www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gibson Flying V Faded


Ironside
 Share

Recommended Posts

M-am gindit sa fac un fel de recenzie nu numai unui instrument anume ci si unui distribuitor.

O sa incep cu instrumentu'.

 

Gibson Flying V Faded

Corp si git din mahon, fretboard din palisandru.

Tune-o-matic bridge, doze Gibson 500T si 496R.

Pret: 659 Euro la Thomann (plus inca 30 euro pentru transport)

 

Remember, vorbesc despre un exemplar anume, nu in general.

 

Parti bune:

 

- Dozele au un ton plin, cald si palcut. Output de moare lumea, nu bizie.

- Chitara e foarte confortabila cind cint la ea stind in picioare. Da' cind stai in sezut, e un cosmar... cel putin pentru mine.

- Gitul e foarte comod si rapid.

- Vine si cu o husa speciala pentru forma ei.

- Ar fi fost o chitara minunata daca n-ar fi avut si partile rele scrise mai jos.

 

Parti rele:

 

- Nu'sh sigur daca-i rau sau bun faptul ca e foarte usoara, mult mai usoara decit alte modele de V. Mie unu' nu-mi place.

- Nu sta acordata. Deloc. Imediat dupa ce am primit-o era imposibil de acordat, din cauza pragusului. Coarda E gorasa sarea pur si simplu din pragus cind incercam s-o acordez. Coarda A avea un biziit cretin (nu era fretbuzz) provocat de pozitia inaltatorului de la bridge.

- Fretboardul fusese crapat si lipit! De la fretul 12 pina la doza de la neck se vedea vag o dunga. Dupa 2 zile dunga aia a inceput sa se reliefeze, si se simtea la deget. Dupa 3 luni s-ar fi dus dracu'. Oricum, Scott-Finnigan n-a ezitat sa scape de ea, la pret intreg.

- Pickguardu' statea pe chitara ca un covor incretit pe parchet.

- Doza din neck era atit de naspa aranjata, incit daca apasam pe fretu' 22 coarda atingea doza...

- Bad crafmanship overall.

 

Chitara e pe drum inapoi la Thomann.

 

Acuma o mica poveste.

Initial am vrut sa iau un Epiphone Korina Explorer black. Intru pe sait la thomann si vad ca-i in stock. Le trimit un e-mail, ii intreb daca trimit comenzi si in Romania, aia raspund si zic ca da. Am dat comanda, mi-au trimis un mail si mi-au cerut banii, le-am trimis banii. Si astept, si astept, si astept... cam vreo doua saptamini in care n-am primit nici macar un e-mail in care sa-mi zica "ba, am primit banii de la tine".

Le dau un mail, bineinteles ca-l ignora. Le mai dau inca un e-mail si-mi raspund in sfirsit, dupa vreo 3 saptamini de cind le-am trimis banii. Ala-mi zice ca au primit banii da' ca nu mai au epiphone explorer negru in stoc si ca o sa le vina abia dupa 30 martie... la vremea respectiva eram prin ianuarie. Mai zise ala acolo ca ori imi trimit banii inapoi ori sa-mi aleg alta chitara. Intru pe site si vad ca Epiphone Korina Explorer Natural finnish e in stoc. Le trimit mail si le zic ca vreau korina explorer natural finnish. Imi raspunde ala a 2-a zi ca cik n-au in stock. Pai cum dracu' vinzi, ma idiotule, ceva ce n-ai in stoc? Nu puteai sa scrii acolo ca necesita precomanda? Adica tu ma lasi sa cred ca daca-ti dau banii imi dai chitara, si dupa ce-ti dau banii tu-mi zici ca n-ai chitara?

 

Dupa ce le spun ca ceea ce fac ei e impotriva legii, ca ei fac o oferta publica care trebuie respectata din moment ce a fost acceptata de cineva, bla bla bla si ca daca nu-mi trimit chitara ii dau in judecata (nici n-aveam de gind) imi raspunde al de Hans, care-mi ofera 50 de euro discount si free shipping la urmatoarea comanda.

Le trimit iar un mail si le zic ca vreau gibson flying v faded. astia-mi cer diferenta de bani, le-o trimit si dupa 2 saptamini ma pomenesc la posta cu chitara descrisa mai sus.

