www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Victor Wooten A Ales Hartke


Guest Calin
 Share

Recommended Posts

Victor Wooten o sa vina in Romania, pentru un workshop M&C ( demonstratie probabil, cu workshop-ul e mai greu... nu sunt amatori, asta v-o spun din experienta celor trei ani de M&C Musical Workshop ) candva in Iulie 2009 si o sa cante pe sculele puse de noi la dispozitie, adica de serie. Povestile sunt pentru copii...

 

Una din cele mai tari vesti, sper sa se confirme. Am fost la garana si a fost dementza pura.

Link to comment
Share on other sites

I-a mai terminati cu categorisirile .Ca e de "Divertis" sau

"Vacanta Mare"

Care din voi e basist pe aici ? la nivelul care sa poata da verdicte despre "orice" .majoritatea aveti MARI probleme cu progresiile armonice cu tehnica de cantat nu aveti inca nimic cu anumite subtilitati.

 

In moment ce abea poti canta cateva note nu ai de unde sa stii ce-ti lipseste .Tehnica de interpretare sau o statie/boxa ce sa nu aiba distorsiuni mai mari de 10% pe armonica a doua iar armonica a III-a sa nu fie predominanta la o excitatie de 80% a driverului( in varfurile dinamice)

 

Cum pozitionezi boxa fata de podea , fata de peretii din spatele boxei si inca o tona de probleme.

 

Pentru insiruirea preturilor exista cataloage peste tot nu au nici o relevanta , si nu inseamna nimic din punct de vedere al "sunetului".

 

Indiferent de firma combinatia de o boxa cu driver de 15-18" cu un cabinet de 4 x 10" este cea mai buna si versatila alegere.

 

Eu personal nu am vazut in magazin numai HARTKE in asemenea combinatie . Personal am un ACOUSTIC in aceiasi configuratie acre este optima pentru un raspuns dinamic si acoperire in armonice .

 

Pe Warwick am cantat doar odata cu basu si suna grozav .Dar inca nu am auzit scula insa pe scene mai mici ca sa nu aiba influenta PA-ul care schimba mult soundul prin "personalizarile" mixeristului.

 

Cel mai bine(versatil) ar suna daca statia ar fi "biamp" si ai avea control pe fiecare boxa separat pe 4 x10" si pe 1 x 15-18" .

 

Iata o instalatie mai mica a lui John Entwistle :

 

In rest ca si la chitara "mana" este hotaratoare .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Ha...personal am incercat si W si HK, am si cumparat una din ele...cunoscatorii stiu diferenta. Sa nu credeti ca amp-ul si cabinetele pe care canta Wooten sunt identice cu cele de pe raftul lui Calin. Aceeasi chestiune si la preamp-ul lansat de Marcus Miller, cu cel de pe raftul cui l-o vinde, mai ales ca in 700 eur are o gramada de minuni incluse. Marketing...Bafta la vanzare!!! :)

 

 

Ca sa va treaca supararea...am un BTB 1305 NTF, caruia i-am scos eq-ul bartolini custom - i-am pus corectie pasiva din Warwick-ul pe care l-am avut inainte (parerea mea: eq-ul asta bartolini custom este tot chestiune de marketing, chiar strica vocea bassului)...suna foarte bine prin Warwick Tubepath 10.1 si WCA 211 & 115 PRO. Cald sau nervos, face cum ii cer doar prin actionarea unui buton din amp - rough/smooth. Se gasesc la Calin instrumente bune, si iata suna grozav prin ampliful de la Florin. De abia astept sa vad Prestige-urile de anul asta :) .

Link to comment
Share on other sites

Greu !(?)

 

Deci sa reluam

 

Iata basistul secolului,John Entwistle , un reformator in ale basului .

Si printre altele primul basist care s-a si auzit !! clar si TARRRE.

 

Dupa cum vedem pe aceasta poza este cam nehotarat , nu stie atat de precis si exact ce ii trebuie ptr stilul sau .

 

Are o groaza de basuri iar el nehotarat intre ele .Probabil ar intreba si el acu , pe forum ,..care bas cu care doza s-o folosesc ,...si pe care statie ...ca am de toate dar sunt nehotarat .

 

Daca mai traia saracu ajungea pwe rgc.ro unde primea sfaturi si nu mai cheltuia atata timp si bani.

Link to comment
Share on other sites

Este evident un topic facut cu intentie de scandal, in scopuri publicitare, dar pt ca se adreseaza basistilor si nu chitaristilor, uite ca nu a iesit scandal. De accea imi permit sa ii felicit pe toti cei care au dat reply pe acest topic pentru comportamentul civilizat de care au dat dovada. Numai bine si multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

Este evident un topic facut cu intentie de scandal, in scopuri publicitare, dar pt ca se adreseaza basistilor si nu chitaristilor, uite ca nu a iesit scandal. De accea imi permit sa ii felicit pe toti cei care au dat reply pe acest topic pentru comportamentul civilizat de care au dat dovada. Numai bine si multa bafta!

 

Sa stii ca si eu tot concluzia asta am tras-o...se pare ca basistii sunt MULT mai civilizati si mai cerebrali decat chitaristii...cel putin pe acest forum...Felicitari si din partea mea ! :)

 

@Mosh Craciun : +1

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.