www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grosmann Lp Style


Mihai Dănciulescu
 Share

Recommended Posts

Grosmann LP Custom: facut in 04.03.2009

cumparat nou cu 1200 EUR

caracteristici:

corp American Walnutt

grif: American Walnutt+wenghe

24 freturi jumbo dunlop

doze EMG 81+85

Cordar Fix Hannes

Cheite blocabile Schaller

oil finish

 

 

Recomand cu caldura oricui sa isi faca chitari custom la Cristi. Chitara este finalizata in proportie de 95 % ( ii mai trebuie placuta de pe headstock).

Am cantat pe destule chitari de-a lungul timpului si pot spune ca aceasta chitara este cea mai buna cam din toate punctele de vedere.

In prezent mai am si un Ibanez JS-1000 cu doze Seymour Duncan ( dimebucker pe bridge si SH-1 pe neck), dar nici macar nu se compara cu LP-ul mai sus explicat.

 

Sustain: cat cuprinde, carne si caldura a la Zakk Wylde.

 

Toti cei care spun lucrurile urate de Cristi, ori nu stiu despre ce este vorba, ori sunt niste oameni rai cu interese ascunse.

 

Am tot citit tot felul de topicuri la adresa lui in care se spunea ca face chitari bune numai cand are interese ( vezi Adi Manolovici, Balauru, etc.). Eu sunt un neica nimeni si pot sa spun ca s-a purtat cu mine si mi-a facut instrumentul ca pentru oamenii grei.

 

In cazul in care am deranjat. imi cer scuze anticipat fata de cei 2 oameni carora le-am scris numele.

 

Mai multe pe: http://forum.grosmann.ro/

 

Si pozele:

post-7420-1236259054_thumb.jpg

post-7420-1236259161_thumb.jpg

post-7420-1236259430_thumb.jpg

post-7420-1236259535_thumb.jpg

post-7420-1236259590_thumb.jpg

post-7420-1236259689_thumb.jpg

post-7420-1236259756_thumb.jpg

post-7420-1236259820_thumb.jpg

Edited by mihubrave
Link to comment
Share on other sites

Prietene, lauda chitara cat vrei ca nu te opreshte nimeni, dar nu mai recomanda tu cu caldura la altzii sa-shi faca chitari la Grosu, nu de alta dar multzi au mushcat-o deja cu el, oricum o chitara facuta la el, nu o mai vinzi in veci asta este clar. Sunt chitari pe viatza, dar nu din cauza calitatzii, din cauza ca nimni nu este prost sa cumpere asha ceva. Sa o cantzi sanatos, ca asta este cel mai important lucru la o chitara, sa fie cantata.

Link to comment
Share on other sites

Prietene, lauda chitara cat vrei ca nu te opreshte nimeni, dar nu mai recomanda tu cu caldura la altzii sa-shi faca chitari la Grosu, nu de alta dar multzi au mushcat-o deja cu el, oricum o chitara facuta la el, nu o mai vinzi in veci asta este clar. Sunt chitari pe viatza, dar nu din cauza calitatzii, din cauza ca nimni nu este prost sa cumpere asha ceva. Sa o cantzi sanatos, ca asta este cel mai important lucru la o chitara, sa fie cantata.

 

Daca lui mihubrave ii place cum suna chitara si se cumporta, atunci e bine, nu te pune nimeni sa comanzi chitara de la Grosu :).

 

Oricum frumoasa chitara, sunt curios cum suna, niste sample ceva :)?

Edited by Chaos_AD
Link to comment
Share on other sites

Eu nu contest valoarea chitarii respective si nici performantele d'lui Grosu.Din poze pare finisata si aranjata ok chitara.O singura obiectie am ,poate ma inselat unghiul din care am privit pozele si anume cheia de la coarda g e pozitionata la un unghi usor mai mare fata de restul iar cea de la coarda b cred ca e cu aprox 1mm pusa mai sus. In fine sper sa nu iei asta ca o carcoteala ieftina, sunt constient ca nu are mare importanta chestia asta; nu am nimic de impartit cu d'l Grosu dar totusi la o chitara de peste xxxx euro cred ca ar trebui ceva mai multa atentie la detalii.Pana la urma important e sa fi tu multumit de ea si sa te tina ani multi la cantat! :)

