www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Sfat pentru incepatori:

Daca vreti sa faceti solistica nu va luati squier sau fender (adik modelul ala stratocaster ori de ce firma ar fi) deoarece au doar 21 de freturi. Mai ales daca vreti sa faceti cover-uri de heavy metal, trash etc. Luativa o chitara cu 24 de freturi. Un jackson ar fi foarte bun. Asta e parerea mea daca gresesc sa-mi fie rusine. :)

Link to comment
Share on other sites

Se poate canta la fel de bine si pe o chitara cu 21 22 sau 24 de freturi. Piesele care folosesc taste peste 21 le numeri pe degete si daca esti incepator oricum nu se pune problema sa apreciezi asta.

 

Important e sa fie chitara buna (piesele metalice sa nu fie facute din guma de mestecat, finisajul sa fie decent, sa nu ti se agate mana in marginea tastelor, sa nu fie din carton presat ca sa aiba sanse sa sune a ceva) , sa nu falseze si sa poti canta decent pe ea.

 

Mi se pare un criteriu absolut neimportant si aproape ridicol pana la un anumit punct, unde deja stii ce vrei de la o chitara.

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa achizitionez prima mea chitara electrica...Ce imi refcomandati?

Eu vreau sa cant cu ea: rock, jazz-rock, jazz si Blues

 

 

sAlut! Acaesta chitara este buna?

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3...mp;#entry382138

Va rog sa imi spuneti ca as vrea sa o achizitionez daca este buna...

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=980

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=976

Link to comment
Share on other sites

Sfat pentru incepatori:

Daca vreti sa faceti solistica nu va luati squier sau fender (adik modelul ala stratocaster ori de ce firma ar fi) deoarece au doar 21 de freturi. Mai ales daca vreti sa faceti cover-uri de heavy metal, trash etc. Luativa o chitara cu 24 de freturi. Un jackson ar fi foarte bun. Asta e parerea mea daca gresesc sa-mi fie rusine. :)

 

 

un jackson ar fi foarte bun dar si pretul e pe masura. insa pe forum sunt oameni care dispun de sume modice de bani si in suma aceea se incadreaza numai chitari gen squier, aria, stagg sau epiphone. ceva mai bun sau ceva de renume e si ceva mai scump. am vazut ca zicea cineva pe forumul asta cu cateva pagini inapoi de un harley benton, o chitara cu 24 de freturi si 2 doze humbucker, nu mai stiu modelul exact la pretul de ~700 ron dar altcineva nu o recomanda insa nu am aflat de ce...

 

Se poate canta la fel de bine si pe o chitara cu 21 22 sau 24 de freturi. Piesele care folosesc taste peste 21 le numeri pe degete si daca esti incepator oricum nu se pune problema sa apreciezi asta.

 

Important e sa fie chitara buna (piesele metalice sa nu fie facute din guma de mestecat, finisajul sa fie decent, sa nu ti se agate mana in marginea tastelor, sa nu fie din carton presat ca sa aiba sanse sa sune a ceva) , sa nu falseze si sa poti canta decent pe ea.

 

Mi se pare un criteriu absolut neimportant si aproape ridicol pana la un anumit punct, unde deja stii ce vrei de la o chitara.

 

 

foarte adevarat 10+ si total de acord :) ... cui ii trebuie chitara cu 24 de freturi ? (mai ales unui incepator caruia i-ar fi de folos si o chitara clasica de 18 freturi :D )...decat daca vrea sa traiasca cu mandria ca are o chitara cu 24 de freturi (care una buna costa o caruta de bani) pe care niciodata nu cred ca o sa foloseasca freturile de peste 20-21. oricum asta nu inseamna ca sunt de neglijat chitarele cu 24 de freturi :)

Link to comment
Share on other sites

off:Mai dark_hood..parca nu le aveai cu electricele :)

 

on:

 

Jackson e super,dar asa cum zicea si dark au preturi destul de mari...dar,exista alte cateva chitari super ok care au 24 de freturi,cu preturi acceptabile.

 

Eu personal nici nu m-am gandit cand miam luat chitara sa'mi pun problema de freturi.Daca vrei sa canti..canti cu oricate freturi ai avea..

