www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gauri In Corp...


hades
 Share

Recommended Posts

poi... treaba e ca peste acele gauri chiar nu se afla decat pickuardul, fara a fi vreo piesa, pot ceva ....

 

poate pentru a fi montate nish swich`uri de split...? ce ziceti? desi ar fi suficient spatiu si in alta parte, nu musai acolo.

 

Vroia sa spuna ca sunt facute pt a incapea potentiometrele si dozele in chitara ca altfel nu ar intra, sau pot fi si pt a usura chitara, desi n-as crede pt ca nu e cazul la fenderuri.

 

 

in nici un caz pentru a usura corpul. :)

Link to comment
Share on other sites

nici eu nu ma gandesc ca-s facute pt a usura corpul

e irelevant, acele gauri usureaza cu maxim 100 g care, de fapt, nici nu se simt pe umar

e irelevant iar in ceea ce priveste rezonanta corpului, nu cred ca are vreun efect asupra acesteia

oare mai sunt instrumente cu astfel de gauri?

Link to comment
Share on other sites

Eh.. incepi sa te apropii...

Ce este remarcabil este cum vin raspunsurile in avalansa de la oameni care nici macar nu au studiat o poza, pentru ca de atins in realitate (cu mana sau cu ochiul) nici vorba...

asta cu apropiatul de subiect hai sa-ti zic

prefabricatul se poate prinde si in cleme pe utilajul cu comanda numerica pe principiul mandrina. si nu-i nevoie sa gauresti atat de tare prefabricatul pana la produsul finit. plus ca acele gauri au diametrul prea mare si sunt asezate la distanta mica intre ele. in ultimul caz ar fi fost necesare cateva gauri cu diametrul de maxim 10 mm si pozitionate cat mai in extremitatile prefabricatului. plus ca nu poti prinde prefabricatul pe o parte si pe aceeasi parte sa executi gauri pt doze sau alte piese.

 

nu-i remarcabil cum sar raspunsurile? cea reiesit in urma studiului facut de tine?

 

LE: nu-i fantastica tehnologia asta? cum de instrumentele fara pickguard n-au astfel de gauri? sau nu-s prelucrate pe acelasi tip de utilaj? sau de cand leo fender a facut prima chitara utilajele n-au mai avansat?

eu ca viitor inginer gandesc ca varianta cu prinderea prefabricatului de utilaj cu ajutorul acelor gauri cade din start.

mai degraba tind sa cred ca-s facute pt pozitionarea centrului de greutate

 

mai departe va las pe voi sa deduceti

 

si cine a scris in acel quote a inceput cu un perhaps, deci nici el nu prea stie ce si cum

 

sara buna!

Edited by Bassmann™
Link to comment
Share on other sites

asta cu apropiatul de subiect hai sa-ti zic

prefabricatul se poate prinde si in cleme pe utilajul cu comanda numerica pe principiul mandrina. si nu-i nevoie sa gauresti atat de tare prefabricatul pana la produsul finit. plus ca acele gauri au diametrul prea mare si sunt asezate la distanta mica intre ele. in ultimul caz ar fi fost necesare cateva gauri cu diametrul de maxim 10 mm si pozitionate cat mai in extremitatile prefabricatului. plus ca nu poti prinde prefabricatul pe o parte si pe aceeasi parte sa executi gauri pt doze sau alte piese.

 

nu-i remarcabil cum sar raspunsurile? cea reiesit in urma studiului facut de tine?

 

LE: nu-i fantastica tehnologia asta? cum de instrumentele fara pickguard n-au astfel de gauri? sau nu-s prelucrate pe acelasi tip de utilaj? sau de cand leo fender a facut prima chitara utilajele n-au mai avansat?

eu ca viitor inginer gandesc ca varianta cu prinderea prefabricatului de utilaj cu ajutorul acelor gauri cade din start.

mai degraba tind sa cred ca-s facute pt pozitionarea centrului de greutate

 

mai departe va las pe voi sa deduceti

 

si cine a scris in acel quote a inceput cu un perhaps, deci nici el nu prea stie ce si cum

 

sara buna!

