www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Ibanez


bolly
 Share

Recommended Posts

  • 4 months later...
Guest KingLeonidas

ma bag si eu. deocamdata am un pf60 se(acustica), iar in viitorul apropiat imi voi cumpara un as73

post-10766-1248448503_thumb.png

post-10766-1248448575_thumb.jpg

Edited by KingLeonidas
Link to comment
Share on other sites

Guest Grunt
Eu unul am un Ibanez V72ece electro-acustic

 

Tot un V72, doar ca e acustica. Am cumparat-o pentru ca are si tuner incorporat, si ma ajuta enorm - eu fiind incepator.

Edited by Grunt
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 7 months later...

Salut.

 

Ma bag si eu cu o electrica, GRX20, luat acum vreo 10 luni de la Esound. La cat am dat pe ea (aprox 700 ron pe atunci), isi merita toti banii, fiind o alegere mai buna (zic eu) decat un Squier Affinity Strat si o rivala pt Epi LP Special 2. Pana acum nu am avut nicio problema cu ea, are un sunet cald, potrivit pt blues si rock si sta destul de mult timp acordata; tastele fiind finisate destul de bine. Ca sa fiu onest, m-am cam ferit sa folosesc tremolo-ul pana acum, stiind ca exista unele probleme cu acesta la chitarele ieftine, dar se comporta normal, nu se dezacordeaza dupa folosire.

 

Inca nu pot sa zic ca o merit, pentru ca indemanarea mea nu a trecut peste posibilitatile ei, si sunt multumit de alegerea facuta, iar probabil ca pe viitor, cand voi achizitiona o alta electrica va fi tot o Ibanez.

 

Bine v-am gasit. :)

Edited by Topy
Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

Salutare,

 

Ma alatur si eu :D

Am in prezent un Ibanez AEG10E-bk,luat in luna august a anului trecut.Sunt foarte multumit de ea.Imi place cum suna atat rece cat si amplificat thumbsup.gif

Anul aceasta sau cel tarziu la anul,o sa mai aiba o sora,Ibanez S420 rolleyes.gif

post-14022-0-40909900-1313583673_thumb.jpg

post-14022-0-00899800-1313583733_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Un V70CE luat din Germania cand aici Ibanez nu se vindea oficial (2004). Deosebirea fata de V72 e ca nu are si tuner, Entry-level de la Ibanez cu un sunet excelent de cristalin pe doza, putin cam fara joase pe acustic sec.

Foarte multumit de ea, tine bine acordajul, griff foarte comod.

La ora actuala a primit corzi de electrica, si mai mult soloiesc pe dansa, datoria griffului foarte lejer.

Regret ca nu are cui pentru prins cureaua si spre griff

post-10986-0-98883500-1342559830_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

UPDATE:

Azi a primit corziD'Addario Custom Light 0.11 - 0.52 si brusc au aparut si frecventele joase, ce stateau bine pitite printre fostele corzi de electrica. Pentru categoria ei suna foarte echilibrat acum. Basii vibreaza la locul lor, inaltele sunt cristaline. Inca nu am testat-o si pe doza... Sa se fi uscat lemnul atat de placut in cei 8 ani de cand o am?

Am uitat sa mentionez ca setarea din fabrica nu era cea mai stralucita (fretbuzz) asa ca a trecut pe la Bogdan Stanescu spre deliciul sonoritatilor emise. Multumiri Bogdane!

Pot soloi in continuare, corzile noi fiind destul de lejere pentru bending, spre deosebire de un set de Ernie Ball (de o Taka).

 

 

Un V70CE luat din Germania cand aici Ibanez nu se vindea oficial (2004). Deosebirea fata de V72 e ca nu are si tuner, Entry-level de la Ibanez cu un sunet excelent de cristalin pe doza, putin cam fara joase pe acustic sec.

Foarte multumit de ea, tine bine acordajul, griff foarte comod.

La ora actuala a primit corzi de electrica, si mai mult soloiesc pe dansa, datoria griffului foarte lejer.

Regret ca nu are cui pentru prins cureaua si spre griff

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Poze cu chitara:

 

 

 

 

 

 

 

Pozele sunt un pic mai vechi.

 

Dozele sunt DiMarzio FRED (bridge) si DiMarzio PAF Pro (neck).

Dupa cum reiese din serial number, chitara este din 2006.

 

Mai multe detalii aici:

http://ibanez.wikia.com/wiki/JS1000

http://www.ibanez.co...rs/model-JS1000

Edited by guitarhero1957
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 4 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.