Link to comment
Share on other sites

off:Mai dark_hood..parca nu le aveai cu electricele :)

 

on:

 

Jackson e super,dar asa cum zicea si dark au preturi destul de mari...dar,exista alte cateva chitari super ok care au 24 de freturi,cu preturi acceptabile.

 

Eu personal nici nu m-am gandit cand miam luat chitara sa'mi pun problema de freturi.Daca vrei sa canti..canti cu oricate freturi ai avea..

 

 

ce inseamna pt tine sa "le ai cu electricele" ?

Link to comment
Share on other sites

nu stiu.tu miai zis pe mess.dar sa nu facem off.

 

 

offtopic: ai dreptate. hai sa nu facem off :) . daca ai de spus vreo parere despre vreo chitara sau ai sa recomanzi cuiva ceva esti binevenit pt ca de asta am facut topicul asta: sa poata puna oamenii intrebari "libere" si sa primeasca sfaturi; nu sa fim inganfati sa postam ca unu sau altul "le are cu electricele sau nu le are" ca nu despre asta e vorba aici :) . nu e nevoie sa scrii in topic daca eu sau altcineva "le are sau nu" cu chitarile electrice deoarece nu esti in masura sa decizi asta si in plus n-are nicio relevanta cu topicul. no offence dude! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MyFriendGoo
N-am mai gasit butonul Edit, probabil dispare dupa un anumit timp, deci scuze pentru double post.

Ce-am vrut sa adaug: abia acum am vazut ca la ibanez V205 scrie "solid top" (desi tot "spruce" si nu "mahogany"); din cate am citit pe-aici, cuvantul asta "solid" ar fi important.. (initial scrisesem ca nu vad diferenta intre modelul asta si un v72). Anyway, astept sugestii.

 

 

Si eu acu vreun an aveam aceeasi mare problema: aveam un jaf de hora, si voiam o chitara buna cu bani putini. Dupa mult documentat, vorbit cu oameni cunoscatori si testat prin magazine, pot sa iti zic cam asa:

 

electroacustica nu prea are rost sa iti iei daca nu ai nevoie sa canti la concerte, sa inregistrezi piese sau din astea. Plus, ca chitarile electroacustice bune sunt mai scumpe decat bugetul tau. Deci, daca nu folosesti partea "electro", n-are rost sa dai bani pe ea, ci mai bine ii investesti intr-o chitara mai buna ne-electro :)

 

Ibanez v72 mi s-a parut foarte slabuta, suna cam anemic si foarte briliant. Zgarietor la urechi. Personal, nu as recomanda-o.

 

Takamine G320 am eu acum. Mi se pare ca suna foarte bine pentru pretul ei. Are rezonanta uimitoare, se remarca fata de toate chitarile de acelasi pret (si chiar mai scumpe) din magazin. Suna cald, frumusel. Un dezavantaj ar fi ca e cam greu de cantat pe ea. Are griful mai lat ca celalalte si tensiune putin mai mare in corzi. Dar eu sunt foarte multumita de ea, eu cu degetele mele minuscule am reusit sa cant pe ea, deci... no problem.

 

Hohnerul hw300... cam slabut. Foarte bun calitativ mi s-a parut modelul hw420 in schimb. Are un sunet foarte plin si cald, foarte bine lucrata. Sunetul a fost cam apasator pentru urechile mele, dar asta e doar o preferinta personala.

 

Cel mai bine e sa te duci tu la magazin sa le testezi. E ca si cum ti=ai alege iubita pan la urma. Tre sa o vezi la fata, sa o simti, sa o asculti. Testeaza-le pe toate, vezi care iti suna cel mai bine, care iti vine cel mai bine la mana, care iti face inima sa salte. Si aia sa o iei!!

 

Mult succes iti doresc, sper ca te=am putut ajuta :)

Link to comment
Share on other sites

Takamine G320 am eu acum. Mi se pare ca suna foarte bine pentru pretul ei. Are rezonanta uimitoare, se remarca fata de toate chitarile de acelasi pret (si chiar mai scumpe) din magazin. Suna cald, frumusel. Un dezavantaj ar fi ca e cam greu de cantat pe ea. Are griful mai lat ca celalalte si tensiune putin mai mare in corzi. Dar eu sunt foarte multumita de ea, eu cu degetele mele minuscule am reusit sa cant pe ea, deci... no problem.

