www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inside A 1954 Fender Stratocaster


Guest Andrei_T
 Share

Recommended Posts

Guest Johnny I

dap. intr-adevar excelent! mi s-a parut destul de ciudata faza cu gaurile alea neastupate in urma procesului de fabricatie. lemnul dinauntru era protejat, nu mucegaia, dak era o atmosfera un pic umeda in incapere?

Link to comment
Share on other sites

chitara arata jalnic. in afara de vechime ce-i asa impresionant?

 

nimic mai... ii vax chitara aia, mai bun un ESP sau un Ibanez, da ceva cu humbuckere tari de tot :(B):):):) . JESUS....

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_T

Chestia aia pare moarta.. Este o relicva intr-adevar, dar in starea in care este numai pe un perete i-ar sta bine :)

 

Crezi? S-ar putea sa te inseli...

 

Pentru cei care nu s-au prins, dmc a fost sarcastic in reply. Nu-i asa dmc? Corecteaza-ma daca gresesc...

Link to comment
Share on other sites

Crezi? S-ar putea sa te inseli...

 

Pentru cei care nu s-au prins, dmc a fost sarcastic in reply. Nu-i asa dmc? Corecteaza-ma daca gresesc...

 

nici nu am avut intentia sa fiu subtil. din contra. acu' mi se pare pueril sa ma apuc sa ridic in slavi chitara aia. oricine are cea mai mica idee despre instrumentu asta stie deja ca asa un strat e nu numai incredibil de valoros din dpdv istoric (nici nu vreau sa ma gandesc ce pret are o asemenea chitara, straturile din 70 trec lejer de 10000, un 54 probabil ca ajunge la 50 de batrane, desi sunt practic imposibil de gasit), ci este ton vintage pur si are mai multa viata in ea decat 99,999999999999...% dintre chitarele de pe planeta asta.

Link to comment
Share on other sites

dude, chitara aia e moarta.

 

e o bucata de lemn extraordinar de veche. tastele pun pariu ca-s tocite vai de mama lor, cheite uzate care abia se mai invart, nici dozele nu cred ca mai raspund. parerea mea subiectiva...

Link to comment
Share on other sites

dude, chitara aia e moarta.

 

e o bucata de lemn extraordinar de veche. tastele pun pariu ca-s tocite vai de mama lor, cheite uzate care abia se mai invart, nici dozele nu cred ca mai raspund. parerea mea subiectiva...

 

for f**ks sake, macar nu mai insista. nu am eu mult habar in materie de real vintage guitars, asa ca nu pot decat sa te indrum spre lectura pe internet :) apropos, "subiectiv" inseamna altceva, nu cred ca ai pus mana pe chitara asta sa poti sa iti dai cu parerea la modul "subiectiv", adica "asa cum o percepi tu personal" :) . In afara de asta, e o realitate absolut obiectiva :( ca majoritatea chitarelor vintage au un ton incredibil si ireproductibil. de asta ii vorba aici, nu de cheite sau de taste, daca ma intelegi pe undeva (desi nu cred)... :)

Link to comment
Share on other sites

for f**ks sake, macar nu mai insista. nu am eu mult habar in materie de real vintage guitars, asa ca nu pot decat sa te indrum spre lectura pe internet :) apropos, "subiectiv" inseamna altceva, nu cred ca ai pus mana pe chitara asta sa poti sa iti dai cu parerea la modul "subiectiv", adica "asa cum o percepi tu personal" :) . In afara de asta, e o realitate absolut obiectiva :( ca majoritatea chitarelor vintage au un ton incredibil si ireproductibil. de asta ii vorba aici, nu de cheite sau de taste, daca ma intelegi pe undeva (desi nu cred)... :)

ok...bine ca ai pus tu mana. parerea mea de om orb e cea de sus si asa va ramane pana imi voi permite sa-mi iau o chitara de 50000 de coco. btw...sunetu ala vintage din ce provine? lemnu mucegait?

Link to comment
Share on other sites

da..ok...in fine...sa zicem ca inteleg. da nu am auzit de vreun artist care sa cante pe o chitara veche de mai bine de 50 de ani. io zic sa facem un poll: going for vintage or going for new? :)

Link to comment
Share on other sites

da..ok...in fine...sa zicem ca inteleg. da nu am auzit de vreun artist care sa cante pe o chitara veche de mai bine de 50 de ani. io zic sa facem un poll: going for vintage or going for new? :)

 

david gilmour canta pe un strat din '57 (deci vechi de 49 de ani :) ), yngwie malmsteen canta pe straturi din

60 si 70, keith richards are niste tele-uri super-vintage pe care le foloseste mereu live etc. etc. etc.

