www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Elixir Sau Fender ?


Guest mkskcrew
 Share

Recommended Posts

Guest mkskcrew

Buna ziua !

 

Am si eu o intrebare ... pt chitara electrica , sunt mai bune corzile de la Fender sau de la Elixir ?

 

Eu folosesc Fender , dar multi prieteni imi spun sa-mi cumpar Elixir pt ca sunt mult mai bine .

 

Ce parere aveti ?

 

:)

Link to comment
Share on other sites

D'addario :)

(sau Dunlop... sau Ernie Ball) ... atat :D

GHS, asa cum spunea si Hades, zici ca sunt de unica folosinta :)... se duce cam repede brightnessu... sunt bune... se aseaza mai repede, parca :)... insa nu tin asa ca d'addario...

 

 

PS... sunt vreo 2 topicuri despre corzi... SEARCH

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Guest Paul MV

cum s-a mai spus de catre cei rationali, de cele mai multe ori e o chestiune de preferinta , alte criterii obiective sunt mai mult inventate :) din ce am vazut pe aici :-P

eu am folosit SIT, D'adario si acum Elixir. elixir tin mai mult, d'adario mie mi s-au parut cam tari...cum spueanm tine de preferinte .

merita sa incerci cateva mari diferite daca chiar vrei sa fii fidel in final unei marci :-P

Link to comment
Share on other sites

Guest mkskcrew
cum s-a mai spus de catre cei rationali, de cele mai multe ori e o chestiune de preferinta , alte criterii obiective sunt mai mult inventate :) din ce am vazut pe aici :-P

eu am folosit SIT, D'adario si acum Elixir. elixir tin mai mult, d'adario mie mi s-au parut cam tari...cum spueanm tine de preferinte .

merita sa incerci cateva mari diferite daca chiar vrei sa fii fidel in final unei marci :-P

 

 

Ok . O sa-mi cumpar D'addario sau Elixir zilele astea :) .

Link to comment
Share on other sites

fiecare prieten va zice altceva.

 

 

Eu am avut d'addario si nu mai cumpar in veci. Suna bine, dar se rup. SIT se rup la fel, doar ca astea nu suna prea bine. Elixir nu-mi plac ca sunet...probabil ca tin, dar eu le-am dat jos dupa prima repetitie. Earnie ball is super ok, tin si suna. Mai nou am luat Snake oil, care se gasesc mai greu, astea mi-au placut cel mai mult pana acum. Ghs si rotosound n-am avut, nu stiu cum is. Toate astea sunt parerile mele si conteaza mai putin pt tine sau altii. Eu zic sa le iei frumos la rand pe cele pe care le gasesti la noi si dupa aia o sa-ti tragi propriile concluzii.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Guest mkskcrew

Aham...nici corzile fender nu mi s-au rupt ft repede...dar vreau sa incerc si altceva .

 

Cred ca o sa incerc prima oara elixir sau ernie ball.

 

 

Unde gasesc corzi Ernie Ball :-? ?

Link to comment
Share on other sites

Sa-ti spun ceva: corzile sunt consumabile. Nu ti le iei pentru o viata.

Trebuie schimbate la doua trei luni chiar daca nu canti de loc (cu exceptia celor coated).

Daca pui un set nou nout fender pe chitara si pui chitara in husa dupa 2-3 luni vei constata ca au ruginit si suna ca o doaga.

 

Colectionarii obisnuiesc sa puna Elixir sau alte tipuri "coated" care nu au aceasta problema. Dar si astea vor rugini stand daca apuci sa canti o ora doua inainte de depozitare, (pentru ca se fisureaza invelisul).

 

Ideea este ca poti incerca pe rand pana iti gasesti tipul care-ti place. Pana la urma trebuie sa faci un compromis intre pret durabilitate si sunet.

Link to comment
Share on other sites

Sa-ti spun ceva: corzile sunt consumabile. Nu ti le iei pentru o viata.

Trebuie schimbate la doua trei luni chiar daca nu canti de loc (cu exceptia celor coated).

Daca pui un set nou nout fender pe chitara si pui chitara in husa dupa 2-3 luni vei constata ca au ruginit si suna ca o doaga.

 

Colectionarii obisnuiesc sa puna Elixir sau alte tipuri "coated" care nu au aceasta problema. Dar si astea vor rugini stand daca apuci sa canti o ora doua inainte de depozitare, (pentru ca se fisureaza invelisul).

 

Ideea este ca poti incerca pe rand pana iti gasesti tipul care-ti place. Pana la urma trebuie sa faci un compromis intre pret durabilitate si sunet.

 

 

Oooops: a fost cu echo :)

Edited by dgeekoo
Link to comment
Share on other sites

Guest mkskcrew
Dupa ce canti stergi griful chitari cu o carpa, asta daca nu ai solutie de dat pe corzi, GHS Fast Fret, de exemplu.

 

 

De unde pot cumpara o asemenea solutie :-? ?

Am guitar polishul de la Fender...pot sa dau si pe corzi ?

Link to comment
Share on other sites

exista solutie speciala pentru corzi, polishul e pentru lemn, exista pe siteul mezzo music absolut ce doresti pentru intretinerea chitarii, corzi, lemn, etc. si acum sa trecem la capitolul corzi, fender sunt proaste si elixir si mai proaste. d'adario, ernie, ghs (daca vrei sa canti metal, rock) pentru jazz, blues si rock iti recomand d'adario

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Iti iei 6 firme diferite si pui cate o coarda din fiecare :) Cum zicea si Apocalipsa, fiecare iti va spune preferintele lui, mi-e personal, pe chitara mea, imi place cum suna DR-urile. Ia legatura cu Geliraden ca el foloseste Elixir, daca stau sa ma iau dupa el is corzile minune :)

Link to comment
Share on other sites

Guest iKarus

omule, eu am ernie ball super slinky(sau roz..cum vrei :) )de vreo 3 luni si ceva, si inca suna foarte bine....si cant cel putin 3-4 ore pe zi...acuma mi-am luat un set d'addario .008(m-a mancat in c** dupa ce am vazut ca malmsteen canta cu d-astea de 8...astept sa se uzeze ernie ball-urile, sa le schimb :) )

 

In concluzie, ia-ti ernie ball roz ca merita

Link to comment
Share on other sites

Guest mkskcrew

Stiu unde este senia :) .

 

 

Mi-am cumparat Elixir..o sa mi le pun cam intr-o sapt...pentru ca abea mi-am schimbat corzile..( fender ) .

:) .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.