 

 

Si tu iti dai cu presupsa?

Cate ai desfacut pana acum cu manuta ta?

Ca sa nu spun ca ai si ditamai netu' sa te informzi.

Link to comment
Share on other sites

multumesc tuturor pentru pareri si investigatii :)

 

dar sincer pe mine nici o parere nu m-a incatat.

 

1: in nici un caz nu e pt doze.. etc.

2:nici pt usurarea corpului

3: ce sa echilibrezi? se invarte ceva pe acolo? :) , oricum corpul e mult mai greu decat griff`ul.

 

din pozele postate de slow migration tind sa cred ca sunt in scop acustic facute. banuiesc ca sunt controlate de vibratii corpurile.. si acolo a dat cu virgula...

Link to comment
Share on other sites

Si tu iti dai cu presupsa?

Cate ai desfacut pana acum cu manuta ta?

Ca sa nu spun ca ai si ditamai netu' sa te informzi.

in afara de instrumentele pe care le-am avut/am si o chitara veche a cuiva n-am "bucatalit" alte instrumente

dar tu la cate instrumente ai vazut asemenea gauri?

 

hades, ai seria chitarei, da si tu un mail la fender si intreaba...

Link to comment
Share on other sites

asa ceva n-am mai vazut , ca sa gasim p einternet ar trebui denumirea exacta a procedeului sau a "guitar body matching" sau "guitar body tuning"/

 

Am citit undeva unde trebuie sa gasesti gsurile care sunt din timpul fabricatiei , gauri in care a fosdt cate un cui sau surub de care ( parca ) se agata corpul la unele faze de fabricatie.Faze ce depind de atelier .Venea treaba cum ca in atelierele

"originale" apar gaurile .(Gauri mici de la cui/surub)

 

Acele gauri frezte par a fi "body tuning" .Cu se pun la chitarele acustice mici "bucatele" de profile de lemn ce se lipesc pe placa de rezonanta ca sa linearizeze raspunsul in frecvente/timbru tot asa presupun ca se ajunge la o rezonanta proprie a corpului prin pracicarea gaurilor.Probabil folosind alt lemn nu au rezonanta /masa/marime fizica in echilibru.

Forma si marimile fizice ale corpului trebuie pastrate asa ca in loc sa se faca un corp mai subtire mai bine au scos din material.Pozitia unde se practica aceste gauri n-o fi la intamplare .Se poate incerca cu o doza piezzo de vioara pe care o poti pune pe corp ca schimband pozitia ai diferite timre de sunet .

 

http://www.danielbrauchli.com/Acoustic_Con...oogle.ro/imgres?

 

"...The guitar look like a solid body .... but it's almost a Thin line since a drill many holes and then I cover the back with a .110 " pine back. The guitar weight only (about) 5 pounds on a cheap bathroom scale, it's light and really vibe !..."

 

http://jeangodbout.com/vibroverb/IMG_4137a.jpg

 

aceasra chitara a fost facuta "mai usoara" fara multe studii.

 

Dar s-ar putea ca unele gauri bine plasate sa schimbe soundul in mai bun deoarece si la solid body apar reflexii in faza si antifaza ce dau rezonanta finala , exact ca si la acustice .

Link to comment
Share on other sites

 

Astea sunt gauri pentru weight-relief, care nu au nici un sens la Fender.

Link to comment
Share on other sites

Te-ai gandit mult ? sau asta vine de la sine ? nu doare ?

Chitarele Gibson Les Paul inainte sa fie chambered erau weight-relieved (alea 9 gauri din corp), din cauza ca erau considerate prea grele. Tu ai avut cumva probleme de greutate cu o chitara Fender ?

Daca nu esti informat si daca tot nu ne cunoastem, incearca sa te exprimi mai civilizat.

