www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

American Vintage Guitars


Guest Baumwolle
 Share

Recommended Posts

Guest Baumwolle

Pentru ca e sambata, e a treia zi de Craciun, ma simt generos si vreau sa se tavaleasca in extaz si altii la fel de mult ca mine, va ofer acest link. Sarbatori fericite! :)

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca e sambata, e a treia zi de Craciun, ma simt generos si vreau sa se tavaleasca in extaz si altii la fel de mult ca mine, va ofer acest link. Sarbatori fericite! :)

 

Ce suna strat-ul ala din 57 :) . Chiar nu inteleg de ce nu le mai fac asa...lemn au (eu nu cred balivernele alea cu lemn de 50 de ani, sorry :D ) , electronica au, lutieri au...eu cred ca ne vand chitari facute din pomi de craciun reciclati sub numele de american standard ca sa ne speriem si sa dam 3000+ pe custom shop :))

Link to comment
Share on other sites

Ce suna strat-ul ala din 57 :) . Chiar nu inteleg de ce nu le mai fac asa...lemn au (eu nu cred balivernele alea cu lemn de 50 de ani, sorry :P ) , electronica au, lutieri au...eu cred ca ne vand chitari facute din pomi de craciun reciclati sub numele de american standard ca sa ne speriem si sa dam 3000+ pe custom shop :D )

 

intr-adevar, lemnele de calitate au devenit foarte rare si foarte scumpe! am probat un custom shop time machine '56 (ales din vreo 25 de buc.!) si un custom shop ltd. ed. '66 (sunt fabricate doar 200 de buc.!) si sunau de n-aveai aer!

 

 

cred ca '57-le ala, in starea in care se afla, costa peste 20,000$! (cine stie, poate o fi facut in australia... :):) !)

 

deci, ai dreptate, politica de marketing! de altfel si gibson se pare ca procedeaza la fel.:D

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

 

Hank Marvin

si cel care a facut istorie ptr Strat ," Fender " ar trebui sa-i ridice o statuie altfel cantau doar tzaranoi americani manele americane cu Strat si in zilele noastre daca se mai fabricau .

 

 

 

dupa care a urmat Hendrix ,si asa au descoperit cu toti Strat-ul si au cam uitat de Gibson cu totii.

Link to comment
Share on other sites

se poate vedea ca toti cei care au reintrodus Gibson in circulatia , canta de aprox 25 de ani numa cu Strat.

 

Or fi prostit ?

 

Clapton , PeterGreen,Pete Townshand , Jeff Beck ...

 

iata o observatie cu adevarat remarcabila! :) si asta alaturi de parerea mea ca sunetul chitarelor gibson din acei ani nu mai poate fi reprodus! :)

Link to comment
Share on other sites

iata o observatie cu adevarat remarcabila! :) si asta alaturi de parerea mea ca sunetul chitarelor gibson din acei ani nu mai poate fi reprodus! :)

 

Stiti ca asta e o discutie care nu se va termina niciodata(gibson vs fender). Nu mai puneti problema la modul asta, ca nu-s echipe de fotbal care se bat pentru titlul mondial si nici femei care vor sa sa le iei de nevasta...sunt doua chitare foarte diferite ca sound care isi fac fiecare foarte bine treaba.... nu se exclud, se completeaza

post-6773-1230423820_thumb.jpg

post-6773-1230423851_thumb.jpg

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

se poate vedea ca toti cei care au reintrodus Gibson in circulatia , canta de aprox 25 de ani numa cu Strat.

 

Or fi prostit ?

 

Clapton , PeterGreen,Pete Townshand , Jeff Beck ...

 

pe aceeasi cale de logica putem sa tragem concluzia ca Gary Moore, Joe Bonamassa, B.B. King, Larry Carlton, Robben Ford si multi altii sunt niste idioti care inca nu s-au desteptat... ?:)

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Stiti ca asta e o discutie care nu se va termina niciodata(gibson vs fender). Nu mai puneti problema la modul asta, ca nu-s echipe de fotbal care se bat pentru titlul mondial si nici femei care vor sa sa le iei de nevasta...sunt doua chitare foarte diferite ca sound care isi fac fiecare foarte bine treaba.... nu se exclud, se completeaza

