www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Inseamna "un Chitarist Bun"?


Morgred
 Share

Recommended Posts

Guest Sorin Tudoran

@Musaro :-Se pare ca nu-ti dai jos "pantalonii maro".In ALBANIA,{unde ti-ar fi locul}, cred ca te duci Musaricio.Ia cu tine si cele doua OO, care te reprezinta[te-am auzit cantand pe forum].Vai si amar....si pe deasupra mi-au displacut toata viata macaroanele ...chiar si cele muzicale.

-Informatiile tale mincinoase sunt specifice invidiosilor, care nu s-au afirmat vreodata ,care

n-au avut succes si care vor acum cu orice pret sa se bage in seama.

-Cu cine am ajuns sa discut..... :):)

 

DECI:- Am 59 de ani, nu consum bauturi alcoolice si nici "ierburi stimulatoare" ca tine [asa cum singur ai afirmat]......oricum tie nu-ti ajuta la nimic.

-Te-ai facut de ras iremediabil...sa mai vada si romanii cum sunt unii italieni [sau ce-i fi].

-Pentru mine ramai "maro" asa cum ai fost. :):D

 

 

 

-Sper ca toata lumea s-a distrat ...eu cu siguranta M-AM DISTRAT COPIOS !! :P

 

-ULTIMUL POST DE GENUL ASTA! Mai avem si altceva de facut.

 

-SUCCES TUTUROR! S.T.

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine

No, sã cugetãm, calm ºi aºezat...

 

Am asistat la diverse specii de umor, asta pentru cã forumiºtii sunt diferiți... bãrbați, femei, puºti, buni, rãi, pasivi, activi, inteligenți, limitați, modeºti, infatuați, etc, etc... fiecare cu stilul lui, chiar ºi atunci când se amuzã... Eu unul pot sã înțeleg de ce colega noastrã de forum, Anca Pavel, nu a gustat gluma lui Sorin Tudoran, tot aºa cum pot sã înțeleg ºi reacțiile colegilor galanți, care se poate sã nu fi gustat respectiva glumã...mai înțeleg ºi ce anume ar putea sã provoace ironii ºi amuzament, din textul Ancãi...O sã-mi permit sã citez, sper sã nu te superi, Anca: „Chitara nu e doar o materie sau un obiect menit sa satisfaca”… eh, cuvintele astea...au tot felul de nuanțe…nu ºtiu ce e ãla “auz perfect” la cuvinte, dar vã recomand sã lucrați la el, e un auz dobândit, nu nativ, cu siguranțã…

 

Cu prietenie,

 

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine

Sigur cã înțeleg ºi comportamente patologice, chiar am fãcut la un moment dat o analizã empiricã comprehensivã asupra trãsãturilor patologice de personalitate întâlnite la diverºi politicieni, Vadim e doar unul dintre ei….dincolo de cunoºtințele mele de specialitate, sunt psiholog terapeut, nu doar profesor pentru tinerii studenți în ale psihologiei…

 

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

Dom`le, cand vad un chitarist(muzician)-oricat de nemaipomenit ar fi el-cu un comportament atat de agresiv si de badaran, imi vine sa o dau in ma-sa de chitara si de cantat si de toate alea. Sunt foarte dezamagit si intristat. Din pacate, metehnele romanilor nu se sterg nici dupa `jde ani de stat prin Germania. Pana una-alta, ce se petrece aici e doar o isterie care vad ca devine contagioasa.

 

gand la gand am fost. mai mult, "romanii din germania" devin pentru mine din ce in ce mai mult o categorie foarte aparte (vorbesc la modul general): neadaptati la lumea de aici si cu "metehnele romanesti" intacte. un fel de "worst of both worlds" :):)

Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Sabau
.... o analizã empiricã comprehensivã asupra trãsãturilor patologice de personalitate întâlnite la diverºi politicieni, ...

