www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Marius Pop In Finala La Guitar Idol


soiuz
 Share

Recommended Posts

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

120 parca :) Sa ne traiasca :)

Muris Varajic are o gramada de voturi peste 200 tre sa il batem pe asta urgent

http://www.guitaridol.tv/online_final/entry/final_dance

 

In primii 120 sunt vreo 5 (minim) ex-iugoslavi care sunt prieteni si se ajuta intre ei. Pe prima pagina (primii 20) sunt 3 (muris varajic, ivan mihaljevic si dragianni). Din astia Muris este fara discutie in clasa cu Marius, ceilalti 2 sunt buni si ei dar...

Mi bun decat cei doi e (parerea me) croatul Ivan Zecic (de 17 ani!)

http://www.guitaridol.tv/online_final/entry/energy_rush

 

Dar sa nu uitam de ce am venit :)

http://www.guitaridol.tv/online_final/entr...step___steroids

Marius for president!!!!

Link to comment
Share on other sites

In primii 120 sunt vreo 5 (minim) ex-iugoslavi care sunt prieteni si se ajuta intre ei. Pe prima pagina (primii 20) sunt 3 (muris varajic, ivan mihaljevic si dragianni). Din astia Muris este fara discutie in clasa cu Marius, ceilalti 2 sunt buni si ei dar...

Mi bun decat cei doi e (parerea me) croatul Ivan Zecic (de 17 ani!)

http://www.guitaridol.tv/online_final/entry/energy_rush

 

Dar sa nu uitam de ce am venit :)

http://www.guitaridol.tv/online_final/entr...step___steroids

Marius for president!!!!

 

This is a one-time login, so it can be used only once. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.

am votat si eu in sfarsit , am avut acont de anul trecut si zicea ca este user cu acest nickname asa ca pana la urma mi-am schimbat parola ca n-o mai stiam .

E talentat Marius al nostru .

In legatura cu yugoslavi , au traditie si au muzica de chitara , au rockul lor yugoslav aparte si foarte bun.

In '70 primi chitaristi fantastici de progrock la sarbi am auzit pe vremea cand Vai era inca ucenix la Zappa .

 

SMAK cu Tocak la chitara solo si Leb i Sol cu Vlatko Stefanovski

 

se pot vedea si asculta pe youtube ca sa vedeti cum inglobeaza folclorul in muzica rock astfel au dat un iz exiotic si inconfundabil muzici "yugorock"

Link to comment
Share on other sites

In finala ajung primii 4 pe care ii voteaza publicul, iar restul de 8 sunt alesi doar de juriu.

LE: pentru cei care fac mii de conturi... chestia asta e descurajata de catre organizatori :) dar e sanatoasa :)

 

Asa este, doar primii 4 votati merg direct, restul sunt alesi de juriu dar organizatorii au precizat ca vor fi preferati concurentii activi care stiu sa "se vanda" si stiu sa atraga atentie si voturi. Deci VOTURI!!!! people.

 

 

Muris Varajic ala nu joaca fair-play... ca o participat si anu' trecut... si nu i'o iesit pasenta acolo live (vedeti pe licklibrary) ca e gherlita (ori el ori tobarul o dat'o in fasole rau)... mai sunt doi tipi care canta si la acustica si canta misto.

 

Te referi la:

Muris Varajic a luat plasa urat de tot cu tobarul anul trecut (nu fi rau, el e victima la faza aia). Funny thing is ca "yugorock"-ul (daca asa zice Karpi ca se cheama) prest de Muris a fost atat de f**ked up ritmic (cel putin pentru un ascultator vestic) incat juriul nu a priceput mai nimic din ce s-a si l-a taxat pe el. Lucru care i-a atras ulterior un MARE val de simpatie.

Link to comment
Share on other sites

Tobarul a gresit, am vazut, dar putea sa se scoata facand niste dive bomburi sau ceva... el o continuat shred-uiala... Oricum e tare tipul... si pana la urma si'a revenit.

