www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Wieeeeerd :d


Guest SyNerZ
 Share

Recommended Posts

Guest SyNerZ

am observat o chestie...si as vrea sa inteleg de ce...

am venit intr-o seara acasa, beat mort, si am luat electrica in bratze...cum ai mei dormeau, am cantat la rece...si stand pe scaun si cantand nuj ce, am proptit<de beat ce eram> chitara pe birou<mai detaliat, headstock-ul se sprijinea de birou> si am observat k atunci knd headstockul atinge ceva, sunetul are mai mult bas<la rece, repet>, mai multa intensitate....cand ridic kitara astfel incat headstockul sa nu fie proptit pe birou, nu mai suna la fel....e o tampenie...si vreau sa stiu de ce:D

Link to comment
Share on other sites

nu mai... e simplu... cand o sprijini de birou, e tot lemn... si practic chitara ta se simte ca si cum s-ar reintaorce in natura... si e un fel de natura cantand de fericire ca si-a recapatat bucata de lemn. n-ai observat ca opune rezistenta cand incerci sa o ridici? credeai ca e doar gravitatie, nu?

Link to comment
Share on other sites

am observat o chestie...si as vrea sa inteleg de ce...

am venit intr-o seara acasa, beat mort, si am luat electrica in bratze...cum ai mei dormeau, am cantat la rece...si stand pe scaun si cantand nuj ce, am proptit<de beat ce eram> chitara pe birou<mai detaliat, headstock-ul se sprijinea de birou> si am observat k atunci knd headstockul atinge ceva, sunetul are mai mult bas<la rece, repet>, mai multa intensitate....cand ridic kitara astfel incat headstockul sa nu fie proptit pe birou, nu mai suna la fel....e o tampenie...si vreau sa stiu de ce:D

da, se stie, s-a si inventat ceva sa suplimenteze chestia asta ca sa nu cari biroul dupa tine :) , e vorba ca adaugand o masa presata p headstock in anumite puncte care vibreaza mai mult, se creeaza sustain http://www.banzaieffects.com/files/images_...led/d_14930.gif

Link to comment
Share on other sites

Da este foarte interesant .

 

Am observat si eu ca chitara acustica suna mai tare decat cea electrica ( la rece ) .

 

Si am observat ( fiind foarte atent) ca gatul se rezema de o cutie si corzile de calus care-i fixat de cutie.

 

A-ti observat si voi ?.E o smecherie aici cu cutia.(dulapul e o cutie mare , masa o cutie mai mica "deschisa" ( open all over)

 

Beat n-am observat multe sau am uitat ce am observat dar treaz am facut unele observatii pertinente (LOL)

Link to comment
Share on other sites

Da :) Am observat si eu chestia asta, si chiar se aude mult mai tare si mai plin :) Eu de obicei cand cant, imi pun barbia pe upper horn-ul de la chitara...sa vezi atunci ce ton plin auzi, si chiar simti vibratia chitarei in cap...foarte tare senzatia :)

Link to comment
Share on other sites

de aici si dilema:

- o chitara cu un corp greu si un grif ca un ciomag cu un headstock masiv care suna de intepenesti dar te doboara fizic si mai cade si in cap daca nu este bine echilibrata

- sau un corp slim lenticular si un grif "wizzard" de 17mm la tasta 1 si 19mm la tasta 12, dar sunet pauza atunci cand nu treci prin 12 stomp-box-uri si un amp cu lampi.

 

 

masa = sunet

(si E=mc^2)

 

Astea se stiu de la EInstein...

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Am observat si eu ca chitara acustica suna mai tare decat cea electrica ( la rece ) .

Mie nu-mi vine sa cred ... cred ca era lipita acustica de dulap ... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.