 

dragul meu, se vede ca esti mai nou pe aici. fii convins ca atat @karpi cat si eu stim ceva mai bine decat iti inchipui tu, care-i treaba cu chitarele fender si gibson. daca ai citi posturile noastre mai vechi, ai vedea ca nu facem nicio polemica de gen fender vs gibson ci facem niste simple constatari de bun simt dictate de niste situatii existente. nu-ti inchipui ca daca ne prezinti un gibson les paul standard gold top si un paisley telecaster suntem cazuti in transa si ne inchinam la posesor. iar chitaristii pe care-i amintesti tu, daca te-ai documenta ceva mai bine, ai vedea ca, cu exceptia respectarii unor contracte cu un anumit caracter, canta exact cu acele instrumente vechi, originale din anii de glorie '50-'60, pe care-i aminteam: gary moore este, printre altele, posesorul actual al les paul-lui gold top al lui peter green (1959), larry carlton poseda un gibson es 335 din 1968, joe bonamassa a crescut printre chitarele din magazinul lui tac-su, iar daca cei de la gibson i-au facut un model signature bazat, parca, tot pe un model 1959, inseamna ca stie bine lectia iar robben ford, dupa expirarea contractului cu fender (ultra, fm, etc), foloseste un tele de prin '61 (pe care l-a folosit tot timpul prin concerte si un strat sunburst, tot model de gen '56-'57) precum si, de catva timp, gibson les paul, despre care nu stiu prea multe, dar, la cat se pricepe ford la chitare, sunt convins ca e ceva de super calitate. asa ca nu incerca sa ne tratezi ca pe niste fanatici profender care vor la fiecare pas sa faca polemica vs gibson, pt. ca gresesti profund. eu ma confrunt de ani de zile cu problema sunetului de les paul. am avut, prin '93, un les paul custom fabricat in 1982 si am renuntat la el pt. ca nu era exact ceea ce imi doream eu. de atunci caut un les paul care sa-mi satisfaca cerintele si n-am gasit (inca), dar asta nu inseamna ca am renuntat la idee. singura treaba este ca la fender am gasit modele fabricate mai recent care sa sune mai aproape de ceea ce-mi doream si intr-o marja de pret acceptabila d.p.d.v. al posibilitatilor mele.

 

in concluzie, sfatul meu sincer: ceva mai usor cu atentionarile catre noi, pt. ca nu "se merita". :)  no offence. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Tin sa te contrazic, Silviu, Gary a vandut acum ceva timp Les Paul-ului lui Peter Green, din cate am citit devenise impracticabil din cauza uzurii. In 2005, in Gary Moore and Friends: One Night in Dublin, a cantat in principal cu un Gary Moore Signature, model pe care il stii si tu. :)

 

Totusi, Warren Haynes canta pe un R8. :)

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

dragul meu, se vede ca esti mai nou pe aici. fii convins ca atat @karpi cat si eu stim ceva mai bine decat iti inchipui tu, care-i treaba cu chitarele fender si gibson. daca ai citi posturile noastre mai vechi, ai vedea ca nu facem nicio polemica de gen fender vs gibson ci facem niste simple constatari de bun simt dictate de niste situatii existente. nu-ti inchipui ca daca ne prezinti un gibson les paul standard gold top si un paisley telecaster suntem cazuti in transa si ne inchinam la posesor. iar chitaristii pe care-i amintesti tu, daca te-ai documenta ceva mai bine, ai vedea ca, cu exceptia respectarii unor contracte cu un anumit caracter, canta exact cu acele instrumente vechi, originale din anii de glorie '50-'60, pe care-i aminteam: gary moore este, printre altele, posesorul actual al les paul-lui gold top al lui peter green (1959), larry carlton poseda un gibson es 335 din 1968, joe bonamassa a crescut printre chitarele din magazinul lui tac-su, iar daca cei de la gibson i-au facut un model signature bazat, parca, tot pe un model 1959, inseamna ca stie bine lectia iar robben ford, dupa expirarea contractului cu fender (ultra, fm, etc), foloseste un tele de prin '61 (pe care l-a folosit tot timpul prin concerte si un strat sunburst, tot model de gen '56-'57) precum si, de catva timp, gibson les paul, despre care nu stiu prea multe, dar, la cat se pricepe ford la chitare, sunt convins ca e ceva de super calitate. asa ca nu incerca sa ne tratezi ca pe niste fanatici profender care vor la fiecare pas sa faca polemica vs gibson, pt. ca gresesti profund. eu ma confrunt de ani de zile cu problema sunetului de les paul. am avut, prin '93, un les paul custom fabricat in 1982 si am renuntat la el pt. ca nu era exact ceea ce imi doream eu. de atunci caut un les paul care sa-mi satisfaca cerintele si n-am gasit (inca), dar asta nu inseamna ca am renuntat la idee. singura treaba este ca la fender am gasit modele fabricate mai recent care sa sune mai aproape de ceea ce-mi doream si intr-o marja de pret acceptabila d.p.d.v. al posibilitatilor mele.

