www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest oZz the little guitarist

Salut RGC-isti!

 

De cand m-am apucat de chitara,nu am avut deaface niciodata cu o alegere atat de grea.

 

Vreau sa achizitionez o electroacustica,si batalia ar fi intre un Ibanez AEG10 cu doze Fishmann si un Takamine EG220C.

 

Ibanez: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1664

 

Takamine: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1621

 

 

Chitara o voi achizitiona dupa data de 22 luna aceasta asa ca vreau cat mai multe pareri!

 

CARE CREDETI CA E MAI BUNA?

 

Multumesc anticipat!

 

 

 

V-am salutat!

 

 

 

 

oZz

Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT

Salutare!

 

Vreau sa achizitionez o chitara electrica si nu nustiu ce sa aleg dintre aceste 2 modele?

Ibanez MTM2 http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1178

Ibanez S420 http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=2328

 

Ce model credeti ca ar fi mai bun, sau daca exista o varianta mai buna in limita a 18mil?

 

O seara buna!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ai vreun motiv anume pentru care restrângi alegerea la doar aceste 2 modele?

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT

Tremolo ZR(nu ma intereseaza alt tremolo)/Bridge Fix,24frets, versatilitate cu o usoara inclinatie spre metal de preferat marca Ibanez,18 mil. limita de pret.

As vrea sa cant ceva in gen Metallica,Satriani,Iron Maiden dar si ceva Pink floyd sau Guns`n`Roses.

Nu exclud si vreun Epi LP Standard sau Vintage!

Edited by EldesT
Link to comment
Share on other sites

Tremolo ZR(nu ma intereseaza alt tremolo)/Bridge Fix,24frets, versatilitate cu o usoara inclinatie spre metal de preferat marca Ibanez,18 mil. limita de pret.

As vrea sa cant ceva in gen Metallica,Satriani,Iron Maiden dar si ceva Pink floyd sau Guns`n`Roses.

Nu exclud si vreun Epi LP Standard sau Vintage!

 

Pentru ZR: Ibanez S420 se comporta extrem de bine pe metale, are 24 freturi, foarte versatile( are 5 way switch) costa 16 mil

Pentru fixed: Ibanez RGR321EX e o chitara facuta pentru metal:D, 24 frets, 5 way switch pe doua Humbuckere si suna foarte tare pe clean

14 mil( pe asta vreau sa mi-o iau eu)

Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT
Pentru ZR: Ibanez S420 se comporta extrem de bine pe metale, are 24 freturi, foarte versatile( are 5 way switch) costa 16 mil

Pentru fixed: Ibanez RGR321EX e o chitara facuta pentru metal:D, 24 frets, 5 way switch pe doua Humbuckere si suna foarte tare pe clean

14 mil( pe asta vreau sa mi-o iau eu)

 

Sa stii ca nici nu e rau RGR321EX! insa ca varianta pt bridge fix ma gandeam la modeluL MTM2 pt Edge III fixed Bridge cu locking nuts + acele doze V7,V8(mare problema este ca nu prea stiu mai nimic despre aceste doze daca o fi mai bune decat INF1 Si 2, cert este ca V7siV8 se gasesc numai pe cateva modele la 20+ si pe chitara semnatura a lui Herman Li)

Edited by EldesT
Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT
Cea mai bunã alegere este Vintage V100 cu un upgrade de doze, dupã preferințe.

 

Ma gandeam si la varianta asta...insa nu as vrea sa ma complic cu upgrade-uri

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Dacã tu crezi cã un upgrade la o chitarã deja decentã este o complicație, ia-ți atunci Ibanez-ul ãla. Cuvântul "suferințã" va cãpãta noi sensuri. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT

E asa de rau daca imi schimb mai tarziu dozele pe Ibanez?

S-ul are doar 2mil in+ fata de Vintage, si l-am preferat pt tremolo, 24 frets(ca in principiu asta cautam) + forma, de ce sa sufar? e chiar "al draq" ibanezu asta? :)

Edited by EldesT
Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca nici nu e rau RGR321EX! insa ca varianta pt bridge fix ma gandeam la modeluL MTM2 pt Edge III fixed Bridge cu locking nuts + acele doze V7,V8(mare problema este ca nu prea stiu mai nimic despre aceste doze daca o fi mai bune decat INF1 Si 2, cert este ca V7siV8 se gasesc numai pe cateva modele la 20+ si pe chitara semnatura a lui Herman Li)

 