 

 

Intr-adevar Takamine sunt chitare foarte reusite si chiar si cele mai ieftine suna bestial si sunt foarte bine lucrate. dar ce-ai vazut tu in neregula la G320? Ca am cantat si eu pe una la magazinul Muzica si mi s-a parut ca se canta cam la fel de usor ca pe restul chitarelor, adica nu am dat peste nicio dificultate, iar de grif eu zic ca e la fel de lat ca la orice alta chitara acustica. Iar in ceea ce priveste tensiunea din corzi asta nu e de la chitara, ci de la corzi. Daca pui corzi de calibru mai mic (recomandat set de .010) o sa vezi ca se apasa mult mai usor pe corzi si sunt mai moi.

 

Eu detin acasa 2 chitare: un hohner hw300-e pt. zdranganici (care intr-adevar are un sunet foarte cald dar parca lipsit de inalte; corzile subtiri abia se aud) si un ibanez v205sece-nt pe care o folosesc la inregistrari la studio si e formidabila. probabil ca v72 fiind si cea mai ieftina din gama nu prea ai "ce sa-i ceri".

 

Acum vreau sa ma indrept catre Takamine EG340SC. Ai probat modelul asta vreodata? cum ti se pare... Am cam auzit vorbe de lauda despre ea, insa mai doream pareri :).

Edited by dark_hood66
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare si sper sa nu generez vreo doza de ironie: as dori sa stiu daca, culoarea unei chitari acustice influenteaza in vreun fel sunetul acesteia. Adica daca am o chitara maro (Natur) si o chitara neagra (Black) se aud la fel ? sau are vreo influenta culoarea ? As dori un raspuns sincer. :)

Edited by dark_hood66
Link to comment
Share on other sites

Guest Pantsless
Si eu acu vreun an aveam aceeasi mare problema: aveam un jaf de hora, si voiam o chitara buna cu bani putini.

Ar trebui sa-ti fac cunostinta cu cea care ma chinuie acum. "Do you know how it feels like?". Sa vezi ce piele groasa am la degete acum, dupa doua luni de "zdranga-zdranga" pe acorduri.

electroacustica nu prea are rost sa iti iei daca nu ai nevoie sa canti la concerte, sa inregistrezi piese sau din astea. Plus, ca chitarile electroacustice bune sunt mai scumpe decat bugetul tau. Deci, daca nu folosesti partea "electro", n-are rost sa dai bani pe ea, ci mai bine ii investesti intr-o chitara mai buna ne-electro :)

M-am gandit si eu la chestia asta. Adica, decat sa platesc partea de electro care oricum nu cred ca va fi folosita, mai bine investesc diferenta intr-o chitara care dpv. acustic e mai buna. De acord. Atat ca majoritatea acusticelor nu au cutaway; si dupa cum spuneam, stiu ca nu e ala un mare plus, dar imi place enorm designul respectiv.

Takamine G320 am eu acum. [...] Un dezavantaj ar fi ca e cam greu de cantat pe ea. Are griful mai lat ca celalalte si tensiune putin mai mare in corzi. Dar eu sunt foarte multumita de ea, eu cu degetele mele minuscule am reusit sa cant pe ea, deci... no problem.

Am scris si mai sus. N-ai vazut tu Hora mea de peste 35 de ani, cu fretboardul cam.. curbat. O placere. In primele zile plangeam si cantam. Simteam muzica, dom'le. In concluzie, "ceva mai dificil" e nimic in comparatie cu provocarea la care am raspuns pana acum. In orice caz, e bine ca o chitara sa fie usor de cantat. Iti poti "permite" mai multe, probabil.

 

Cel mai bine e sa te duci tu la magazin sa le testezi. E ca si cum ti-ai alege iubita pan la urma. Tre sa o vezi la fata, sa o simti, sa o asculti. Testeaza-le pe toate, vezi care iti suna cel mai bine, care iti vine cel mai bine la mana, care iti face inima sa salte. Si aia sa o iei!!

Asa o sa fac, am vorbit deja cu un amic. Dupa partialele de saptamana viitoare, cel mai probabil. Daca supravietuiesc.