 

in concluzie, sfatul meu sincer: ceva mai usor cu atentionarile catre noi, pt. ca nu "se merita". :) no offence. :)

 

chiar nu stiu de ce, dar din cand in cand te simti tu atacat ( din motive numai de tine cunoscute) si consideri ca ar fi potrivit sa sari cu niste posturi de un kilometru in care adopti un aer de superioritate...karpi in schimb se inchina la strat ca la dumnezeu de cate ori are ocazia, ceea ce la un chitarist cu experienta lui mi se pare cel putin aiurea. Nu era vorba de a fi sau nu cazuti in transa, n-ai inteles nimic din postul meu. Stiu din alte topicuri ca aveti o experienta bogata in spate amandoi, dar te rog nu mai sari asa la oameni care isi exprima parerea strict despre cate un post de-al vostru in care Bruzli il bate pe Vandam. Happy New Year ! :)

Link to comment
Share on other sites

Tin sa te contrazic, Silviu, Gary a vandut acum ceva timp Les Paul-ului lui Peter Green, din cate am citit devenise impracticabil din cauza uzurii. In 2005, in Gary Moore and Friends: One Night in Dublin, a cantat in principal cu un Gary Moore Signature, model pe care il stii si tu. :)

 

Totusi, Warren Haynes canta pe un R8. :D

 

de acord cu tine, dar asta nu inseamna ca gary moore a obtinut sunetul ala inconfundabil cu altceva decat cu lp-ul lui peter green iar in ceea ce priveste signature-ul lui gary moore precum si R8-ul lui haynes, parerea mea este ca doar ei si cu cei de la gibson stiu cu exactitate ce si cum sunt facute! asta ca sa nu mai vorbesc de modelele fender signature ale lui robben ford care in cataloage erau intr-un fel si ale lui erau usor "diferite". dar asta-i regula, pt. asta sunt create aceste modele signature, ca lumea sa puna "botul"! :)

 

 

 

 

chiar nu stiu de ce, dar din cand in cand te simti tu atacat ( din motive numai de tine cunoscute) si consideri ca ar fi potrivit sa sari cu niste posturi de un kilometru in care adopti un aer de superioritate...karpi in schimb se inchina la strat ca la dumnezeu de cate ori are ocazia, ceea ce la un chitarist cu experienta lui mi se pare cel putin aiurea. Nu era vorba de a fi sau nu cazuti in transa, n-ai inteles nimic din postul meu. Stiu din alte topicuri ca aveti o experienta bogata in spate amandoi, dar te rog nu mai sari asa la oameni care isi exprima parerea strict despre cate un post de-al vostru in care Bruzli il bate pe Vandam. Happy New Year ! :P

 

ok. important este sa lasam orgoliile la o parte si sa ne respectam punctele de vedere, atat timp cat ele sunt argumentate iar de inteles, nah, ce vrei, fiecare cat poate. :)

a happy new year, too! :D

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=rEvRDC-mGmg...feature=related

 

 

puteti ignora personajul, in "umila" colectie de straturi se afla unul dintre primele 10 stratocastere facute in lume facut in Martie 1954......ENJOY

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=5B6Dyrf4yVI...feature=related

 

eh, are si el, saracu', "niste" chitare! :)

Link to comment
Share on other sites

malmsteen sau e idiot sau isi fabrica imaginea aia de rockstar cu fumuri mai atent ca un artist pop. mai mult ca sigur are pe cineva care i-a scos fiecare chitara din cutii si le-a proptit in pereti. asa am vazut ca are si edge niste sute de chitari dar nu l-am vazut cu fitze de-astea. ma intreb cate pedale de delay are edge :)

Link to comment
Share on other sites

De acord :):)

 

Gresit , nu ma inchin ,este doar o constatare .

 

Chitarele tip GLP si Telecaster nu sunt foarte versatile nici ca si posibilitati de cantat si nici ca si ton.

 

Cate chitare ai ? cate ai avut ?.Cate statii-cate tipuri ?Cate tipuri de difuzoare si boxe ai sau ai avut , cate feluri distrorsuri, procesoare ai sau ai avut?

Cate chitareai dsefacut , cate ai reperat , etc....

