www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Byron - Mtv Unplugged


Guest
 Share

Recommended Posts

Indiscutabil unul dintre cele mai bune produse muzicale ale ultimilor ani, atât prin expresia tehnica, dar mai ales prin valoarea compozitiilor, trupa Byron va sustine un concert MTV Unplugged de exceptie, denumit Acoustic Drama, care va avea loc in data de 10 Octombrie 2008 la Palatul Copiilor, Sala Mare, cu incepere de la orele 20.00, avand ca invitati speciali pe Alexandru Andries si Paula Seling.

 

Trupa Byron poarta numele celui care este cunoscut in lumea muzicala romaneasca drept Dan Byron. Fost vocalist si flautist in trupele Kumm si Urma, Dan canta acum intr-o noua formula alcatuita din Cristi Matesan (tobe), Six Fingers (clape, chitara si voce), Costin Oprea (chitara) si Gergely Szabolcs (bass).

 

Trupa Byron pregateste un turneu ce va cuprinde minim 4 orase cu un nou material live in varianta unplugged pe DVD. Pentru a crea un spectacol care va pastra traditia concertelor unplugged, pianul, contrabasul, chitarile acustice si tobele, acompaniate de viori, viola si violoncel vor crea atmosfera propice unui concert inedit cu un sound aparte.

 

Pretul unui bilet este de 45 RON, intrare generala. Biletele se pun în vânzare pe 16 Septembrie 2008.

 

 

MTV_Unplugged_Byron_1221478616.JPG

 

Link to comment
Share on other sites

Guest NightFly

Byron este un om foarte talentat si asta se vede in tot ce a facut si face. Pentru cel care s-a plans de pretul biletului, poti vedea ca ai mai multi muzicieni in acest concert, nu doar unul, (Byron si trupa) , respectiv Alexandru Andries si Paula Seling, plus ca se va canta cu mai multi instrumentisti (viori, viola, violoncel), asa ca...ia spune-mi e asa de mare pretul unui bilet?.. Ce m-am saturat de oameni ca tine care spun: "woow ce mult costa...". Pe tine cat te-a costat chitara sau ce ai tu?.. Un artist trebuie platit pentru prestatia care o face. Punct!

Rock on Byron&Friends!

Link to comment
Share on other sites

Dragilor si d'aia merge treaba in Romania asa cum merge,de la faze de genu' "vai ce scump e!" asa e din ciclul "mai bine mi-l descarc de pe DC++" si atunci ne miram ca nu avem scena, unde canta, fanzine&reviste si oameni in general care sa organizeze si sa tina scena rock/metal ce o fi ea...si cei care presteaza unde sa se produca...deja simt ca in Romania nu mai vorba de valoarea artistului...ci de moftul in sine,parca daca e scump biletul e cool sa zici ca e scump si iti bagi piciarele...tot oamenii de genul sunt si primii nemultumiti ca lucrurile nu merg,dar alte intrebari nu isi pun de genu de ce si cum de nu merg...e uite si asta e un motiv dom'le ...ca"ie" scump... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

de vina sunt cei care "livreaza" muzica ambalata in fum de mici si bere ieftina si proasta gen "zilele orasului", campanii electorale si alte kestii de astea... totu trebuie sa fie gratis!

d-aia ies la suprafata panaramele. un act artistic de calitate trebuie scos pe scena indoor, cu bilet si doar pt cunoscatori. tb sa se termine cu "comunismul" din muzica... varianta noua la brigade artistice pt popor!

