www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Schimbare Doze!


Guest aasaer
 Share

Recommended Posts

Guest aasaer

tocmai am dat comanda de o doza activa EMG 81! ... toate bune si frumoase pana aici , numai ca am auzit ca as avea nevoie de ceva cablaraie si potentiometre noi.... mie imi vine doar doza simpla prin comanda... poate cineva sa ma ajute cu niste sfaturi? sau sa-mi dea niste linkuri de unde anume sa-mi cumpar ce mai am nevoie pentru a-mi monta doza??? (nu o sa o montez pe neck btw... :) )

Link to comment
Share on other sites

tocmai am dat comanda de o doza activa EMG 81! ... toate bune si frumoase pana aici , numai ca am auzit ca as avea nevoie de ceva cablaraie si potentiometre noi.... mie imi vine doar doza simpla prin comanda... poate cineva sa ma ajute cu niste sfaturi? sau sa-mi dea niste linkuri de unde anume sa-mi cumpar ce mai am nevoie pentru a-mi monta doza??? (nu o sa o montez pe neck btw... :) )

 

Nu cred ca stii in ce te-ai bagat...vei avea mari batai de cap sa combini o doza activa cu una pasiva. Da iti trebuie poturi de alte valori + firele de alimentare si baterie pt doza.

Link to comment
Share on other sites

Guest aasaer

intr-un timp nuprea lung o sa mai urmeze o doza activa.... :) dar pana atunci tre sa vad cum pisici fac...

Link to comment
Share on other sites

tocmai am dat comanda de o doza activa EMG 81! ... toate bune si frumoase pana aici , numai ca am auzit ca as avea nevoie de ceva cablaraie si potentiometre noi.... mie imi vine doar doza simpla prin comanda... poate cineva sa ma ajute cu niste sfaturi? sau sa-mi dea niste linkuri de unde anume sa-mi cumpar ce mai am nevoie pentru a-mi monta doza??? (nu o sa o montez pe neck btw... :) )

 

Un prieten si-a luat, el are Jackson JS30. A doza a venit cu potentiometre si cabluri. Insa a decis sa nu foloseasca si doza pasiva, pentru ca, asa cum a spus si user-ul alexyz, da multe batai de cap combinarea celor doua doze.

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu EMG-urile active vin cu toata instalatia in pachet(potentiometre de volum si ton, cablu emg-connect, jack mama stereo si cablu pt baterie de 9v).

Daca ai comandat-o din magazin, trebuie sa le ai in pachet.

 

Daca nu:

-potentiometre de volum si ton -> pot de 25 Kohm

-cablu emg-connect(cablu care se leaga la doza cu ajutorul unei mufe de genul cablului audio cu care legi unitatea cd-rom la placa de sunet, in caz ca nu sti despre ce este vorba :) ) - poti sa-l faci dintr-un cablu de care am zis mai devreme(cd-rom -> placa de sunet) ATENTIE un fir este pt alimentarea dozei!!!

-jack mama stereo si cablu pt baterie-> din orice magazin de piese electronice.

...dar cel mai simplu vezi aici :)

 

Bafta :)

Link to comment
Share on other sites

E un circuit simplutz.numai ca vei avea mari diferentze inre volumele dozelor si ai nevoie de rezistori de limitare a semnalului ca sa egalizezi aceste volume.iti mai trebuie potentiometre de 25K care nu se vor pupa cu cele vechi probabil de 250-500k(la orice chitara mai ortodoxa) si intregul circuit modificat si alimentat corespunzator cu baterie de 9V.daca limitezi semnalul dozei active rezistiv,trebuie sa regandesti tot circuitul si nu vei mai avea atac si altele.dar daca vrei sa omori o doza emg...na...e alegerea ta...eu stiu ca ori mergi cu 81-85 si mergi doar cu circuit activ,ori mergi cu circuit pasiv si gata.ca sa obligi un EMG sa lucreze ca o doza pasiva(single sau double coil) e ca si cum ai pune un pilot de avion sa mearga vreo 2 ani cu un ARO....daca totusi esti curios poate o sa-mi bat capul sa fac un circuit sa impaci varza cu capra dar....nu stiu daca merita...

Link to comment
Share on other sites

Guest aasaer

dar daca renunt definitiv la cea pasiva ce are???? adica o las doar pe asta activa pana imi iau un EMG 85.... si merg asa doar cu ea.. oricum de distors am cea mai mare nevoie si cu el cant cel mai mult!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.