www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

nu stiu unde e facut deanul dar din ce am citit , se spun lucruri bune despre ea . mergi si testeaza . poti sa suni la muzica sa vezi daca au ltd 401 ca sa il testezi si pe acela. eu merg azi la muzica sa testez ce au pe acolo si iti zic daca e .. o sa ma uit si la 401 , pentru ca vreau sa vad diferenta intre 401 si 1000 sa vad daca merita bani in plus 1000 .

Link to comment
Share on other sites

nu stiu unde e facut deanul dar din ce am citit , se spun lucruri bune despre ea . mergi si testeaza . poti sa suni la muzica sa vezi daca au ltd 401 ca sa il testezi si pe acela. eu merg azi la muzica sa testez ce au pe acolo si iti zic daca e .. o sa ma uit si la 401 , pentru ca vreau sa vad diferenta intre 401 si 1000 sa vad daca merita bani in plus 1000 .

 

ai fost la MuzicaStore pentru EC-1000? cum ti s-a parut? sa ai in vedere si faptul ca 1000 are doze EMG active 81/85, iar EC-401 are SD JB+59

Link to comment
Share on other sites

Salutare . este pentru prima data cand postez pe forum . :)

As dori sa imi achizitionez si eu o chitara . Este pentru prima data cand imi cumpar o chitara si as vrea sa stiu care din cele 2 sunt mai bune. http://www.magazinuldemuzica.ro/BEHRINGER-...BK-_-47418.html http://www.magazinuldemuzica.ro/FENDER-SQU...BK-_-48170.html . Am buget in jur de 300 RON ! Ati cantat vreodata la vreuna? Ce imi recomandati? Sau daca stiti voi alte chitari mai bune astept cu placere parerile.

Edited by alinbulina
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Dintre cele douã, eu aș alege fãrã sã mã gândesc de 2 ori Squier-ul. Verificã și anunțurile de micã publicitate, la banii ãia poți gãsi o acusticã Fender care este peste acel Squier.

Link to comment
Share on other sites

Guest RbkPlay

Auziti... am gasit un STAGG SW203BK pe un site cu acest pret.. : http://www.soundcreation.ro/chitare-chitar...3bk-id3932.html ...Iar alt STAGG .. acelasi model pe alt site cu un pret mai mic: http://www.heatshop.ro/INSTRUMENTE_MUZICAL...731f8d7be5.html ... Vreau sa stiu daca este vreo posibilate ca Staggul cel cu un pret mai mic sa fie de o calitate mai proasta.. chiar daca este acelasi model de stagg

Edited by RbkPlay
Link to comment
Share on other sites

Guest RbkPlay
Poti sa o iei si pe cea mai scumpa, dai un ban, dar stai in fata. Daca tot sunt acelasi model ia-o pe cea care iti convine tie mai bine.

 

pai am facut comanda la chitara aia mai scumpa.. dar m`au sunat si mi`au spus ca nu mai e valabil decat in pachet.. si pachetu e 530 ron... prea mult... si am zis sa cumpar de pe alt site..

Link to comment
Share on other sites

Salut ! In momentul asta am 13 milioane si ma orientez inspre un Les Paul. Initial voiam sa cumpar de pe forum un Ibanez S320 dar s-a vandut :)

 

Cam ce doresc sa cant: Megadeth, Maiden, Metallica [tot ce inseamna heavy], Hendrix, Clapton, Zeppelin, BB. King, Steve Vai, alternative etc.

Am tot tocit forumu' asta si optiunle mele ar fi:

 

-Vintage V100 - http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=2397

-Ibanez RG350DX - http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...randProductID=5

-Ibanez RG350EX-BK - http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...randProductID=6

 

si optiunea cea mai fericita unde teoretic mai fac rost de bani, pe forum sunt niste oferte pentru Epiphone Les Paul Standard iar una din chitare se lauda cu doze gibson.

 

O sa-mi fac timp si-o sa ma duc la Muzica sa probez niste chitare si bineinteles ca va ramana la aprecierea mea dar din pct. de vedere tehnic ce sfatuiti ?

Link to comment
Share on other sites

Ibanezu era oricum o alternativa...asa, ca-i la oferta :) iar despre epiphonurile de pe forum ? ce ziceti ?

 

Pai cel mai bine ar fi sa vii sa le probezi, sa vezi cum se comporta. Se poate vinde si cu doze Epiphone tot cu coveruri cromate, in caz ca esti interesat probatul e gratis, nu costa nimic.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gica Gogu
Ibanezu era oricum o alternativa...asa, ca-i la oferta :) iar despre epiphonurile de pe forum ? ce ziceti ?

 

 

Epifoanele e bune, e cele mai bune chitari, lasand gluma deoparte, la ora actuala sunt oferte foarte bune pe forum la Epi, cam pentru toate gusturile, si mai dotate si ceva mai putin dotate.

Link to comment
Share on other sites

Ibanezurile se vor dezacorda si mai des.