 

Asta da. La ce concluzie ai ajuns, Bogdan....?

 

(ca sa mai schimbam putin subiectul, chiar daca o dam in off-topic)

Link to comment
Share on other sites

empirica fiind (analiza) banuiesc ca nu va disloca oamenii de pe pozitiile deja dobandite in topurile noastre personale (si ele subiective)

 

mai interesante ar fi analizele (tot empirice) - si bineinteles concluziile - ale puternicelor caractere ( :) ) care se manifesta aici - spre deosebire de noi - ontopic

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Red_X
gand la gand am fost. mai mult, "romanii din germania" devin pentru mine din ce in ce mai mult o categorie foarte aparte (vorbesc la modul general): neadaptati la lumea de aici si cu "metehnele romanesti" intacte. un fel de "worst of both worlds" :):)

 

 

O jumatate de "roman din germania" esti si tu asa ca ......ne mai scutesti cu comentariile

tale. :D:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Sabau

Malex ... ne aflam intr-o zona periculoasa ... S-au creat aici, pe topic, doua tabere ... O armata e condusa de Dan si alta de Sorin.

Karpi este singurul care a incercat sa faca abstractie de certuri, postand mereu la subiect .. Ei, la un moment dat s-a enervat si el (ca-i om) si a postat urmatorul lucru: .. (bine de recitit..!!!)

 

Propunere(?)

 

E un forum de chitaristi . nu neaparat de rock sau manele .

 

Tot ce zdrangane la o chitara poate sa se considere chitarist .

 

Aceste clarificari ale pozitiei fiecaruia si lupta de hegemonie in fiecare post nu duce spre nimic constructiv .

 

Sa ramanem in topicul cu " ce inseamna un chitarist bun " cu discutii despre tema data .

 

Artisti pot fi : sensibili, exaltati , nemultumiti , frustrati, visatori , idealisti, egoisti,gelosi,impunatori , dictatori , studiosi , harnici , lenesi , talentati , antitalenti, inteligenti, curiosi ,slabi , grasi , frumosi , urati , inalti ,scunzi ....etc ...etc

 

Fiecare poate fi bun intr-o felie a sa din arta de a canta muzica la chitara.

 

In ce priveste disputele unor stimati colegi de forum ar fi bine sa se abtina un pic cu totii si sa terminam cu aceste atacuri la persoana chiar copilaresti ce se extind ca focul.

 

Dan si Sorin daca au cate ceva de clarificat de precizat s-o faca intr-un mod mai elegant .

 

Parerea mea este ca amandoi au fost ignorati de media din Romania in ultimi 20 de ani .

Ce a fost inainte este foarte interesant de aflat dar intr-un mod mai domol .

Si poate intr-un alt topic .in sectiunea de Forumul "cafenea". sau "desertul nuclear"?

 

Pentru cei ce nu va cunosc din trecut chiar ca pareti niste frustrati cu toate ca nu prea aveti de ce .

Amandoi ati realizat maximumul ce se putea realiza la noi pana in '89 .

 

In acest mod de discutii chiar cu exeple si teste filozofico-psihologice totul pare a cearta de gradinita stil :

 

" A cui bunica e cea mai mica ?"

 

Gigel :- bunica mea este atat de mica incat trebuie sa se urce pe scaun ca sa-mi taie paine ptr micul dejun

 

Gogu :- aaaaaaaa,,,a mea este atat de mica incat trebuie s-o caut cu lupa prin casa

 

.......

 

Bula :- asta-i nimic ...bunica-mea este atat de mica incat trebuie sa se urce pe scaunel ca sa spele pe jos

 

Sa hotaram ca toti avem bunicile mici mici de tot si cu asta sa terminam respectand bunica fiecaruia .

 

... cu toate ca si-a smuls 5 minute din viata lui ca sa va invete cum sa va purtati (sunt convins ca a vorbit foarte serios, chiar daca v-a spus o gluma), acest post a ramas fara ecou ...