Dozele V7 V8 sunt intr-adevar mai bune decat infinity, dar nu prea pricep la ce iti foloseste un fixed edge III, adica iar bataie de cap cu taiatu bilutelor la corzi, iar pierzi sustain, iar locking nuts, nu stiu, eu as merge pe RGR(daca vreau fixed) fiindca are bridge gibraltar( care e fix, comfortabil si are fine tuners). Oricum dozele le vei schimba intr-un final si dozele infinity nu sunt asa de rele cum spun altii. Succes! Orice ar fi ia-ti ibanez:)) pentru metal si versatilitate:) :>

 

Dozele V7 V8 sunt intr-adevar mai bune decat infinity, dar nu prea pricep la ce iti foloseste un fixed edge III, adica iar bataie de cap cu taiatu bilutelor la corzi, iar pierzi sustain, iar locking nuts, nu stiu, eu as merge pe RGR(daca vreau fixed) fiindca are bridge gibraltar( care e fix, comfortabil si are fine tuners). Oricum dozele le vei schimba intr-un final si dozele infinity nu sunt asa de rele cum spun altii. Succes! Orice ar fi ia-ti ibanez:)) pentru metal si versatilitate:) :>

 

Uite cum suna cele Ibanez INF comparate cu rockfield :

Chiar suna bine pentru niste doze stock, adica nu sunt chinuieli, sincer nu stiu ce are lumea cu Ibanez, eu am avut un Gio care avea doze STD( cica cele mai naspa ibanez stock) dar sunau foarte bine si chiar Paul Gilbert si-a pus niste doze STD pe chitara lui fiindca ii placeau( care Paul Gilbert canta numa pe Dimazrio) asa ca...RECOMAND IBANEZ cu f f f mare INCREDERE!

Link to comment
Share on other sites

Guest mario_g

Salut!Sunt nou pe aicea si sa nu va suparati daca o sa va pun multe intrebari :).am 1.000 lei si vreau sa imi iau o chitara electrica.am vazut chitarile Squier si vreau sa stiu o parere despre ele.se merita bani si daca se merita vreau sa stiu de ce.

Link to comment
Share on other sites

Salut!Sunt nou pe aicea si sa nu va suparati daca o sa va pun multe intrebari :).am 1.000 lei si vreau sa imi iau o chitara electrica.am vazut chitarile Squier si vreau sa stiu o parere despre ele.se merita bani si daca se merita vreau sa stiu de ce.

 

ia si citeste pe forum tot ce sa scris despre alegerea unei chitare , si vei avea tote

 

parerile .

 

http://www.musicstore.com/nl_NL/NLG/Gitare...-GIT0003492-001

 

Fender Squier Bullet Strat RW AWH Arctic White

105,00 € deci vre-o 430 RON

 

 

 

Merita de aia si nu merita tot de aia...

Link to comment
Share on other sites

La suma de 1000RON, indiferent ce vrei sa canti, cea mai buna optiune ar fi o chitara HSS sau HH. Daca (pt HSS) vei vrea un output mai mare la doza de neck o poti schimba cu un dual blade in forma de single, si nu costa foarte mult mai ales ca poti vinde si doza originala. Daca vrei ton de single coil in bridge, poti apela la un prieten sa iti faca un split, majoritatea dozelor de azi au fire cu care poti splita doza humbucker, legand firul la un switch.

La raport calitate/pret poti lua un jackson js, un ibanez rg/s 320 daca prinzi o reducere la McMusic (monitorizeaza i intrucat schimba ofertele lunar) sau, daca gasesti, un Cort. Sau incearca o chitara Vintage, s ar putea sa iti placa.

Squire, Epiphone, Dean, BC Rich si tot felu de alte chestii pe care le mai gasesti pe la noi prin magazine nu merita in context, raportul e mai slab.

Eu as alege un Ibanez SA160.

 

Bineinteles, daca ai anumite preferinte personale pentru anumite branduri.... nah :) your choice. Dar gandeste-te ca va fi o chitara pe care in timp o sa o schimbi cu ceva mai bun, iar pe parcurs prinzi experienta chitarii. Daca "prima" (nu stiu, poate chiar e prima) chitara e versatila, vei avea de unde sa tragi mai multa experienta pentru viitor. Succes!

Link to comment
Share on other sites

poti invata pe ele, sunt ok la pretul lor, desi eu as merge pe reghin ultimele modele

 

Sunt bine construite (ma refer la lemn), dar pot aparea numeroase probleme legate de finisare/cablaj/ansamblare. Dozele sunt surpinzator de puternice, nu doar pentru niste chinezarii. DW (China), fabrica unde stiu sigur ca se construia Epiphone LP Standard si alte cateva modele de Epi e si locul unde se produce electronica gasita pe noile modele de Hora.