Link to comment
Share on other sites

daca suna bine si propietarul e multumit de ea atunci nimic nu mai conteaza

 

am dat unui amic pe forum o chitara si i am spus nu te uita ca e urata ca suna bine

 

atata vreme cat nu trebuie sa te dai ciumec pe marea scena a patriei orice chitara cu o doza buna va scoate un sunet decent

 

chitara asta seamana cu un model mai vechi de reghin sg

Link to comment
Share on other sites

Prietene, lauda chitara cat vrei ca nu te opreshte nimeni, dar nu mai recomanda tu cu caldura la altzii sa-shi faca chitari la Grosu, nu de alta dar multzi au mushcat-o deja cu el, oricum o chitara facuta la el, nu o mai vinzi in veci asta este clar. Sunt chitari pe viatza, dar nu din cauza calitatzii, din cauza ca nimni nu este prost sa cumpere asha ceva. Sa o cantzi sanatos, ca asta este cel mai important lucru la o chitara, sa fie cantata.

 

Prietene, canta mai mult de 5 minute pe un grosmann, si nu canta cu ideea ca e o chitara de *****. S-ar putea sa observi ca nu chitara e de *****...

Link to comment
Share on other sites

in calitate de mare fan LES PAUL pot sa spun ca aceasta chitara nu imi place de nici o culoare din punct de vedere estetic. Dupa parerea mea e stricat de tot designul si s-a aruncat de pereti cu ideea de les paul.

cordarul ala parca e o mutatie aparuta in urma expunerii la radiatie. Tune-o-matic 4 the win !!!

daca e sa ma iau dupa specificatii ar trebui sa sune....sa rupa gura targului, si stiind cum face chitari d-l Grosu in ultima vreme bag mana in foc ca le face cu mana de la distanta multor chitari, din punct de vedere al calitatii sunetului. culoarea mi se pare extrem de nepotrivita pentru un les paul.

daca ar fi avut aceleasi specificatii si forma gen superstrat cred ca ar fi fost Dumnezeu pe pamant (citat din Badea) dar...cum se vrea a fi un les paul ii dau din punctul meu de vedere nota 2 din 10 pt look si nota 11 din 10 pt orice altceva. sa o canti sanatos!!! si nu mai carcotiti atata cu privire la chitarile Grosmann pt ca ultima data cand am fost in magazin in afara de O SINGURA CHITARA toate erau ca valoare cu mult peste pretul lipit pe ele. acea chitara merita banii, singura ei problema e ca d-l Grosu a avut ideea foarte proasta de a-i vopsi griful pe spate, si nu mai aluneca mana calumea.

 

 

o idee pt cei care au ceva cu D-l Grosu. Puneti fratilor mana pe Grosmann Fly si mai discutam.

 

sa o canti sanatos omule...

Edited by Bong
Link to comment
Share on other sites

in calitate de mare fan LES PAUL pot sa spun ca aceasta chitara nu imi place de nici o culoare din punct de vedere estetic. Dupa parerea mea e stricat de tot designul si s-a aruncat de pereti cu ideea de les paul.

cordarul ala parca e o mutatie aparuta in urma expunerii la radiatie. Tune-o-matic 4 the win !!!

daca e sa ma iau dupa specificatii ar trebui sa sune....sa rupa gura targului, si stiind cum face chitari d-l Grosu in ultima vreme bag mana in foc ca le face cu mana de la distanta multor chitari, din punct de vedere al calitatii sunetului. culoarea mi se pare extrem de nepotrivita pentru un les paul.

daca ar fi avut aceleasi specificatii si forma gen superstrat cred ca ar fi fost Dumnezeu pe pamant (citat din Badea) dar...cum se vrea a fi un les paul ii dau din punctul meu de vedere nota 2 din 10 pt look si nota 11 din 10 pt orice altceva. sa o canti sanatos!!! si nu mai carcotiti atata cu privire la chitarile Grosmann pt ca ultima data cand am fost in magazin in afara de O SINGURA CHITARA toate erau ca valoare cu mult peste pretul lipit pe ele. acea chitara merita banii, singura ei problema e ca d-l Grosu a avut ideea foarte proasta de a-i vopsi griful pe spate, si nu mai aluneca mana calumea.