Link to comment
Share on other sites

m-a impresionat articolul la modul profund, fără nici un fel de exagerare; întâmplător, sunt foarte pasionat de stratocastere, printre altele, aşa că ţin să precizez două lucruri: 1. lemnele din care sunt fabricate chitarele sunt uscate prin procedee speciale, deci nu se prea pune problema mucegăirii. în plus, este greu de crezut că o astfel de chitară, folosită fiind, a fost ţinută în mod voit într-un mediu neadecvat. 2. Keith Richards, care zic eu că este suficient de priceput în materie, declara acum câţiva ani într-un articol din Guitar World că, în materie de chitare electrice, perfecţiunea a fost atinsă în anii 50 ! credeţi-mă pe cuvânt că nu greşeşte absolut de loc!

sigur că nu toată lumea are idee de ceea ce se numeşte PROCES DE FABRICAŢIE! şi găuri tehnologice! dar trecând peste aceste mici neajunsuri, pot să vă povestesc că un amic de-al meu, chitarist cunoscut, a avut şansa să probeze, la un magazin din Koln prin anii 80, un stratocaster fabricat pe la sfârşitul anilor 50. preţul afişat era ceva în jur de 10 000 DM (atunci !) iar această chitară, doar "la rece", suna ca ZECE PIANE! şi tind să-l cred. vouă, celor sceptici şi poate şi puţin ignoranţi, vă recomand să citiţi măcar cartea despre Fender Stratocaster a lui R. DUCHOSSOIR.

şi acum, făcând o paralelă, viorile STRADIVARIUS, AMATI sau GUARNIERI oare mucegăiesc ?!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest p_aciulea
hmmm ...cred ca merita sa scot din morti si adancuri threadu asta... :)

 

ai ceva interesant de adaugat? sau pur si simplu te plictiseai?

 

pe de alta parte sunt multi noi veniti care nu au rabdare sa caute pe tot forumul pt astfel de threaduri...

 

parerea mea

Link to comment
Share on other sites

m-a impresionat articolul la modul profund, fără nici un fel de exagerare; întâmplător, sunt foarte pasionat de stratocastere, printre altele, aşa că ţin să precizez două lucruri: 1. lemnele din care sunt fabricate chitarele sunt uscate prin procedee speciale, deci nu se prea pune problema mucegăirii. în plus, este greu de crezut că o astfel de chitară, folosită fiind, a fost ţinută în mod voit într-un mediu neadecvat. 2. Keith Richards, care zic eu că este suficient de priceput în materie, declara acum câţiva ani într-un articol din Guitar World că, în materie de chitare electrice, perfecţiunea a fost atinsă în anii 50 ! credeţi-mă pe cuvânt că nu greşeşte absolut de loc!

sigur că nu toată lumea are idee de ceea ce se numeşte PROCES DE FABRICAŢIE! şi găuri tehnologice! dar trecând peste aceste mici neajunsuri, pot să vă povestesc că un amic de-al meu, chitarist cunoscut, a avut şansa să probeze, la un magazin din Koln prin anii 80, un stratocaster fabricat pe la sfârşitul anilor 50. preţul afişat era ceva în jur de 10 000 DM (atunci !) iar această chitară, doar "la rece", suna ca ZECE PIANE! şi tind să-l cred. vouă, celor sceptici şi poate şi puţin ignoranţi, vă recomand să citiţi măcar cartea despre Fender Stratocaster a lui R. DUCHOSSOIR.

şi acum, făcând o paralelă, viorile STRADIVARIUS, AMATI sau GUARNIERI oare mucegăiesc ?!

hehe

asa este @StratMan

 

unu la mana ,

 

arata "jalnic" din cauza pozelor , nu-s facute de un profi

 

chitarele in interior nu sunt finisate ! doar date cu grund si lac protector.

 

exteriorul este slefuit , grund , lac si iarasi slefuit ...acest lucru nu se face si cu spatiile interioare .

 

pe langa valoarea istorica ,sentimentala etc ...este un instrument bun .

 

orice instrument trebuie sa fie depozitat in conditii adecvate de umiditate si temperatura chiar daca are lac protector .