Link to comment
Share on other sites

Guest mario_g

multumesc mult pentru raspunsurile primite. eu sunt din Timisoara si din pacate in magazinele din Timisoara nu sunt anumite modele de chitari cum ar fi : Dean, BC Rich..... pot sa zic ca in orice magazin din Timisoara gasesti urmatoarele firme de chitari : Ibanez,ESP,Epiphone,Fender,Hohner,Jackson,Paul Reed Smith,Squier,Vintage,Washburn.

Ce vrei sã cânți? a intrebat Baumwolle. scuzati-ma dar nu stiu cum sa fac Quote :) . mie imi plac melodiile gen: Foghat-Slow Ride

Pat Benatar-Hit Me Whit...

Mountain-Mississippi Quen

Heart-Barracuda

Steve Ray Vaughan-Pride and Joy

Nu stiu sigur ce gen de melodii sunt dar nu poti sa zici ca sunt Rock.

Sper sa ma puteti ajuta ca cei care vand chitarile in magazine .... ei zic ca toate chitarile sunt bune doar ca sa isi vanda marfa.Acuma sa fiu serios nu vreau o chitara sa ma tina pe viata dar...... macar 1-2 ani sa mearga , cu exceptia pieselor de uzura cum ar fi corzile.

Edited by mario_g
Link to comment
Share on other sites

Guest mario_g

nu. tatal meu a facut chitara acustica si electrica de la 6 ani pana la vreo 13 ani si dupaia s-a lasat din nu stiu ce motiv anume.dar a pastrat chitara lui acustica dar cea electrica nu a pastrat-o deoarece era foarte grea si falsa era firma Reghin. pe aceea chitara acustica am invatat cat de cat si acuma vreau sa ma duc la profesor si sa iau tot de la 0 pe chitara electrica.melodiile sunt de pe Guitar Hero dar nu jocul m-a inspirat sa imi iau chitara.jocul m-a facut sa aleg ce fel de rock imi place .

Edited by mario_g
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
scuzati-ma dar nu stiu cum sa fac Quote :) . mie imi plac melodiile gen: Foghat-Slow Ride

Pat Benatar-Hit Me Whit...

Mountain-Mississippi Quen

Heart-Barracuda

Steve Ray Vaughan-Pride and Joy

Nu stiu sigur ce gen de melodii sunt dar nu poti sa zici ca sunt Rock.

 

Dar ce sunt? House? Rap? Nu pot sã nu-ți recomand sã asculți mai multã muzicã, eventual sã știi și ce asculți. Fãrã treaba asta, degeaba îți cumperi chitarã...

Link to comment
Share on other sites

Guest amosik939

Stevie Ray Vaughn(R.I.P), canta blues, si jazz in mare.Daca zici ca iti place blues-ul, incearca sa cauti si alti interpreti din genul asta si vezi daca intradevar ti se potriveste.

Link to comment
Share on other sites

Salut, cred ca asta e cel mai potrivit loc unde pot cere niste sfaturi de genul, daca chitara aceasta este potrivita pt mine, cant la chitara acustica de un an si la electrica am incercat pe a unui prieten si mi-a placut foarte mult dar nu prea le am cu alesul chitarilor , am gasit niste posibilitati dar cel mai bine ar fi sa intreb niste experti :)http://www.soundcreation.ro/chitare-chitar...ack-id6821.html

Acest ibanez cred ca este potrivit pt rock-blues dar nu prea stiu nimic de aplificator . Daca puteti sa ma ajutati cu cateva informatii despre set sau aveti alte optiuni mai bune va rog sa imi spuneti prin PM sau aici daca se poate .

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Cel mai bine ar fi sa eviti pachetele chitara+amplificator, nu sunt decat solutii pentru victimele marketing-ului si reprezinta compromisuri atat in cazul chitarei, cat si in cazul amplificatorului. Sfatul meu e sa iti intrepti intreaga suma catre achizitionarea unei chitare, putand suplini amplificatorul prin PC, cu un program dedicat. De asemenea, stai departe de Ibanez-urile din seria GIO (au denumiri de tipul Gxx - precum cea din pachetul respectiv).

 

Nu uita de piata instrumentelor la mana a doua, poti avea multe suprize placute.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.