 

 

Nu'sh ce experiente ati avut voi cu thomann, da' eu m-am cam lecuit. Nu vreau sa le stric imaginea, nu vreau sa descurajez pe nimeni, am scris doar ce s-a intimplat.

Poate voua nu vi se pare cine stie ce, da' nu-i tocmai placut sa patesti din astea, mai ales din partea nemtilor care au o faima destul de buna in ceea ce priveste seriozitatea.

 

Acuma ramine de vazut cum o rezolv.

 

Bafta la toti si sper ca nu v-ati plictisit :)

Link to comment
Share on other sites

Niste jegosi care s-au gandit sa scape de toate soldurile si rebuturile in lumea a treia.

Ca sfat,pe viitor nu mai cumpara chitari on line.

desi ai intr-o mica masura dreptate, vreau sa zic ca mi-am luat electrica mea actuala tot de pe thomann, si a venit setata ok, singurele probleme fiind 2 crestaturi minuscule pe o parte a fretboardului.. per ansamblu a venit f ok chestia.

Link to comment
Share on other sites

Este jenant. Chitara e noua? Lemnul pare foarte sters si uzat. Imbinarile par facute superficial - poate e si lumina de la bliț.

 

E de-a dreptul uimitor cum poti cumpara o chitara pe care sa scrie Gibson si sa aiba asemenea probleme. Despre thomann ce sa mai spui, respectul fata de client este 0. Daca ti-a facut discount si gratuitate de transport, ce si-o fi spun neamtul, ca te aranjeaza el.

 

Chestiile astea ar trebui popularizate; atat la adresa producatorului cat si la adresa magazinului.

 

Sper pentru tine sa nu iesi cu o mare dezamagire sufleteasca si financiara din aceasta incurcatura!

Link to comment
Share on other sites

Acum cativa ani am cumparat de pe Thomann efecte si accesorii si nu am avut nici un fel de problema cu produsele respective. E drept, au fost si de calitate (EHX Memory Man Deluxe, Dunlop Crybaby Classic si altele).

 

Insa acum exista distribuitori in Romania pentru produsele respective si as prefera sa cumpar de la ei, chiar si pentru cateva procente in plus la pret.

 

Si nu in ultimul rand , pretul se reflecta in calitatea produsului.

Un Gibson din seria Custom Shop VOS este de la 2.600 de Euro in sus (cu mici exceptii, unele SG-uri, Melody Maker).

La banii astia sigur nu ai probleme cu chitara.

Link to comment
Share on other sites

asa se intampla daca nu vreti sa ascultati ca thomann si ceilalti nu mai au decat rebuturi. sau spun ca au pe stoc si nu au defapt.

nu stiu pt ce motiv gibson a ales sa faca foarte grea achizitia in europa a unei chitari gibson. se gasesc pe forumurile dedicate les paul povesti despre ce greutati intampina cumparatori in uk, danemarca, suedia si alte tari. in europa este si va fi foarte greu sa iti mai cumperi un gibson dupa bunul plac. ce se gaseste e old stock sau rebuturi, factory second sau retururi. la preturi de produse noi si fara probleme.

si doi la mana pretul reflecta calitatea. gibson e o marca scumpa, deci tot ce e ieftin si poarta logo-ul gibson e destul de sigur ca e luat pe scurtatura.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Gibson Flying V Faded e o varianta de Flying V saracacita. Cine stie cum o fi facuta, probabil ca din lemnu' si din piesele care le ramin de la celelalte chitare... ca singuru' lucru care te face sa zici ca-i Gibson sint dozele alea, desi chiar si ele arata ca dracu'.

Sint destinate unei piete ieftine, asa ca si atentia lor fata de instrumentele in cauza lasa de dorit. Si daca ai vreo problema cu ele auzi fraza "you get what you pay for"...

 

Lemnul de la chitara era intr-adevar folosit, se vedea clar ca nu e noua. Atita nesimtire n-am vazut de cind sint... ca daca ar fi fost in romania as fi putut sa ma duc sa-l iau de git pe ala si sa-i dau cu chitara in cap, da' asa?

