www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mixer Sau Preamp.


Guest Farcas Adrian
 Share

Recommended Posts

Guest Farcas Adrian

Salut... la mijloc e microfonul "THE T.BONE SC300 MIC"...iar acum nu stiu prin ce as reusi sa trag vocea mai clara...unii ziceau sa iau un mixer "XENYX1002FX BEHRINGER" iar altii un preamplificator "ART TUBE MP PREAMP"...voi cum ziceti ca e mai bine?

 

 

P.S. : Nu stiti preamplificatoru "ART TUBE MP PREAMP" ce intrari/iesiri are ?

Link to comment
Share on other sites

Salut... la mijloc e microfonul "THE T.BONE SC300 MIC"...iar acum nu stiu prin ce as reusi sa trag vocea mai clara...unii ziceau sa iau un mixer "XENYX1002FX BEHRINGER" iar altii un preamplificator "ART TUBE MP PREAMP"...voi cum ziceti ca e mai bine?

 

 

P.S. : Nu stiti preamplificatoru "ART TUBE MP PREAMP" ce intrari/iesiri are ?

 

http://www.thomann.de/de/art_tube_mp.htm are XLR si JACK. am unu acasa si e superb dar iti trebe si un mixer :)

Edited by Mosh Craciun
Link to comment
Share on other sites

Salut... la mijloc e microfonul "THE T.BONE SC300 MIC"...iar acum nu stiu prin ce as reusi sa trag vocea mai clara...unii ziceau sa iau un mixer "XENYX1002FX BEHRINGER" iar altii un preamplificator "ART TUBE MP PREAMP"...voi cum ziceti ca e mai bine?

 

 

P.S. : Nu stiti preamplificatoru "ART TUBE MP PREAMP" ce intrari/iesiri are ?

Mixerele acestea de "bucatarie" au intrare de "Microfon " dar de obicei nu sunt ultra calitative ( mai ales la Ber........) , asa ca ptr inregistrari super calitative se folosesc preamplifuri de microfon super calitative cu un microfon supercalitativ inainte de intrare o intrare "Line-In" a mixerului.

 

Ptr inregistrari "demo" poti folosi acel microfon cu un mixer din acesta ieftin e suficient.

 

Plus depinde ce vrei sa inregistrezi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Farcas Adrian

Mosh Craciun - Neaparat si un mixer ? :) Nu e Ok daca trag doar prin preamp. ? evident ca nu astept rezultate foarte bune...dar asa` in mare`...

 

 

Karpi - Deci e mai bine sa trag prin mixer decat prin preamp. ? dupa cum ziceam...sunt constient ca nu o sa am rezultate foarte bune:)

 

 

P.S. : Daca zic ceva incurcatura va rog sa ma scuzati:) nu prea le am in domeniu...

Ms.

Edited by Farcas Adrian
Link to comment
Share on other sites

Guest Farcas Adrian
In cazul asta particular calitatea e la acelasi nivel. Asa ca ia ce iti permiti.

 

Imi permit ori acel mixer ori acel preamp. ... care zici ca ar fi mai Ok ? :|

Link to comment
Share on other sites

Daca iti iei mixer, ai in plus 9 canale, egalizare si efecte. Calitatea acestora, insa, e discutabila. Cu ART-ul ai sunet de lampa (care nu-i garantat ca o sa-ti placa).

Ai nevoie (sau crezi ca vei avea) de mixare sau doar preamplificarea te intereseaza? Exista si alte preamplificatoare ieftine si unele-s mai flexibile. Sau poate ar fi mai buna investitia intr-o interfata audio cu preamplificare.

Link to comment
Share on other sites

Mosh Craciun - Neaparat si un mixer ? :) Nu e Ok daca trag doar prin preamp. ? evident ca nu astept rezultate foarte bune...dar asa` in mare`...

 

pe langa mixer sa-ti iei macar o jucarie de-asta http://img3.musiciansfriend.com/dbase/pics.../9/3/240693.jpg .isi face treaba destul de bine + ca are si limitator.

Link to comment
Share on other sites

ia-ti un mixer fara efect ca poti sa adaugi efect din cubase si poate iti mai raman bani si de un preamp.

 

uita o solutie ieftina pt un home studio http://www.thomann.de/de/behringer_xenyx_502.htm si http://www.thomann.de/de/behringer_mic100_...n_micpreamp.htm sau http://www.thomann.de/de/art_tube_mp.htm

Edited by Mosh Craciun
Link to comment
Share on other sites

Moshule, omul n-a zis ca face mixaj, deci de ce sa-si ia mixer? Si mai mult, de ce sa-si ia si mixer pe langa preamp? De asta am intrebat care-i aplicatia exacta.

Daca vrei doar sa aduci semnalul la un nivel corespunzator si sa ai phantom power, fara alte pretentii, nu prea gasesti produse spartane care sa satisfaca strict aceste nevoi. Ori sunt incorporate in mixere, ori intr-o interfata audio, ori sunt solutii dedicate serioase de la sute la mii de EUR. Asa ca poate ti se potriveste mai bine o solutie integrata decat un preamplificator separat; inca nu stim toata povestea, lamureste-ne.

Link to comment
Share on other sites

Guest Farcas Adrian

E vorba doar de inregistratu vocii... fara alte chestii...

Ma refeream care ar fi mai Ok din punct de vedere calitativ pe voce la inregistrare... masteru si mixaju urmand sa fie facute in anumite programe...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.