www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Da, 57, probabil asa au gandit astia de la HB, ca e mai ok sa iasa pickguard-ul din body. Asa au gandit ei problema. De asemenea, au gandit ca e bun gap-ul dintre neck si body. Iti tii pana acolo. Knob-urile e bine sa se invarta in gol. E fun. Nu ma refer la model, sa fie 1/1 copie Fender Telecaster. Asta conteaza prea putin.

Sunt chestii pe care nu le-am intalnit la Squier, de exemplu, si vorbim de acelasi pret. Eu mi-am spus parerea. EU stau departe de HB-uri. Acum, daca exista fani HB care nu cumpara altceva, foarte bine. Doar ca nu i-am prea auzit sa laude chitarele astea...

 

depinde de bafta si de noroc. Quote from wikipedia:

 

 

 

 

Manufacture

 

Harley Benton guitars are made in China by the manufacturer Saein, which produces guitars for Ibanez, Epiphone, and Peavey.[citation needed]

 

sunt si modele ok. Eu am avut un HB si inca mai am unul. Is bune ca project guitars, intradevar cat dai atat face, dar daca esti dispus sa mai faci mici modificari sau retusari o sa fii "aspru" multumit.

 

Ce-a ramas stock la al meu ii pickguardul, lemnaraia si bridge-ul + cordar.

 

Daca ai bafta si nimeresti o lemnaraie decenta si un build quality la lemn decent e tot ce trebuie, de-aia e bine sa pipai inainte sa scoti banii din buzunar.

 

Eu am avut noroc ca deh, l-am adus prin comanda si n-am avut posibilitate de alegere, dar daca schimbi electronica(depinde, eu am avut nevoie doar sa schimb dozele, n-am patit sa am poturile defecte), corzile originale, nut-ul cu unul bun(asta e la gust), tunerele(nu am avut probleme cu dezacordarea, fiind model cu bridge fix una la mana, dar vroiam sa fie pe negru sa se potriveasca cu restul chitarii la culoare), si un setup bunicel + nivelare la taste. Am observat ca ei nu se obosesc sa niveleasca tastele, ci prefera sa ridice corzile ca sa nu aiba buzz. Clever little asians.

 

La a mea un incovenient mai delicat a fost tastiera care era cam aspra, lemon oil + steel wool face minuni.

 

In final, daca tie iti place cum suna, rezoneaza acceptabil sau bine, iti place sa canti pe ea, iti e comoda s.a.m.d., nu conteaza ce scrie pe headstock sau cat ai dat pe ea.

 

faptul ca nu are nume de marca pe ea, sau difera fata de original, is figuri de "strutz", in final tu esti cel care o sa o aprecieze.

Edited by OXiD
Link to comment
Share on other sites

Legat de Harley Benton este vorba de total alt model...nu telecaster de 450 lei.

 

Chitara de care vorbim costa 800 lei noua.Hai sa nu mai facem comentarii doar pe baza unui brand , ok?

 

Am chitara respectiva si potentiometrele functioneaza perfect, electronica nu are nici o problema , fara fret buzz , gat drept.

 

Chitara suna de banii ei.Nu te poti astepta sa sune "god mode" , insa suna acceptabil si nu am probleme cu ea.Dupa ce am achizitionat-o i-am facut un setup calumea si nu are nici o problema.

Link to comment
Share on other sites

Pai imi plac formele Lp , stratocaster , si SG . Multumesc de recomandare , dar am auzit ca affinity e de calitate proasta...

 

Stim deja scenariul. Noi o sa spunem vreo 10 chitare, tu o sa zici despre 9 ca sunt nasoale si despre a 10-a ca nu-ti place culoarea si oricum o sa-ti iei ce-ti place. Nu mai asculta mituri si ia-ti ce-ti place. Din punctul meu de vedere, nu exista chitara proasta. Nu ma refer la chitare cu defecte de fabricatie (care eu unul nu am prea vazut).

 

Chitarele mai ieftioare, automat, auzi ca sunt proaste. De ce? Pentru ca n-o sa faca un chitarist bun un review la un Affinity. Ala poate scoate si bani din muzica si-si ia scule mai scumpe. Review-urile le fac oameni care, probabil, n-au pus in viata lor mana pe-o chitara, isi cumpara o chitara, o scot din cutie si o catalogheaza proasta pentru ca n-are actiunea ok, are gatul curbat sau stiu eu ce alte chestii care se pot rezolva cu un setup si o schimbare de corzi.

 

Din punctul meu de vedere, Squier ofera mult mai mult decat lasa de inteles din pret. Din punctul altora, nu. Dar crede-ma, daca esti incepator, mare diferenta intre un Squier Bullet si un Fender SUA, n-o sa vezi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@draugr - ai incercat vreo de-asta? Ma batea gandul intr-un timp. Vad ca le-au marit preturile...

Da. Is ok, dar cred ca ar suna mai bine cu alte doze. Personal, prefer seria MAC de la Aria, dar nu le-am mai vazut expuse la McMusic de ceva timp si nu stiu daca se mai aduc. Are vecina-mea o dracie din asta de Aria cu 2 humbuckere si punte fixa pe care o da ieftin ca nu mai canta de destul de mult timp si as lua-o eu daca nu as avea de dat bani pe alte masinarii.

