www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest perfect6012

Bunã... Sunt ºi eu începãtoare, ºi aº vrea sã-mi iau o chitarã acusticã. Aº vrea sã ºtiu ce-mi recomandați pânã în 3 mil sã zicem... Care sã mã ºi ținã cât de cât.

Link to comment
Share on other sites

Guest cristime

Salut m-am hotarat ca daca tot sunt incepator sa nu dau bani pe o chitara costisitoare si sa o stric , am zis sa iau ceva mai ieftin si v-as intreba daca aceasta chitara este buna (Acustica) http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1810 sau http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1809 , care dintre cele 2 ar fi mai buna , sau ce alta chitara acustica imi puteti prezenta cam la acelasi pret .

Edited by cristime
Link to comment
Share on other sites

Guest Pantsless

Pana la urma am achizitionat o chitara.

Am fost la mcmusic si am testat mai multe, dar am ajuns la concluzia ca n-are rost sa iau o electro-acustica, avand in vedere ca nu am amplificator, si conectarea la PC nu e o solutie prea buna. Ca idee, am testat acel Takamine G320 pe care pusesem ochii prima data si mi-a placut: era usor de cantat la ea si suna OK. Dar am incercat si Ibanez AW15 si n-am putut sa ma desprind de ea; a fost cam scumpa, dar avea un sunet mult mai cald si mai plin decat acel Takamine, asa ca l-am luat. Action-ul e ok, cred, dar parca ar merge mai jos putin (insa nu umbland la truss rod, ci pilind acel os de la bridge - sper sa nu confund termenii); insa momentan nu m-as baga la asa ceva, o sa vad pe viitor. Ca idee, o am acordata in EADGB dar cu un semiton mai jos. Imi place asa pentru ca prefer sunete ceva mai joase, si o tensiune mai mica in corzi; nu stiu daca e o solutie grozava, dar pe moment sunt multumit asa.

 

Anyway, cam asta am vrut sa spun.

 

PS: Spre deosebire de vechea Hora, are o rezonanta uimitoare... nu-mi vine sa cred.

Edited by Pantsless
Link to comment
Share on other sites

Guest Pantsless

Chiar iti recomand sa incerci chitara inainte.. Si eu am facut la fel; sfaturile altora conteaza mai putin, important e sa-ti placa tie. Dar din ce oras esti?

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Bunã... Sunt ºi eu începãtoare, ºi aº vrea sã-mi iau o chitarã acusticã. Aº vrea sã ºtiu ce-mi recomandați pânã în 3 mil sã zicem... Care sã mã ºi ținã cât de cât.

 

La bugetul asta daca vrei ceva bun ar trebui sa arunci o privire serioasa la mica publicitate :).

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma am achizitionat o chitara.

Am fost la mcmusic si am testat mai multe, dar am ajuns la concluzia ca n-are rost sa iau o electro-acustica, avand in vedere ca nu am amplificator, si conectarea la PC nu e o solutie prea buna. Ca idee, am testat acel Takamine G320 pe care pusesem ochii prima data si mi-a placut: era usor de cantat la ea si suna OK. Dar am incercat si Ibanez AW15 si n-am putut sa ma desprind de ea; a fost cam scumpa, dar avea un sunet mult mai cald si mai plin decat acel Takamine, asa ca l-am luat. Action-ul e ok, cred, dar parca ar merge mai jos putin (insa nu umbland la truss rod, ci pilind acel os de la bridge - sper sa nu confund termenii); insa momentan nu m-as baga la asa ceva, o sa vad pe viitor. Ca idee, o am acordata in EADGB dar cu un semiton mai jos. Imi place asa pentru ca prefer sunete ceva mai joase, si o tensiune mai mica in corzi; nu stiu daca e o solutie grozava, dar pe moment sunt multumit asa.

 

Anyway, cam asta am vrut sa spun.

 

PS: Spre deosebire de vechea Hora, are o rezonanta uimitoare... nu-mi vine sa cred.

 

 

Cred ca ai facut o alegere buna. Sunt curios cat ai dat pe ea.