 

Nu doresc nimanui sa pateasca asa... experimentezi cele mai tari senzatii de nervi si cea mai mare frustrare, am ajuns sa-l injur pe Scott Finnigan (agentu' de vinzari de la thomann) in fiecare zi, cred ca de cel putin 30 de ori cu voce tare si de inca 20 in gind... :)

 

Va doresc din suflet sa nu treceti prin situatii din astea, mai ales pentru cei care sint la inceput si-si doresc neaparat o chitara anume.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Gibson Flying V Faded e o varianta de Flying V saracacita. Cine stie cum o fi facuta, probabil ca din lemnu' si din piesele care le ramin de la celelalte chitare... ca singuru' lucru care te face sa zici ca-i Gibson sint dozele alea, desi chiar si ele arata ca dracu'.

Sint destinate unei piete ieftine, asa ca si atentia lor fata de instrumentele in cauza lasa de dorit. Si daca ai vreo problema cu ele auzi fraza "you get what you pay for"...

 

WC-ul asta e made in USA? Pe site la Gibson nu apare GIBSON FLYING V FADED WC. :) Oricum, la asa pret ... numai Gibson nu e. Sunt curios daca lopata aste se gaseste de cumparat in magazinele din SUA. :)

 

Ironside, nu poti sa returnezi chitara si sa-ti iei banii inapoi? Au trecut alea 30 de zile (money back guarantee)?

Link to comment
Share on other sites

Dap, am trimis chitara inapoi la thomann, cam la 10 zile dupa ce am primit-o. Cred ca a ajuns la ei pina acum. Saptamina viitoare o sa vad cum o sa se rezolve, ce o sa-mi zica... teoretic ar trebui sa-mi dea inapoi toti banii pe care i-am pierdut pe comanda lor (639 euro care au ajuns la ei plus inca 60 de euro taxele pe care le-am platit la banca).

 

Nu, chitara nu era B-stock, nici macar nu aparea pe site Flying V Faded B-Stock. Dupa spusele lor, era noua. :):):)

 

Chitara parea a fi un Gibson original, facut in Nashville - Tennesee, la data de 12 Octombrie 2008, daca e sa ma iau dupa serial. Intr-adevar, nu apare pe site la Gibson, dar pe forum la ei sint destui care discuta despre modelu' asta... deci se pare ca e acceptata ca fiind Gibson.

 

N-am mai spus si ca avea griful strimb si ca era plina de nisip... nu mi-a venit sa cred...

 

CernoBill, cu o bomba i-as omori... nu-i vreau morti, doar paralizati de la git in jos. Asa ca... traiasca paraliticu'-n casa la thomann.

Edited by Ironside
Link to comment
Share on other sites

Seria Faded exista si la alte modele de Gibson, SG faded la aprox 650 Euro, a existat si Les Paul faded, dar nu se mai produce (erau intr-o vreme 1500-1700 Euro).

 

Oricum, decat sa luati seria cea mai proasta de la Gibson, mai puneti ceva bani Euro si luati un model cel putin decent de la Tokai sau un Epiphone elitist.

Link to comment
Share on other sites

Naspa!Am avut si eu o problema de genu asta am achizitionat o chitara Squier Fender Bullet Stratocaster si are o tasta ridicat park e a 16 a si e imposibil sa canti in zona aia :) si dak incerci sa faci un solo cand ajungi in zona respectiva se taie pur si simplu sunetul :) orikum urmeaza sa o repar dar totusi... :) .

Link to comment
Share on other sites

Sal

 

Aia de la Thomann au hotarit sa-mi dea banii inapoi pe chitara... adica 609 euro. Ramine de vazut in cit timp o sa-i primesc in cont, ca pe site scrie "refund delivered today".

 

So, cea mai importanta parte se pare ca s-a rezolvat. Ce ma enerveaza e ca de 3 luni jumate vreau sa-mi iau o chitara mai buna si pina acum nu m-am ales cu nimic... am pierdut timp si bani cu thomann. :)

 

Acuma tot la voi o sa apelez :)

 

Cu banii aia vreau sa-mi iau o chitara Epiphone, Les Paul sau Explorer. Daca stiti vreun site online care trimit chitare si in Romania (exclus Thomann) si care au chitarele mentionate mai sus, sau daca stiti vreun magazin prin Romania feel free to share with me :)

 

Thank you, brothers :D

Link to comment
Share on other sites

Sal

 

Aia de la Thomann au hotarit sa-mi dea banii inapoi pe chitara... adica 609 euro. Ramine de vazut in cit timp o sa-i primesc in cont, ca pe site scrie "refund delivered today".