 

 

 

Ma-ntreb si io, retoric ...: oare-i adevarata aia cuu... cel mai destept cedeaza ...??/

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

romanii din germania sunt mult mai civilizati decat romanii din romania. rromii din italia spania franta germania si pe unde or mai fi, pana acum isi dadeau mana. la fel si turcii si arabii si curzii si somalezii si alte natii de cocalari... dar romanu' nu poate... ma intreb care e mai cocalar...

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine

Adi, tu te simți în armatã aici? Unde vezi tu armate conduse de chitariºti? Aºa ceva nu s-a mai pomenit în istorie…

 

În altã ordine de idei, e complicat ce îmi ceri tu sã fac, ar trebui sã-ți explic mai întâi o metodologie care deºi se numeºte analizã empiricã, are mai multe instrumente de analizã incluse, fiind comprehensivã…pentru a da un exemplu, unul din instrumentele utilizate este analiza factorialã, care cautã sã evidențieze trãsãturile puternic corelate, complexele asociative ºi care nu separã patologicul de normalitate…cercetãrile contemporane resping ideea existenței unor tipuri pure, clar delimitate… Focalizarea pe trãsãturi de personalitate, e ºi ea ceva mai complexã decât distribuția statisticã a indivizilor pe douã axe: introversie/extraversie, respectiv nevrozism/stabilitate emoționalã….unde nevrozism s-ar traduce fie prin instabilitate emoționalã, fie prin hiperactivitate, de pildã… În fine, nu vreau sã plictisesc forumiºtii, sunt multe de spus ºi nu am concluzii la analizã, ci doar analiza în sine, bazatã pe vorbele, faptele politicienilor, etc, plus frecvența cu care apar comportamentele lor patologice respective pe o perioadã monitorizatã, specificatã ºi delimitatã…

 

Cu prietenie,

 

Bogdan

Edited by u_morphine
Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

din acest topic trag concluzia ca poti fi un chitarist bun si sa nu ai caracter. insa in acest caz, esti un jeg de om...

Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Sabau
Adi, tu te simți în armatã aici? Unde vezi tu armate conduse de chitariºti? Aºa ceva nu s-a mai pomenit în istorie…

În altã ordine de idei, e complicat ce îmi ceri tu sã fac, ar trebui sã-ți explic mai întâi o metodologie care deºi se numeºte analizã empiricã, are mai multe instrumente de analizã incluse, fiind comprehensivã…pentru a da un exemplu, unul din instrumentele utilizate este analiza factorialã, care cautã sã evidențieze trãsãturile puternic corelate, complexele asociative ºi care nu separã patologicul de normalitate…cercetãrile contemporane resping ideea existenței unor tipuri pure, clar delimitate… Focalizarea pe trãsãturi de personalitate, e ºi ea ceva mai complexã decât distribuția statisticã a indivizilor pe douã axe: introversie/extraversie, respectiv nevrozism/stabilitate emoționalã….unde nevrozism s-ar traduce fie prin instabilitate emoționalã, fie prin hiperactivitate, de pildã… În fine, nu vreau sã plictisesc forumiºtii, sunt multe de spus ºi nu am concluzii la analizã, ci doar analiza în sine, bazatã pe vorbele, faptele politicienilor, etc, plus frecvența cu care apar comportamentele lor patologice respective pe o perioadã monitorizatã, specificatã ºi delimitatã…

 

Cu prietenie,

 

Bogdan

 

Bogdane (cu prietenie) ....imagineaza-ti, te rog, un gagiu care rade in timp ce-ti raspunde...

 

Istoria nu este o amintire. Istoria se scrie pas cu pas. AZI, ... deja e istorie ......

 

Avand in vedere ca: "complexele asociative ºi care nu separã patologicul de normalitate…cercetãrile contemporane resping ideea existenței unor tipuri pure"... ar fi trebuit sa stii, pana acuma, ca romanii sunt in general modesti si cu bun-simt ... in aceeasi masura prosti si saraci ...

