www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Risc Sa Stric Chitara Cu Benduri?


mosenache
 Share

Recommended Posts

Am auzit asta de la un nene care a incercat chitara mea. Omu canta de vreo 30 de ani si canta bine, de aia tind sa-l cred. Dar e si genul de artist care traieste in lumea lui si poate totusi se inseala. Ideea ca am inceput sa prin gustul bendurilor si as vrea sa stiu cum stau lucrurile.

Astept parerile/sfaturile voastre. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Am auzit asta de la un nene care a incercat chitara mea. Omu canta de vreo 30 de ani si canta bine, de aia tind sa-l cred. Dar e si genul de artist care traieste in lumea lui si poate totusi se inseala. Ideea ca am inceput sa prin gustul bendurilor si as vrea sa stiu cum stau lucrurile.

Astept parerile/sfaturile voastre. Multumesc.

 

Da' ce-s bendurile astea, domle'?! :):):) Pietre de moara, granit?! Ma baiatule, ia si canta normal la chitara, cum vrei si in orice pozitie, numai sa nu te accidentezi! :D

Link to comment
Share on other sites

Omule, intrebare, inainte sa fi pus mana pe chitara ti-a explicat cineva ce este chestia aia de lemn pe care stau corzile si are in dotare multe lamele metalice (tastiere) ? Cum sa strici lemnul prin simpla frecare a corzilor pe o tastiera? Sau mai rau... dozele. Poate daca faci bnad cu griful ti-o strici adica sa te pui cu picioarele pe corp si cu mainile sa tragi de grif in sus pana se indoaie (nu cred ca as vedea asa ceva la tine, numai daca esti vre-un manelar care nu suporta muzica-nu e cazul).

Canta linistit, chitara este construita in asa fel incat sa reziste slide-urilor, bend-urilor indiferent de treapta in care urci sau cobori indiferent de forta si rapiditatea cu care te misti cand executi un band. Daca Zakk Willde nu isi face zob Gibsonul cu brandul lui de 200 cm circumferinta nici tu nu ai cum sa-ti strici chitara. :)

Link to comment
Share on other sites

Ce am uitat sa precizez (probabil ca ora e de vina) e ca destin o chitara electro-acustica (un Tenson). Si componentele chitarei le cunosc.

 

Tre sa intelegeti ca nu intreb ca sa ma aflu in treaba. Tind sa cred ca nu e nici un pericol, doar ca tin mult la chitara asta, e luata din banutii mei, mi-am dorit-o de cand eram kinder(doar ca atunci nu s-a putut), si am instinctul de conservare. Deci tot ce vreau sa stiu e daca risc ceva sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Guest guitar4ever

nu pateste nimic chitara, poti sa-i dai inainte...Poate in cel mai rau caz sa ti se rupa o coarda cand faci bend :)

 

Dar in mare parte nu pateste nimic chitara, chiar daca e electro-acustica :)

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa o pui in rama...nu mai canta la ea ca se uzeaza corzile chiar se pot rupe! :) ,se pune jegul de la maini nespalate,o poti scapa si se poate sparge,se poate zgaria lacul...dar de la benduri se strica sigur(se dezintegreaza instantaneu,cred ca nu stii tu sa le faci bine de mai ai inca chitara) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest abracadaver
Ca sa fiu mai precis omu a zic ca "fortez chitara si ca risc sa nu mai sune la fel de bine". Eu am inteles ca se strica :)

 

 

IN CEL MAI RAU CAZ RUPI VREO COARDA..... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

esti asa sigur ca chiar asa ti-a zis? adica mi se pare absurd, bendul face parte din tehnicile de baza folosite pe chitara ( care trebuie exersate foarte mult ), mai intreaba-l si spune exact ce ti-a zis.

