www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu

Recommended Posts

Ce chitara imi recomandati de pe Thomann pana in 150 maxim 160 de euro? Oscilez momentan intre Epiphone LP Special II si Epiphone SG Special. Va rog sfaturi :)

Link to comment
Share on other sites

Ce chitara imi recomandati de pe Thomann pana in 150 maxim 160 de euro? Oscilez momentan intre Epiphone LP Special II si Epiphone SG Special. Va rog sfaturi :)

 

Intre cele 2 Epi nu sunt diferente foarte mari, depinde foarte mult ce forma preferi tu. SG suna putin mai deschis si ofera acces mai bun la ultimele taste, LP suna mai gras. Mie personal imi place mai mult LP-ul in general si ca sunet si ca forma. Eu personal ti-as recomanda sa mai strangi ceva bani si sa iti iei ceva mai bun, ori un Epiphone Studio Gothic sau, la bani ceva mai putini gasesti Cort Z42

 

Acestea sunt lucrate mult mai ingrijit si au corpul din mahon, ceea ce le da ton si sustain mai bun si cu niste doze bune poti obtine un ton care sa se apropie de tonul de Gibson.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Guest nODiscrit

salutare

ce ziceti, sa imi iau un pachet harley benton de vreo 4 milioane sau doar un squier cu 4 milioane si sa mai strang pentru un amp de 50 de euro (ibanez)?

Link to comment
Share on other sites

Salut

As vrea sa-mi cumpar o chitara acustica pana in 500lei.

Am fost la Muzica si am incercat doua: Ibanez V79 BK (450lei) si o Hora (350Lei). Sunt (foarte) incepator si nu ma prea pricep dar Ibanez-ul parea sa sune mai frumos.

Ma puteti ajuta cu niste sfaturi si eventual alte sugestii de chitari ?

Link to comment
Share on other sites

Salut

As vrea sa-mi cumpar o chitara acustica pana in 500lei.

Am fost la Muzica si am incercat doua: Ibanez V79 BK (450lei) si o Hora (350Lei). Sunt (foarte) incepator si nu ma prea pricep dar Ibanez-ul parea sa sune mai frumos.

Ma puteti ajuta cu niste sfaturi si eventual alte sugestii de chitari ?

 

nu stiu ce sa zic intre fender si ibanez, da in hora nu prea are lumea incredere

 

la ibanezu ala sigur i zice V79? ca n-am vazut nici una cu numele ala

http://www.mcmusic.ro/brandprod.php?Brands...&NrPagina=2

http://www.ibanez.co.jp/world/country/frame_romania.html

Link to comment
Share on other sites

in pachetul asta se include chitara + chromatic electronic tuner( sa-ti acordezi chitara ), instructional DVD(un dvd cu chitara ), strings ( corzi ), picks(pene) and strap( curea )

 

Da, am vazut... e semn rau asta? :)

 

la ibanezu ala sigur i zice V79? ca n-am vazut nici una cu numele ala

nu, scuze... e V70... m-am grabit cand am scris

 

Daca aveti si alte sugestii in afara de astea doua va rog sa-mi spuneti.

Link to comment
Share on other sites

Semn rau ? nu stiu. de obicei chestiile care vin in pachete din astea cu tot ce-ti trebuie is speciale pentru incepatori (is cele mai ieftine).

Nu stiu daca fender isi pastreaza standardele la preturi foarte mici, da cine stie s-ar putea sa fie foarte ok. ideea e ca tre sa vezi, sa le incerci, sa vezi care iti e mai confortabila la mana, sa nu fie o distanta uriasa intre corzi si griff etc. ai putea sa te duci cu cineva care se pricepe la chitari la magazin sa vada si el care-i treaba.

Numa sa nu te grabesti.

Poate stie cineva de pe forum mai multe ca mine despre marcile de acustice la pretu asta si iti explica mai bine.

Oricum Hora nu cred ca e o idee buna.

Mai sunt si recenzii pe net, poti sa te interesezi

 

Si vezi ca V70 la mcmusic i numa 400 de lei

Link to comment
Share on other sites

Guest MotorHeadBanger

Salut populatia de chitaristi. Is mai nou pe aici. Cant de vreo 2 luni si as vrea sa imi achizitionez un Gibson Sg(dupa multe cercetari).As dori sa stiu daca este vreo diferenta dintre aceste 2 modele de pe thomann.

http://www.thomann.de/de/gibson_sgstd.htm

http://www.thomann.de/de/gibson_sg_standard_eb.htm

As dori sa cant metale gen metallica,megadeth,black sabbath.

Daca stiti o chitara mai buna pentru aceste genuri nu m-ar deranja o sugestie(buget de 1000 de euro si chitara sugerata sa fie preferabil de pe thomann ca merg in germania acolo sa o testez).Va multumesc.

