www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Too Old For This ...


marcel
 Share

Recommended Posts

http://www.xoxaudiotools.com/

 

pai asta zic si eu..pare cea mai mare aiureala ever...n-are pic de lemn...:)...sper ca nu se numeste chitara...sa-i dea alt nume

 

parca vad ca peste 20 de ani n-o sa mai existe chitare adevarate decat la muzeu. Doamne fereste.

Edited by marcel
Link to comment
Share on other sites

http://www.xoxaudiotools.com/

 

pai asta zic si eu..pare cea mai mare aiureala ever...n-are pic de lemn... :) ...sper ca nu se numeste chitara...sa-i dea alt nume

 

parca vad ca peste 20 de ani n-o sa mai existe chitare adevarate decat la muzeu. Doamne fereste.

uita aici o piesa draguta cu ''chitara'' asta

Link to comment
Share on other sites

Guest abracadaver

parerea mea e ca astfel de putregaiuri distrug adevaratele valori.aia nu e o chitara e o jucarie(scumpa banuiesc)inutila.TRAIASCA GIBSON SI TOATE CELELATE VALORI!!!!!!!!! :):)

Link to comment
Share on other sites

suna a gating cum vezi in muzica electronica :) . depinde de amp si ce ton reusesti sa obtii in final ca poate suna a synth analog n shit.

 

din punctul meu de vedere e prea misto aparatul.

 

 

valorile sunt intre oameni nu intre echipamente! pune-i asta lui BB king in mana.. o sa bombane ceva si pe urma tot a BB king o sa sune :)

Link to comment
Share on other sites

Wow :)

 

Si ca sa fiu la obiect - da Marcel, esti batran. Cand te inchini in fata unei scanduri cu 6 corzi, poti spune ca esti batran. Zau.

 

@abracadaver - buna parodia. Mai stii si altele ?

Link to comment
Share on other sites

parerea mea e ca astfel de putregaiuri distrug adevaratele valori.aia nu e o chitara e o jucarie(scumpa banuiesc)inutila.TRAIASCA GIBSON SI TOATE CELELATE VALORI!!!!!!!!! :):)

traducere : omfg lolz0r no marshall / fender / gibson !!!! roflmao that sux !!!!! if yo guitar sux , you suck as a guitarist !!!111oneoneoneeleven lol.

 

le: frate, s-au gasit "soloistii" sa comenteze despre adevaratul sunet scos dintr-un lemn cand ei au inshpe mii de pedale bagate in lantu de efecte. Si am pus intre ghilimele pentru ca cei care au avut experienta sa testeze n chitari din n materiale , nu s-au bagat in discutia asta.

Edited by archDude
Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101
http://www.xoxaudiotools.com/

 

pai asta zic si eu..pare cea mai mare aiureala ever...n-are pic de lemn... :) ...sper ca nu se numeste chitara...sa-i dea alt nume

 

parca vad ca peste 20 de ani n-o sa mai existe chitare adevarate decat la muzeu. Doamne fereste.

 

 

chiar nu inteleg de unde ai dedus ca o chitara ar trebui sa contina lemn pentru a se numi chitara

" Instrument muzical cu coarde, care emite sunete prin ciupire sau lovire cu degetele " asta spune DEX-ul

 

eu sunt PRO schimbare/evolutie, atata timp cat chitara aia imi va suna bine si imi va place aspectul, nu vad ce m-ar opri sa o folosesc. snobismul? nu . orgoliul? nu

Edited by postalservice101
Link to comment
Share on other sites

Interesanta treaba, personal imi place stilul de cantat cu joc la volum (sau efect similar cu e-bow v. http://www.youtube.com/watch?v=wwq0i6jP7dQ)

Ca chitara per se, nu mi se pare cine stie ce, dar e interesanta. Sunt curios de tonul de clean; probabil ar fi utila pentru cei care vor sa aiba chitara usoara. Ma bucur insa ca se experimenteaza cu materiale noi, poate gasim si sunete interesante.

Cat despre treaba ca nu are lemn, o vad ca un mare plus din perspectiva ecologica; in fond nu trebuie sa sufere padurea pnetru hobbyul unuia. :)

(cu toate acestea, imi place sa *simt* chitara si lemnul)

 

Acum despre chitara compacta. Care e scopul? (in afara de a fi compacta)

Dragut ca experiment, doar ca... nu aduce nimic nou.

Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101
am vrut sa va arat si voua ce am gasit. daca va place cumparati-va. (stiu ce zice dex-ul despre chitara- desteptule). o sa ajungeti sa cantati pe chitare de plastic ( nu va ajungeau ibanezurile koreene din placaj si catron presat ). va urez un an nou fericit!

 

 

o sa te anunt personal cand ajungem :)

Edited by postalservice101
Link to comment
Share on other sites

Iar flame?

Da, imi plac mai mult chitarile din lemn (chit ca nu e ecologic), dar materialele noi pot crea lucruri noi.

De asta imi plac si mai mult sintetizatoarele, nu exista ceva "gresit"; exista doar diferit.

Pana la urma depinde ce sunet cauti.