 

P.S.: Si eu tin chitara acordata cu un semiton mai jos, in bemol, si cand am nevoie sa schimb tonalitatea folosesc un capodastru. Daca intereseaza pe cineva sa cumpere capodastru sa caute de la Dunlop. Sunt foarte rezistente si nu se slabesc in timp. Eu am unul de ~ 1 an.

Link to comment
Share on other sites

Bunã... Sunt ºi eu începãtoare, ºi aº vrea sã-mi iau o chitarã acusticã. Aº vrea sã ºtiu ce-mi recomandați pânã în 3 mil sã zicem... Care sã mã ºi ținã cât de cât.

 

 

Pai...............mai nimic bun in banii aia, decat second hand (ceva mai bun). Sau daca vrei una noua, o chitara clasica sau acustica de la Hora Reghin. Aaa, sau cu putin noroc poti gasi Stagg sau Aria pe la Muzica cu preturi cuprinse intre 250-350 ron, dar la banii astia nu stiu cat rezista in timp. Acum depinde si de cata grija ai de chitara, in ce conditii o tii, daca circuli cu ea, etc.

Link to comment
Share on other sites

Guest perfect6012
La bugetul asta daca vrei ceva bun ar trebui sa arunci o privire serioasa la mica publicitate :) .

 

Pãi în primul rând nu vreau sã îmi cumpãr online. La mine (în Reºița) e un magazin, mã duc sãptãmâna viitoare sã mã uit, dar nu e mare lucru de el, din câte ºtiu eu.

 

 

De Aria AW-15 ce ziceți? Cã pe net am vãzut-o pe la 250 RON. Sau Aria AW-20, aia am vãzut la 370 RON. Bugetul meu sã zicem cã-l putem mãri pânã la 400 RON...

 

dark_hood66, nu cred cã circul prea mult cu chitara. Cât despre condiții ºi câtã grijã am de ea, pot sã am grijã de ea, numai sã ºtiu ºi cam ce ar trebui sã fac concret... :))

Edited by perfect6012
Link to comment
Share on other sites

Baietii..Dispun de 500 de lei si am pus ochii pe 2 chitari "tektonice":

Oscar Schimdt OI14 (De la Washburn) http://www.instrumag.ro/Chitare-electrice-...I14-pr2053.html

Ibanez GRG121 : http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=2234

 

Care ar fii mai ..buna ca sa spun...?

Daca avetii alte sugestii nu ezitati xD

Pace :)

 

 

Sincer nici una. Din cate am citit pe multe forumuri am inteles ca Ibanezurile ieftine, mai ales cele din seria Gio (adica cele care incep cu G) sunt slabe, cam din toate punctele de vedere. Si tot din forumuri stiu ca Washburn fac chitari bune, dar acustice. La electrice nu stiu cum stau. In bugetul tau ar fi bine sa incerci si Squier Bullet Strat.

Link to comment
Share on other sites

Pãi în primul rând nu vreau sã îmi cumpãr online. La mine (în Reºița) e un magazin, mã duc sãptãmâna viitoare sã mã uit, dar nu e mare lucru de el, din câte ºtiu eu.

 

 

De Aria AW-15 ce ziceți? Cã pe net am vãzut-o pe la 250 RON. Sau Aria AW-20, aia am vãzut la 370 RON. Bugetul meu sã zicem cã-l putem mãri pânã la 400 RON...

 

dark_hood66, nu cred cã circul prea mult cu chitara. Cât despre condiții ºi câtã grijã am de ea, pot sã am grijã de ea, numai sã ºtiu ºi cam ce ar trebui sã fac concret... :) )

 

 

Despre Aria am citit pareri bune peste tot (atat la electrice cat si la acustice). Nu sunt ridicate in slavi, dar nici de rau nu sunt vorbite. Modelele acelea de Aria cred ca sunt cele mai populare. Adevarul e ca nu am probat niciodata o Aria, dar am citit de bine despre ele. Oricum o chitara intr-un astfel de buget necesita o ingrijire un pic mai exagerata ca sa tina in timp.