 

 

o idee pt cei care au ceva cu D-l Grosu. Puneti fratilor mana pe Grosmann Fly si mai discutam.

 

sa o canti sanatos omule...

 

s-o cante sanatos, sunt de acord (desi aceasta chitara nu prea este un les paul, ci mai degraba ceva in genul the paul), dar sa-i lauzi produsele lui grosu si sa ne mai dai si sfaturi in care ridici in slavi asemenea lucrari la asemenea preturi, eu unul, le consider jignitoare la adresa bunului simt elementar!

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Guest Superman
o idee pt cei care au ceva cu D-l Grosu. Puneti fratilor mana pe Grosmann Fly si mai discutam.

 

sa o canti sanatos omule...

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Iar incepem lungul sir al posturilor pro si contra ,eu zic stop it. Dati-va cu parerea nu aduceti niste acuzatii impotriva cuiva fara niste argumente dovedite.(daca unora nu le-a placut ce-au cumparat de la acest Grosmann .nu inseamna ca toate chitarele lui sunt proaste).Daca luam logic,prin absurd 100 de masini,cateva o sa fie proaste,bineinteles.

 

 

In plus ,acest lutier privat,nu e fabrica. Nu are CTC,asa ca nu va astepti ca toate produsele sa fie cum vin din fabrica de la martin guitars(spre ex)

 

Unii vad ca incep sa dea plusuri si minusuri omului,chiar daca n-au pus in viata lor mana pe o chitara produsa de el,sau sa stie despre ce e vorba(ci doar din posturi de pe forum).

 

Eu unul,nu-l cunosc,n-am cantat veci pe vreo chitara de-a lui si nu vreau sa zic nimic la adresa lui,pt ca n-am argumente (fie ele pro sau contra)!

ONtopic: chitara arata bine ,imi place culoarea pe care o are ,si finisul e unu placut,acuma haideti sa ne luam ca o cheita sta stramb..in poza,si ca pozele sunt facute la o calitate medie.Imi place chitara ,pt ca m-am saturat sa vad chitarele alea (rosii ,albastre,albe)intr-o singura culoare ,care sunt mega shiny si arata ca de plastic/sau ca niste jucarii,bibelouri.Unii ar fi optat pt alta chitara la banii aia,dar cum au mai zis multi : E un custom made,deci pretu nu e deloc mare. .

Link to comment
Share on other sites

am vazut chitara, am cantat pe ea. desi dozele active sunt la polul opus a ceea ce imi place mie, chitara suna demential. pusa in amp pe lampi, fara nici un efect, are un sustain de minim 30 sec.

 

baietii care critica culoarea sau cordarul ala nashpa, mare si negru, nu numai ca sunt niste... necunoscatori, dar habar nu au despre ce vorbesc. nu au auzit de nuc, cred ca e doar copacul ala in care se suie sa dea jos mingiutele maro. mahonul, pentru ei, e doar un lemn alb, ca toate celelalte. cei care carcotesc pe aici din principiu, ar face bine sa taca. robertimis: tu chiar nu te-ai saturat sa scrii pe o tema de care nu ai habar??? dintre carcotasi: stie cineva ce cordar e ala si cat costa???

 

ar fi misto sa existe un filtru anti-dobitoci, dar probabil ca nu va exista decat un ban pentru mine. sunteti atat de patetici, ca imi vine sa imi cumpar mandolina....

Link to comment
Share on other sites

ar fi misto sa existe un filtru anti-dobitoci, dar probabil ca nu va exista decat un ban pentru mine. sunteti atat de patetici, ca imi vine sa imi cumpar mandolina....

Kapak, daca ar exista un filtru anti-dobitoci pai nu ar mai fii aparut aici ideeile tale revolutzionare, asha ca bucura audientza cu nascocirile tale si multzumeshte la cine trebuie ca nu exista filtre. :)

Link to comment
Share on other sites

Grosmann LP Custom: facut in 04.03.2009

cumparat nou cu 1200 EUR

caracteristici:

corp American Walnutt

grif: American Walnutt+wenghe

24 freturi jumbo dunlop

doze EMG 81+85

Cordar Fix Hannes

Cheite blocabile Schaller

oil finish

 

Pot sa te rog sa revii cu un review la aceeasi chitara peste 1 an?

