www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sport Vs Feeling


Guest DoomShadow
 Share

Recommended Posts

Guest DoomShadow

Dupa cum spune si descrierea, intrebarea mea pentru voi este: in ce masura afecteaza "culturismul" cantatul la chitara?

Am un prieten care canta la chitara clasica la liceul "Ion Vidu" din Timisoara, si profesorul lui i-a spus ca nu are voie sa mearga la sala pentru ca afecteaza ... cantatul :). E adevarat? Adica cum anume ar putea sa afecteze cantatul?

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
mare ti-e gradina rgc-ule...lol...

Daca ai nevoie sa socializezi cauti un forum pentru persoane cu inteligenta emotionala ... nu mi-ai raspuns la intrebare si nu am nevoie de raspunsuri de 2 bani. Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Incearca sa tragi de fiare si apoi sa canti si vei observa de ce. Cand faci exercitii fizice iti obosesc muschii plus ca dauneaza si nervilor si nu mai ai coordonare deloc.

Si asta imediat dupa antrenament (ceea ce e logic) sau chiar si in timp?

Link to comment
Share on other sites

Pai depinde acum dupa timp corpul se obisnuieste oarecum cu efortul fizic insa cel putin la mine a afectat putin de exemplu down pickingul in sensul ca nu mai pot pana la fel de repede ca inainte la fel si cu saritul corzilor de sus in jos. Oricum e mai important sa ai un trup sanatos decat sa canti rapid la chitara.

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum spune si descrierea, intrebarea mea pentru voi este: in ce masura afecteaza "culturismul" cantatul la chitara?

Am un prieten care canta la chitara clasica la liceul "Ion Vidu" din Timisoara, si profesorul lui i-a spus ca nu are voie sa mearga la sala pentru ca afecteaza ... cantatul :). E adevarat? Adica cum anume ar putea sa afecteze cantatul?

Simplu , nu exerseaza ci face muschi la sala .......hehe.

Nu cre ca are ceva .Eu am facut sporrt am lura cu mainile tot felu de chesti ce implica efort etc etc si nu m-a afectat la cantat.

Dinpotriva, acu ca imbatranesc si nu prea mai lucrez fizic m-am apucat sa fac exercitii ptr. umeri!! Daca nu stau pe scaun comod ci stau in picioare i-mi oboseau anumiti muschi de la umeri si i-mi sprijineam mana cu degetul mare de griff ( haha) asta i-mi reduce din "viteza-tehnica =>+feeling .

 

Faceti sport , cat mai mult.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Si asta imediat dupa antrenament (ceea ce e logic) sau chiar si in timp?

Ca sa raspund la ambele ,,sporturi".....Batio facea sala p vremea Nitro si Holland...Ti se pare ca asta ii afecta cantatul ?:)

Cat am fost si eu o vreme, nu am simtit nimic...Poate rezistenta mai mare la viteze mai mari, prin exercitiu de antebrat si incheietura... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Simplu , nu exerseaza ci face muschi la sala .......hehe.

Nu cre ca are ceva .Eu am facut sporrt am lura cu mainile tot felu de chesti ce implica efort etc etc si nu m-a afectat la cantat.

Dinpotriva, acu ca imbatranesc si nu prea mai lucrez fizic m-am apucat sa fac exercitii ptr. umeri!! Daca nu stau pe scaun comod ci stau in picioare i-mi oboseau anumiti muschi de la umeri si i-mi sprijineam mana cu degetul mare de griff ( haha) asta i-mi reduce din "viteza-tehnica =>+feeling .

Faceti sport , cat mai mult.

 

Super atunci ... imi faceam putin griji si de aia am intrebat ;)

Ca sa raspund la ambele ,,sporturi".....Batio facea sala p vremea Nitro si Holland...Ti se pare ca asta ii afecta cantatul ?

Cat am fost si eu o vreme, nu am simtit nimic...Poate rezistenta mai mare la viteze mai mari, prin exercitiu de antebrat si incheietura...

 

Batio are antebratz antrenat de la altceva nu de la sala :) :)

 

Viteza SI muschi. Wow.

 

:) Mi-e rau ... ma las de sala :D

ati vazut lectiile cu Stewart Bull? biggrin.gif e mare si urat ca un bodyguard BGS si le da bine..

 

:D "mare si urat" haha

probabil ca nu te mai doare spatele de la gibsonu les paul de 10 kile si nu mai iti oboseste mana asa repede, in rest chiar nu stiu ce efecte ar avea.

 

Ce nu asi da eu sa ma doara spatele de la Gibsonache ;)

 

Cred ca clipul pus de Vektor da raspunsul definitiv. Da, culturismul afecteaza feelingul

 

:D asa e ...

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
parca era vb de viteza, nu de feel.

Nop, viteza ma intereseaza intr-o oarecare masura, dar avand in vedere ca eu cant cu degetele nu prea pot sa "bag" viteza ... place la mine Knopfler style :)

Oh si Petricci looks like sh*t :| Jesus ce a patit? zici ca l-a lovit un tir

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Toti Guitar Hero's merg la sala, sa cante la bustu gol si sa faca pe smecheri

 

Da ce daca te pui sa canti in bustul gol esti mai smecher? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
doom shadow te rog nu te supara de postul meu. mai glumim si noi.

tot oftopic :si eu am cantat live la bustul gol si n-am mushchi loool

 

Nu m-am suparat dar asa is eu mai artzagos :)

Si cand ai cantat live la bustul gol ai avut succes mai mare la gagicutze? facem un sondaj :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
da afecteaza...

cel prezentat de Vektor....e numai muschi...e mai greu sa te tina aia pe care sari de pe scena laugh.gif ii omori...la asta cred ca a facut referire proful tau.

 

Te da in judecata...politie,declaratii...

 

Hehe poi daca te vede cineva ca sari se dau toti la o parte si musti din asfalt :)

 

da, dar era prietena mea de fatza...asa ca le-am dezamagit pe toate

 

Pff lasa ca e bine ... sa-si mai puna pofta in cui ca is nesatule astea :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Adaug si eu o mica completare la threadul asta.

Fac bodybuilding 5 zile pe saptamana si este o legatura stransa intre oboseala fizica si cantat prost.

 

Inainte sa canti trebuie sa te incalzesti calumea , niste legato , strech-uri , niste exercitii de picking.

 

Si in zilele in care lucrezi antebrat , daca lucrezi cu greutati mari , 20-30kg sa nu te bata gandu sa faci sweep picking :)) dupa 20-30 de minute o sa intelegi de ce zic asta.

 

Have phun and grow fast.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.