Link to comment
Share on other sites

Guest NightFly
@adore: si prin strainatate sunt concerte gratuite. De exemplu acum doua luni, la Budapesta, a concertat Santana. Gratuit. Acum vreo cativa ani a fost Sting. Gratuit. Chiar in aceasta perioada, in Spania, se organizeaza fieste. Asta inseamna o luna de party-uri in strada si concerte (de toate genurile) gratuite in aer liber. Vrei sa continui? Hai sa nu fim snobi! :)

 

Cine vrea merge, cine nu, sa nu comenteze. :)

 

Trebuie sa recunosti validitatea arguimentului lui Adore. Oamnii din Romania s-au obisnuit cu gratuitatea muzicii...atunci cand este facuta in scopuri oricare altele in afara de acela al unui act artistic...respectiv toate motivele pe care le-a dat el mai sus. Nu poti compara Romania cu Spania sau Ungaria unde exista o cultura muzicala de alt fel decat la noi unde lumea, de la comunism incoace s-a obisnuit sa li se dea pe degeaba. Oricum argumentul era pro-Byron, pro artist, si stands pentru orice zice Dan la toata concertele: "va rugam sa ne respectati, ca artisti" - citat aproximativ si interpretat de mine(el spune sa nu mai filmeze "fanii" concertele si apoi s ale dea pe youtube, sa nu mai inregistreze melodiile ci sa cumpere albumul.)

Link to comment
Share on other sites

Guest NightFly
Gratuitatea este si o consecinta a "download-ului ilegal".

Sa fim seriosi, se vand multe discuri/albume in Romania, numai ca nu de rock sau metal.

Nu prea mai exista public consumator pentru asa ceva. :)

Publicul este o masa fara gusturi. Publicul obisnuit nu cel de "specialitate".Intreaba orice manager de marketing. Ce ii dai aia gusta si aia cere. Ca publicul din Romania s-a dezobisnuit de a gusta muzica adevarata, ca un act artistic, adica live si cu instrumente este o consecinta a faptului ca dupa comunism "casele" de discuri au promovat muzica ce nu necesita instrumente, amplificatoare, seturi de tobe in cantarile "live" pentru ca astea erau costuri prea mari.

Au actionat ca ireprosabil din punct de vedere al business-ului si de aceea au si acaparat industria muzicala. Este insa datoria noastra ca artisti aurentici sa incercam sa detronam pseudo-arta de pe locul ce il ocupa in prezent.

 

Pentru Adore: la cantarile "gratis" artistii sunt platiti destul de bine, insa tu vorbeai de public ce percepe aceste concerte exact asa cum sunt - gratis, adica ceva ce se da de-a gata fara nici un efort din partea lui, ca public.

 

So: doua probleme esentiale: gratuitatea ce trebuie sa fie perceputa ca un fapt exceptional al muzicii si publicul ce trebuie doar obisnuit cu altfel de muzica. Exact cum spuneam mai sus: ce dai asta consuma publicul.

Edited by NightFly
Link to comment
Share on other sites

Guest NightFly
Dar trebuie sa recunoastem ca in astia 20 de ani nici nivelul muzicii rock de la noi din tara nu a fost prea ridicat calitativ. Abia in ultimii 5 ani a inceput sa se simta o imbunatatire. :)

 

De acord: Urma, KUMM, Byron, Luna Amara, The Others, Blazzaj, exemple ar fi nenumarate. Important este ca noi ca artisti sa dezvatam publicul de gratuitati: no more free t - shirts, no more Free EPs, etc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

cine e byron? serios intreb fara urma de misto!

 

 

puteau sa cante si fara a pune intrare. din punctul meu de vedere e cu dus si intors... sa dau 45ron sa vad o trupa de care nu am auzit pana acum, nu o fac, si pe de alta parte 0 masa la restaurant ma costa mai mult. poate chiar merita byron astia...

Link to comment
Share on other sites

cine e byron? serios intreb fara urma de misto!

 

 

puteau sa cante si fara a pune intrare. din punctul meu de vedere e cu dus si intors... sa dau 45ron sa vad o trupa de care nu am auzit pana acum, nu o fac, si pe de alta parte 0 masa la restaurant ma costa mai mult. poate chiar merita byron astia...