Link to comment
Share on other sites

Chitarele Gibson Les Paul inainte sa fie chambered erau weight-relieved (alea 9 gauri din corp), din cauza ca erau considerate prea grele. Tu ai avut cumva probleme de greutate cu o chitara Fender ?

Daca nu esti informat si daca tot nu ne cunoastem, incearca sa te exprimi mai civilizat.

 

am mai scris odata care este posibila problema , o groaza de Strat-uri ce nu suna a strat si in afara de forma nu au nimic comun.

 

Cum sa sune a Strat o chitara cu corpul facut din artar ? sau mahon si mai intrebi ce are problema cu "fender"?

Mare problema , unele rable cu forma de Strat au o "piscina " in loc de locasuri de doze individuale ,tot pentru a aduce lemnul nepotrivit la rezonanta dorita numai ca omoara si sustainul rezonanta cavitatii regulate (dreptunghiulara ) Orificii circulare de dimensiuni mai mici ( trebuie sa fie si ceva in relatie cu lungimea de unda ) nu strica sustainul si nu are cum sa se formeze unde stationare . se pot controla nodurile de faza si antifaza (?) similar ca si tuningul placii de rezonanta la chitarele acustice.

 

daca nu au lemnul ce trebuie incearca sa faca chitara mai usoara si sa "acordeze" corpul , sa evite unele rezonante si faca cumva sa sune chitara cat mai echilibrat si in general doar sa aduca rezonanta de baza in domeniul dorit fara a face chitara mai subtire si fara a-i sacrifica dimensiunile "standard" ale corpului.

( lucru ce l-am scris si anterior )

 

Exact pe ce considerente fac gaurile nu stiu dar trebuie sa aiba "un calcul" ca macar sa nu strice daca nu inbunatatesc sunetul.

 

 

daca ai citi in linkurile postate anterior ti-ai putea crea o imagine asupra lucrurilor .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

am mai scris odata care este posibila problema , o groaza de Strat-uri ce nu suna a strat si in afara de forma nu au nimic comun.

 

Cum sa sune a Strat o chitara cu corpul facut din artar ? sau mahon si mai intrebi ce are problema cu "fender"?

Mare problema , unele rable cu forma de Strat au o "piscina " in loc de locasuri de doze individuale ,tot pentru a aduce lemnul nepotrivit la rezonanta dorita numai ca omoara si sustainul rezonanta cavitatii regulate (dreptunghiulara ) Orificii circulare de dimensiuni mai mici ( trebuie sa fie si ceva in relatie cu lungimea de unda ) nu strica sustainul si nu are cum sa se formeze unde stationare . se pot controla nodurile de faza si antifaza (?) similar ca si tuningul placii de rezonanta la chitarele acustice.

 

daca nu au lemnul ce trebuie incearca sa faca chitara mai usoara si sa "acordeze" corpul , sa evite unele rezonante si faca cumva sa sune chitara cat mai echilibrat si in general doar sa aduca rezonanta de baza in domeniul dorit fara a face chitara mai subtire si fara a-i sacrifica dimensiunile "standard" ale corpului.

( lucru ce l-am scris si anterior )

 

Exact pe ce considerente fac gaurile nu stiu dar trebuie sa aiba "un calcul" ca macar sa nu strice daca nu inbunatatesc sunetul.

 

 

daca ai citi in linkurile postate anterior ti-ai putea crea o imagine asupra lucrurilor .

 

Eu m-am referit strict la imaginile cu gaurile din chitarele Gibson, al caror unic scop era diminuarea greutatii chitarei. Abia dupa aceea s-au studiat efectele asupra sunetului si s-a introdus chamberingul.

 

“Back in the early 1980s, when Gibson started weight relieving the Les Paul models, there was not a specific rhyme or reason to the weight-relief holes,” says Frank Johns of Gibson USA. Lately, however, Gibson has refined the process considerably. “We wanted to focus on a more scientific approach to weight relieving our guitars, to update the design to give it more of a purpose with both tone and weight in mind.”

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.