 

Daca vrei sa discutam pe subiecte comune, te anunt ca Cisoida lui Diocles n-are nici o treaba cu Lemniscata lui Bernoulli ... sau ..???

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine

Dragã Adi, am întâmpinat ºi situații muuult mai “periculoase” în experiența mea didacticã sau terapeuticã ºi chiar în calitate de user pe acest forum...Crede-mã, unii oameni nu doar cã glumesc în timp ce rãspund, mai scot ºi bâta, la propriu…

 

Eu spuneam cã înțeleg ce vãd ºi ce aud, mai mult, verific, mã documentez, etc…dar asta nu înseamnã cã tolerez tot sau cã totul e tolerabil…Din posturile mele de pânã acum, tu ce crezi? În afarã de toleranța pentru idei argumentate ºi pentru libertatea de gândire ºi expresie, mai tolerez ºi altceva? Perspectiva lui “a gândi este benefic” e cea pe care eu v-o pot recomanda, prin umila mea experiențã… Sunteți chitariºti, oameni mai liberi decât alții, comportați-vã ca atare deci, cu unica constrângere de bun simț…

 

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

Guest Red_X
din acest topic trag concluzia ca poti fi un chitarist bun si sa nu ai caracter. insa in acest caz, esti un jeg de om...

 

Mai asteapta putin ,nu te pripi asa , nu se stie cine e JEG si cine are sau nu , caracter . Avem

de-a face cu colegi foarte suparati . Or avea ei motivele lor ! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Sabau
Dragã Adi, am întâmpinat ºi situații muuult mai “periculoase” în experiența mea didacticã sau terapeuticã ºi chiar în calitate de user pe acest forum...Crede-mã, unii oameni nu doar cã glumesc în timp ce rãspund, mai scot ºi bâta, la propriu…

 

Eu spuneam cã înțeleg ce vãd ºi ce aud, mai mult, verific, mã documentez, etc…dar asta nu înseamnã cã tolerez tot sau cã totul e tolerabil…Din posturile mele de pânã acum, tu ce crezi? În afarã de toleranța pentru idei argumentate ºi pentru libertatea de gândire ºi expresie, mai tolerez ºi altceva? Perspectiva lui “a gândi este benefic” e cea pe care eu v-o pot recomanda, prin umila mea experiențã… Sunteți chitariºti, oameni mai liberi decât alții, comportați-vã ca atare deci, cu unica constrângere de bun simț…

 

Bogdan

 

Dom' profesor, ... pai tot nu mi-ai raspuns la prima intrebare, ... ... pretene ... ,..!

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine

Adi, eu ți-am rãspuns la prima întrebare, o sã repet cu aceleaºi cuvinte: sunt multe de spus ºi nu am concluzii la analizã, ci doar analiza în sine, bazatã pe vorbele, faptele politicienilor, etc, plus frecvența cu care apar comportamentele lor patologice respective pe o perioadã monitorizatã, specificatã ºi delimitatã…

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Sabau
Adi, eu ți-am rãspuns la prima întrebare, o sã repet cu aceleaºi cuvinte: sunt multe de spus ºi nu am concluzii la analizã, ci doar analiza în sine, bazatã pe vorbele, faptele politicienilor, etc, plus frecvența cu care apar comportamentele lor patologice respective pe o perioadã monitorizatã, specificatã ºi delimitatã…

Bogdan

 

 

nU TE-A INVATAT BINE CINE TE-A IVATAT .. Bogdan .. si n-ai ales bine adversarul ..]

 

 

Cu mare drag polemizez cu time ...

 

 

Edit: Bogdan, ce faci ... iti modifici postul ....???