 

Si acum sa-ti spun si cate ceva despre conditiile in care e bine sa stea o chitara:

- sa nu fie umezeala, sau o atmosfera cu umiditate ridicata, deoarece lemnul reactioneaza diferit la conditiile din mediu (umiditate, temperatura, soare)

- cu trecerea anilor lemnul se va usca, dar se poate usca pana crapa (am eu un Reghin double-six vechi de peste 30 de ani de-al mamei mele care a patit asa ceva)

- sa nu tii chitara direct in soare sau in caldura sau racoare excesiva si nici sa nu ploua pe ea (daca pleci vreodata la munte si te prinde ploaia :) e bine sa ai o husa in care sa o tii)

- este recomandat sa iti cumperi o solutie de intretinut chitara

- ai grija sa nu lovesti violent chitara

- datorita schimbarii bruste de temperatura sau daca, calatoresti cu ea vreodata se poate dezacorda (e normal - corzile se dilata/contracta)

 

Chitara este un instrument destul de migalos/pretentios, care necesita ingrijire mai tot timpul.

 

Sper ca ti-am fost de folos cu cele spuse.

Edited by dark_hood66
Link to comment
Share on other sites

Guest perfect6012

Mulțumesc mult pentru informații! :)

 

Dupã ce fac o vizitã la magazin revin dacã mai am întrebãri... Cred cã mã orientez cãtre o Aria totuºi. Are o prietenã de-a mea ºi mi-a plãcut, ºi nici nu-s aºa de scumpe.

 

A, ºi cam la ce ar trebui sã fiu atentã când îmi aleg chitara?

Edited by perfect6012
Link to comment
Share on other sites

Baietii..Dispun de 500 de lei si am pus ochii pe 2 chitari "tektonice":

Oscar Schimdt OI14 (De la Washburn) http://www.instrumag.ro/Chitare-electrice-...I14-pr2053.html

Ibanez GRG121 : http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=2234

 

Care ar fii mai ..buna ca sa spun...?

Daca avetii alte sugestii nu ezitati xD

Pace :)

 

Daca esti incepator, Ibanezul ar fi bun. Gat confortabil, actiune joasa, si doza din bridge e oarecum decenta (aia din neck, meh) +bridge-ul fix care te scapa de niste batai de cap cu acordajul.

 

Sincer nici una. Din cate am citit pe multe forumuri am inteles ca Ibanezurile ieftine, mai ales cele din seria Gio (adica cele care incep cu G) sunt slabe, cam din toate punctele de vedere. Si tot din forumuri stiu ca Washburn fac chitari bune, dar acustice. La electrice nu stiu cum stau. In bugetul tau ar fi bine sa incerci si Squier Bullet Strat.

 

Ibanez-urile GIO nu sunt proaste din toate punctele de vedere. Ce e drept, stau cam prost la capitolul doze, si cele cu floating bridge se pot dezacorda daca abuzezi de ele. In rest, sunt ok. Sunt posesorul unui GRG170DX si am invatat foarte bine pe ea.

 

 

P.S.

Squier Bullet? Seriously?

Link to comment
Share on other sites

Daca esti incepator, Ibanezul ar fi bun. Gat confortabil, actiune joasa, si doza din bridge e oarecum decenta (aia din neck, meh) +bridge-ul fix care te scapa de niste batai de cap cu acordajul.

 

 

 

Ibanez-urile GIO nu sunt proaste din toate punctele de vedere. Ce e drept, stau cam prost la capitolul doze, si cele cu floating bridge se pot dezacorda daca abuzezi de ele. In rest, sunt ok. Sunt posesorul unui GRG170DX si am invatat foarte bine pe ea.

 

 

P.S.

Squier Bullet? Seriously?

 

 

Sincer, am acasa o chitara electrica Squier Bullet de 1 an si ceva, si cant la ea ca la o chitara mult mai scumpa si ma joc destul de des si cu tremolo-ul. Sta destul timp acordata si la finisaje mi se pare prea bine finisata pt. valoarea ei. Gatul e foarte comod, actiunea e buna, dozele....neah! si SSS, doar e o chitara de 450 ron, dar iti faci treaba bine cu ea.

Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc mult pentru informații! :)

 

Dupã ce fac o vizitã la magazin revin dacã mai am întrebãri... Cred cã mã orientez cãtre o Aria totuºi. Are o prietenã de-a mea ºi mi-a plãcut, ºi nici nu-s aºa de scumpe.

 

A, ºi cam la ce ar trebui sã fiu atentã când îmi aleg chitara?

