www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Electrica Sau Bass


Guest edeph

Recommended Posts

m-am gandit ca de la chitara clasica sa trec la electrica sau bass si chiar sunt foarte nehotarat , aveti idei cum sa imi dau seama ce sa aleg fara sa fac o tampenie ( adica sa iau ceva ce nu mi-ar place) 

Link to comment
Share on other sites

m-am gandit ca de la chitara clasica sa trec la electrica sau bass si chiar sunt foarte nehotarat , aveti idei cum sa imi dau seama ce sa aleg fara sa fac o tampenie ( adica sa iau ceva ce nu mi-ar place) 

 pai ce-ti place mai mult? electrica sau bas? eu am invatat sa cant la bas cantand la chitara acustica :)

Link to comment
Share on other sites

n-ati inteles , nu parerile voastre , ci cum sa imi dau seama ce mi s-ar potrivi mai bine , parca as inclina spre bass dar , sunt unele melodii care chiar nu prea ai ce canta la bass la ele ( cum ar fi multe de la ACDC )

Link to comment
Share on other sites

Sunt si unele melodii la care n-ai ce face la chitara pe ele :) Oricum, exista trupe in care exceleaza cate un instrument. In functie de ce ascultzi, poti canta la bass piese Yes, Red Hot Chilli Peppers, Tool si o sa te simti multumit de tine. Daca chiar vrei potzi invatza chitara electrica si daca o sa fi in pozitia in care trebuie neaparat sa canti la bass o sa te descurci. Invers mai greu. Pe de alta parte, basistii sunt ceva mai cautati cand se formeaza trupe. Pana la urma totu se rezuma la ce-ti place tie mai mult.

Link to comment
Share on other sites

n-ati inteles , nu parerile voastre , ci cum sa imi dau seama ce mi s-ar potrivi mai bine , parca as inclina spre bass dar , sunt unele melodii care chiar nu prea ai ce canta la bass la ele ( cum ar fi multe de la ACDC )

da` ia vezi la Dream Theater

acolo ai ce canta la bas?

cauta macar de curiozitate pe youtube sau ...

Link to comment
Share on other sites

n-ati inteles , nu parerile voastre , ci cum sa imi dau seama ce mi s-ar potrivi mai bine , parca as inclina spre bass dar , sunt unele melodii care chiar nu prea ai ce canta la bass la ele ( cum ar fi multe de la ACDC )

 

Ar fi fain sa canti la bass ....mai ales ca ai cantat la chitara clasica....si sa canti cu degetele .....

adaug la ce au spus deja ceilalti colegi primus , metallica (early works cu cliff burton) , trupele prin care a trecut billy sheehan (talas , mr.big ...) , la fel la steve di giorgio (sadus, ....) si mai is f. multe chestii cool

Nu-ti fa griji o sa ai ce canta.... :)

Link to comment
Share on other sites

well la clasica cant cu pana nu cu degetele :) , si nici nu vreau sa invat cu degetele , pentru ca totusi , la bass nu se canta ca la clasica :) , oricum pana strang banii am timp de gandire , dar informativ , un bass pentru incepatori ce recomandati sa aiba un raport calitate/pret bun

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei-SV

asculta MANOWAR o trupa cu un singur chitarist care face deobicei solourile si bassu ,tobele si vocea fac restu.....

 

well la clasica cant cu pana nu cu degetele :) , si nici nu vreau sa invat cu degetele , pentru ca totusi , la bass nu se canta ca la clasica :) , oricum pana strang banii am timp de gandire , dar informativ , un bass pentru incepatori ce recomandati sa aiba un raport calitate/pret bun

 

recomand ibanez...chitarele astea au ceva in ele chiar nu stiu ce da suna bestial...gasesti cam la 6 milioane

Link to comment
Share on other sites

eu ascult in majoritate rock vechi si metal si cam atat ( prin rock vechi a se citi melodii de prin anii 70 etc) si parca tot spre bass as inclina , dar la bass nu trebuie barre stiute bine ? nu prea le am cu astea :-s