 

So, cea mai importanta parte se pare ca s-a rezolvat. Ce ma enerveaza e ca de 3 luni jumate vreau sa-mi iau o chitara mai buna si pina acum nu m-am ales cu nimic... am pierdut timp si bani cu thomann. :)

 

Acuma tot la voi o sa apelez :)

 

Cu banii aia vreau sa-mi iau o chitara Epiphone, Les Paul sau Explorer. Daca stiti vreun site online care trimit chitare si in Romania (exclus Thomann) si care au chitarele mentionate mai sus, sau daca stiti vreun magazin prin Romania feel free to share with me :)

 

Daca esti din Bucuresti eu zic sa dai o fuga pana la dudu sa probezi Tokai-ul. Nu stiu ce cauti exact, dar s-ar putea sa iti cam placa, mie personal mi s-a parut foarte reusita ca ton si asta cu dozele ei de fabrica. Daca vrei iarasi un deal bun uita-te dupa un Vintage V100, mi se par peste un Epiphone Les Paul Standard (este strict parerea mea personala, cel putin peste media Epi-urilor, am intalnit si Standarduri Made in China foarte reusite). Un Vintage cu un set de doze Gibson este o afacere mai mult decat decenta.

 

Thank you, brothers :D

Link to comment
Share on other sites

Cu banii aia vreau sa-mi iau o chitara Epiphone, Les Paul sau Explorer. Daca stiti vreun site online care trimit chitare si in Romania (exclus Thomann) si care au chitarele mentionate mai sus, sau daca stiti vreun magazin prin Romania feel free to share with me :)

 

Vezi ca pe GuitarShop au Hamer.

Link to comment
Share on other sites

Cu nesimtirea care ma caracterizeaza, iti sugerez sa arunci un ochi pe chitara din semnatura mea :)

 

Iti recomand sa incerci chitara asta.

Face toti banii.

 

Initial am vrut sa o cumpar chiar eu, dar pana la urma am optat pentru un model superior, LS-250, insa si pretul e pe masura.

 

Acum depinde de alegerea ta.

Insa nu sfatuiesc pe nimeni sa cumpere o chitara pentru marca sau pentru forma (tele, flying v etc).

Dintre epiphone-uri merita sa iei ceva din seria elitist (sa gasesc un pic mai greu, in general se distribuie in Japonia).

Link to comment
Share on other sites

salutari!

 

hammer... ehh, nu-mi place delooooc! mai bine-i ziceau hammer standard maple.

TOP material = korina

BODY material = maple

NECK material = maple

asta-mi aduce aminte de zicala "copii, azi ati fost cuminti asa ca o sa va duc la cofetarie sa vedeti cum maninca lumea prajituri".

si costa 25 de milioane... iar un epiphone korina explorer costa 20.

 

in legatura cu tokai-u' ala, nu'sh ce sa zic, n-am atitia bani deocamdata :) bugetu' meu e limitat la fix 609 euro...

 

damn! vreau sa am bani! BANI MULTI! :)

Link to comment
Share on other sites

salutari!

 

hammer... ehh, nu-mi place delooooc! mai bine-i ziceau hammer standard maple.

TOP material = korina

BODY material = maple

NECK material = maple

asta-mi aduce aminte de zicala "copii, azi ati fost cuminti asa ca o sa va duc la cofetarie sa vedeti cum maninca lumea prajituri".

si costa 25 de milioane... iar un epiphone korina explorer costa 20.

 

in legatura cu tokai-u' ala, nu'sh ce sa zic, n-am atitia bani deocamdata :) bugetu' meu e limitat la fix 609 euro...

 

damn! vreau sa am bani! BANI MULTI! :)

sunt chitari si mult mai rasarite facute din maple... jackson rr5, bc rich KKV(ala cel mai scump), etc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest szekely

Musicstore rullz

de cate ori am luat de la ei mior ajuns la timp ...(inafara de prima data cand or facut greva camionistii) si intotdeauna am fost tratat cu respect.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.