www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

The sound-Gibson sau Fender?


Mihai_N_
 Share

The sound  

50 members have voted

  1. 1. Gibson sau Fender?

    • Gibson SG
      30
    • Fender Standard Stratocaster
      20


Recommended Posts

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Johnny I

pai... in primul rand, un sg are humbuckere!!! deci se preteaza muult mai bine la rautatzi dekt un strat, care dupa parerea mea este mai mult pt bluz

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Diferentele cele mai mari constau in doze, asa cum ti s-a spus deja.SG-ul este HH, ceea ce ii permite un sunet mai plin si mai suparat decat Strat-ul SSS.Pe de alta parte, Strat-ul are tremolo, ceea ce pentru unii constituie un avantaj.

 

Nu inteleg sensul poll-ului, dat fiind faptul ca n-ai pus o intrebare care sa necesite asa ceva.Nu ne-ai spus ce sunet urmaresti, ce muzica vrei sa canti...

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Aici e vorba de Standard Strat, care e made in Mexico ...Si deja la nivelul unei comparatii Gibson vs. Fender nu vorbim de acelasi "grad de suparare" pe care il atingi cu copiile ieftine.Prin urmare, un Gibson SG suna mai suparat decat un Std Strat. :)

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Aici e vorba de Standard Strat, care e MIM...Si deja la nivelul unei comparatii Gibson vs. Fender nu vorbim de acelasi "grad de suparare" pe care il atingi cu copiile ieftine.Prin urmare, un Gibson SG suna mai suparat decat un Sdt Strat. :)

 

Eu nu ma refeream la mine.. insa eu unul prefer un strat... sg u nu-mi mai place deloc.. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Amandoua au sarmul lor. As vrea una din fiecare. As prefera un LP in loc de SG dar pe cat imi dau seama diferenta de sunet intre un LP si SG cu aceleasi doze nu este foarte mare (aceeasi constructie si acelasi tip de lemn (mahon honduras la gibsoanele scumpe) )

Link to comment
Share on other sites

Aici e vorba de Standard Strat, care e made in Mexico ...Si deja la nivelul unei comparatii Gibson vs. Fender nu vorbim de acelasi "grad de suparare" pe care il atingi cu copiile ieftine.Prin urmare, un Gibson SG suna mai suparat decat un Std Strat. :o

asa....zi-le mah expertule....tu nici nu ai atins vreodata un strat sau un gibson sg...asa ca nu stiu de ce te bagi...

 

De fapt singura diferenta intre un Std SG si un Std Les Paul este forma corpului.

:):):):(B););) ...ce mai esti culmea...

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Marcel, Marcel, tare amuzant mai esti :) Nu inteleg de unde tragi tu concluziile astea despre mine.Sunt convins ca nu m-ai urmarit prin Muzica si pe la prieteni sa vezi exact pe ce anume pun mana.Or did you? :)

 

 

In 1961, the traditional Les Paul Standard received a makeover that included a thinner body with sharply pointed horns and eventually a new name - the SG.
Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

E cam deplasat sa zici ca SG-ul suna ca Les Paulul. Ca sa nu zic direct aberant.

 

N-au cum sa sune identic si nici nu suna. Numai faptul ca les paulul are partea superioara din alt lemn (carved top) ii ofera cu totul alta rezonanta. Inca ma mir de unde le scoateti.

 

SG la origine a fost gandita ca o chitara ieftina. SG = standard guitar.

Nu ca stratul nu a fost gandita si ea ca o chitara ieftina (vezi dozele montate direct pe placa) :)

 

Iar sa zici ca una e mai buna ca alta e din nou aberant. Mai buna la ce? La strans praful ?

Link to comment
Share on other sites

Marcel, Marcel, tare amuzant mai esti :) Nu inteleg de unde tragi tu concluziile astea despre mine.Sunt convins ca nu m-ai urmarit prin Muzica si pe la prieteni sa vezi exact pe ce anume pun mana.Or did you? :)

nu ma refer ca te-ai dus si tu la muzica sa ceri un strat sa te uiti...(gibson nici nu mai zic...cred ca nici nu stii ce-i ala...ca n-are la muzica...)...da nu vezi ca scrii numa' tampenii???...cum dreaq sa fie aceeasi chitara les paul cu sg..???...mare expert...bah...tu din behringer inca nu ai iesit...si tot ce zici se bazeaza pe informatie de pe net....si nu pe experientza...care nu e...tot nu vrei sa iti vezi lungu' nasului...

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Intr-adevar, pe Gibson nu am cantat, dar am cantat insa pe Epiphone.Iar pe Fender...ma rog.Sincer chiar nu stiu de ce ma justific in fata ta, nu are nici un rost, tu ai sa crezi ce vrei in continuare si eu la fel.Nu vreau sa fac alte comentarii pentru ca nu e locul si nici momentul potrivit.Pentru viitor insa, te-as ruga sa nu iti mai versi nervii pe forum sau pe altii.Orice problema ai avea, cauta sa ti-o rezolvi singur.Toate cele bune.