Link to comment
Share on other sites

well la clasica cant cu pana nu cu degetele :) , si nici nu vreau sa invat cu degetele , pentru ca totusi , la bass nu se canta ca la clasica :) , oricum pana strang banii am timp de gandire , dar informativ , un bass pentru incepatori ce recomandati sa aiba un raport calitate/pret bun

 

Am inteles . :) Tot de ce am scris se referea la basisti care canta cu degetele....In cazul asta chiar exemplul cu Manowar mi se pare foarte bun.....au niste partituri de bas foarte interesante.....si din trupe de rock vechi Queen e un exemplu bun....

Btw : tehnica de cantat cu degetele la bas isi are radacinile in tehnica de cantat la ch. clasica ( bine nu slap )

Link to comment
Share on other sites

cred ca o sa raman la bass intr-adevar , ar fi si ceva nou , si vad ca incepe sa mi se pare din ce in ce mai interesant , un link cu un model de bass mai de incepatori si mai ieftin max 10 milioane :-s daca se paote linkul sa fie in ro ca sa pot comanda , daca fac rost de bani . Also am inteles ca ar trebui sa incerc intai basul la magazin inainte sa cumpar de pe net ?

 

P.S. La bass voi canta oricum in mare parte cu degetele

Edited by edeph
Link to comment
Share on other sites

scuzati double post , mai ma o intrebare , eu cant la clasica de la inceputul verii 2008 , ma grabesc prea tare daca mi-as cumpara bass acum de craciun ori tot la inceputul verii din 2009 ? :-s

Link to comment
Share on other sites

asta depinde de tine .. cat mai poti astepta si daca stii sigur ca vei avea buget mai mare in vara 2009 (nu se stie cu criza ce se va intampla :)))

 

pana atunci canta pe cat mai multe bass-uri (magazin prieteni) ca sa stii ce caracteristici iti plac si ce nu.

 

bass pana in 10mil... io am yamaha rbx374. foarte multumit si am primit doar complimete.

Link to comment
Share on other sites

eu voi canta doar ca hobby nu formatie nu nimic , si ma gandeam ca bass singur ar devenit cam boring nu ? sau e doar o parere de newbie ? Din punctul asta de vedere o electrica pare o idee mai buna decat dum dum dum toata ziua singurel :s

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei-SV

eu am dat de gustul basului cantand intr-o trupa...da tot la chitara solo am ajuns...sa canti la bass singur e foarte...hmm..diferit, nu ai aceeasi senzatie ca la o electrica sau acustica cand sti ca poti baga si cate un solo sau voce...

Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo

Parerea mea este urmatoarea, si o voi aplica in cazul meu. Urmatoarea mea chitara va fi una electrica sau una electro-acustica (mai buna) si dupa aceea o sa imi cumpar bass, asta daca va fi nevoie (ex: daca voi intra intr-o trupa)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
eu am invatat sa cant la bas cantand la chitara acustica :)

 

exact asa am invatat si eu la bass. initial am inceput cu o acustica ( ca al 2lea instrument, dupa clapa). dar basul m-a atras mai mult, si am inceput sa cant "bass" pe acustica . dupa ceva vreme , mi-am luat si unul adevarat ... dar l-am vandut ca efectiv nu mai aveam timp pt el . intre timp mi-am luat electrica... dar cand ma apuca dorul tot mai fac pe basistul cu ea :)

asa ca ai putea sa le incerci pe amandoua... o sa te simti mult mai implinit....

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa iti cumperi si o chitara si un bass...dinastea ieftine (Reghin, sau de pe thomann) si apoi vezi ce iti place mai mult si...iti cumperi ceva calumea.

 

 

Daca faci o scoala de bass,sau ai in plan...se merita

Fara suparare...intr-o trupa de incepatori...cine stie sa cante cel mai prost la chitara e pus la bass -trupele de incepatori se fac in general intre prieteni si din lipsa de oameni se apeleaza la aceasta alegere-(teoria nu e valabila la oamenii care stiu sa cante)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.