat unele active. Se pot face doze active mai "slabe" decat single coil-uri, se pot face si cu semnal de 50V RMS daca vreti.

 

Passivele au dinamica mare [...] Activele sunt puternice si fac compresie la sunet

 

Fals, o continuarea a situatiei de mai sus: In cazul Blackout-urilor de la SD zice "Average Output Voltage: 0.65 Volts RMS" si "Maximum Output Voltage: 2.60 Volts RMS", ultima cifra reprezentand limita dupa care preampul incorporat intra in clipping la 9V. Dinamica perceputa tine mai mult de constructia (pre)amplificatoarelor ce urmeaza dupa chitara: daca un canal e facut sa fie clean la 0,6V RMS normal ca va distorsiona ca dracu' la 2,60. Deci din nou, nu confundati cauza cu efectul.

 

dass101 a explicat foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

Mie intotdeauna PU-urile active mi s-au parut overkill. Obtii o distorsiune mai dulce cu un output mai mic. Eu imi aduc aminte cand cantam prima oara la chitara eram cu gain-ul la 100% tot timpul. Acum stau cu el pe la 50%, iar tonul suna mult mai bine, in special pentru ca mi-am rafinat tehnica. Raspunde mult mai bine la diferite nuante. Sunt niste oameni pe care ii stiu care si-au luat de la inceput "MOAAHAM FRATE" Jackson V-Shape cu doze active peste tot ca sa sune mai metal yaay metal, si defapt ei nu stiu nici un acord. Nu vreau sa fac referire la vreun stereotip, ca au si dozele active un rol, dar nu cred ca o sa am vreodata nevoie de mai mult output decat am acum.

 

"Parerea mea."

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Scopul principal al dozelor active nu e sa obtii o tona de distors, asta poti obtine cu orice soi de doza, ci sa elimine principalul dezavantaj al dozelor pasive, si anume impedanta mare de iesire - care duce la pierderi de semnal prin cabluri lungi.

 

Faptul ca datorita constructiei poti avea semnal foarte mare, e altceva. Dar nu numai pt asta sunt bune dozele active.

 

Cat despre "compresie", am mai zis-o. O doza NU ARE CUM SA COMPRIME, cata vreme nu are un circuit activ care face asa ceva. Ea doar transforma vibratia corzilor in semnal electric.

Link to comment
Share on other sites

Scopul principal al dozelor active nu e sa obtii o tona de distors, asta poti obtine cu orice soi de doza, ci sa elimine principalul dezavantaj al dozelor pasive, si anume impedanta mare de iesire - care duce la pierderi de semnal prin cabluri lungi.

 

Faptul ca datorita constructiei poti avea semnal foarte mare, e altceva. Dar nu numai pt asta sunt bune dozele active.

 

Cat despre "compresie", am mai zis-o. O doza NU ARE CUM SA COMPRIME, cata vreme nu are un circuit activ care face asa ceva. Ea doar transforma vibratia corzilor in semnal electric.

 

Unele au compresor ca sa nu ajunga la cliping lucru ce schimba dinamica de interpretare.

Ia pune un obiect de fier mnoale pe doza sa vezi cat de puternbic este magnetul , de obicei este foarte slab fata de dozele pasive.Acest lucru asigura un sustain mai bun ,magnetul nu "franeaza" oscilatia corzilor.

Ca sa se compenseze lipsa de semnal mare se utilizeaza un preamp adaptor integrat in carcasa dozei ca sa ridice semnalul care in acest fel poate fi mai mare decat la cele pasive. au si filtru fix trece banda integrat in circuitul intern

 

NU IMPEDANTA MARE PE IESIRE !!!!!!!! (de unde le scoateti fratilor , e plin netrul de explicatii cu sutele pe site-uri despre aceste probleme dar trebuie si citite si intelese cat de cat)

 

Deci BUFFER .....IMPEDANTA MARE DE INTRARE !!! ptr. ca rezistenta de intrare sa nu shunteze sursa ( sa nu curga curent mare catre masa prin rez. de intrare cea ce duce la scvaderea amplitudini semnalului si in plus neliniar in frecvente caci impedanta este dependenta de frecventa. --------->

IMPEDANTA MICA DE IESIRE cea ce inseamna ca se adapteaza mai aproape de impedanta cablului astfel avem o banda de trecere mai uniforma plus valoarea mica plus capacutatea paralela al cablului rezulta un filtru trece jos cu frecventa de taiere mai ridicata( nu atenueaza prea tare inaltele ) etc etc

 

Intrarea statiei trebuie sa aiba impedanta mare , in jur de 500Kohm---1MOhm .

Cablul sa fie bun ca si ecranaj si cu capacitate specifica cat mai mica . Impedanta mare de intrare inseamna ca va fi sensibila si la zgomotele captate de cablu.(brum, radiofrecvente....etc)

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Ipotetic, "saturatia miezului" inseamna ceva pentru tine ?