Revenind la Dean: e o chitara buna (in afara de doza, dupa cum am mai spus), dar s-ar putea sa ai probleme daca te-ai obisnuit cu neck-uri de strat. La modelele mai scumpe, dozele is geniale.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Legat de Harley Benton este vorba de total alt model...nu telecaster de 450 lei.

 

Chitara de care vorbim costa 800 lei noua.Hai sa nu mai facem comentarii doar pe baza unui brand , ok?

 

Am chitara respectiva si potentiometrele functioneaza perfect, electronica nu are nici o problema , fara fret buzz , gat drept.

 

Chitara suna de banii ei.Nu te poti astepta sa sune "god mode" , insa suna acceptabil si nu am probleme cu ea.Dupa ce am achizitionat-o i-am facut un setup calumea si nu are nici o problema.

 

http://forums.rgc.ro/topic/75657-harley-benton-amplificator-behringer-gm-108-15w/

 

Uita-te la pickguard si la tremolo... :death:

Link to comment
Share on other sites

Same not the same ...

 

Nu e acelasi model.

Dude, am reglat/reparat vreo 100 de chitare pana acum si iti spun ca nu am vazut ceva mai jalnic decat Harley Benton. Indiferent ce ii faci, tot o chitara proasta va ramane.

 

Nu ma intereseaza forma atata timp cat indeplineste conditiile astea : 1. Pana in 10000 lei MAXIM . 2.Culoare neagra sau rosie sau nu conteaza atata timp cat i se potriveste unui baiat.

Bre, noi vorbim de Squier, Dean-uri ieftine si Vintage pe aici... La bugetul asta, eu as cel mai probabil Jackson SL1, desi te-ai putea orienta spre un Charvel pana in 3500Ron.

Link to comment
Share on other sites

http://forums.rgc.ro...__1#entry701468

 

http://forums.rgc.ro...__1#entry698008

 

http://forums.rgc.ro...__1#entry698755

 

asta dupa 5 minute dfe search..uite...3 oferte..mai poti engocia..mai suna..vorbeste cu omu..vrei mura in gura toul??

 

Din care doua inchise... BTW, Iron Cross-ul e la mine ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

salutare.

 

dupa indelungi cautari, reviewuri, sfaturi de la prieteni si dusmani,etc, am tras io concluzia ca cel mai bun low-wattage amp de dormitor e de fapt o chiatara acustica. Snobul din mine a renuntat in a mai canta la acustica acum 13 ani, cand mi-am luat un Roytek si ma uitam cu sila la chitaristii din parc. Dupa vreo cateva upgrade-uri ( toate intr-ale chitarilor electrice ), mi-am dat seama deunazi, obosit ca Forrest Gump, ca "i wanna go home". Asadar, ii rog pe cunoscatori sa-mi recomande o acustica sau semi-acustica pana in 1600 RONI. Am citit cateva review-uri faine despre Takamine EG 340 SC. Gasesc ceva mai bun in bugetu asta? mersi anticipat

Link to comment
Share on other sites

Takamine sunt chitari foarte bune pentru pretul lor, mai ales amplificate. In rest pot sa spun ca unora le place cum suna la rece, altii le urasc. Tine foarte mult de preferintele fiecaruia. Nu stiu ce sa iti spun mai mult decat sa te duci sa probezi una, ce am constatat fata de alte chitari la aceiasi bani e ca au un control al calitatii ceva mai bun, ai sanse mai mici sa nimeresti una lucrata mai prost.

Link to comment
Share on other sites

3/4

 

Baiatul meu de 7 ani, a mers astazi la primul curs, a cantat acolo pe o citara clasica si i-a placut.

Trebuie sa cumparam acum o chitara si pentru repetitiile de acasa.

 

Va rog sa ma ajutati sa aleg o chitara buna in bugetul de 300 lei.

 

Stiu ca la inceput nu este nevoie de o chitara deosebita, insa nici nu vreau sa cumpar o chitara cu actiune imensa sau care se dezacordeaza imediat si sa il indeparteze de instrument.

Vrea neaparat ceva cu desen pe ea si stiu ca este foarte importanta pentru un copil forma si culoarea, sa fie atractiva pentru gustul lui, sa fie si ca o jucarie.

Lui ii place foarte mult asta http://www.partysound.ro/chitara-clasica-pentru-copii-stagg-c505rdino-p-6865.html pentru desen bineanteles.

 

Profesorul a zis ca si acustica ar fi foarte bine (are si acolo acustica pe care sa invete), insa eu ma gandesc la corzile de fier si ma tem ca or sa il doara tare degetele.

 

Electrica depaseste bine bugetul si nu stiu daca este ok, pentru ca la profesor invata pe clasica...

 

Acum, ma gandesc sa ii iau o acustica si sa pun coarde extra light si un abtibild cu dinozaur ceva, pentru ca are gatul mai subtire si sincer sunetul imi place mai mult.

 

 

Va rog sa imi recomandati chitara pentru un copil de 7 ani clasica/acustica in 300 lei.

 

Multumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.