www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Gr33nPixelz

Na.. Acum m-ati bagat in ceata totala. Ma gandesc intre Epiphone sau Fender. Fenderul este mai scump, iar diferenta de sunet nu stiu. Nu am gasit care ar fi mai buna. Ma mai gandesc, dar oricum va multumesc pentru propuneri.

Link to comment
Share on other sites

am o intrebare legata de chitara esp explorer 50. este o chitara mica? adica ma tem ca daca o cumpar sa nu fie cam mica. am vazut niste cover-uri pe youtube cu aceasta chitara si nu prea imi dau seama cam ce dimensiuni are

 

Are scale 24.75" (lungimea de la nut la bridge), deci cat un LP! Nu e mica..asta e o chitara mica:

1962-Fender-Duo-Sonic-Sienna-Burst.jpg

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

Ma gandesc ca pe viitor dupa ce mai invat cate ceva pe chitara sa imi iau una mai buna pentru ca ce am acuma e o chitara dintre cele mai ieftine luata ca sa vad daca imi place fara sa dau prea multi banii.

Bugetul meu este aproximativ de 1500lei si din bani astea as vrea sa imi iau o chitara(prefer modelele Les Paul) si un amplificator decent.

Stiu ca cu bani astea nu pot sa imi iau mare lucru dar cred ca ajunge pentru cantatul din placere in casa.

As dori sa stiu parerile voastre si sa imi recomandati o chitara.

 

P.S. imi place sa cant Guns N' Roses, AC/DC, Bon jovi si alte formatii care canta acelasi gen de muzica.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei LP cel mai recoamndabil in bugetul tau ar fi sa iti iei un Epiphone SH sau un Vintage V100, ambele sunt o afacere buna.

 

Multumesc pentru sfaturi, mai astept sa vad ce zice si restul lumii.

Si sa imi recomandati si un amplificator nu prea mare pentru ca voi canta doar in casa si nu am nevoie de sunet puternic.

Link to comment
Share on other sites

Salutare, sunt nou pe forum, sunt incepator in tot sensul cuvantului desi am mai avut o chitara pe mana. Am decis sa imi achizitionez una si am vazut ceva la Carrefour la un pret bun. Imi puteti spune daca merita sau daca nu, va rog sa imi recomandati altceva. Multumesc Anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Guest Ovidiu Lazar

Salut,

 

 

M-am decis ca vreau sa invat sa cant la chitara. Vreau sa incep pe chitara electrica pentru ca nu imi place citara clasica sau cea acustica si nici nu am de gand sa cant la asa ceva deci nu imi pasa ca e mai greu pe clasica sau cum o fi :D .. mi-e de ajuns sa invat pe cea electrica.

Problema e ca bugetul meu e cam foarte limitat si as avea 2 variante:

 

1. TENSON - ST SPECIAL - http://www.soundcrea...-bk-id8106.html

2. Squier Electric Pack SE Special Strat with Squier SP10 Amp - http://guitarshop.ro...dus.php?pid=488

 

Sa le cumpar separat nu am gasit ceva mai ieftin decat pachetele .. si daca nu e diferenta prea mare as lua chitara mai ieftina .. problema e ca nu ma pricep si nu stiu daca e mare diferenta intre ele :D

Daca aveti alte sugestii care se incadreaza in jurul sumei de 600 RON .. be my guest. Dupa cum am mentionat vreau sa invat sa cant la una din astea .. deci nu imi sugerati sa strang zeci de milioane pentru o chitara mai buna care sa faca chestii ce eu nu am nevoie acum.

 

Nu stiu daca are vre-o relevanta fiind incepator, dar as vrea sa cant rock si metal (Godsmack, Slayer, A7X, Pantera etc.)

 

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Ai de gand sa-ti mai iei si altceva pe langa chitara? Amplificator, procesor, pedale? Sper ca stii ca o chitara nu poate sa sune singura ca Slayer si Pantera.

Iti recomand sa te uiti pe la mica publicitate. Poti sa gasesti o chitara pe la 3-400 de lei, iar de restul ai putea sa-ti iei un amplificator micut. Incearca sa-ti iei o chitara cu humbuckere (doze duble). Tinand cont ca genurile pe care ai de gand sa le abordezi necesita mult gain, vei avea mult zgomot de fond pe single coil-uri.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ovidiu Lazar

Ai de gand sa-ti mai iei si altceva pe langa chitara? Amplificator, procesor, pedale? Sper ca stii ca o chitara nu poate sa sune singura ca Slayer si Pantera.