 

 

pai exista internet...te poti informa/asculta de acolo cu o minima doza de interes...legat de concertele gratuite...eu stiu o trupa cunoscuta la nivel national de la mine din urbe-Timisoara...nu vreau sa dau nume dar activeaza de multi ani...si au cazut in treaba asta cu concerte "populare"...nu e un lucru rau neaparat tu ca si trupa trebuie sa iti stii cu cat te intinzi ca si patura...pentru ca in momentul in care te reantorci intr-un club si te miri ca au aparut numai 30-50 de platitori,ei bine ai o problema...majoritatea zice ca i-a vazut deja la Festivalul X si sigur peste vreo cateva luni o sa cante si in "Centru" asa ca why bother...degeaba in club trupa respectiva eu stiu pregateste o alta atmosfera mici surprize...in afara de prieteni si cativa fani,nu vine nimeni...din pacate e probata faza :)

Asta ma refer la trupe de genul Byron...ca la Zdob si Zdub sau Cargo de exemplu chit ca se produc la festivalul berii sau in club este plin...dar poate ca aici e vorba de un alt nivel,traditie etc...aici ne referim mai degraba la trupe "tinere" sau ma rog "in plina afirmare" mai mult sau mai putin...care au nevoie de sustinere in scena underground.

Link to comment
Share on other sites

Guest NightFly
cine e byron? serios intreb fara urma de misto!

 

 

puteau sa cante si fara a pune intrare. din punctul meu de vedere e cu dus si intors... sa dau 45ron sa vad o trupa de care nu am auzit pana acum, nu o fac, si pe de alta parte 0 masa la restaurant ma costa mai mult. poate chiar merita byron astia...

 

Porblema este nu ca nu stii TU cine este ci atunci cand spui asta sa iei in calcul absolut TOATE cheltuielile suportate de trupa initiatoare al acestui proiect (se presupune ca NOI astia din muzica stim cam ce inseamna, spre deosebire de publicul necunoscator): nu e cantare de club DECI - sonorizare, lumini etc, apoi instrumentisti aditionali+ chiria salii...ia spune-mi cam la cat duc toate cheltuielile astea?..

Edited by NightFly
Link to comment
Share on other sites

Economia are regulile ei. Ca un nepriceput, daca era afacerea mea, puneam un pret mai mic sperind astfel sa vina mai multi oameni. Dar eu nu sint afacerist, poate as fi dat faliment. Poate dau si ei faliment cu pretul asta... Fiecare pasare pe limba ei piere, dar e fun sa iti dai cu presupusul pe forum despre cum o sa piara :)

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau dar ganditi minimalist... cantarile astea gratis cu mici si bere sunt cele mai gustate de publicul roman. N-o sa vina niciodata 2000 de oameni la Byron chiar daca ar fi gratis. N-am nici o treaba cu el, intamplator acum 11 ani cantam impreuna in aceiasi trupa pe care am facut-o eu, el si un anume toboshar. Din punctul meu de vedere el ca artist, instrumentist sau om de scena este extraordinar. Am tot respectul pentru munca lui si mi-ar face mare placere sa mai cant cu el macar o data.

 

Problema este insa publicul care in proportie de 90% este NEAVIZAT. Adica are o cultura muzicala sub 0. Pentru acest public conteaza cat de antrenanta si lejera este muzica, cate tzatze se zbenguie pe scena si cate buci vede la liber, in detrimentul actului artistic si al mesajului transmis de artist. Din aceasta cauza mi s-a parut mare pretul de 45 RON. Eu as da si 100 de RON sa-l vad pe Byron cantand ce canta acum 10 ani. Ati fi surprinsi de ce e in stare sa faca omul asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen
Porblema este nu ca nu stii TU cine este ci atunci cand spui asta sa iei in calcul absolut TOATE cheltuielile suportate de trupa initiatoare al acestui proiect (se presupune ca NOI astia din muzica stim cam ce inseamna, spre deosebire de publicul necunoscator): nu e cantare de club DECI - sonorizare, lumini etc, apoi instrumentisti aditionali+ chiria salii...ia spune-mi cam la cat duc toate cheltuielile astea?..

 

pai nu au sponsori? platesc spectacolul din banii lor?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Romania are cea mai aiurea econonomie, multi din cei care muncesc cinstit nu isi permit sa dea 45 ron pe un bilet asta e adevarul.Nevoia te invata sa iti numeri si ultimu' leut si chestia asta functioneaza si pentru artisti underground si pentru spectatori de genuri.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.