www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Teoadjud

(17 March 2013 - 07:54 PM)Salut!

Am o chitara electrica Ibanez Gio.Va rog,sa ma ajutati cu o informatie.

Vreau sa stiu daca reglarea actiunii se poate face si de catre un incepator ca si mine sau trebuie sa merg la cineva profesionist?

Astept un raspuns responsabil.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Guest Teoadjud

Ok.Multumesc!

Vreau sa micsorez actiunea si sa reglez intonatia....

Mai intai trebuie sa fac rost de scule-in special de inbus subtire :respect:

Link to comment
Share on other sites

Guest Smk Olimp

Modele : Cort ad880 CE , Fender CD60 CE .. in general body-urile dreadnought . Buget orientativ 200 euro.

Link to comment
Share on other sites

De modelul de Cort pe care l-ai mentionat nu stiu ce sa zic, nu l-am probat. Detin insa un Fender CD-60 CE si personal sunt multumita de cum suna, si imi pare destul de ok construita la banii ei. Plus ca imi place si cum se simte la mana.

 

Uite niste mostre de sunet aici (reclama mascata la topicul meu :P:lol:):

 

http://forums.rgc.ro...post__p__764449

 

http://forums.rgc.ro...__fromsearch__1

 

http://forums.rgc.ro...post__p__744141

 

http://forums.rgc.ro...post__p__744141 - aici e chitara inregistrata "la rece", insa e trasa direct cu telefonul, deci nu e sunetul chiar fidel.

 

Asta doar ca sa iti faci o idee despre Fenderul asta. Ideal ar fi insa daca ai putea proba atat Cort-ul, cat si Fender-ul, si eventual si alte modele din gama asta de pret, si sa iti alegi ce iti place tie mai mult (ca sunet, ca felul in care se simte la mana, eventual si cum arata - unii spun ca e mai motivant sa canti la o chitara care iti place cum arata).

 

Ma rog, acum depinde si daca esti incepator sau nu - in cazul asta, ar fi indicat sa iei cu tine pe cineva care se pricepe cat de cat la chitare. sa le probeze, ca sa nu nimeresti vreuna cu vreun defect, ceva.

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Smk Olimp

Am cantat pe varianta asta de fender dar am pus mana si pe niste corturi si mi`au placut mai mult . Nu am avut ocazia sa testez modelul ad880ce , si sunt curios ce parere aveti despre el ( avantaje/dezavantaje) si despre brandurile Cort/Fender .

Link to comment
Share on other sites

Guest Teoadjud

Buna seara, prieteni!

 

Vreau sa ma ajutati sa aleg dintre urmatoarele modele de chitara,marca Walden:

Walden CD550 Concorda,Walden CO550 Concorda,Walden G570TB Natura sau Walden CD640HS Concorda.Alaturi link-ul: http://www.fly-music.ro/search.php?search_query=walden&submit_search=Caut%C4%83&orderby=price&orderway=asc.

 

Mentionez ca sunt incepator si am nevoie de o chitara cu actiunea mica si cu sunet cald,placut.Trebuie musai sa cumpar de la acest magazin Nu ma intrebati de ce...este o poveste lunga.

Poate imi recomandati un alt model sau o alta marca de pe acest site,limita de buget in jurul sumei de 1200 lei.

 

Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca v-am mai intrebat legat de un Schecter Hellraiser c-7 , insa am uitat sa spun ceva...

M-am gandit de mai multe ori si mi-am dat seama ca nu prea mi-ar placea TOM bridge, ceea ce chitara il are..mi se pare ingust, mic si am impresia ca nu o sa imi pot tine mana confortabil si ca nu o sa am multe locuri bune de palm mute..

Asa ca am descoperit si versiunea c-8 , cea cu 8 corzi , care are Hipshot...si pot sa imi spun ca arata superb si confortabil..insa nu stiu daca se merita sa o iau pe cea cu 8 doar pentru ca are acest hipshot...

deci intrebarile sunt ..

Ce parere aveti despre Hipshot Custom-8 si TonePros TOM ? care este mai bun , care are mai mult sustain , etc? Si in final , pe care dintre ele mi le recomandati ?

si inca 2 intrebari.. Este indeajuns un scale de 26.5'' pentru o chitara cu 8 corzi ? Ce credeti despre Schecter Hellraiser c-8 si daca este mai buna/slaba fata de c-7?

multumesc!

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

salutare...

cine ma poate ajuta si pe mine??? Vreau sa-mi iau o acustica, si dupa 2 saptamani de cautari pe net, investigatii, topicuri si review-uri citite, zeci de modele vazute (din magazine si foto net), sincer cu greu am redus cautarile la 3 modele:fender squier sa 105bk, ibanez v72e si takamine gs320 bbs.

Acum cer sfatul si celor (mai) experimentati......va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest qCookie405

Buna. Vreau sa-mi cumpar prima chitara, una acustica. Ma puteti ajuta? M-am gandit la un Fender CD-60, ce parere aveti ?

PS: Bugetul e in jur de 600 lei .

Link to comment
Share on other sites

Buna. Vreau sa-mi cumpar prima chitara, una acustica. Ma puteti ajuta? M-am gandit la un Fender CD-60, ce parere aveti ?

PS: Bugetul e in jur de 600 lei .

 

Da, cam astea ar fi variantele la banii astia: CD-60 de la Fender, G220 sau 320 de la Takamine sau AJ-220S de la Epiphone. Personal parca tot Takamine ti-as recomanda, dar e chestie de gust/optiune personala. Eu de exemplu am un Fender CD60CE (varianta electo-acustica) dar nu pot sa zic ca mor dupa el. Insa e o chitara buna la banii astia, n-am ce sa-i reprosez. Oricum, depinde care iti suna mai bine si cu care te simti mai confortabil, pana la urma asta conteaza. Iti recomand sa o incerci oricum sau daca esti incepator(oare) ia pe cineva cu tine.