 

 

Ps: Am un amp marshall mg100dfx

Edited by MotorHeadBanger
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Salut populatia de chitaristi. Is mai nou pe aici. Cant de vreo 2 luni si as vrea sa imi achizitionez un Gibson Sg(dupa multe cercetari).As dori sa stiu daca este vreo diferenta dintre aceste 2 modele de pe thomann.

http://www.thomann.de/de/gibson_sgstd.htm

http://www.thomann.de/de/gibson_sg_standard_eb.htm

As dori sa cant metale gen metallica,megadeth,black sabbath.

Daca stiti o chitara mai buna pentru aceste genuri nu m-ar deranja o sugestie(buget de 1000 de euro si chitara sugerata sa fie preferabil de pe thomann ca merg in germania acolo sa o testez).Va multumesc.

 

 

Ps: Am un amp marshall mg100dfx

 

 

Intre cele doua nu este diferenta decat de culoare. :)

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Si eu caut o chitara electroacustica. Cred ca stiu destul de limpede ce vreau insa nu stiu cum s-ar numi produsul pe care il caut. Poate ma puteti ajuta voi. Deci:

- Electro-acustica ca sa o pot trece prin efecte eventual.

- neck lat, ca la o clasica

- cutaway

- dreadnought ar fi bine daca s-ar putea

- pana in 1000 roni.

- daca tot e electro ar fi fain sa aiba un tuner/eq or stuff pe ea.

 

Chestia cu latimea neck-ului e tricky - am cautat pe net si m-au zapacit producatorii cu detaliile lor. Unii se exprima in inch/mm altii in fractii, unii masoara latimea intre prima si ultima coarda altii intre marginile lemnului. Dupa ce am pierdute multe ore incercand diverse abordari in search-ul pe net si construind in excel tabele de conversie am ajuns la hotararea sa ma duc direct la guitarshop sau ceva de genu si sa vad pe viu ce exista. Mi-ar fi placut insa sa stiu dinainte ce caut (ma refel la producator/model).

Off!

Voi ce parere aveti?

Multumesc

Edited by PalindromeSnarf
Link to comment
Share on other sites

Salut .

 

Sunt in cautare de o chitara si sunt confuz, nu am deloc experienta cu electricele si vreau ceva care sa ma tina, nu vreau o chitara de incepator.

 

Am rabdat destul pentru a strange 500-550e si chiar daca nu pare mult pentru unii pentru mine este o suma destul de mare si vreau sa ai dau pe ceva bun.

 

Am citit mai multe articole de aici sau alte siteuri si mi-am facut o parere despre anumite chitari.

 

Spre exemplu E LP Black Beauty despre care am inteles ca e o chitara foarte buna cu un ton placut si foarte versatila, estetica ei este de asemenea potrivita numelui.

 

Fender Strat am observat ca pe fanclubul fender de aici numai despre Stratocaster se vorbeste, ca e mai usoara decat un lp, mai putin versatila decat lp-ul dar cu un ton special si deosebit.

 

Nu vreau sa mah opresc doar la aceste doua, totusi sunt multe lucruri dupa care se diferentiaza chitarile bune de cele mai slabe numai ca eu nu le stiu si chiar vreau sa am o idee personala oarecare inainte de a face "marele pas".

 

Am auzit multa lume ca nu mai vrea chitari cu tremolo dar nimeni nu a spus de ce.

 

La inceput vreau sa invat, nu stiu ce vreau sa cant dar banuiesc ca o chitara versatila ar fi mai buna, totusi imi place tonurile calde, "pline" si cleanul dar si cu distorsul.

 

Pacat ca nu am vre-un idol sa ma obsedeze, as fi stiut ce chitara sa iau sigur :).

 

Scuzati postul lung si astept raspunsurile voastre cu foarte mare nerabdare.

 

A da, am degetele si mainile destul de mari deci un bridge mic m-ar face sa ajung mai multe taste dar nu m-ar incurca si mai mult ?

 

Da stiu ca pana la urma conteaza sa iau chitarile in mana si sa le incerc dar trebuie sa imi fac tema acasa mai intai.

 

Bafta.

Edited by kael
Link to comment
Share on other sites

fender standard second de pe forum, preferabil, zic eu, HSS, este cel mai versatil. Sau daca iti place forma de lp, atunci lp standard. e acelasi lucru cu black beauty. De epi zic. si asta poti sa il iei second...numai sa mergi sa o vezi sa nu aiba tastele tocite sau alte probleme tehnice, nu estetice.

lumea zice de floating tremolo ca nu e recomandat la inceputuri, pt ca e greu si consuma timp setarea chitarii.

bafta!

Link to comment
Share on other sites

fender standard second de pe forum, preferabil, zic eu, HSS, este cel mai versatil. Sau daca iti place forma de lp, atunci lp standard. e acelasi lucru cu black beauty. De epi zic. si asta poti sa il iei second...numai sa mergi sa o vezi sa nu aiba tastele tocite sau alte probleme tehnice, nu estetice.

lumea zice de floating tremolo ca nu e recomandat la inceputuri, pt ca e greu si consuma timp setarea chitarii.

bafta!

Multam de directii, o sa le caut pe forum.

