www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Aria Sau Ibanez?


MardukGX
 Share

Recommended Posts

Question time again:

 

Pana in 8 mil,cam care ar fi cea mai buna alegere?Multi ziceti ca Ibanezurile ieftine sunt proaste,si de Aria nu prea am vazut discutii pe forum,deci nu imi pot face o parere.

 

Ibanez "e buni"...mai bune ca Aria. Dar nu te orienta catre una cu floyd, pt ca pe chitarele ieftine floyd rose-ul e de proasta calitate.

Link to comment
Share on other sites

Fiind posesor de aria si cantand si pe ibanez nu pot decat sa zic ca aria la pretul asta e peste ibanez. Aria suna mult mai curat si mai cald, e tare buna la solouri, nu se descurca rau nici la riffuri. Ibanezurile is mai suparate pentru riffuri dar oricum nu la pretul de 8 milioane. Daca-ti tragi o aria la pretul asta esti multumit, ii schimbi si o doza si om te-ai facut. Cel putin pe termen de 1-2 ani ca dupaia tot vrei ceva mai bun.

Link to comment
Share on other sites

Ibanez "e buni"...mai bune ca Aria. Dar nu te orienta catre una cu floyd, pt ca pe chitarele ieftine floyd rose-ul e de proasta calitate.

Ok, that is simply not true....Orice ai zice.Imi tine la unul dintre squiere care are tremolo-u stock mai bine acordaju decat la un floyd p ibanez prost + ca la pretul ala nu ai CUM sa iei ibanez klumea , eventual caca GIO si suna si prost, pe cand Aria suna superior la pretul ala....Am o aria imprumutata si stiu ce zic :)

Pe Aria mai ai ton si feel...pe ibanez -> drujba lemnoasa :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Torque1981

aceeasi problema o am si eu.

dupa acest topic ma cam indrept spre o Aria MAC50 :) ca mai multi bani nu e :)

 

un pic offtopic - merge la ea un amplificator Fender Frontman de 25 W ca sa ma incadrez in 1300-1400 ron?

 

of of incepatorii astia

Edited by Torque1981
Link to comment
Share on other sites

fender frontman sunt destul de nefericite.. pandeste un vox ad la vanzare pe forum sau cauta altceva.

 

important e sa testezi chitarile si sa vezi care se comporta mai bine. mai ales in zona asta de pret e bine sa testezi exact exemplarul pe care il cumperi. si poti lua in considerare si alte marci. (btw, evita modelele cu floyd in banii astia)

 

aria aia e configurata misto : h-s-s. e bine sa ai ambele tipuri de doze daca ai o sg chitara.

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest Torque1981
fender frontman sunt destul de nefericite.. pandeste un vox ad la vanzare pe forum sau cauta altceva.

 

important e sa testezi chitarile si sa vezi care se comporta mai bine. mai ales in zona asta de pret e bine sa testezi exact exemplarul pe care il cumperi. si poti lua in considerare si alte marci. (btw, evita modelele cu floyd in banii astia)

 

aria aia e configurata misto : h-s-s. e bine sa ai ambele tipuri de doze daca ai o sg chitara.

 

bafta!

 

mersi mult :)

Link to comment
Share on other sites

Aria. Eu am un bas Aria Pro II facut in 1986 si nu am nimic sa-i reprosez: are hardware, doze si lemn de calitate, iar lucratura este foarte ingrijita. Seria produsa in prezent mi se pare la fel de bine facuta.

am ascultat eu un Aria Pro II wildcat series si sincer suna eronat rau de tot. Nu suna a bass, sustain 0, nu are grosime, pe mine sincer m-a lasat rece.

Link to comment
Share on other sites

orice ai face sa nu iti iei Ibanez cu floyd (de banii aia)! la Ibanez GRG 270B pot sa iti spun ca daca faci un bend mai mare de 1 ton jumate' deja acordajul e dus total... cat despre aria nu stiu ce sa'ti spun... oricum daca iti iei chitara electrica pentru prima oara, ia'ti cu bridge fix (o acordezi mult mai repede, schimbi si corzile mai repede, si ramane mai mult timp in tune (teoretic))...

Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3

Eu am o Aria STG006 si un ibanez grg270b(da are floyd dala ieftin).Si sincer Ibanezu e mult superior Ariei...si de floyd am tras ca un tampit si nu s-a dezacordat deloc chitara sau sa se intample altceva(doamne fereste).si sunetul,pe doza de neck a ibanezului,pe clean e mult mai frumos decat cel al Ariei.My2cents... :) rock on dudes!