 

LE: sunt sigur ca juriul i'a scazut lui punctajul din cauza tobarului... dar asta e

Edited by razvanciub8a
Link to comment
Share on other sites

Tobarul a gresit, am vazut, dar putea sa se scoata facand niste dive bomburi sau ceva... el o continuat shred-uiala... Oricum e tare tipul... si pana la urma si'a revenit.

 

LE: sunt sigur ca juriul i'a scazut lui punctajul din cauza tobarului... dar asta e

 

Nu prea se potriveste caci tobarul (pare-se al casei ca parca tot el apare la mai toti) batea alt ritm .Pur si simplu era din alta piesa .Eu ii aruncam chitara in cap , sa nu se puna la tobe daca nu poate sa lase un tobar care stie si altceva in afara de 4/4 .Sau l-a sabotat pe chitarist , oricun sper ca l-au dat afara pentru oricare varianta.

Link to comment
Share on other sites

Guest mapex

Dupa cum se vede, chitaristul pare destul de stanjenit, e clar ca nu asa s-au inteles la repetitii, dar din cate imi dau eu seama ca baterist, respectivul tobar nu a gresit, doar ca a schimbat partitura, pur si simplu asa i-a venit omului pe moment, e chestie de gust, pe mine (care imi place progrock) nu ma deranjeaza cum a tratat acolo partitura, dar bineinteles asa ceva nu se face, trebuie sa respecti intocmai cum s-a hotarat la repetitii, (e clar ca nu asa s-a hotarat), pt. ca poti sa-i stanjenesti pe colegii de trupa.

Edited by mapex
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum se vede, chitaristul pare destul de stanjenit, e clar ca nu asa s-au inteles la repetitii, dar din cate imi dau eu seama ca baterist, respectivul tobar nu a gresit, doar ca a schimbat partitura, pur si simplu asa i-a venit omului pe moment, e chestie de gust, pe mine (care imi place progrock) nu ma deranjeaza cum a tratat acolo partitura, dar bineinteles asa ceva nu se face, trebuie sa respecti intocmai cum s-a hotarat la repetitii, (e clar ca nu asa s-a hotarat), pt. ca poti sa-i stanjenesti pe colegii de trupa.

 

 

Chitaristul era acolo la un concurs, nu la un show cu trupa. Tobosarul trebuia sa ii tina backing track-ul si doar atat, singurul care trebuia sa iasa in evidenta fiind chitaristul. Nu mi se pare normal ca, atunci cand ai un backing track si ii dai play sa se schimbe de fiecare data :)). Din cate am observat eu, tobarul se uita atunci, LIVE, pe partituri sa vada daca a gresit (sau poate le citea pentru prima data) :) .

Link to comment
Share on other sites

Nu prea se potriveste caci tobarul (pare-se al casei ca parca tot el apare la mai toti) batea alt ritm .Pur si simplu era din alta piesa .Eu ii aruncam chitara in cap , sa nu se puna la tobe daca nu poate sa lase un tobar care stie si altceva in afara de 4/4 .Sau l-a sabotat pe chitarist , oricun sper ca l-au dat afara pentru oricare varianta.

 

Unul dintre organizatori cu o explicatie oarecum oficiala (enervat de faptul ca pe forumul oficial GI se face in continuoare haz de faza cu Muris de anul trecut):

Last year we couldn't get two days rehearsal with the band due to cost considerations: some tracks deserved more time but we were new to this as well and NO ONE had any idea it would be as big as it was.

 

As it was with 12 VASTLY different tracks and MASSIVE language barriers the band performed a miracle in the time allocated - about 9 hours if memory serves me correctly.

 

PLUS - and Muris can back me up on this - we were supposed to have had a further 90 minute soundchecking but the VENUES SECURITY fucked up and we got in there about 20 minute before the show started.

 

It is something that I am working my nuts off to ensure doe not happen again: this year I will be aiming for double the amount of time as well as letting the band have tracks as far in advance as possible.