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

in calitate de mare fan LES PAUL pot sa spun ca aceasta chitara nu imi place de nici o culoare din punct de vedere estetic. Dupa parerea mea e stricat de tot designul si s-a aruncat de pereti cu ideea de les paul.

cordarul ala parca e o mutatie aparuta in urma expunerii la radiatie. Tune-o-matic 4 the win !!!

daca e sa ma iau dupa specificatii ar trebui sa sune....sa rupa gura targului, si stiind cum face chitari d-l Grosu in ultima vreme bag mana in foc ca le face cu mana de la distanta multor chitari, din punct de vedere al calitatii sunetului. culoarea mi se pare extrem de nepotrivita pentru un les paul.

daca ar fi avut aceleasi specificatii si forma gen superstrat cred ca ar fi fost Dumnezeu pe pamant (citat din Badea) dar...cum se vrea a fi un les paul ii dau din punctul meu de vedere nota 2 din 10 pt look si nota 11 din 10 pt orice altceva. sa o canti sanatos!!! si nu mai carcotiti atata cu privire la chitarile Grosmann pt ca ultima data cand am fost in magazin in afara de O SINGURA CHITARA toate erau ca valoare cu mult peste pretul lipit pe ele. acea chitara merita banii, singura ei problema e ca d-l Grosu a avut ideea foarte proasta de a-i vopsi griful pe spate, si nu mai aluneca mana calumea.

 

 

o idee pt cei care au ceva cu D-l Grosu. Puneti fratilor mana pe Grosmann Fly si mai discutam.

 

sa o canti sanatos omule...

 

 

Mosu, gusturile nu se discuta. Daca mie asa mi-a placut, asa mi-a facut-o omul...Iar eu unul nu suport tune-o-maticul.

 

Repet, aceasta chitara nu este una care sa o vand in viitor. Este chitara mea ( copilul meu - eu asta vad prin custom, sa iti faci ceva al tau propriu si personal si unic in lume) si va purta numele si marca mea. Dca se va strica si nu se va mai putea repera, desi sunt convins ca nu se va intampla, ea va sta pe un stativ agatata pe perete si numai simpla privire ma va satisface.

 

am vazut chitara, am cantat pe ea. desi dozele active sunt la polul opus a ceea ce imi place mie, chitara suna demential. pusa in amp pe lampi, fara nici un efect, are un sustain de minim 30 sec.

 

baietii care critica culoarea sau cordarul ala nashpa, mare si negru, nu numai ca sunt niste... necunoscatori, dar habar nu au despre ce vorbesc. nu au auzit de nuc, cred ca e doar copacul ala in care se suie sa dea jos mingiutele maro. mahonul, pentru ei, e doar un lemn alb, ca toate celelalte. cei care carcotesc pe aici din principiu, ar face bine sa taca. robertimis: tu chiar nu te-ai saturat sa scrii pe o tema de care nu ai habar??? dintre carcotasi: stie cineva ce cordar e ala si cat costa???

 

ar fi misto sa existe un filtru anti-dobitoci, dar probabil ca nu va exista decat un ban pentru mine. sunteti atat de patetici, ca imi vine sa imi cumpar mandolina....

 

Ca bine zici!! Ar fi fain cu filtrul ala dar din pacate aici nu prea se poate. Forumul asta e plin de bagatori de seama in ale chitarii, dar prea putini chitaristi adevarati.

 

Iar incepem lungul sir al posturilor pro si contra ,eu zic stop it. Dati-va cu parerea nu aduceti niste acuzatii impotriva cuiva fara niste argumente dovedite.(daca unora nu le-a placut ce-au cumparat de la acest Grosmann .nu inseamna ca toate chitarele lui sunt proaste).Daca luam logic,prin absurd 100 de masini,cateva o sa fie proaste,bineinteles.

 

 

In plus ,acest lutier privat,nu e fabrica. Nu are CTC,asa ca nu va astepti ca toate produsele sa fie cum vin din fabrica de la martin guitars(spre ex)

 

Unii vad ca incep sa dea plusuri si minusuri omului,chiar daca n-au pus in viata lor mana pe o chitara produsa de el,sau sa stie despre ce e vorba(ci doar din posturi de pe forum).

 

Eu unul,nu-l cunosc,n-am cantat veci pe vreo chitara de-a lui si nu vreau sa zic nimic la adresa lui,pt ca n-am argumente (fie ele pro sau contra)!