Link to comment
Share on other sites

Ti-am zis ca omu traieste in lumea lui. A cantat la chitara mea si cand am inceput eu sa fac bend-uri pe a lui mi-a zis sa nu incerc pe a mea asa ceva ca nu o sa mai sune la fel. Omu canta grozav de bine da repet, are lumea lui. Eh oricum vad ca pana acu parerile sustin ca e safe asa ca o sa ma apuc sa exersez fara nici o grija. Multam celor care mi-ai raspuns pana acum

Link to comment
Share on other sites

Guest guitar4ever
Ti-am zis ca omu traieste in lumea lui. A cantat la chitara mea si cand am inceput eu sa fac bend-uri pe a lui mi-a zis sa nu incerc pe a mea asa ceva ca nu o sa mai sune la fel. Omu canta grozav de bine da repet, are lumea lui. Eh oricum vad ca pana acu parerile sustin ca e safe asa ca o sa ma apuc sa exersez fara nici o grija. Multam celor care mi-ai raspuns pana acum

 

 

NPC...rgc la datorie :):)

Link to comment
Share on other sites

Am auzit asta de la un nene care a incercat chitara mea. Omu canta de vreo 30 de ani si canta bine, de aia tind sa-l cred. Dar e si genul de artist care traieste in lumea lui si poate totusi se inseala. Ideea ca am inceput sa prin gustul bendurilor si as vrea sa stiu cum stau lucrurile.

Astept parerile/sfaturile voastre. Multumesc.

Poate ai inteles tu gresit , sau ....?

 

Nu se strica absolut nimic .

 

Iar cu tocitul tastelor chiar este mai bine sa se toceasca pe toata lungimea decat sa se formeze doar un sant sub coarda in care se va agata coarda si nu poti face nici macar un vibrato usor .

 

Ori faci benduri ori nu tastele se vor toci .

Link to comment
Share on other sites

pai bend la corzi te refer, ca mai e acea detensionare a corzilor prin fortzarea grifului , tzinand griful si apasand pe corpul chitarei acolo unde griful si corpul se unesc.

Daca la asta se referea, nu e recomandat sa exagerezi cu practica asta.

In rest, dai tata cu bendurile nu te lua dupa babalaci senili

Link to comment
Share on other sites

pai...la mine s-a cam luat vopseaua de pe grif la clasica :))...nu stiu daca din cauza bendurilor acum..sau pur si simplu dun cauza cantatului...stiu doar ca e o hora :))....totusi...nu cred ca e de la bend...ca am facut pe aia benduri cate fac zilnic pe electrica;))...cred ca e doar uzura...dar bend-ul posibil sa o faca sa apara mai devreme :)...dar..nu stiu ce sa zic...o sa fac o poza si o s-o postez..s-a format in primele taste...mi se pare si logic avand in vedere ca am cantat acorduri de m-am plictisit :D)

Link to comment
Share on other sites

ia-ti inca o chitara ieftina, max. 100 roni, cred ca gasesti si mai ieftin, ceva, o lopata, pune-i corzi bune (astea pe la 10 usd sunt ok), acordeaz-o cat mai bine si fa benduri doua luni, timp de o ora pe zi.

daca se strica, nenea ala a avut dreptate.

transmite-i din partea mea lu' nenea ala al tau sa se uite pe la chitaristii astia mai cunoscuti de blues, gen BB King, Eric Clapton, astea...O sa se mire cum strica aia atatea chitari :)

Link to comment
Share on other sites

Guest guitar4ever
ia-ti inca o chitara ieftina, max. 100 roni, cred ca gasesti si mai ieftin, ceva, o lopata, pune-i corzi bune (astea pe la 10 usd sunt ok), acordeaz-o cat mai bine si fa benduri doua luni, timp de o ora pe zi.

daca se strica, nenea ala a avut dreptate.

transmite-i din partea mea lu' nenea ala al tau sa se uite pe la chitaristii astia mai cunoscuti de blues, gen BB King, Eric Clapton, astea...O sa se mire cum strica aia atatea chitari :)

 

 

cam ca asta asa :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=4TLo68xTt-Q :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.