Iti recomand sa te uiti pe la mica publicitate. Poti sa gasesti o chitara pe la 3-400 de lei, iar de restul ai putea sa-ti iei un amplificator micut. Incearca sa-ti iei o chitara cu humbuckere (doze duble). Tinand cont ca genurile pe care ai de gand sa le abordezi necesita mult gain, vei avea mult zgomot de fond pe single coil-uri.

 

Sunt pack-uri .. asta e si ideea .. ca vin cu amplificator .. intr-adevar nu au procesor si pedale .. dar deja m-ai pierdut :D .. partea cu doze duble am inteles-o macar.

Poate sa imi spuna cineva daca e sa o iau pe piese .. care sunt toate piesele de care am nevoie mai exact. Adik in pachetele astea e doar chitara cablul si amp-ul ca baza .. procesor si pedale nu au ... si dupa cum am precizat nici nu stiu exact ce fac astea.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

 

M-am decis ca vreau sa invat sa cant la chitara. Vreau sa incep pe chitara electrica pentru ca nu imi place citara clasica sau cea acustica si nici nu am de gand sa cant la asa ceva deci nu imi pasa ca e mai greu pe clasica sau cum o fi :D .. mi-e de ajuns sa invat pe cea electrica.

Problema e ca bugetul meu e cam foarte limitat si as avea 2 variante:

 

1. TENSON - ST SPECIAL - http://www.soundcrea...-bk-id8106.html

2. Squier Electric Pack SE Special Strat with Squier SP10 Amp - http://guitarshop.ro...dus.php?pid=488

 

Sa le cumpar separat nu am gasit ceva mai ieftin decat pachetele .. si daca nu e diferenta prea mare as lua chitara mai ieftina .. problema e ca nu ma pricep si nu stiu daca e mare diferenta intre ele :D

Daca aveti alte sugestii care se incadreaza in jurul sumei de 600 RON .. be my guest. Dupa cum am mentionat vreau sa invat sa cant la una din astea .. deci nu imi sugerati sa strang zeci de milioane pentru o chitara mai buna care sa faca chestii ce eu nu am nevoie acum.

 

Nu stiu daca are vre-o relevanta fiind incepator, dar as vrea sa cant rock si metal (Godsmack, Slayer, A7X, Pantera etc.)

 

 

Multumesc.

 

Nu stiu eu prea multe despre chitara dar stiu ca pachetul numarul 2 e mai bun.

Squier e firma destul de cunoscuta, iar tenson nu e mare lucru.

Eu am cumparat acum cateva saptamani tenson st special si e destul de buna(buna in sensul ca e inca intreaga) pentru acel pret.

Oricum fiind incepator probabil nu vrei sa sune intru-un anumit fel cum nici eu nu am pretenti.Probabil daca cineva cu experienta daca ar canta la chitara mea ar zice ca suna groaznic desi mie imi place.

Nu are rost sa dai zeci de milioane pe prima chitara si dupa sa stea in beci pentru ca te-ai plictisit sau pentru ca nu ai inclinatie spre asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Sunt pack-uri .. asta e si ideea .. ca vin cu amplificator .. intr-adevar nu au procesor si pedale .. dar deja m-ai pierdut :D .. partea cu doze duble am inteles-o macar.

Poate sa imi spuna cineva daca e sa o iau pe piese .. care sunt toate piesele de care am nevoie mai exact. Adik in pachetele astea e doar chitara cablul si amp-ul ca baza .. procesor si pedale nu au ... si dupa cum am precizat nici nu stiu exact ce fac astea.

 

N-ai nevoie de toate, stai linistit. "Partile componente" sunt Chitara, cablu si ceva la care sa poti conecta chitara.

 

Acel ceva poate fi:

 

Procesor - asta este foarte util, ai o gramada de efecte. Probabil ca ai auzit anumite efecte de genul flanger, delay, reverb, etc. Sunt genul de efecte care iti pot defini un ton. Destul de utile pentru inceput, te joci cu ele, iti dai seama ce face fiecare. Procesorul nu are difuzor, asa ca trebuie sa-l conectezi la ceva. Majoritatea au preamp, lucru care te ajuta. Il poti conecta la computer si sa inregistrezi, il poti conecta la o pereche de boxe, la o combina muzicala, etc.

Partea buna: ai o sumedenie de efecte, iti dai seama ce face fiecare, ce sunet cauti, gasesti procesoare decente la preturi foarte bune.

Partea proasta: majoritatea procesoarelor ieftine suna digital, pentru inceput, insa, nu ar trebui sa te deranjeze prea mult.

