www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

The String Cleaner


DeatH
 Share

Recommended Posts

Ma uitam la noutatile de la NAMM si am vazut asta: http://www.thestringcleaner.com/

 

Aparent, tipul asta a inventat o chestioara cu care se pot curata calumea corzile de chitara fara vreo solutie sau altceva :) Mie cel putin imi pare prea bine ca sa fie adevarat si chiar m-a facut curios ( avand in vedere ca varianta de bass va aparea cica in februarie, parca mi-as lua unul de incercare ).

 

Voi ce parere aveti de "jucarioara" asta? :)

Edited by DeatH
Link to comment
Share on other sites

parerea mea...

pe corzi se formeaza un oxid

pe de o parte e nasol ca schimba sunetul si testura corzilor, pe de o parte e bun ca o data formata pojghita nu oxideaza mai departe... formeaza un strat protector.

chestia asta rascheteaza corzile de fiecare data cand oxideaza.... pana ajungi sa canzi pe corzi de 0.05

Link to comment
Share on other sites

parerea mea...

pe corzi se formeaza un oxid

pe de o parte e nasol ca schimba sunetul si testura corzilor, pe de o parte e bun ca o data formata pojghita nu oxideaza mai departe... formeaza un strat protector.

chestia asta rascheteaza corzile de fiecare data cand oxideaza.... pana ajungi sa canzi pe corzi de 0.05

 

Înțeleg cã nu-ți ºtergi niciodatã corzile... Pânã la urmã tot o cârpã e ºi în minunea asta. Problema e cã dacã ai setat acțiunea destul de jos, s-ar putea sã dai cu plasticu' în fret-uri.

Link to comment
Share on other sites

de fapt, daca il aduce grosu si nu alta firma de mare valoare, e o prostie si nu face doi bani. io zic sa va feriti, ca e posibil sa manance corzile, sa busheasca freturile, sa indoaie grifurile, sa omoare dozele.. cred ca e o lucratura diavoleasca aici. :)

ps. eu o sa iau unul dar il pun langa icoana vreo doua zile, inainte sa il folosesc...

Link to comment
Share on other sites

de fapt, daca il aduce grosu si nu alta firma de mare valoare, e o prostie si nu face doi bani. io zic sa va feriti, ca e posibil sa manance corzile, sa busheasca freturile, sa indoaie grifurile, sa omoare dozele.. cred ca e o lucratura diavoleasca aici. :)

ps. eu o sa iau unul dar il pun langa icoana vreo doua zile, inainte sa il folosesc...

Io zic sã citeºti toate post-urile ºi sã laºi teoria conspirației la o parte.

Link to comment
Share on other sites

ce nu intelegi din "funny post"? in traducere inseamna ca e o fraza glumeatza.

E mai mult sarcasm, decât glumã. Pãrerea mea...

 

Și eu sunt curios sã încerc un String Cleaner, dar am mai gãsit câteva opinii de la cei care au folosit așa ceva.

De exemplu aici:

http://www.stringsdirect.co.uk/products/47..._string_cleaner

 

Într-un clip de prezentare se aude clar cum duruie plasticul pe fret-uri. Din asta am dedus cã ori unul ori celãlalt va avea de suferit dupã un anumit timp de folosințã.

 

În concluzie am devenit mai temperat. Oricum ar fi, dacã ajunge în România la un preț decent, îî voi da o șansã.

Numai bine

 

@Junkie: nu numai murdãria de pe mâini rãmâne pe corzi, dar cred cã știai și tu asta. :)

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Este evident ca frecarea duce la uzura. Legile frecarii se aplica si in acest caz. :) Ramane de vazut ce se va uza mai intai: jucaria sau fret-urile. :)

Link to comment
Share on other sites

In lipsa unui lubrifiant degresant/antioxidant, string cleaner-ul nu poate curata murdaria decat prin raschetare (slefuire), asa cum bine a spus gunz. - Lucrul mecanic al forței de frecare se transformã, în cea mai mare parte, în cãldurã, restul contribuind la uzarea suprafețelor corpurilor aflate în contact, prin smulgerea unui numãr de particule metalice de pe aceste suprafețe. Frecarea absoarbe energie mecanica si o transforma in caldura. Consecinte: deformarea corzilor si a materialului lemnos. Ideal ar fi ca string cleaner-ul sa asigure transportul caldurii produse prin frecare sau rezultate din reactiile chimice, spre exterior.

 

:)

 

Cineva care studiaza organe de masini si are notiuni de tribologie ne poate explica mai bine (teoria Bowden-Tabor s.a.m.d.). :)

Link to comment
Share on other sites

Mai copii, v-ati uitat prea mult la filme cu impuscaturi si la 007. In felul asta si folosirea penei toceste corzile si daca va bataiti si dati din cap frecarea cu aerul produce o iremediabila uzura (si inexorabila) asupra tastelor, lemnului, chitarei si voua...