 

 

Pai, daca esti incepatoare e foarte recomandat sa iei pe cineva cu tine care stie sa verifice o chitara inainte de-a cumpara-o. Daca te duci singura fa exact ce-ti spun:

- uite-te sa nu aibe defectiuni de proiectare din fabrica (la chitarile ieftine sunt destule sanse sa gasesti asa ceva), adica sa nu aibe luciul sarit sau griful jumulit pe alocuri, vezi sa nu aibe fisuri, zgarieturi, crapaturi, uite-te putin si la cheite si vezi ca freturile sa nu depaseasca latimea grifului (am vazut asta la niste chitari electrice Hamer scumpe) - te vei zgaria sau poate chiar rani cand misti mana pe grif.

- daca te pricepi verifica sa nu falseze - de obicei pe ultimele freturi chitara poate falsa

- ia chitara in brate si uite-te in lungul grifului, de la baza acestuia in sus si vezi sa fie perfect drept

- mai uita-te la distanta dintre corzi si grif la ultimul fret sa nu depaseasca cel mult 6 mm, deoarece daca actiunea e prea mare va fi dificil sa canti de la freturile 5-6 in sus.

 

La chitarile ieftine e un pic de loterie cand cumperi una. Trebuie sa o verifici destul de atenta cand o cumperi, si cel mai recomandat e sa verifici cat mai multe chitari cum ti-am zis mai sus si apoi sa tragi o concluzie pe care sa o cumperi.

Edited by dark_hood66
Link to comment
Share on other sites

Salut! Este primul meu mesaj pe forum si din moment ce doresc sa achizitionez o chitara, am ajuns aici. Am citit in ultimele zile majoritatea comentariilor de pe topic si am ajuns la cateva concluzii.

Bugetul meu este de 1200 lei, din care doresc sa imi cumpar o chitara electrica, un amplificator si un strap (husa am). Sunt din Iasi iar aici s-a deschis recent magazinul Mc Music. Din ce ati spus voi am inteles ca nu este recomandat sa cumpar o chitara Ibanez iar multi au mers pe Epiphone Les Paul... Majoritatea review-urilor de pe net spun cam acelasi lucru.

Prin urmare deciziile mele:

Chitara Epiphone Les Paul Special II - http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=2171

SAU

Chitara Aria PE STD - http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=969

 

Amplificatorul - Marshall MG10 - http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1805

 

Totusi, din moment ce sunt reduceri de 10% la instrumentele Ibanez aveti aceeasi parere? Cel putin la amplificatorul de 20W (nu ca mi-ar folosi) http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1637

Edited by hippiemuslim
Link to comment
Share on other sites

In primul rand eu zic sa stai departe de amplificatoarele Ibanez, din toate amplificatoarele "de firma: entry level mie mi s-au parut printre cele mai slabe (ca si sunet). Mai bine cauta un Vox Pathfinder. Marshall MG10 este alt exemplu de amplificator care suna in genul Ibanez-ului. un amplificator bun pentru inceput este Peavey Rage 258 daca folosesti mai mult distors, sau Vox Pathfinder daca o sa canti mult cu chitara pe clean sau cu efecte in fata amplificatorului.

 

Dintre cele 2 chitari eu as opta pentru Aria, asta daca e bine lucrata si nu are probleme, Epiphone Special II mie personal mi se pare o chitara foarte slaba care nu isi merita banii. Ceva mai sus la bani ar fi Epiphone Les Paul 100 care deja suna cu totul altfel, mult mai aproape de cum trebuie sa sune un Les Paul. Din pacate la MC Music costa 1200 RON, dar o poti gsi ceva mai ieftina la Muzikia

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Salut! Este primul meu mesaj pe forum si din moment ce doresc sa achizitionez o chitara, am ajuns aici. Am citit in ultimele zile majoritatea comentariilor de pe topic si am ajuns la cateva concluzii.

Bugetul meu este de 1200 lei, din care doresc sa imi cumpar o chitara electrica, un amplificator si un strap (husa am). Sunt din Iasi iar aici s-a deschis recent magazinul Mc Music. Din ce ati spus voi am inteles ca nu este recomandat sa cumpar o chitara Ibanez iar multi au mers pe Epiphone Les Paul... Majoritatea review-urilor de pe net spun cam acelasi lucru.