Cate piese ai inregistrat ,cate sounduri ai incercat sa reproduci sau sa " formezi " dupa gustul tau? .

Uita-te pe videourile mele si vei vedea mai multe chitare .cant cu orice scandura cu sarme pe ea fiecare are soundul ei.

 

Cea mai versatila ar fi chitara tip Ibanez care este tot o chit. tip Strat modernizata .

 

Silviuu are dreptate , nu are rost sa cumpar nici Strat si nici GLP sau alta chitara daca nu are soundul asteptarilor .

 

Asculta cum sunaStratul la Hank Marvin sau la Beck, Hendrix ,...si la cel cu demonstratia este cer si pamant diferenta ( nu ma leg de cantat doar de sound ) asta doar ca sa vezi ca este vorba de "un sunet" aparte caracteristic ce nu-l au toate chitarele .

Nici la Fender si nici la Gibson sau alte firme .

 

Pe dealta parte si eu am fost maniac GLP pana mi-am dat seama cat de limitate sunt posibilitatile timbrale , iar sa dai ceva bani pe o scula mai apoi sa incepi sa-i pun doze de "strat" ?????? nu vad nici o smeherie de obicei nu iese nimic din "upgrade"-urile acestea .Doar incepatorii obtin un semnal mai "puternic",

Asta nu inseamna ca nu este OK sa ai o colectie si de GLP , bani sa ai .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Gresit , nu ma inchin ,este doar o constatare .

 

Chitarele tip GLP si Telecaster nu sunt foarte versatile nici ca si posibilitati de cantat si nici ca si ton.

 

Cate chitare ai ? cate ai avut ?.Cate statii-cate tipuri ?Cate tipuri de difuzoare si boxe ai sau ai avut , cate feluri distrorsuri, procesoare ai sau ai avut?

Cate chitareai dsefacut , cate ai reperat , etc....

Cate piese ai inregistrat ,cate sounduri ai incercat sa reproduci sau sa " formezi " dupa gustul tau? .

Uita-te pe videourile mele si vei vedea mai multe chitare .cant cu orice scandura cu sarme pe ea fiecare are soundul ei.

 

Cea mai versatila ar fi chitara tip Ibanez care este tot o chit. tip Strat modernizata .

 

Silviuu are dreptate , nu are rost sa cumpar nici Strat si nici GLP sau alta chitara daca nu are soundul asteptarilor .

 

Asculta cum sunaStratul la Hank Marvin sau la Beck, Hendrix ,...si la cel cu demonstratia este cer si pamant diferenta ( nu ma leg de cantat doar de sound ) asta doar ca sa vezi ca este vorba de "un sunet" aparte caracteristic ce nu-l au toate chitarele .

Nici la Fender si nici la Gibson sau alte firme .

 

Pe dealta parte si eu am fost maniac GLP pana mi-am dat seama cat de limitate sunt posibilitatile timbrale , iar sa dai ceva bani pe o scula mai apoi sa incepi sa-i pun doze de "strat" ?????? nu vad nici o smeherie de obicei nu iese nimic din "upgrade"-urile acestea .Doar incepatorii obtin un semnal mai "puternic",

Asta nu inseamna ca nu este OK sa ai o colectie si de GLP , bani sa ai .

Am avut un reghin, o copie de strat, un ibanez rg japonez, telecaster japonez, gibson les paul. Am apucat sa probez intensiv Strat japonez, american standard vreo 2-3, american deluxe, mexicane vreo 2, fender VG stratocaster, Hamer, alte ibanez rg, les paul custom, schecter, aria pro II. Am/am avut marshall jmp, vermona, copie marshall, doina delta, fender hotrod deluxe, marshal vs100, Am probat intensiv(nu 5 minute):marshall jcm800, fender twin reverb, peavey classic30, fender blues deluxe. Procesoare am avut doar doua, ca m-am lamurit repede: digitech rp3 si rp2000.Pedale prea multe ca sa ma apuc sa le enumar; boxe cu celestion, boxe cu eminence, boxa cu scumback. Imi cer scuze sculelor pe care le-am omis.

Cred ca am avut destule si am pus mana pe destule incat sa-mi dau seama in mare cam ce imi place. In mod sigur n-am apucat sa probez cate ai reusit tu, dar totusi sunt vreo 15 ani intre noi care trebuie sa insemne un avantaj de partea ta, insa faptul ca pentru tine sound-ul de strat a insemnat cea mai buna solutie nu inseamna ca este cea mai buna solutie de cantat orice de catre oricine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.