Oh and, by the by, asta cu "alegerea iubitei" si cu "incercatul" e mai mult o alegorie pe care o asteptam din partea unui barbat (din cate inteleg esti o "ea"); in orice caz, am zambit :)

 

Mult succes iti doresc, sper ca te-am putut ajuta :)

Mersi mult.

Edited by Pantsless
Link to comment
Share on other sites

of...foarte multe pareri si greu de luat o decizie pentru un incepator...chiar e greu la inceput :) .

 

Ce vreau sa va intreb si in acelasi timp sa va si rog...am un buget estimat cam la 800 maxim :D ....si ma intereseaza o chitara acustica cu cutaway neaparat daca spun sa fie si neagra as fi apoi prea mofturos...dar ce o fi(si eu unu nu am gasit pe net si de asta va rog sa imi sugerati)pe care sa o gasesc in bucuresti.

 

Ce am vazut cu cutaway am vazut numai eAcustice si nu m-ar deranja daca as lua una eAcustica dar am inteles ca cele bune sar de bugetul meu pt ca in pret intra automat si partea electrica pe care eu nu am sa o folosesc. Dar dupa cum am spus nu m-ar deranja sa i-au eAcustica.

 

Va cer parerea ca sa nu imi i-au un Fender CD-140SCE sau celebrul (pe forum) Ibanez V205SECE,sau ibanez pf60sece (care e cam prea mare pretul, deci imi i-au gandul de la ea) :) pe care sa dau bani mai multi si sa nu o folosesc la capacitate maxima (ma refer la partea electrica).

 

So pls help cu o acustica cu cutaway. :D

 

Va multumesc si astept sugetiiiii . :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MyFriendGoo
Intr-adevar Takamine sunt chitare foarte reusite si chiar si cele mai ieftine suna bestial si sunt foarte bine lucrate. dar ce-ai vazut tu in neregula la G320? Ca am cantat si eu pe una la magazinul Muzica si mi s-a parut ca se canta cam la fel de usor ca pe restul chitarelor, adica nu am dat peste nicio dificultate, iar de grif eu zic ca e la fel de lat ca la orice alta chitara acustica. Iar in ceea ce priveste tensiunea din corzi asta nu e de la chitara, ci de la corzi. Daca pui corzi de calibru mai mic (recomandat set de .010) o sa vezi ca se apasa mult mai usor pe corzi si sunt mai moi.

 

Si in specificatii scrie ca e puuutin mai lat griful. Bine, sa nu e ca la o clasica, nici vorba, e doar asa, o idee. Si cu tensiunea din corzi, nu cred ca e din cauza corzilor, ca am cele mai subtiri, si nu se observa mare diferenta. Sunt chitari cu acelasi tip de corzi, cu tensiunea mult mai mica, unele se apropie chiar de electrice la playability. Nu stiu exact de unde vine si cum s=ar putea regla tensiunea din corzi....

 

Acu... poti sa o iei ca si un avantaj: iti formezi mai bine muschii mainii :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MyFriendGoo
Ar trebui sa-ti fac cunostinta cu cea care ma chinuie acum. "Do you know how it feels like?". Sa vezi ce piele groasa am la degete acum, dupa doua luni de "zdranga-zdranga" pe acorduri.

 

Am scris si mai sus. N-ai vazut tu Hora mea de peste 35 de ani, cu fretboardul cam.. curbat. O placere. In primele zile plangeam si cantam. Simteam muzica, dom'le. In concluzie, "ceva mai dificil" e nimic in comparatie cu provocarea la care am raspuns pana acum. In orice caz, e bine ca o chitara sa fie usor de cantat. Iti poti "permite" mai multe, probabil.

 

Asa o sa fac, am vorbit deja cu un amic. Dupa partialele de saptamana viitoare, cel mai probabil. Daca supravietuiesc.

Oh and, by the by, asta cu "alegerea iubitei" si cu "incercatul" e mai mult o alegorie pe care o asteptam din partea unui barbat (din cate inteleg esti o "ea"); in orice caz, am zambit :)

 

 

Mersi mult.

 

Haha, acu facem concurs a carui Hora ii mai proasta? :D) Cred ca i know how you feel like... Hora mea avea actiune de 1 cm, o intonatie ca vaca, un sunet de butoi cu corzi... so u can imagine. Si m-am chinuit cu ea vreo 4 ani :) Acu poate or fi si altii mai ghinionisti la prima chitara (like u), cine stie... Oricum, sunt si chitari Hora foarte bune, facute acu ani buni, deci... sa nu ponegrim asa mult brandurile romanesti.