A da si tre' si un amp, cam tot in banii aia :).

Lasati detaliile sa vina ca nu mah deranjeaza :).

Edited by kael
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Chestia cu latimea neck-ului e tricky - am cautat pe net si m-au zapacit producatorii cu detaliile lor. Unii se exprima in inch/mm altii in fractii, unii masoara latimea intre prima si ultima coarda altii intre marginile lemnului. Dupa ce am pierdute multe ore incercand diverse abordari in search-ul pe net si construind in excel tabele de conversie am ajuns la hotararea sa ma duc direct la guitarshop sau ceva de genu si sa vad pe viu ce exista. Mi-ar fi placut insa sa stiu dinainte ce caut (ma refel la producator/model).

Off!

Voi ce parere aveti?

Multumesc

 

neck lat pe o chitara cu corzi de metal mai greu. poti converti un 12 string..

 

 

@ kael : te rog eu nu mai scrie 'mah'.

daca vrei amp de studiu probabil cel mai bine ar fi sa-ti iei un tube de mici dimensiuni dar iti va manca o parte din banii de chitara. vezi clipuri pe youtube si pe unde mai gasesti, citeste reviewuri pe harmonycentral pana te lamuresti exact ce vrei. incearca chitari in magazine/la prieteni daca ai ocazia.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

neck lat pe o chitara cu corzi de metal mai greu. poti converti un 12 string..

 

 

@ kael : te rog eu nu mai scrie 'mah'.

daca vrei amp de studiu probabil cel mai bine ar fi sa-ti iei un tube de mici dimensiuni dar iti va manca o parte din banii de chitara. vezi clipuri pe youtube si pe unde mai gasesti, citeste reviewuri pe harmonycentral pana te lamuresti exact ce vrei. incearca chitari in magazine/la prieteni daca ai ocazia.

Damn, incerc sa ma abtin, stiu ca e un prost obicei.

Cat despre harmony central ,cred ca am ore bune de pierdut p-acolo la prima vedere.

Link to comment
Share on other sites

Guest In mestecanis

Salutare...

 

As dori sa-mi iau o chitara electrica... Si nu ma prea descurc care ar fi mai buna... Ce-as dori sa cant ar fi melodii gen bathory, ensiferum, bucovina...

 

Chitara as dori sa coste in jur de 10 milioane...

 

Ce ma sfatuiti?

Link to comment
Share on other sites

neck lat pe o chitara cu corzi de metal mai greu. poti converti un 12 string..

 

Buna gadjo,

Mersi de raspuns. Ar fi pacat sa ai un double six care sa-l folosesti ca pe o chitara cu 6 corzi.

Totusi chitari acustice (deci fara "electro" in fata) cu grif lat si corzi de metal am tot vazut.

De ce nu ar exista si in varianta electro acustica... :)

Link to comment
Share on other sites

Buna gadjo,

Mersi de raspuns. Ar fi pacat sa ai un double six care sa-l folosesti ca pe o chitara cu 6 corzi.

Totusi chitari acustice (deci fara "electro" in fata) cu grif lat si corzi de metal am tot vazut.

De ce nu ar exista si in varianta electro acustica... :)

 

Sunt cateva electroacustice cu griful mai lat, din cate stiu eu Godin face genul asta de chitari si pot sa iti spun sigur ca si Seagull face chitari electroacustice cu griful mai lat. Am cantat destul de mult pe una, necesita ceva timp de acomodare, dar dupa ce te-ai invatat cu griful e o plcere sa canti pe ea. Si amplificata suna super bine.

Link to comment
Share on other sites

 

Depinde pentru ce. Daca vrei doar sa ai o chitara pe care sa canti o data pe luna probabil ca e ok, daca vrei mai mult de atat ti-as recomanda sa mai strangi ceva bani si sa iti cumperi ceva mai bun. Oricare ai lua-o iti recomand sa incerci cat mai multe exemplare din acel model si o sa cumperi pe cea care suna si este lucrata cel mai bine. Daca nu te pricepi apeleaza la un prieten cu mai multa experienta decat tine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo

pai tocmai asta e problema, banii... si in comparatie cu ce am acum cred ca ar fi si aia o evolutie. De cantat in orice caz nu cant decat odata pe luna, dar 2-3 ore pe zi asa :) mesi pt sfat, oricum

Link to comment
Share on other sites

Buna gadjo,

Mersi de raspuns. Ar fi pacat sa ai un double six care sa-l folosesti ca pe o chitara cu 6 corzi.

Totusi chitari acustice (deci fara "electro" in fata) cu grif lat si corzi de metal am tot vazut.

De ce nu ar exista si in varianta electro acustica... :)

 

Eu ma gandeam la ce se gaseste usor pe la noi si la preturi de amator. Daca iti permiti o chitara profi atunci probabil exista una exact cum o vrei. Din cate am inteles poti instala o doza pe orice chitara acustica.

 

A.. si cand iti cumperi chitara pune niste poze pe forum sa vedem si noi. :)

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.