www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Salut!

E prima mea postare aici asa ca vreau sa fiu cat mai la obiect.Doresc sa imi cumpar o chitara pentru a invata sa cant si am nevoie de o parere despre urmatoarele doua modele 1) si 2).Totodata as dori sa imi recomandati un amplificator de calitate si care sa se potriveasca pt studiu (nu trebuie sa fie foarte puternic).Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Oricare. Despre Stagg nu stiu ce sa zic, dar am auzit lucruri proaste. Yamaha Pacifica e destul de populara si am vazut ca o lauda foarte multa lume, Squier am si sunt foarte multumit de el. Nu-ti face prea multe griji. Daca ai un prieten care canta si ar putea sa te ajute sa ti-o alegi ar fi excelent, daca nu, ia-o pe-aia la care iti place mai mult culoarea.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca am gresit eu pt ca nu merg link-urile.Deci Yamaha Pacifica EG 112U este mai ok d cat Stagg (cel mai iefitn model) sau un Squier Affinity Stratocaster?

Eu as zice sa scoti Stagg din calcul. Ocazional mai mesteresc instrumente (scot si eu un ban si ajut mult si pe altii, avand in vedere ca cer putin si nu s-a plans nimeni pana acum de cum lucrez, dimpotriva) si iti spun doar atat: cand vine cineva la mine cu Stagg sau Harley Benton, il refuz fara alte discutii pentru ca indiferent ce i-as face, tot un instrument foarte prost va ramane.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Tudor Zanc

Vad ca iti plac formele de chitara de speriat copiii. Eu din alea de mai sus a slua Ibanezul, macar are corp din mahon si doze active parca.

 

Haha..Da ceva de genul. Si da sunt si eu inclinat spre Ibanez.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Petre Viorel

Buna! M-am apucat de curand sa cant la chitara si am invatat cateva acorduri cu un profesor(pe chitara unui amic). M-am hotarat sa imi cumpar si eu o chitara, m-am sfatuit cu profesorul, si a zis ca decenta ar fi in jur de 300-400 lei! Bugetul meu este de aproximativ 350! Recomandari?

Ps: Chitara sa fie CLASICA.(unde locuiesc nu sunt magazine de muzica)

http://www.soundcreation.ro/fender-esc-105-id7566.html Asta e ok?

Link to comment
Share on other sites

Guest Theruffled

Salut, as dori sa imi cumpar o chitara electrica cu amplificator.

 

Initial m-am gandit la asta http://www.thomann.de/ro/thomann_gitarren_set_g13.htm

Buget: 500 ron

 

Ideea este ca sunt incepator si nustiu exact diferentele de sunet si cum limiteaza la melodii diferentele dintre lungime 22, 24 sau de firma, din cate am inteles harley benton nu e de calitate :D

Daca as putea canta asa ceva as fi foarte multumit

, mersi mult.
Link to comment
Share on other sites

Salut, as dori sa imi cumpar o chitara electrica cu amplificator.

 

Initial m-am gandit la asta http://www.thomann.d...ren_set_g13.htm

Buget: 500 ron

 

Ideea este ca sunt incepator si nustiu exact diferentele de sunet si cum limiteaza la melodii diferentele dintre lungime 22, 24 sau de firma, din cate am inteles harley benton nu e de calitate :D

Daca as putea canta asa ceva as fi foarte multumit

, mersi mult.

 

Daca esti incepator, teoretic poti sa iti iei orice chitara mai ieftina, pana "iti faci mana" si stii exact ce vrei de la o chitara. De Harley Benton si eu am auzit unele lucruri mai putin bune, insa nu le pot confirma, e doar din auzite.

 

Tot ce pot sa-ti spun eu e ca, cel putin la inceput, nu conteaza asa de mult chitara. Mai degraba important e sa poata fi setata ca lumea, ca sa poti canta si sa te simti cat de cat confortabil cu ea. In rest, chitaristul conteaza mult mai mult decat chitara in sine, asa ca eu cred ca deocamdata iti poti lua setul de mai sus pentru inceput.

 

Desi ar mai fi o varianta: bugetul fiind restrans, ai putea renunta pe moment la amplificator, investind suma de care dispui acum doar in chitara - poti foarte frumos sa canti cu calculatorul pe post de amp in Guitar Rig, Amplitube etc. Eu cel putin asa am facut la inceput, si nu mi s-a parut rau deloc cum suna.

 

Deci, daca te deranjeaza Harley Benton ca e Harley Benton si nu altceva mai "bine cotat", atunci poti sa mai pui un pic la suma de care dispui si o pui de un Squier Bullet Strat HSS de toata frumusetea, cu care sa rupi gura targului. E o chitara decenta, zic eu (nu perfecta!), foarte ok pentru incepatori, daca brandul te ingrijoreaza.

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

salutare ..zilele acestea vreau sa-mi achizitionez si eu o chitara acustica . prima mea chitara :D nu stiu sa cant deci nici sa aleg una in magazin , asa cum am mai citit pe forum ca ati recomandat . bugetul ar fi pana in 300lei si printre optiuni ar fi o aria aw15 (250lei ) sau aceasta flame

Flame CAG 230 C http://www.fly-music...-230-c-bk.html. mai ar fi aceasta Harley Benton http://www.esound.ro...G45,p-6784.html .

PS : o chitara Squier SA 105 , ca aceasta http://www.esound.ro...ica,p-4490.html depaseste putin bugetul meu , dar cred ca pot face un "efort " daca chiar ar fi o diferenta fata de celelalte enumerate :)

 

Am auzit ca aria aw15 este o chitara ok pt incepatori . voi ce mi-ati recomanda ?

Edited by 10cta
Link to comment
Share on other sites

Daca poti sa faci efortul pentru Squier e chiar bine am experienta cu Harleyurile si credema pe cuvant ca sunt asa de proaste si la sunat si al calitate in cat daca s spune ca sunt de ra**t ar fi mult prea putin......Flameu-rile cam lafel cu harleyurile atata tot ca nu sunt branded in Germany ca is Branded In Poland deci Aceiasi marie cu alta Palarie dar Squierul suna bine deci i would go squier all the way

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.