 

altfel un lemn atat de " uscat" natural suna super .

 

de ex :200 Eu/Kg costa lemn de mahon uscat natural .

 

chitarele ieftine sunt facute din lemn uscat fortat cu microunde parca ( am un prieten care a lucrat la o masina de uscat si a inceput sa-i cada parul stiu ca era in proces cu firma ,asta acu 20 de ani )

cu lembul uscat fortat nu stii cum se comporta , o chitara veche are lemnul uscat natural si nu prezinta riscul de a mai crapaturi sau deformarii .

 

Apoi aceasta chitara precis are soundul de Strat original , cine stie sa cante la chitara si a trecut de la alt tip de chit la Strat cunoaste treaba , nu am gasit chitara mai versatila decat Strat-ul si nici ton mai bun , si am cantat pe de toate .

 

apropos arata jalnic ..la fel de jalnic arata si cele doua Stradivarius ...cea din romania si cea cu care au venit cu show-ul "Kings On Ice" ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

i.m.h.o. stratul si teleul sunt singurile chitari care arata mai bine daca se vede ca au fost cantate ..... as alege oricand un strat care sa arate uzat peste unul care sa arate ca nou ...

 

Multumesc domnului Andrei Tone pentru link ... am salivat toata ziua la el ... :)

 

Si cat despre Theo ........ of doamne ......

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ce-ar fi totusi sa lasati omul in pace si sa nu va mai legati de ce-a zis acum mai bine de un an? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

pana de curand si eu am zis ca povestea asta cu lemnul vechi ...uscat, e doar o vorba ... ai doze bune ... suna chitara .... Am o maya model les poul facuta prin anii 75-80 cred ... nu am gasit pana acum vreo chitara ( din cele facute recent ) care sa sune cu atata grasime ( nu stiu cum sa ii spun altfel) desi am probat tot felu de modele cu tot felu de doze care mai dimarzio care mai duncan ... Maya are niste doze shadow... nu stiu daca e vreo firma dar suna cu totul deosebit ...probabil ca datorita lemnului ca altfel nu inteleg ...deci stratul in cauza cu siguranta e o piesa extrem de rara si ceea ce spunea karpi cred ca e foarte adevarat nici eu nu cred ca e o chitara mai versatila ca fenderu strat sau tele

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_
i.m.h.o. stratul si teleul sunt singurile chitari care arata mai bine daca se vede ca au fost cantate ..... as alege oricand un strat care sa arate uzat peste unul care sa arate ca nou ...

 

Multumesc domnului Andrei Tone pentru link ... am salivat toata ziua la el ... :)

 

Si cat despre Theo ........ of doamne ......

 

of doamne ce? nu o sa cant in veci pe asa ceva. nu mi-am schimbat parerea. sa zicem ca inteleg faptul ca e o bucata de istorie si ca daca as fi avut-o eu din 1900toamna n-as fi dat-o pt nimic in lume, dar nici nu as fi cantat pe ea.

 

Asa-i tineretul in ziua de azi: ESP, B.C.Rich, Jackson. Foarte agresiv si distorsionat. :)

 

agresiv si distorsionat...hai ca aici chair ma atac. de unde doamne-iarta-ma tragi tu concluziile astea?

ma consider mai linistit decat 99% din forumistii care activeaza forumul asta. renunt la ltd-ul meu in favoarea unui epi/prs...vad eu.

 

Ce-ar fi totusi sa lasati omul in pace si sa nu va mai legati de ce-a zis acum mai bine de un an? :)

 

mda...ar fi aiurea sa spun ca nu mi-am schimbat parerea...but still...nu mi-am schimbat parerea...thx 4 suport tho'

Edited by _Theo_
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

cred ca totusi e important sa adaptezi chitara la ce vrei sa canti... cu siguranta ca sunt chitari din generatia asta noua care nu suna bine la blues jazz etc, dar poate la metal sau stiu eu ce fel mai agresiv , suna cel putin ok daca nu chiar foarte bine

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_
cred ca totusi e important sa adaptezi chitara la ce vrei sa canti... cu siguranta ca sunt chitari din generatia asta noua care nu suna bine la blues jazz etc, dar poate la metal sau stiu eu ce fel mai agresiv , suna cel putin ok daca nu chiar foarte bine

si asta e adevarat

 

kinda ontopic: ma amuza faptul ca unii se ataca atunci cand altii au o parere diferita de a lor.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.