Prin urmare deciziile mele:

Chitara Epiphone Les Paul Special II - http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=2171

SAU

Chitara Aria PE STD - http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=969

 

Amplificatorul - Marshall MG10 - http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1805

 

Totusi, din moment ce sunt reduceri de 10% la instrumentele Ibanez aveti aceeasi parere? Cel putin la amplificatorul de 20W (nu ca mi-ar folosi) http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1637

 

 

Intr-adevar, Epiphoneul nu straluceste deloc, + ca finisajele si dozele lasa oarecum de dorit. Despre Aria am citit mai multe pareri de bine, mai ales cele din seria MAC. E bine sa iti extinzi gama de chitari si sa nu te opresti la 2 modele. Despre Ibanez, la cele din seria Gio, am citit mai mult de rau decat de bine. Mie personal de la Ibanez imi place un singur model ARX 140. E singura chitara Ibanez pe care as da banii. In rest mai cauta de la Cort, Washburn, Dean daca ai posibilitatea.

 

Iar acum lasand chitara la o parte sa vorbim si de amplificator. Eu zic ca pt un apartament iti sunt de ajuns 10-15 W. Conteaza mai mult calitatea decat puterea. Cauta si Roland Cube 15X sau Line 6 Spider III sau Spider IV 15W. Line 6 e super, are o calitate buna a sunetului si are si niste preseturi de distorsion/crunch/OD dar si efecte (delay/tremolo/flanger...etc) si gasesti la Guitar Shop in Bucuresti, dar poti face comanda si sa ti-l livreze in provincie.

 

Sau daca ai cumva statie acasa sau sistem audio, poti renunta la amplificator si sa-ti iei o pedala de efecte (vezi Digitech, Zoom) pe care sa o conectezi la sistemul audio si iesi mai ieftin.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns.

Am sa merg in cazul acesta pe Vox Pathfinder.

Astept mai multe pareri in legatura cu cele doua chitari (Epiphone si Aria). Nu am destui bani pentru un Les Paul 100...

Voi merge si la alt guitar shop sa vad poate ies mai ieftin :)

 

LE: Nu sunt decat doua sau trei guitar shop-uri in Iasi, iar MC Music e cel mai bine dotat. Nu am un sistem audio bun asa ca prefer sa iau amplificator, pedala o voi achizitiona in viitorul apropiat. Nu vad o alternativa in livrare, dar eu notez tot ce recomandati.

Edited by hippiemuslim
Link to comment
Share on other sites

Salut baieti. Sunt nou aici, as vrea sa cumpar o chitara electrica, sa se incadreze in suma de 11 mil(cu tot cu amplificator). M-am gandit la pachetul Ibanez GRX70DX, dar am auzit ca nu e prea bun.Sau as putea sa imi iau Ibanez GRG170DX cu amplificator separat. Va rog ajutati-ma, astept pareri :)

Link to comment
Share on other sites

Aaaaa... din putina mea experienta acumulata as zice ca seriile GRG GSA GRX(si altele cu G**) nu sunt bune. Cauta niste review-uri pe net si ai sa te lamuresti.

Ia-ti si tu o Aria... Parerea mea. Apropo, cele cu tremolo arm Aria intre 700 si 800 de lei cat de bune sunt?

Edited by hippiemuslim
Link to comment
Share on other sites

Guest cristime

Salut , am facut comanda de pe siteul celor de la mcmusic , stiti cumva in cat timp te contacteaza sa confirmi comanda , tinand cont ca aseara am dat comanda si vineri - sambata - duminica sunt liberi , de luni ar trebui sa primesc un raspuns , mesaj , telefon de la ei pentru confirmare sau sunt liberi pana de pe 2-3 ianuarie , daca stiti cumva din proprie experienta , in cat timp de la data confirmarii primesc comanda?

 

Thx .

Edited by cristime
Link to comment
Share on other sites

Guest Adrian MV

Oameni care n-au habar dand sfaturi oamenilor care n-au habar. Fain.

 

Asteptati sa posteze cineva care chiar se pricepe, "am auzit ca" si "am citit ca" si "scria intr-un review ca" poate sa zica oricine.

