www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

am nevoie de un sfat...


serban
 Share

Recommended Posts

salutari dragii mei

vorbesc in numele unui grup de prieteni care vrea sa-i cumpere un cadou unui individ care e tare pasionat de chitara . are un rockwood(ma rog,cel mai fain rockwood pe care l-am vazut/cantat io vreodata :) ) si un procesor zoom707II ... i-am fi cumparat o pedala de dist, ca stim ca are nevoie (zoomu nu se prea descurca la d-astea) dar am inteles ca o sa-si ia singur un jackhammer ... dati-mi va rog idei ! am fi vrut sa-i luam un digitech whammy, dar e cam scumpa smecheria ... voi ce idei aveti :) ?

Link to comment
Share on other sites

pai dozele de pe sz sunt duncan design, si nu cred ca ar fi un salt calitativ chiar asa de mare in sunet pentru chitara respectiva... oricum e si asta o idee :) sa vedem ce doze gasim .

 

@cosu - deja are un amp d-ala Force de 15 w :) i-am lua un baby marshall, dar nu prea are ce face cu el .

 

din nou,stie cineva de unde sa fac rost (constanta sau bucuresti) de un crybaby nou? si cam e la ce pret se invarte?

Link to comment
Share on other sites

E posibil sa aiba zapada (intr-o vreme stiu ca avea).

O solutie e sa mergi la senia si sa incerci toate pedalele alea de la Behringer. Cica unele sunt destul de reusite (si printre ele e si wahul care desi nu e crybaby e acceptabil - sau cel putin asa zice harmony central)

Pt doze seymour duncan ask cearny. Populatia zice ca e diferenta intre seymour duncan si duncan designed.

Edited by Cosu
Link to comment
Share on other sites

@ radu(nothin) - esti prea dragutz :)

 

multumesc tuturor pentru sfaturi ... prima optiune ramane crybaby-ul, sa vedem unde gasim asa ceva . urmeaza indeaproare ideea unui toc (are doua huse), un baby marshall (pacat ca nu se fabrica pe roz :)) ) si eventual dozele ... daca stau sa ma gandesc, daca-i luam doze si o aparatoare neagra de strat, l-am ajuta sa isi customizeze rockwoodul, ca sa o aiba de chitara secundara fara sa-i fie rusine :( . va multumesc din nou tuturor :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut

Cred ca un set de chei Schaller ar prinde bine la Rockwood LX250G .Sau un comutator profi de Gibson LP , punctul cel mai slab al lui Rockwood.

Dar cel mai bine ar fi 12 garnituri e corzi ( minim pentru un an asta ar fi dorinta mea ).Caci poti sa ai procesorul "cel mai mai" nu ai corzi noi poti sa uiti orice fel de ton . Zice-se ca Piramyd tin mai mult de o luna dar sunt mai scumpe.Oricum pentru un chitarist vine bine intodeauna un set de corzi.Daca nu castigi destui bani cu muzica nu ai bani nici de corzi si nu ajuta nici un procesor.La un mini studio ai 6 chitari plus chitari bass si acustice, dai un salar mediu pe economie doar pe corzi .

Asta ar fi ceva OK caci eu de exemplu greu dau bani pe corzi cand de aceiasi bani pot lua altceva , si atuncea nui ton ( timbru). DAdario par corzi decente.Dar trebe sa te interesezi ce grosime de corzi prefera.

Link to comment
Share on other sites

Guys multam, curand vine ziua iubitului meu si el are un Fender Squier si este foarte pasionat de blonda lui (este de culoare galben - galbenus de ou - mustar) suna chiar bine, are si o formatie acum ..... si chiar nu stiam ce sa ii cumpar, mi-ati dat cateva idei grozave, desi cred ca cel mai bine ma duc in Muzica si decid acolo.

 

Multumesc mult oricum.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.