 

Crezi ca se produce asa ceva intr-o doza de chitara ? (intreb foarte serios, nu e sarcasm)

Link to comment
Share on other sites

Ipotetic, "saturatia miezului" inseamna ceva pentru tine ?

Exact

Asa-i mai ales la Strat cu magneti Alnico fenomenul cu porecla de " Stratitis"

 

Nu prea inteleg cu atatea date disponibile pe internet de ce nu studiaza uni colegi inainte de a comenta pe un forum ?

Posturile ar trebui sa fie cat mai exacte posibil .

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Exact

Asa-i mai ales la Strat cu magneti Alnico fenomenul cu porecla de " Stratitis"

 

Nu prea inteleg cu atatea date disponibile pe internet de ce nu studiaza uni colegi inainte de a comenta pe un forum ?

Posturile ar trebui sa fie cat mai exacte posibil .

 

Sa-mi fie iertata ignoranta, dar eu stiam ca strat-itis se produce cand ridici dozele de pe o chitara stil Stratocaster prea aproape de corzi. Si magnetii puternici produc rezonante discordante in corzi ...

 

E prima oara cand am auzit ca ar avea legatura cu saturatia miezului, credeam ca doar la transformatoare se produce asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Sa-mi fie iertata ignoranta, dar eu stiam ca strat-itis se produce cand ridici dozele de pe o chitara stil Stratocaster prea aproape de corzi. Si magnetii puternici produc rezonante discordante in corzi ...

 

E prima oara cand am auzit ca ar avea legatura cu saturatia miezului, credeam ca doar la transformatoare se produce asa ceva.

 

Da , si din aceasta cauza !!! daca se pun corzi prea subtiri si lovesti prea tare sus peste octava suna de parca stranuta.

 

Daca pui corzi mai groase situatia se inbunatateste .

 

Din aceasta cauza spun uni ca Strat nu-i de metale .

 

Dar baietii pun humbucker la bridge si s-a rezolvat .

 

Sau chiar daca-i singlecoil dar cu alt tip magnet ce nu se satureaza la frecventele inalte de amplitudine mare .

 

 

Aici apare compromisul , ai Strat ce nu suna a Strat ...hehe .

 

Chitaristi au mai multe chitare mai ales ptr inregistrari dar in concert de multe ori folosesc chitare mai "universale" tip Powerstrat ce sa faca fata la de toate si numai rar schimba chitarele pe scena ptr. a avea cate un ton anume la cate o piesa sau pasaj in spectacolele mai pretentioase.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
am o curiozitate... cum ar fi o chitara cu o doza pasiva si una activa...

 

Poti sa le amesteci, sunt o gramada de variante pe net de cum/ce sa faci...Dar eu te intreb , merita ?Sunt si pasive foarte agresive...Dozele pasive sunt univers IMENS in care gasesti cam orice, numai sa stii ce vrei..Dozele active sunt mult mai putin reprezentate (EMG, Duncan, ...) insa si aici sunt destule modele din care pot sa alegi...chiar nu vad rostul pentru a amesteca pasivele cu activele..Oricum cand o sa bagi chitara prin 4-5 pedale si apoi in amp-ul cu gain-ul la maxim te asigur ca nu o sa mai faci nici o diferenta intre modelele de doze cu caracteristici similare.

Edited by zzz
Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica

da... cam am inteles... bine n-am inteles, da nu ma intelegeti gresit, sunt a 6-a , e primu meu an de fizica , electronica n-am facut iar magnetism am invatat putin (care sunt polii , formele magnetilor, magneti artificiali/naturali-care sunt, cum functioneaza busola si cam atat)... dar am inteles ceva cat de cat, insa pana nu voi incerca cu mana mea niste emg active , dupa alte emg pasive (emg sunt preferatele mele :) ), nu voi putea sa imi creez o parere...

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

da... cam am inteles... bine n-am inteles, da nu ma intelegeti gresit, sunt a 6-a , e primu meu an de fizica , electronica n-am facut iar magnetism am invatat putin (care sunt polii , formele magnetilor, magneti artificiali/naturali-care sunt, cum functioneaza busola si cam atat)... dar am inteles ceva cat de cat, insa pana nu voi incerca cu mana mea niste emg active , dupa alte emg pasive (emg sunt preferatele mele :) ), nu voi putea sa imi creez o parere...

Si care-i treaba cu magnetii ?

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica

"Ia pune un obiect de fier mnoale pe doza sa vezi cat de puternbic este magnetul , de obicei este foarte slab fata de dozele pasive.Acest lucru asigura un sustain mai bun ,magnetul nu "franeaza" oscilatia corzilor."

 

si na... asta nu e greu de inteles.. da electronica.....

 

Si din 2 doze probate, dozele EMG sunt preferatele tale? Comparativ cu?

 

cu seymour duncan si alea de la chitara mea si unele de pe un ibanez

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.