Link to comment
Share on other sites

Oameni care n-au habar dand sfaturi oamenilor care n-au habar. Fain.

 

Asteptati sa posteze cineva care chiar se pricepe, "am auzit ca" si "am citit ca" si "scria intr-un review ca" poate sa zica oricine.

 

 

Offtopic: Stimate "chitarist", asta e un topic facut de mine, de mai bine de 3 luni, si aproape in fiecare zi apare cate o postare. Este un topic destinat mai mult incepatorilor de chitara. Daca n-ai treaba cu muzica, du-te in piata si vinde cartofi. Ia impartaseste-ne si noua "habarul" tau, ca banuiesc ca esti "priceput" daca tot ai zis ca eu postez aici din ce citesc pe forumuri; spune tu ceva concret. Si incearca sa fii on topic data viitoare. Se mai gaseste cate unu ca tine cu o atitudine de 2 bani care ataca pe unu si pe altul si se baga in seama ca cucoanele in piata. Daca intr-adevar stii ceva despre ce se vorbeste aici, de ce nu postezi?

 

Oamenii cer pareri iar eu ii ajut dandu-le un sfat, si uite ca nu oricine zice "am auzit ca" si "am citit ca" si "scria intr-un review ca" pentru ca oamenii probabil nu stiu unde sa caute aceste informatii si cel mai apropiat site unde pot gasi explicatii este acesta. Nu cred ca exista cineva pe acest site care sa cunoasca toate chitarile din lume ca poata da fiecarui om explicatiile precise.

 

Daca toti membrii RGC ar reactiona ca tine ce s-ar intampla?

Edited by dark_hood66
Link to comment
Share on other sites

Trecand peste eventualele conflicte, am descoperit web shopul pentru Pro Sound, din Iasi ( http://www.guitarshop.ro ). Ai mentionat dark_hood66 despre chitara Dean, totusi cam mari preturile, cea mai ieftina fiind vendetta 1.0 . Aici Epiphone sunt mai ieftine cu cativa lei...cred.

De Squier ce spuneti?

 

Amplificatorul Line 6 Spider III e foarte scump, dar Roland cube-ul 15X e 425 lei. Merg pe asta daca gasesc, am vazut un demo si are niste caracteristici interesante.

Edited by hippiemuslim
Link to comment
Share on other sites

Salut , am facut comanda de pe siteul celor de la mcmusic , stiti cumva in cat timp te contacteaza sa confirmi comanda , tinand cont ca aseara am dat comanda si vineri - sambata - duminica sunt liberi , de luni ar trebui sa primesc un raspuns , mesaj , telefon de la ei pentru confirmare sau sunt liberi pana de pe 2-3 ianuarie , daca stiti cumva din proprie experienta , in cat timp de la data confirmarii primesc comanda?

 

Thx .

 

 

Depinde cum au concediu. Cel mai bine mergi la magazin si vorbeste daca ai in oras.

 

Trecand peste eventualele conflicte, am descoperit web shopul pentru Pro Sound, din Iasi ( http://www.guitarshop.ro ). Ai mentionat dark_hood66 despre chitara Dean, totusi cam mari preturile, cea mai ieftina fiind vendetta 1.0 . Aici Epiphone sunt mai ieftine cu cativa lei...cred.

De Squier ce spuneti?

 

Amplificatorul Line 6 Spider III e foarte scump, dar Roland cube-ul 15X e 425 lei. Merg pe asta daca gasesc, am vazut un demo si are niste caracteristici interesante.

 

 

O parere personala: Squier am eu acasa, este un Bullet Strat, cel mai ieftin Squier de pe piata. Chitara o am de ~ 1 an si am cantat foarte mult pe ea si m-am jucat si cu wammy-barul destul de mult si sta acordata destul timp. Gatul este comod, actiunea potrivita, finisajele sunt ok, dozele...pt cantat asa de placere in timpul liber merg. Dar sa o folosesti intr-o treaba mai serioasa, nu prea.

 

Probabil ca unii ma vor contrazice, dar la o chitara de 450 ron nu te poti astepta la minuni.

 

O chitara buna de la Squier e Standard Fat Stratocaster, adica cea HSS, dar si pretul e pe masura.

Edited by dark_hood66
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.