 

Si in legatura cu analogia mea chitara-iubita... well, totdeauna am vazut chitarile ca entitati de genul feminin... si ca amante perfecte, so... maybe that's why :) Si da, sunt o "ea". :D

 

Mult succes, again!!

Link to comment
Share on other sites

of...foarte multe pareri si greu de luat o decizie pentru un incepator...chiar e greu la inceput :) .

 

Ce vreau sa va intreb si in acelasi timp sa va si rog...am un buget estimat cam la 800 maxim :D ....si ma intereseaza o chitara acustica cu cutaway neaparat daca spun sa fie si neagra as fi apoi prea mofturos...dar ce o fi(si eu unu nu am gasit pe net si de asta va rog sa imi sugerati)pe care sa o gasesc in bucuresti.

 

Ce am vazut cu cutaway am vazut numai eAcustice si nu m-ar deranja daca as lua una eAcustica dar am inteles ca cele bune sar de bugetul meu pt ca in pret intra automat si partea electrica pe care eu nu am sa o folosesc. Dar dupa cum am spus nu m-ar deranja sa i-au eAcustica.

 

Va cer parerea ca sa nu imi i-au un Fender CD-140SCE sau celebrul (pe forum) Ibanez V205SECE,sau ibanez pf60sece (care e cam prea mare pretul, deci imi i-au gandul de la ea) :) pe care sa dau bani mai multi si sa nu o folosesc la capacitate maxima (ma refer la partea electrica).

 

So pls help cu o acustica cu cutaway. :D

 

Va multumesc si astept sugetiiiii . :)

 

 

Eu detin un Ibanez v205sece-nt (culoare natur) electroacustic (doza activa cu EQ si tuner) pe care vreau sa o vand. Chitara este noua are o luna jumate, cutie, manual si garantie 2 ani la mcmusic. Corzile sunt noi Ernie Ball de 012. Arata impecabil si am folosit-o de cateva ori la niste inregistrari in studio si e formidabila. O vand cu pretul de 650 ron, in magazin fiind 850 ron. Eu zic ca e o ocazie. Daca te ajuta si informatia ca are Solid Spruce Top, deci nu top laminat. Sunt din Bucuresti. Daca vrei ne putem intalni o testezi si daca iti place e ok. Contact YM: dark_hood66 sau 0768 612 324

 

Si in specificatii scrie ca e puuutin mai lat griful. Bine, sa nu e ca la o clasica, nici vorba, e doar asa, o idee. Si cu tensiunea din corzi, nu cred ca e din cauza corzilor, ca am cele mai subtiri, si nu se observa mare diferenta. Sunt chitari cu acelasi tip de corzi, cu tensiunea mult mai mica, unele se apropie chiar de electrice la playability. Nu stiu exact de unde vine si cum s=ar putea regla tensiunea din corzi....

 

Acu... poti sa o iei ca si un avantaj: iti formezi mai bine muschii mainii ;)

 

 

Cred ca stiu la ce te referi: griful nu este neaparat mai lat ci mai gros si asa si este tocmai pentru a apuca griful mai bine (parerea mea), iar de corzi Takaminele stiu ca vin din fabrica cu corzi de 012 ceea ce inseamna ca sunt destul de tensionate (cu toate ca tot "Light" le zice). Iti recomand un set de corzi de 010 cu coarda Sol nematisata (cum sunt la electrice 3 si 3) asta daca vrei sa faci solo-uri usor pe chitara acustica :D.

Link to comment
Share on other sites

off again: in general, pe forumuri cand scriu nu prea folosesc chiar TOATE semnele de punctuatie. dar daca nu intelegi asa roaga pe cineva sa te ajute :)

 

Nu ca nu folosesti chiar toate semnele de punctuatie, am vazut ca nu prea folosesti nici unul. Asta e, fiecare dupa posibilitati.

Link to comment
Share on other sites

Nu ca nu folosesti chiar toate semnele de punctuatie, am vazut ca nu prea folosesti nici unul. Asta e, fiecare dupa posibilitati.