 

LE: dar de Ludwig Vistalite ce ziceti? Nu e lemn, e acrilic. Cu toate acestea sunt destui care apreciaza. :)

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

am vrut sa va arat si voua ce am gasit. daca va place cumparati-va. (stiu ce zice dex-ul despre chitara- desteptule). o sa ajungeti sa cantati pe chitare de plastic ( nu va ajungeau ibanezurile koreene din placaj si catron presat ). va urez un an nou fericit!

 

 

marcel, de Dan Armstrong ai auzit? Cica ar exista inca din 1969, iar Keith Richards, Leslie West, Paul McCartney, Jack Bruce, Geezer Butler si Hendrix au cantat pe ele. :) Intr-adevar esti batran (dar asta nu e rau, nu?). :)

 

 

LE. PS: Tu nu stiai ca lemnul este pentru coºciuge? Pana si pe alea le fac acum din metal. :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

bada . stiu de Dan Armstrong inca de cand eram tanar. sigur..chitara care nu este fabricata din lemn e altceva, alt sunet. exista si alte marci destul de cunoscute...acum sa nu facem scandal in prag de an nou. raman la fenderul si la gibsonul meu...nu neaprat traiasca :))...suna cam comunist, dar prefer lemnul, mereu am sa prefer chitara din lemn .

 

daca va plac asa mult de ce nu va cumparati fratilor chitare din plastic? vorbim dupa...

Link to comment
Share on other sites

bada . stiu de Dan Armstrong inca de cand eram tanar. sigur..chitara care nu este fabricata din lemn e altceva, alt sunet. exista si alte marci destul de cunoscute...acum sa nu facem scandal in prag de an nou. raman la fenderul si la gibsonul meu...nu neaprat traiasca :) )...suna cam comunist, dar prefer lemnul, mereu am sa prefer chitara din lemn .

 

daca va plac asa mult de ce nu va cumparati fratilor chitare din plastic? vorbim dupa...

 

Argumentul asta "if you like it so much, why don't you marry it" mergea poate la gradinita ...

 

Un motiv (destul de bun, opinia mea) ar fi pretul - care e destul de mare, din cauza faptului ca sunt produse in numar mic.

 

Si oricum, chiar nu stiu cine te-a pus pe tine (si pe altii) pastratorul puritatii chitarelor. Nu-ti place, foarte bine. Dar de unde si pana unde istericale gen "o sa ajungeti sa cantati pe chitari de plastic" ???

Link to comment
Share on other sites

Presimt ca iar incepe lumea sa se certe exact ca in topicul despre Gibson dark fire.

Fibra de carbon e buna doar pentru acustice, chiar suna bine dar pentru electrice lemnul este materialul care trebuie sa ramana de baza (acum de ce sa schimbi ceva la o chitara daca e deja perfecta asa cum este si se vinde bine?).

Link to comment
Share on other sites

Presimt ca iar incepe lumea sa se certe exact ca in topicul despre Gibson dark fire.

Fibra de carbon e buna doar pentru acustice, chiar suna bine dar pentru electrice lemnul este materialul care trebuie sa ramana de baza (acum de ce sa schimbi ceva la o chitara daca e deja perfecta asa cum este si se vinde bine?).

 

Acuma o sa intreb si eu ca Moromete - pe ce te bazezi ?

Link to comment
Share on other sites

Acuma o sa intreb si eu ca Moromete - pe ce te bazezi ?

Am ascultat un teleacustic by fender facut din fibra de carbon al unui coleg de facultate (cand am luat ampul de la el mi-a aratat chitara, era adusa din sua) si suna bine, diferit dar bine, chiar imi place, (pe asta ma bazez)

Link to comment
Share on other sites

Am ascultat un teleacustic by fender facut din fibra de carbon al unui coleg de facultate (cand am luat ampul de la el mi-a aratat chitara, era adusa din sua) si suna bine, diferit dar bine, chiar imi place, (pe asta ma bazez)

 

Foarte frumos, dar mi-ai raspuns doar la jumatate din ce am intrebat.

 

Asa ca repet - pe ce te bazezi cand spui "Fibra de carbon e buna doar pentru acustice, chiar suna bine dar pentru electrice lemnul este materialul care trebuie sa ramana de baza (acum de ce sa schimbi ceva la o chitara daca e deja perfecta asa cum este si se vinde bine?)." ?

 

Ca sa nu vorbim de partea cu perfectiunea, pe care chiar n-o inteleg.

Link to comment
Share on other sites

bai legiune..calmeaza-te...ce te ambalezi asa ca motoreta? ce dracu ai?. am facut si eu un topic de vacanta..sa ne mai amuzam... mai sterge-ti spumele de la gura si calmeaza-te. am mai zis fiecare sa cante pe ce chitara doreste. daca tu vrei o chitara de plastic, plastic sa fie.. sa fii sanatos . hai la gara.

 

ca sa contiuni ideea, in mod civilizat..si pt chitaristii civilizati, cred ca mai putin ecologic este sa tai un lemn si sa-l cioplesti, decat sa fabrici fibra de carbon. si sa fim noi sanatosi daca s-ar taia copacii numai pt chitare si atat, am fi o planeta fericita. SA AVETI UN AN NOU FERICIT SI PLIN DE CHITARE ASA CUM VI LE DORITI- LEMN SAU PLASTIC-. hai sa terminam cu replicile acide si cu certurile inutile.

Edited by marcel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.