www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Manele


Guest pasarel
 Share

Recommended Posts

Guest pasarel

O sugestie, nu stiu daca buna sau nu: interziceti topicurile despre manele, cred ca nimic bun nu iese dintr-un topic de genu asta, stiu ca suntem pe forum de muzicieni dar...

Regula cu 'nu e voie cu topicuri cu manele/despre manele' exista si pe alte forumuri, pentru a se evita flameu.

Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
O sugestie, nu stiu daca buna sau nu: interziceti topicurile despre manele, cred ca nimic bun nu iese dintr-un topic de genu asta, stiu ca suntem pe forum de muzicieni dar...

Regula cu 'nu e voie cu topicuri cu manele/despre manele' exista si pe alte forumuri, pentru a se evita flameu.

 

cred ca libertatea de opinie distruge aceasta regula

Edited by ExTrode
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
cred ca libertatea de opinie distruge aceasta regula

Dar totusi ies discutii urate si mi-se pare o prostie ... :| si eu sunt de acord sa se interzica discutiile despre manelari si toate prostiile :|

Link to comment
Share on other sites

Guest pasarel

ExTrode, a nu se intelege ca am ceva cu manelistii. Eu ma gandesc la muzica drept ceva ce e facut sa placa oamenilor, sa 'vina la suflet'. Asta e diferit de la om la om, unora le place rapul, altora muzica clasica si altora manelele. E un gen de muzica ca oricare altul, doar ca e hiper-mediatizat, unora le place si altora nu, e simplu. Eu personal nu ascult manele, nu cer o manea sa ma unga la suflet dupa 2 sticle de vin la bairam, dar chiar nu am nimic cu manelistii si manelele. Am cunoscut destui manelisti foarte de treaba, si oameni care nu asculta manele la ei acasa ci doar ocazional la petreceri. Si stii cum e, libertate [inclusiv cea de opinie] inseamna sa faci tot ce iti doresti atat timp cat nu deranjezi pe altcineva.

Ideea sugestiei mi-a venit din experienta anterioara pe forumuri si cu topicul cu un manelist care copia queen, si nu mi se pare o discutie foarte constructiva, cu mitralierea tiganilor si altele asemenea.

Link to comment
Share on other sites

frate nu se distruge nici o libertate. ce opinie? nu vezi ca iese numai cu sange? eu aseara si acu 2 seri am tras vreo 10 cartuse in manele. din acest punct prefer sa nu vad nici un topic legat de manele pe acest forum. dar tare mie teama ca si pe acest forum este niste manelari cu lantu fin.

 

frate forumu e al patronului. nu e la stat. daca patronu vrea ceva aia e.

Link to comment
Share on other sites

Guest pasarel

Ah, si inca ceva care mi se pare putin deplasat. E voie cu username-uri cu persoane publice/istorice/foarte cunoscute? Adica totusi, prea multi van haleni, hendricsi si oricat de mult ne-ar face placere nu cred ca Traian Basescu in persoana ne viziteaza forumul. Nu zic ca userele de genul aceasta pot creea confuzii cu persoana reala [totusi nu suntem cu IQ pe -], dar cred ca e nevoie de putin respect. Nu stiu, poate doar mie mi se pare ciudat, si e un lucru foarte posibil. Imi cer scuze daca am vorbit prostii pana acum.

Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
Ah, si inca ceva care mi se pare putin deplasat. E voie cu username-uri cu persoane publice/istorice/foarte cunoscute? Adica totusi, prea multi van haleni, hendricsi si oricat de mult ne-ar face placere nu cred ca Traian Basescu in persoana ne viziteaza forumul. Nu zic ca userele de genul aceasta pot creea confuzii cu persoana reala [totusi nu suntem cu IQ pe -], dar cred ca e nevoie de putin respect. Nu stiu, poate doar mie mi se pare ciudat, si e un lucru foarte posibil. Imi cer scuze daca am vorbit prostii pana acum.

parerea mea e sa te opresti aici...(no offence in that)  . sunt sigur ca moderatorii si administratorii site-ului sunt in masura sa impuna niste reguli de genul asta daca era nevoie... 