 

Ah si inca, gandeste-te daca nu vei dori sa canti si amplificat intr-un viitor oarecare. Daca da, sa nu-ti para rau ca nu ti-ai luat electro-acustica.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Guest qCookie405

Multumesc foarte mult. :)

Da, sunt incepatoare. In viitor o sa cant la electrica, dar am auzit ca este recomandat sa incepi cu o acustica. Pana atunci.. o sa ma gandesc la Takamine G220 .

Link to comment
Share on other sites

Multumesc foarte mult. :)

Da, sunt incepatoare. In viitor o sa cant la electrica, dar am auzit ca este recomandat sa incepi cu o acustica. Pana atunci.. o sa ma gandesc la Takamine G220 .

Incearca chitara mai intai.

Nu stiu daca este neaparat mai buna dar in aceeasi gama de pret s-ar putea sa mai gasesti (stiu ca la mcmusic aveau) acustice si electroacustice Aria. Incearca Aria AW30CE (cred ca asta era modelul) - nu detin dar am cantat pe una si diferenta fata de altele din aceeasi gama de pret se simte si daca ai noroc poate gasesti una MIA.

Link to comment
Share on other sites

Guest qCookie405

Incearca chitara mai intai.

Nu stiu daca este neaparat mai buna dar in aceeasi gama de pret s-ar putea sa mai gasesti (stiu ca la mcmusic aveau) acustice si electroacustice Aria. Incearca Aria AW30CE (cred ca asta era modelul) - nu detin dar am cantat pe una si diferenta fata de altele din aceeasi gama de pret se simte si daca ai noroc poate gasesti una MIA.

Nu pot sa le incerc.. Din pacate aici, in oras, nu sunt magazine de specialitate (sau cel putin nu am vazut eu). Sunt nevoita sa cumpar una online.

Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa le incerc.. Din pacate aici, in oras, nu sunt magazine de specialitate (sau cel putin nu am vazut eu). Sunt nevoita sa cumpar una online.

 

Vezi ca s-ar putea sa regreti daca n-o incerci (nu tu, ci cineva care stie cu ce se mananca). Nu merge pe principiul daca e 'de firma' e ok. Sunt facute in China, Indonezia sau Taiwan, sunt practic cele mai ieftine (de la producatorii respectivi) si nu putine sunt datile cand au probleme. Vin ele si cele scumpe cu bube... Eu am luat prin curier un Fender si a venit cu probleme. Nu-ti recomand. Ia pe cineva care se pricepe de mana, urca-te in masina/tren/ce ai tu pe-acolo si du-te s-o vezi/testezi.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Guest qCookie405

Cauta un pic pe Google:

 

SELECT MUSIC - Alba Iulia - Dealer Proguitar

B-dul Transilvaniei nr. 27, Alba Iulia, Tel: 0744 683313 ; 0720 527123

Multumesc, o sa sun . Sau .. daca am timp o sa trec pe acolo . :)

Link to comment
Share on other sites

Guest qCookie405

Vezi ca s-ar putea sa regreti daca n-o incerci (nu tu, ci cineva care stie cu ce se mananca). Nu merge pe principiul daca e 'de firma' e ok. Sunt facute in China, Indonezia sau Taiwan, sunt practic cele mai ieftine (de la producatorii respectivi) si nu putine sunt datile cand au probleme. Vin ele si cele scumpe cu bube... Eu am luat prin curier un Fender si a venit cu probleme. Nu-ti recomand. Ia pe cineva care se pricepe de mana, urca-te in masina/tren/ce ai tu pe-acolo si du-te s-o vezi/testezi.

Bun sfat , deja il urmez. Eu am pus intrebarea doar pentru a afla cateva pareri. E posibil sa mai astept o luna, maxim doua pana imi cumpar. Nu vreau sa risc si apoi sa regret :).

Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer

Multumesc, o sa sun . Sau .. daca am timp o sa trec pe acolo . :)

 

Nu o sa incep acum un off-topic despre prima mea chitara. E drept, nici nu era "de firma"...Cert e ca nu mi-am facut timp sa intreb pe cineva priceput cum ar trebui sa procedez si, drept consecinta, numai nu mi-am rupt degetele apasand corzile pe primele taste. Despre curbura gatului (care nu se putea seta prin truss rod, chitara nefiind dotata cu asa ceva) si chiar de dezlipirea sa de corp nu mai vorbesc, ca as incepe o povestire horror. In concluzie: fa-ti timp! :) Cu o chitara decenta vei invata eficient si te vei si bucura de ea in acelasi timp...

Link to comment
Share on other sites

Guest qCookie405

Nu o sa incep acum un off-topic despre prima mea chitara. E drept, nici nu era "de firma"...Cert e ca nu mi-am facut timp sa intreb pe cineva priceput cum ar trebui sa procedez si, drept consecinta, numai nu mi-am rupt degetele apasand corzile pe primele taste. Despre curbura gatului (care nu se putea seta prin truss rod, chitara nefiind dotata cu asa ceva) si chiar de dezlipirea sa de corp nu mai vorbesc, ca as incepe o povestire horror. In concluzie: fa-ti timp! :) Cu o chitara decenta vei invata eficient si te vei si bucura de ea in acelasi timp...

Multumesc, din nou . :) Nu ma asteptam sa fiti chiar atat de draguti cu mine . O sa trec sau o sa-l sun, iar sfaturile primite sunt foarte bune.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.