 

defapt nu e asa. Am avut un Ibanez cu edge III care nu s-a dezacordat deloc fiindca era setat cum trebuie. Si sincer acum edge III e CEA MAI BUNA copie ieftina de floyd pe care am vazut-o. Adica materialul e bun la banii aia, fata de un jackson js dinky ...e diferenta de la cer la pamant. Oricum chitara am vandut-o fiindca nu imi placea sa am o chitara cu floyd...schimbatul corzilor, nu poti sa o acordezi altfel decat daca o setezi sa stea asa(fara sa falseze) si nu prea imi placea asa de mult cum se simtea. Oricum recomand fixed bridge :) !

Link to comment
Share on other sites

Salut din nou.

Am lasat in standby LTD EC-401 pe care vroiam sa il iau si m-am hotarat la un Epiphone Les Paul Standard Plus

In gama asta de pret, exista variante mai bune? Nou sau SH? Precizez ca nu sunt incepator, dar sunt nou pe electrice si vreau o chitara buna(pentru bugetul asta).

Genurile abordate : heavy metal, hard rock, blues, alternativ.

Ar fi o idee buna sa schimb dozele cu 490 498?

Multumesc

PS: Ampul va fi un VOX VT30

Edited by Viking
Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Bun...a venit si randul unei chitari electrice. Am cantat un an si jumatate pe acustica, am invatat evident solouri, am stiudiat in special clasica dar stiu mai din toate genurile cate ceva. Acum vreau o electrica. Forma nu prea ma intereseaza...doar sa nu fie tele sau fliyng V sau explorer su mai stiu eu ce forma ciudata...vreau sa poti canta omeneste si de pe scaun. Vreau sa aiba ceva tremolo bar (nu prea ma pricep exact la denimirile astea) desi nu tin neaparat...mai ales ca inceator pe electrica...si ca gen vreau sa pot canta de la blues gen clapton...pana la metal gen metallica si iron maiden...fara chestii foarte foarte dure. deci ma gandeam la un hsh ca doze.

Bugetul tras de par e 1500 lei din care 250 pleaca pentru combo deci raman cam 1200 lei, desi accept si recomandari putin sarite de acest pret. Ce sfaturi aveti?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc, alte pareri va rog. Saptamana asta cumpar ceva.

 

Salut din nou.

Am lasat in standby LTD EC-401 pe care vroiam sa il iau si m-am hotarat la un Epiphone Les Paul Standard Plus

In gama asta de pret, exista variante mai bune? Nou sau SH? Precizez ca nu sunt incepator, dar sunt nou pe electrice si vreau o chitara buna(pentru bugetul asta).

Genurile abordate : heavy metal, hard rock, blues, alternativ.

Ar fi o idee buna sa schimb dozele cu 490 498?

Multumesc

PS: Ampul va fi un VOX VT30

Link to comment
Share on other sites

bai ma tot uit pe review-uri de vintage v100...nu stiu ce sa cred. Ce-am gasit e ca din punct de vedere hardware nu sunt foarte calitative. Eu am un behringer de 6 milioane cu tot cu amp si nu mi s-a intamplat sa i se lase mufa, sa se dezacordeze extrem de repede sau sa fie un joc le doze si e o chitara ieftina. Ce poate sa nu fie in regula la o chitara de 13 milioane ? Ce-i drept este ca si review-urile sunt ceva mai vechiute.

Edited by oLlama
Link to comment
Share on other sites

http://www.magazinuldemuzica.ro/Ibanez-V50...ck-_-47420.html m-am gandit la asta. Voi ce ziceti? Am lasat fenderul ala de o parte ca am mai facut rost de niste bani . Vreau sa ma apuc de invatat la chitara. O sa fie prima mea chitara. Alte sugestii le astept cu placere , dar daca se poate tot din acel magazin ca este de la mine din oras.
Link to comment
Share on other sites

Am avut jampackul Ibanez V50 si acum vreo 2 ani asta scriam despre el:

Chitara este absolut OK pentru un incepator.

eu am jampack-ul din review-ul asta si confirm ce scrie acolo. Corzile cu care e livrata chitara sunt groaznice, trebuie schimbate cit mai repede cu ceva decent. Actionul ar fi putut fi mai jos un pic, dar e ok si asa. Nu am avut parte de fret buzz. Chitara a rezistat bine si la vreo 2 cazaturi. Nu se dezacordeaza usor.

Mai multi prieteni mi-au spus ca suna mai bine decit Horele din aceeasi gama de pret, nu stiu cum suna fata de alte modele de incepator.

Husa, tunerul (surprinzator de bun) si cureaua (contrar review-ului, chitara mea are 2 strap buttons) cu care a venit imi sunt mai mult decit utile (nu si penele insa, de proasta calitate).

Eu sunt multumit de ea, cred ca si-a meritat banii si as cumpara-o din nou daca as fi in aceeasi situatie si cu aceiasi bani in mina.

Inca mai am husa si tunerul in stare de functionare.

Link to comment
Share on other sites

Sunt nou aici as vrea sami iau o chitara acutica preferabil sa fie neagra. Sunt din Galati am vazut pe net ca un magazin bun de muzica e in Braila nu e o problema sa ma duc in Braila sa-mi iau una. As vrea sfaturi dar chitarile sa nu fiu foarte scumper cam maxim 400 lei si sa fie mai gen rock sa sunete .( Am auzit ca genul asta se cheama western e adevart)?

Si ce corzi de otel sami iau la chitara?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.