Link to comment
Share on other sites

Guest pasarel

bineinteles ca m-am gandit, am avut si prieteni care ii chemau la fel [chiar si al 3-lea nume] dar totusi mi-e greu sa cred ca sunt asa multi botezati ionel hendrix, georgica van halen etc :) si e normal ca daca il cheama pe om are voie sa isi pastreze numele, dar e logic ca nu am cerut sa fie interzis numele ionescu pentru ca au existat Eugen Ionescu si alti oameni Ionescu cunoscuti. Ma gandeam ca daca nu ai voie sa cumperi domeniu cu numele unei companii/persoane foarte cunoscute decat daca ai dovada ca te cheama asa sau ca ai firma numita asa dinaintea lor si etc., am presupus drept urmare logica si asta. Dar cum am admis si inainte, e foarte posibil ca eu sa vad realitatea distorsionata, si admit greselile. Dar va rog, fara lovituri in ficat si la fata, nu vreau sa ma pupe mama rece :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ain't-affraid-to-die
ionel hendrix, georgica van halen etc

 

 

:):):)

 

si totusi ai uitat de petrica malmsteen

iar faza cu manelele....nu puteti doar sa la ignorati si sa va prefaceti ca nu exista? ce e asa mare tam tam?(stiu ca si eu am avut posturi anti manele da m-am saturat sa existe tensiuni pe tema asta)

pur si simplu ignorati-le....asa cred ca dati dovada de mai multa inteligenta decat daca va certati pe tema asta

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen
Dar totusi ies discutii urate si mi-se pare o prostie ... :| si eu sunt de acord sa se interzica discutiile despre manelari si toate prostiile :|

 

ies discutii urate continand toate prostiile pentru ca unii useri nu sunt capabili dpdv al iedii si al cuvantului, a conceptiei deja conturata despre manea, sa treaca peste o idee deja foarte bine conturata in mintea lor (insa defectuos) despre manea. la fel si manelistii. cand aud de rock, se gandesc numai la satanisti, la sange si plete, cu un "cing cing" (riff) foarte nasol. de aici trag concluzia urmatoare: nu poti sa te abtii si cum aduce un user vorba de manea, incepi sa sari in sus? EVITA ACEL TOPIC!!! sunt unele manele INSTRUMENTALE, care au o forma si o constructie de invidiat, o interpretare muzicala virtuoasa, ce ar face multi instrumentisti rock-eri invidiosi!

aveti mai jos un exemplu:

Mitica_cu_chitara___Hora_lenta_2.mp3

Edited by Ender_Eugen
Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen
Ender te-a angajat artistul din clipuri pe post de manager de PR ? Am inteles mesajul. Au mai fost topicuri / discutii / etc.

 

 

Totul e permis atata timp cat se respecta regulamentul si nu se intrece limita bunului simt.

bai sa moara tata cum postez ceva sau cum zic ceva sariti toti ma nene. cosmine nu m-a angajat nimeni ca majoritatea nu isi permit. daca postez videoclipuri cu tigani e naspa. da cum ...a mea posteaza ma toti alte genuri si pe aia nu ii intrebi nimic? de ei nu te legi. sau te-au angajat sa nu te legi de ei?

 

am uitat inca ceva: stabileste tu cosmine o limita a bunului simt ca sa nu o incalc......

Edited by Ender_Eugen
Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

nu prea e offtopic pentru ca incerc sa explic si sa dau exemple. daca spun si nu arat risc sa nu ma creada lumea. asa daca vin si cu un argument irefutabil nu are nimeni ce sa imi spuna. am explicat. mai sus s-a ajuns la comunism si la 2 nume de acelasi fel in romania... ala nu e offtopic? sunt eu ca exemplific la subiect? este vorba de manele daca am inteles eu bine, din TITLUL topicului. poate imi explici de ce am fost pe langa subiect, caci mintea mea nu poate sa gandeasca dincolo de limitele ratiunii. ca de ce am postat video? am mai spus: este cel mai apropiat exemplu de subiectul discutiei. si nici nu am mers atat de departe incat sa postez adrian sau salam. si in videoclip este un tigan manelist interpret frecvent in cercul lautarilor de nunti si botezur, care canta altceva. canta blues. asta daca ale mele cunostinte in muzica nu sunt limitate si probabil, in acest caz ma insel eu.