 

Amplificator (combo) - Cele care vin in pack-uri sunt destul de proaste. De exemplu, acel Squire nu are efecte. Are un pot de gain, insa, nu stiu cat de mult distorsioneaza sunetul, astfel incat sa te poti apropia de un ton de metal extrem. Nu ai nici un fel de efecte.

 

Pedale - Asta e varianta cea mai scumpa, insa, de cele mai multe ori, obtii o calitate foarte buna.

 

http://www.diyguitar...edalBoard03.jpg

Asa arata un pedalboard. Acolo exista mai multe efecte. Gandeste-te ca fiecare poate sa coste intre 30 si 200 de euro. In orice caz, nu este varianta pe care ai sa mergi, tinand cont ca esti la inceput si ca nu ai prea multi bani disponibili.

 

Computer - Tehnologia a evoluat, iar producatorii de software au venit de ceva timp in sprijinul chitaristilor. Acum exista programe de genul Guitar Rig sau Amplitube. Conectezi chitara la computer (dupa ce ai trecut-o printr-un preamplificator), semnalul emis de chitara trece prin aceste software-uri, iar cele din urma il modeleaza.

Partea buna este ca se pot obtine rezultate foarte bune fara sa cheltuiesti multi bani.

Partea proasta este ca, daca nu ai si o placa de sunet mai capabila, nu vei avea o calitate prea buna a sunetului. Pacaneli, latenta, harsait.

 

Acum, vizavi de pack-uri. De multe ori iti iau ochii. Contin multe rahaturi care ai impresia ca iti vor fi utile, insa, majoritatea sunt de proasta calitate.

In al doilea rand, daca, peste doua luni te gandesti sa-ti vinzi pack-ul, vei pierde foarte multi bani.

 

De exemplu, cazul Squire. In pack-ul ala ai un Bullet, probabil. Pretul chitarei este vreo 450 lei, noua.

Daca te trezesti ca vrei sa o pui la Mica Publicitate, chiar daca este nefolosita, mai mult de 200 de lei nu-ti iei pe ea.

Asa ca o sa ai:

Chitara: 200 lei

Amplificator: 100 lei

Husa + alte prostii: 50 lei

 

Dai 765 de lei si iti iei inapoi vreo 350. Nu mi se pare o cheltuiala prea buna.

 

Gasesti pe forum, la Mica Publicitate chitare aproape nefolosite pe la 3-400 de lei, iti mai iei si un procesor si pentru inceput este ok. Daca te vei plictisi de acest hobby peste o luna, vei putea sa le vinzi la un pret apropiat fata de cat ai dat pe ele.

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Nu are rost sa dai zeci de milioane pe prima chitara si dupa sa stea in beci pentru ca te-ai plictisit sau pentru ca nu ai inclinatie spre asa ceva.

 

Spune-le treaba asta si alora care tin mortis sa-si cumpere o chitara nou-nouta (eventual si scumpa) din magazin si se feresc ca dracul de tamaie de instrumente second hand.

Link to comment
Share on other sites

ok..sper sa nu sune prea deplasat...am achizitionat o chitara LP special II de la un user de pe forum...ati putea sa imi ziceti..un amp...ceva..de camera 15-30 W..vreau ceva SH sau facut de cnv de pe forum...buget sa zicem de la 200 la maxim 400..ron..sau ce gasesc in magazin..vreau sa fie cat de cat clar...adica un distors acceptabil..sau nush...ceva indicii detali??

Link to comment
Share on other sites

ok..sper sa nu sune prea deplasat...am achizitionat o chitara LP special II de la un user de pe forum...ati putea sa imi ziceti..un amp...ceva..de camera 15-30 W..vreau ceva SH sau facut de cnv de pe forum...buget sa zicem de la 200 la maxim 400..ron..sau ce gasesc in magazin..vreau sa fie cat de cat clar...adica un distors acceptabil..sau nush...ceva indicii detali??

 

http://forums.rgc.ro/topic/66599-vand-vox-pathfinder-15/page__p__628635#entry628635

 

Cam cea mai buna alegere la bani putini, si spun asta nu neaparat ca e al meu.

Link to comment
Share on other sites

ok..sper sa nu sune prea deplasat...am achizitionat o chitara LP special II de la un user de pe forum...ati putea sa imi ziceti..un amp...ceva..de camera 15-30 W..vreau ceva SH sau facut de cnv de pe forum...buget sa zicem de la 200 la maxim 400..ron..sau ce gasesc in magazin..vreau sa fie cat de cat clar...adica un distors acceptabil..sau nush...ceva indicii detali??