 

 

Vad ca te macina serios ideea ca nu am folosit eu semne de punctuatie de tot insisti sa fii offtopic :)) Daca tu asa ai vazut e treaba ta (probabil o fi fost vreun post fara atatea semne), insa forumul asta este pentru discutii despre chitari, nu despre ortografie.

Link to comment
Share on other sites

Guest MyFriendGoo
Cred ca stiu la ce te referi: griful nu este neaparat mai lat ci mai gros si asa si este tocmai pentru a apuca griful mai bine (parerea mea), iar de corzi Takaminele stiu ca vin din fabrica cu corzi de 012 ceea ce inseamna ca sunt destul de tensionate (cu toate ca tot "Light" le zice). Iti recomand un set de corzi de 010 cu coarda Sol nematisata (cum sunt la electrice 3 si 3) asta daca vrei sa faci solo-uri usor pe chitara acustica :).

 

Am schimbat la ea de cateva ori corzile deja :):P O am de aproape 1 an. Acu am D'addario extra light de 0.10 cu sol matisata. Next time o sa caut unele mai moi, ms de tip :)

Edited by MyFriendGoo
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat la ea de cateva ori corzile deja :) :) O am de aproape 1 an. Acu am D'addario extra light de 0.10 cu sol matisata. Next time o sa caut unele mai moi, ms de tip :D

 

 

Pai atunci ramai cu corzile astea. Mai moi de atat nu exista pt acustica. Eu am avut de 010 si erau chiar moi. :)

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am nevoie de putin ajutor : Fac chitara din clasa a IIa (am inceput cu clasica). Acum sunt clasa a 9a(ma rog nu sunt chiar 7 ani ca un an si putin am luat o pauza) :) . Vreau sa trec pe chitara electrica si nu prea stiu ce sa-mi iau, pana acum am stat 100% din timp pe chitara clasica (Hora Student N :X).

M-am uitat pe net si am vazut un model interesant Jackson JS30KE Kelly doar ca nu prea e in Romania. Am mai auzit de ca sunt niste Ibanezuri bune dar nu stiu modelul. Sunt dispus sa dau cam 10-12milioane pe o chitara.As fi interesat de o chitara cu 24 freturi pentru metal/rock'n'roll, in principiu foarte mult metal. Ce mi-ati recomanda?

Edited by Asive
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am nevoie de putin ajutor : Fac chitara din clasa a IIa (am inceput cu clasica). Acum sunt clasa a 9a(ma rog nu sunt chiar 7 ani ca un an si putin am luat o pauza) :) . Vreau sa trec pe chitara electrica si nu prea stiu ce sa-mi iau, pana acum am stat 100% din timp pe chitara clasica (Hora Student N :X).

M-am uitat pe net si am vazut un model interesant Jackson JS30KE Kelly doar ca nu prea e in Romania. Am mai auzit de ca sunt niste Ibanezuri bune dar nu stiu modelul. Sunt dispus sa dau cam 10-12milioane pe o chitara.As fi interesat de o chitara cu 24 freturi pentru metal/rock'n'roll, in principiu foarte mult metal. Ce mi-ati recomanda?

 

Singurul Ibanez cat de cat decent care se incadreaza in ce vrei tu si in bugetul tau ar fi http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...randProductID=8

 

Ar mai fi si doua modele de Cort, zic eu ceva mai reusite ca Ibanezul (si usor mai scumpe):

 

http://triola.ro/index.php?pag=prod_sel.ph...=3&codp=168

 

http://triola.ro/index.php?pag=prod_sel.ph...=3&codp=133

 

Pentru bani foarte putini si multa chitara, si mai ales foarte versatila poti apela la un Hohner

 

http://www.muzikia.ro/Chitare/Chitare-Elec...HRG-Deluxe-Red/

 

Deasemenea te poti uita si la Vintage, daca iti place, chitara nu e rea deloc:

 

http://www.muzikia.ro/Chitare/Chitare-Elec...intage-VRS100C/

Link to comment
Share on other sites

Multumesc!

Mi se pare foarte tare Co - EVL - K4, dar am o intrebare: e vreo diferenta intre EMG HZ si EMG 81/85 ... scuze da asa cum am zis mai sus nu am mai cantat la electrica si nu ma pricep:D

Edited by Asive
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.