 

 

asta am facut nu am fost offtopic

Link to comment
Share on other sites

Guest pasarel

nu, nu esti offtopic din punctul meu de vedere, si exemplul e foarte bun. nu pe mine trebuie sa ma convingi ender ca exista manelisti/tigani care canta fain, fiind crescut langa o familie mare de tigani nu ma prea impresioneaza. si da, am mai zis exista si muzica tiganeasca foarte cunoscuta: ternipe, balkan beat box si chiar si gogol bordello ca sa dau doar niste exemple. ziceam doar ca era posibil sa se ajunga la flameuri grave pe o idee foarte sensibila, cea a manelelelor.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

cine nu se poate abtine de la jigniri si de la insulte, pe o tema asa de sensibila, cine nu se poate abtine de la flame si de la offtopic, pe o tema asa de pretentioasa, poate sa schimbe "canalul". pe principiul nu iti place stirea sau esti prea denigrat de aceasta, poti schimba canalul!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

nu ajungem nicaieri asa ca eu ma retrag din discutie.

Edited by Ender_Eugen
Link to comment
Share on other sites

Va place sau nu,Mitica Chirita este unul dintre cei mai buni chitaristi din Romania.L-am cunoscut pe vremuri pe taica-su,Florian ,care si el baga spaima in chitaristi :)

Link to comment
Share on other sites

Unii nu doresc discutii despre manele, altii nu vor discutii despre metale, eu as prefera discutii despre jazz, Ana are mere, dar asa e viata, asa sunt oamenii, fiecare cu gusturile sale. Nu trebuie sa ne ciomagim pentru atata lucru.

 

A fost in Cafenea un topic despre Mitica Chirita. :)

 

LE: Cei care fac flame-uri pot fi reperati si sanctionati cu usurinta de catre moderatori. :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Bl0nd1n@.
O sugestie, nu stiu daca buna sau nu: interziceti topicurile despre manele, cred ca nimic bun nu iese dintr-un topic de genu asta, stiu ca suntem pe forum de muzicieni dar...

Regula cu 'nu e voie cu topicuri cu manele/despre manele' exista si pe alte forumuri, pentru a se evita flameu.

 

Total de acord!!! INTERZICETI TOPICURILE DESPRE MANELE. 

 

 

Cum zicea G. Pruteanu: "Diferenta dintre manele si muzica e ca dintre nisip si diamant.", "A asculta manele e ca si cum te-ai scobi in nas." and others.

Edited by Bl0nd1n@.
Link to comment
Share on other sites

Guest knightwolf256
Cum zicea G. Pruteanu: "Diferenta dintre manele si muzica e ca dintre nisip si diamant.", "A asculta manele e ca si cum te-ai scobi in nas." and others.

 

You're right !!!!

Link to comment
Share on other sites

You're right !!!!

atat manelele cat si alta muzica difera doar in "gusturi"

 

manelele sunt ca si costumatia imbracamintea , uni se imbraca sobru cu gust netipator elegant , alti se imbraca in toate culorile tipatoare si contrastante fara bun gust copiind sau adaptand cate o traditie doar la nivel de "kitch".

 

Manelele sunt la fel de muzica ca si oricare gen stil doar ca sunt o amestecatura din tot ce i-sa parut autorului mai interesant mai "catchy" si le-au pus la un loc ca sa prinda la public .

 

Valoarea artistica metodele simpliste se muleaza pe gusturile publicului .

Nu este cu nimic mai prejos decat stiu eu ce curent "grohait" de headbangers doar ca are target alt segment de public din alta zona geografica a lumii.

 

Un bublegumm music local cu textele ancorate in realitate .

Arta este o oglinda a societatii .

Link to comment
Share on other sites

atat manelele cat si alta muzica difera doar in "gusturi"

 

 

Manelele sunt la fel de muzica ca si oricare gen stil doar ca sunt o amestecatura din tot ce i-sa parut autorului mai interesant mai "catchy" si le-au pus la un loc ca sa prinda la public .

 

Valoarea artistica metodele simpliste se muleaza pe gusturile publicului .

Nu este cu nimic mai prejos decat stiu eu ce curent "grohait" de headbangers doar ca are target alt segment de public din alta zona geografica a lumii.

 

Arta este o oglinda a societatii .

 

:) +1

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.