 

Subscriu la ceea ce ti-a oferit Blackthorn. Merita din plin. Insa, nu te astepta la un "distors acceptabil". Nu este high gain. Insa, de cei 200 de lei care iti raman iti poti lua o pedala de distors si-l transformi intr-un mic monstru. :)

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Guest butlerfan

salut. as vrea sa-mi iau o aria awn-15bk ca prima chitara de pe mcmusic.ro dar am auzit ca nu e prea bine sa comand de pe net, dar in cluj nu este niciun reprezentant mcmusic.

nu cunosc pe nimeni care canta momentan, si la incercat chitare nu se pune problema din moment ce am pus mana de maxim 10 ori pe o chitara inainte.

deci pana la urma ce sa fac? sa comand de pe net si sa ma rog sa-mi trimita una buna? :D

Link to comment
Share on other sites

Guest butlerfan

Magazin Cluj

Str. G. Baritiu nr. 32, Cluj Napoca - ROMANIA

Phone/Fax: 0264 597 749; 0728 980 698

Program: L-V: 10:00-18:00; S: 10:00-14:00; D: Inchis

E-mail: cluj@mcmusic.ro

cand am dat pe 'Dealers' mie nu mi-a aparut. ciudat

multumesc oricum. o sa ma duc pe acolo cand ajung iar in cluj

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ma gandesc ca pe viitor dupa ce mai invat cate ceva pe chitara sa imi iau una mai buna pentru ca ce am acuma e o chitara dintre cele mai ieftine luata ca sa vad daca imi place fara sa dau prea multi banii.

Bugetul meu este aproximativ de 1500lei si din bani astea as vrea sa imi iau o chitara(prefer modelele Les Paul) si un amplificator decent.

Stiu ca cu bani astea nu pot sa imi iau mare lucru dar cred ca ajunge pentru cantatul din placere in casa.

As dori sa stiu parerile voastre si sa imi recomandati o chitara.

 

P.S. imi place sa cant Guns N' Roses, AC/DC, Bon jovi si alte formatii care canta acelasi gen de muzica.

 

Deocamdata mi-au fost recomandate doar 2 chitare si nici un amplificator.

Mai astept si alte recomandari, cat mai multe sa am din ce alege.

Link to comment
Share on other sites

Deocamdata mi-au fost recomandate doar 2 chitare si nici un amplificator.

Mai astept si alte recomandari, cat mai multe sa am din ce alege.

 

Ca si LP iti recomand Vintage V100 si Cort CR200 (aici e singuru magazin din romania care are asa ceva se pare : http://netmusic.ro/product/221/7441/CORT-CR200-GT ). Ca si amp...e mai dificil, e ok sa-ti iei un amp de modeling (gen fender mustang, vox valvetronix etc) pentru versatilitate

Link to comment
Share on other sites

Ca si LP iti recomand Vintage V100 si Cort CR200 (aici e singuru magazin din romania care are asa ceva se pare : http://netmusic.ro/p...1/CORT-CR200-GT ). Ca si amp...e mai dificil, e ok sa-ti iei un amp de modeling (gen fender mustang, vox valvetronix etc) pentru versatilitate

 

Interesant acel cort, iar magazinul este destul de aproape de mine.

Am gasit si la alte magazine niste chitare:

Epiphone Les Paul LP100

Epiphone Les Paul Special II GT

Epiphone Les Paul Studio

Ce pareri aveti despre ele?

Link to comment
Share on other sites

Salutare lume si la multi ani!

 

M-am hotarat sa-mi iau chitara si am inceput sa ma documentez, deocamdata youtube si forumul sunt my best friends, inclusiv topicul asta pe care il citesc usor usor :)

 

Am doua dileme majore: daca sa-mi iau acustica sau electrica si apoi ce model. Pana acum am probat doar o chitara clasica a unui prieten.

 

Ce chitara s-ar potrivi mai bine pentru blues si rock mai soft, de la Eric Clapton pana la baladele rock de la Guns'n'Roses, ca sa dau doua exemple? Ma atrage mai mult electrica, dar se potriveste pentru ce as vrea eu sa cant? Si inca ceva, se poate canta primele luni la electrica fara amplificator? Ca sa nu chinui si pe altii macar pana devin nederanjant si sa-mi impart investitia in doua rate :)

Link to comment
Share on other sites

Prin "fara amplificator" ma refeream la cantare la rece. M-as auzi macar eu pe mine suficient cat sa fac un set de lectii de unul singur? :)

 

Se aude ceva si fara amplificator dar destul de incet.

Daca nu vrei sa dai banii pe amplificator cel mai bine ar fi sa o conectezi la calculator.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.