 

The other option is to stand there like muppets playing to backing tracks? That is boring to watch and like any other guitar talent search: BORING to watch and we are trying to provide real entertainment here.

 

Watch the Licklibrary videos - 90% of it is f*****g great! - and, seriously, if any of you doubt the ability of the band they backed Scott Hendersons recent clinics: last year they simply didnt have enough time to get everything perfect.

 

This year they I have utmost faith they will.......

 

http://www.alloutguitar.com/forum/viewforum.php?f=28

cine vrea se poate da si pe acolo

Link to comment
Share on other sites

Unul dintre organizatori cu o explicatie oarecum oficiala (enervat de faptul ca pe forumul oficial GI se face in continuoare haz de faza cu Muris de anul trecut):

Last year we couldn't get two days rehearsal with the band due to cost considerations: some tracks deserved more time but we were new to this as well and NO ONE had any idea it would be as big as it was.

 

As it was with 12 VASTLY different tracks and MASSIVE language barriers the band performed a miracle in the time allocated - about 9 hours if memory serves me correctly.

 

PLUS - and Muris can back me up on this - we were supposed to have had a further 90 minute soundchecking but the VENUES SECURITY fucked up and we got in there about 20 minute before the show started.

 

It is something that I am working my nuts off to ensure doe not happen again: this year I will be aiming for double the amount of time as well as letting the band have tracks as far in advance as possible.

 

The other option is to stand there like muppets playing to backing tracks? That is boring to watch and like any other guitar talent search: BORING to watch and we are trying to provide real entertainment here.

 

Watch the Licklibrary videos - 90% of it is f*****g great! - and, seriously, if any of you doubt the ability of the band they backed Scott Hendersons recent clinics: last year they simply didnt have enough time to get everything perfect.

 

This year they I have utmost faith they will.......

 

http://www.alloutguitar.com/forum/viewforum.php?f=28

cine vrea se poate da si pe acolo

N-o fi usor dar sa-i distrugi prezentarea unui concurent serios si super bun e un punct foarte nasol .Adevarul e ca saracu baterist nu a simtit ca s-a trecut in aprox. 7/4 ce era un ritm deja adaptat ptr prgrock ca original e mult mai complex in folclor .Si eu am patit-o dup ani si ani de cantat l nunti , odata a trebuit sa acompaniez un solist sarb la o piesa foarte cunoscuta , numai ca sarbul o canta cu ritmul original a fost enorm de greu si cred ca jumatate din piesa eram pe langa .

Asa l-o fi bagat in ceata si chitaristul pe tobar , dar , ei au repetat. Totusi .

 

Leb i Sol - Uci me majko karaj me

 

 

ia cantati in acest ritm al piesei din link...si vedeti ce mai poate chitaristul si in alte piese ..Vlatko Stefanovski.De la folclor pana la jazrock la cel mai inalt nivel,Asa ca tineri ca Muris au avut de la cine invata .

 

Este de iertat o ezitare la un jamsession unde canta fiecare ce crede si iese cum iese dar la un concurs e nasol.Mai nasol era ca tobarul nici nu si-a revenit era debusolat complect.Nu si-a notat si el sa aiba o "directie"?.

Oricum tobari sunt ceva de groaza , dupa ce repetam cover-uri trei zile ptr un festival( mai mult ptr a suda un pic trupa ) basistul intreaba tobarul ( care si-a notat titluri si si-a schitat " trecerile".....l un "snur" inteaba basarul ...".ce urmeaza ? ,,,bateristul se uita in foaie si zice -"bluzache " ,jumatate din concert erau blues-uri...hehe .Asa ca ne-am dat seama ca nu stia ce a scris ptr care piesa...Dar concertul a iesit super , puteam sa nu repetam caci chiar opririle si trecerile "fixate" repetate s-au uitat. fiecare a tras dupa ce versiune stia el piesa..hehe.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.