ONtopic: chitara arata bine ,imi place culoarea pe care o are ,si finisul e unu placut,acuma haideti sa ne luam ca o cheita sta stramb..in poza,si ca pozele sunt facute la o calitate medie.Imi place chitara ,pt ca m-am saturat sa vad chitarele alea (rosii ,albastre,albe)intr-o singura culoare ,care sunt mega shiny si arata ca de plastic/sau ca niste jucarii,bibelouri.Unii ar fi optat pt alta chitara la banii aia,dar cum au mai zis multi : E un custom made,deci pretu nu e deloc mare. .

 

Thx man, in sfarsit un om obiectiv!!!!

 

Cam asa ar trebui sa fie in general lumea de pe aici!!!!

 

Prietene, canta mai mult de 5 minute pe un grosmann, si nu canta cu ideea ca e o chitara de *****. S-ar putea sa observi ca nu chitara e de *****...

 

 

"Prietene", am cantat mai mult de 5 min si pe mai multe chitari custom facute de Cristi si pot sa iti spun urmatorul lucru: chitarile lui fac ceva de sus pe marea majoritate a chitarilor din tara asta!!!

 

Eu nu contest valoarea chitarii respective si nici performantele d'lui Grosu.Din poze pare finisata si aranjata ok chitara.O singura obiectie am ,poate ma inselat unghiul din care am privit pozele si anume cheia de la coarda g e pozitionata la un unghi usor mai mare fata de restul iar cea de la coarda b cred ca e cu aprox 1mm pusa mai sus. In fine sper sa nu iei asta ca o carcoteala ieftina, sunt constient ca nu are mare importanta chestia asta; nu am nimic de impartit cu d'l Grosu dar totusi la o chitara de peste xxxx euro cred ca ar trebui ceva mai multa atentie la detalii.Pana la urma important e sa fi tu multumit de ea si sa te tina ani multi la cantat! :)

 

 

Cheitele sunt simetrice...Te induce in eroarea poza...

 

Iar ce detalii...am vazut Gibson-uri care nu erau asa bine finisate ca a mea....

 

Prevãd cã iar se lasã cu ,,împuºcãturi'' în topicul ãsta :)

În altã ordine de idei, felicitãri pt. noua ghitarã, sã o cânți sãnãtos.

Þi-ai fãcut damblaua, dar nu ai ales cel mai potrivit loc în care sã te lauzi cu ea.

Peace

 

 

Multumesc.

Da observ ca forum-ul asta are ceva cu Cristi....Pacat ca nu prea e adevarat ce se zice de el....

Link to comment
Share on other sites

Daca lui mihubrave ii place cum suna chitara si se cumporta, atunci e bine, nu te pune nimeni sa comanzi chitara de la Grosu :) .

 

Oricum frumoasa chitara, sunt curios cum suna, niste sample ceva :) ?

 

 

O sa trag niste sample-uri in cel mai scurt timp.

 

Pentru toti cei care sunt impotriva lui Cristi...Ar cam trebuie sa va dea de gandit faptul ca din ce in ce mai multi oameni ( atat oameni neica nimeni cat si cu nume in industria noastra muzicala) isi fac chitari la el ( cu tot cu barfele voastre de pe aici)...

Link to comment
Share on other sites

Cheitele sunt simetrice...Te induce in eroarea poza...

 

Iar ce detalii...am vazut Gibson-uri care nu erau asa bine finisate ca a mea....

 

pai chitara ta nu e finisata in nici un fel :) iar cheitele nu sunt in nici un caz simetrice, doar poate daca ai modificat poza aia in photoshop...

 

cordarul schaller pare intr-adevar grozav, dar intonatia nu este setata bine.

Link to comment
Share on other sites

pai chitara ta nu e finisata in nici un fel :) iar cheitele nu sunt in nici un caz simetrice, doar poate daca ai modificat poza aia in photoshop...

 

cordarul schaller pare intr-adevar grozav, dar intonatia nu este setata bine.

 

 

Exact despre ce vorbeam...Oameni carora le place sa se bage in seama aiurea....

Ai pus tu mana pe chitara sa vezi ce finisaj are? Ai masurat tu cheitele sa vezi daca sunt simetrice sau nu?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.