Link to comment
Share on other sites

Am avut Ibanez RG350 , cu floyd ... o chitara slaba , dar solida , macar atat pot sa zic . Lemnul folosit la ibanez mi se pare unul de proasta calitate si dozele Infinity mi se par foarte moi pentru un Ibanez , bineinteles la chitarele sub 2500-3000 de RON , si floydurile la fel . Suna oarecum decent , dar nu avea coaiele unui Ibanez , Cele sub 10 milioane mi se par foarte slabe , chiar si pentru studiu sau incepatori , ca sunet .

Aria facea chitare bune , candva , prin anii 80 , 90 . Acum nu prea mai e cazul , parerea mea :) . Depinde si ce vrei sa canti , eu unul sincer as mai pune 100 RON si mi-as lua Un Squier Standard Fat Strat .

Link to comment
Share on other sites

Am avut Ibanez RG350 , cu floyd ... o chitara slaba , dar solida , macar atat pot sa zic . Lemnul folosit la ibanez mi se pare unul de proasta calitate si dozele Infinity mi se par foarte moi pentru un Ibanez , bineinteles la chitarele sub 2500-3000 de RON , si floydurile la fel . Suna oarecum decent , dar nu avea coaiele unui Ibanez , Cele sub 10 milioane mi se par foarte slabe , chiar si pentru studiu sau incepatori , ca sunet .

Aria facea chitare bune , candva , prin anii 80 , 90 . Acum nu prea mai e cazul , parerea mea :) . Depinde si ce vrei sa canti , eu unul sincer as mai pune 100 RON si mi-as lua Un Squier Standard Fat Strat .

 

Un punct de vedere bine argumentat (poate singurul de pe aici) la care subscriu in totalitate cel putin in ce priveste cele 2 marci in discutie.

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

la ibanezurile iefine cu floyd tre' sa ai noroc sa prinzi unul la care nu-ti zboara acordajul dupa cateva benduri ... sau daca ai bani de un floyd original atunci o sa-ti placa sa il montezi :)

Link to comment
Share on other sites

to John : Mutlumesc :)

to Chitaristul_Innascut : Ma indoiesc ca atunci cand numai un Floyd normal , nu neaparat bun costa 600-700 RON ca o chitara de 800-1000 RON sa aibe unul ok :) . Uite , de exemplu , Ibanezul meu in primele 2-3 luni a trebuit acordat de maxim 2 ori , dar dupa aproape un an deja nu mai rezista dupa o piesa , si era foarte frustrant cand cantam live . Mentionez si faptul ca este din modelele de 1500 RON . Si in al doilea rand hai sa fim seriosi ca romanul nu are atat de multi bani incat sa-si ia o chitara la noroc , de genul : poate prind un floyd bun :) . Fara discutie daca vrei o chitara cu floyd trebuie sa dispui de o suma in jur de 1000 de euro .

 

Ma scuzati daca am fost offtopic .

Link to comment
Share on other sites

Well,citind niste reviewuri pe net,vazand sampleuri pe youtube SI testand chitara la fata locului,am decis sa iau Ibanezul GRG 170.Pana acum am vazut cam ce pot sa fac cu chitara si cu Guitar Rig,si sunt foarte multumit.Ma asteptam sa se dezacordeze repede avand in vedere ca am abuzat de tremolo la maxim,dar nici pana azi nu s-a dezacordat(poate ca dupa o perioada de uzura va incepe,sper sa nu)E si mult mai comfortabil decat pe vechea mea acustica(FOARTE veche)si se poate exersa mai usor :)

 

Well,asta e punctul de vedere al unui incepator :)

Link to comment
Share on other sites

to John : Mutlumesc :)

to Chitaristul_Innascut : Ma indoiesc ca atunci cand numai un Floyd normal , nu neaparat bun costa 600-700 RON ca o chitara de 800-1000 RON sa aibe unul ok :) . Uite , de exemplu , Ibanezul meu in primele 2-3 luni a trebuit acordat de maxim 2 ori , dar dupa aproape un an deja nu mai rezista dupa o piesa , si era foarte frustrant cand cantam live . Mentionez si faptul ca este din modelele de 1500 RON . Si in al doilea rand hai sa fim seriosi ca romanul nu are atat de multi bani incat sa-si ia o chitara la noroc , de genul : poate prind un floyd bun :) . Fara discutie daca vrei o chitara cu floyd trebuie sa dispui de o suma in jur de 1000 de euro .

 

Ma scuzati daca am fost offtopic .

 

Chitarile cu Floyd de calitate de la Ibanez incep cu modelul RG1570 care vine din fabrica cu tremolo Edge Pro, considerat unul din cele mai bune sisteme licenta Floyd Rose din cate s-au fabricat pana acum si care costa in jur de 800E. O alternativa ar fi iarasi chitarile Jackson cu tremolo JT580, de exemplu seria DK2 care incepe de undeva de la 2000 RON. Mie personal nu imi plac chitarile Jackson din motive subiective, dar trebuie sa recunosc faptul ca la banii astia sunt o super afacere.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.