 

Deci propun deschiderea unui topic special cu privire la protectia muncii in timpul utilizarii chitarei.

Link to comment
Share on other sites

Mai copii, v-ati uitat prea mult la filme cu impuscaturi si la 007. In felul asta si folosirea penei toceste corzile si daca va bataiti si dati din cap frecarea cu aerul produce o iremediabila uzura (si inexorabila) asupra tastelor, lemnului, chitarei si voua...

 

Deci propun deschiderea unui topic special cu privire la protectia muncii in timpul utilizarii chitarei.

 

 

- Pai si nu este asa? :)

- Chiar asa este! :)

 

 

 

Ai uitat ca te poti si electrocuta folosind chitara.

+1 pentru topicul special. :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

l-am cumparat de la grosmann cu 45 ron. ieri a primit primul lot din usa, asa ca cine il vrea, e disponibil in stoc limitat.

l-am folosit si mi se pare excelent pentru ce este facut. nu am corzile uzate, nu stiu daca face minuni, dar sigur este foarte bun si comod pentru intretinerea zilnica a corzilor. mai multe despre el si, eventual, niste poze, cand voi avea mai mult timp.

Link to comment
Share on other sites

Un dispozitiv perfect pentru a presa murdaria in coarda .

 

Daca vrei ca sa cureti (tot cu riscul de a presa murdaria in parte intre "spirele" matisate ) ar trebui sa ai un "cleaner care actioneaza perpendicupar pe coarda ca sa indeperteze murdaria in parti si sa nu presesze intre spire .cand actionezi de-a lungul corzilor se taseaza murdaria intre spire .Se intinde murdaria si se incarca coarda intre "spire" automat se pierd inaltele Numai "excedentul" de murdarie ce da pe afara va fi "curatat" .

 

Singura solutie ar fi sa te speli intotdeauna foarte bine pe maini .Se cojeste epiderma si se "gletuieste " intre spire ,chiar in timpul cantatului daca este foart ecald si-ti transpira doar cat sa fie pielea mai "umeda" . Degeaba stergi caci aceasta depunere intra intre spire si nu se poate indeparta.Prin "fierbere" curatare cu detergent de vase sau cu alt dizolvant o parte se indeparteaza dar alta parte se depune in interiorul corzi si umple golurile intre spirele matisate in acest fel limitand oscilatiile pe inalte .

 

Decat scula aceasta "minune" este mai eficienta o carpa pe care o poti actiona perpendicular pe corzi in acest fel macar partial poti curata murdaria dintre spire .Chiar am imbibat carpa in alcool si am reusit sa curat eficient fara a demonta corzile ca sa le "fierb" in detergent de vase.Conditia este sa nu dai de doua ori cu aceiasi "suprafata" pe care deja s-a depus murdarie ca sa nu o intinzi si s-o presezi la loc .

 

Trebuie uscate corzile dupa "spalare" cu Phoen-ul ca umezeala+acizii din centrul corzilor sa nu produca oxidare .Acest lucru ajuta pe moment un timp mai suna coarzile dar trebuie schimbate .

Link to comment
Share on other sites

Un dispozitiv perfect pentru a presa murdaria in coarda .

 

Daca vrei ca sa cureti (tot cu riscul de a presa murdaria in parte intre "spirele" matisate ) ar trebui sa ai un "cleaner care actioneaza perpendicupar pe coarda ca sa indeperteze murdaria in parti si sa nu presesze intre spire .cand actionezi de-a lungul corzilor se taseaza murdaria intre spire .Se intinde murdaria si se incarca coarda intre "spire" automat se pierd inaltele Numai "excedentul" de murdarie ce da pe afara va fi "curatat" .

 

Singura solutie ar fi sa te speli intotdeauna foarte bine pe maini .Se cojeste epiderma si se "gletuieste " intre spire ,chiar in timpul cantatului daca este foart ecald si-ti transpira doar cat sa fie pielea mai "umeda" . Degeaba stergi caci aceasta depunere intra intre spire si nu se poate indeparta.Prin "fierbere" curatare cu detergent de vase sau cu alt dizolvant o parte se indeparteaza dar alta parte se depune in interiorul corzi si umple golurile intre spirele matisate in acest fel limitand oscilatiile pe inalte .

 

Decat scula aceasta "minune" este mai eficienta o carpa pe care o poti actiona perpendicular pe corzi in acest fel macar partial poti curata murdaria dintre spire .Chiar am imbibat carpa in alcool si am reusit sa curat eficient fara a demonta corzile ca sa le "fierb" in detergent de vase.Conditia este sa nu dai de doua ori cu aceiasi "suprafata" pe care deja s-a depus murdarie ca sa nu o intinzi si s-o presezi la loc .

 

Trebuie uscate corzile dupa "spalare" cu Phoen-ul ca umezeala+acizii din centrul corzilor sa nu produca oxidare .Acest lucru ajuta pe moment un timp mai suna coarzile dar trebuie schimbate .

 

Asta-i singura solutie-minune.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.