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, pe Gibson nu am cantat, dar am cantat insa pe Epiphone.Iar pe Fender...ma rog.Sincer chiar nu stiu de ce ma justific in fata ta, nu are nici un rost, tu ai sa crezi ce vrei in continuare si eu la fel.Nu vreau sa fac alte comentarii pentru ca nu e locul si nici momentul potrivit.Pentru viitor insa, te-as ruga sa nu iti mai versi nervii pe forum sau pe altii.Orice problema ai avea, cauta sa ti-o rezolvi singur.Toate cele bune.

n-am nervi mah... sunt doar realist...asa ca fii si tu...esti pe dinafara...cum ziceam, tot ce comentezi are baza pe inf. din net...nu din experienta...recunoaste ca nu te pricepi la chitari...

eu n-am nimic cu tine... da vezi si tu ca scrii aberatzii...atata tot...baga-te si tu undeva unde te pricepi... :)

Link to comment
Share on other sites

Mie forma de Strat nu prea mai imi place deloc, ii folosita de prea multa lume iar combinatia SSS ii pentru pussyes.

 

Forma de SG are atitudine shi la fel shi sunetul din combinatia HH, ii facuta pt rock dar poti scoate shi sunete bluesy/jazzy cu humbuckeru din neck. Inca o chestie care nu o are Stratu` ii lemnu de mahon care da un sustain foarte lung la Gibsonuri iar daca vrei tremolo exista shi variate de SG cu tremolo.

 

Nici nu stiu cum poti compara un Strat cu un SG Standard, numa uitandu-te la pret vezi care ii mai valoros :)

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, pe Gibson nu am cantat, dar am cantat insa pe Epiphone.Iar pe Fender...ma rog.Sincer chiar nu stiu de ce ma justific in fata ta, nu are nici un rost, tu ai sa crezi ce vrei in continuare si eu la fel.Nu vreau sa fac alte comentarii pentru ca nu e locul si nici momentul potrivit.Pentru viitor insa, te-as ruga sa nu iti mai versi nervii pe forum sau pe altii.Orice problema ai avea, cauta sa ti-o rezolvi singur.Toate cele bune.

 

Ce le mai şşştie... bă tată,bă !!!

Edited by stelica
Link to comment
Share on other sites

deosebit de aberant threadul asta :) inca din titlu scrie the sound - gibson sau fender? ceea ce ne trezeste intuitiv ideea ca intre gibson (sg sau les paul) si fender (hai sa zicem strat) exista diferente fundamentale de sunet ;) . mai precis, gibson si fender se afla aproape la capete opuse pe o scala imaginara a tonalitatilor chitarelor electrice. ambele sunt chitari super-versatile si se preteaza cam la orice, atata vreme cat proprietarul stie ce vrea sa auda.. jaysus...

 

Observatii:

 

1. cum dracu poti compara standard strat cu gibson sg? sg-ul e de 3 ori mai scump, e clar ca nu intra in aceeasi categorie de calitate, etc... totusi, problema de baza nu e pretul, ci sunetul pe care il cauta omu'

 

2. parere personala: ii pacat sa dai bani pe un SG si sa canti pe ea hardcore sau death sau ultra-horror badass mofo black metal :( .pt asta exista jackson js30 :)

 

3. @culboji: 1 pussy, 2 pussIES. se vede ca nu ai experienta :o:)B)

 

4. @Mihai_N_: nu pot sa votez in threadul tau. pune si tu acolo: "Gibson SG", "Fender Standard Strat", "Nu stiu ce vreau si nici macar nu m-am documentat pe net, dar am deschis aici un thread care oricum nu o sa ma lamureasca pana nu ma lamuresc eu singur". Daca intelegi ce incerc sa spun...

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

diferentza este intre sg si les paul. in primul rand faptul ca sg are corpul mai subtire decat les paul. si asta se observa in ton.les paul parca e mai "infundat" ca sa zic asa.in al doilea rand lemnul este diferit in sensul top-ului les paul.dozele sunt asemanatoare. am avut onoarea sa cant pe amandoua.

in privintza unei alegeri, personal as prefera un sg, dar nu pot sa zic ca nu sunt cateodata intr-un mood de single coil a-la fender.insa numai neck pickup...

Link to comment
Share on other sites

mah da aici e vorba de sg si strat...ce tot ii datzi inainte cu les paul???...e clar ca les paul e diferit fata de sg...dar hai sa facem un topic despre asta...numai un paralel poa' sa zica de sg ca e la fel cu les paul...untr-un final fiecare place altceva...unii gibson..altii fender...unii iubesc sigle coil...altii humbucker....io prefer gibson in fata fenderului...fie sg...fie les paul...fie strat...fie tele...

Link to comment
Share on other sites

Degeaba ma uit si citesc ore in sir pe net detaliile tehnice pe care sincer sa fiu nu le inteleg asa de bine.Pur si simplu am incercat sa cer parerea unor persoane care au incercat ambele instrumente.Din poza si scris nu cred ca o poti auzi.Am spus mai sus ce vreau sa cant pe ea...Sincer ma intereseaza doar sunetu poate sa arate cum o arata(sa nu exageram) dar sunetul ma intereseaza scrie si in titlu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.