Edited by Adi Sabau
Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Sabau

Alta-i problema mea:

 

 

 

Dan Aldea s-a luat de Cosu, care-i administrator ... Cosu, are dreptatea lui, ..... ... ... Dan, are dreptatea lui ...

 

Sorin, . o are si el pe-a lui ...

 

 

... ... marea manesiii .. sau .. in traducere ..., bah, chiar atat de prosti suntem ...?

 

... N-avem puterea de a ne respecta valorile (s-asa putine ..!!!)

Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Sabau
ma faci sa rad, pisihologii romani si terapia, baba si mitraliera, daca nu m-as lovi zilnic de voi poate as musca asa o gogomanie :)

 

 

Fain, Faust .. continua tu ... .. ma duc sa dorm ..!

 

Noapte buna, tuturor!!

Link to comment
Share on other sites

Apoi ai sugerat în post-ul 75, cu o aluzie directã la mine, cã nu ar trebui sã vorbesc neîntrebat, cã nu am cei 7 ani de acasã ºi cã sunt obraznic (licențã preluatã cu succes ºi de Totu). Ei bine, eu nu aº adresa acele cuvinte nici mãcar unui puºti pe care îl îndrum la chitarã. Adresate unui om de 33 de ani, care mai este ºi tatã, acestea reprezintã o insultã gravã.

 

Cyfer, ce sa fac? chiar cînd îti scriu negru pe alb la ce ma refer, tu tot te simti atacat. Uite postul de care vorbesti:

Punctul 1 are mare legatura cu subiectul dvs. V-am dat exemplul cu "blues", caci pare a fi specialitatea dvs, si deci va pricepeti. Cum am invatat eu de mic copil, CEA MAI MARE calitate a unui chitarist de blues e buna-cuviinta. Analogie cu viata reala: buna-cuviinta=sa nu vorbesti neîntrebat. Buna-cuviinta=sa nu te bagi peste vorba altuia. Buna-cuviinta=sa nu fii obraznic. Nu înseamna toate astea în blues acelas lucru, putându-se rezuma la trei cuvinte: sa STII SA TACI cind trebuie? Aceasta e cea mai mare calitate în blues, sa stii sa taci. Fara ea, nu esti un chitarist de blues - nici bun, nici prost. Nu esti DELOC un chitarist de blues. Mai urmeaza, in ordine descrescatoare, alte calitati (pe care daca nu le posezi, esti un tot mai prost chitarist de blues) si la coada undeva vine "sa ai un ton bun". Robert Johnson n-avea ton de nici un fel, nici nu-l interesa sa aiba vreunul. Cel putin, asa e în blues, specialitatea dvs.

Cel putin în blues, tonul e undeva la coada. Nu e primordial în aprecierea daca un chitarist e bun sau prost. Are intrebarea mea vreo legatura cu tonul sau nu? Are.

 

Dupa cum oricine poate vedea, m-am referit strict la topicul tau, n-am facut nici un apropo la tine personal. Cînd m-am adresat tie personal, am folosit pluralul de politete "dvs", si în restul postului am folosit singularul retoric. Reciteste posturile, asta e tot ce pot sa spun.

Dar orice îti spun eu, tu tot o s-o tii pe a ta ca te-am jignit de moarte, pentru ca vrei sa vezi în posturile mele jigniri la tot pasul, si te auto-convingi de dreptatea ta.

Inca o data: N-am intrat pe topicul de fata ca sa-ti dau nici o lectie. Nu pot sa dau lectii nimanui, nici nu intentionez. În fond, daca te gîndesti bine, interesul meu ar fi mai bine servit daca as spune "nu studiati, verilor! daca se poate deloc, si daca nu se poate, atunci doar strictul necesar, asa cum va spune Cyfer!" Acesta ar trebui sa fie interesul meu, caci mi-as asigura mai bine lipsa de concurenta.

Si la drept vorbind, chiar ma întreb de ce nu-mi vad de interesul meu.

Link to comment
Share on other sites

Românul tot român, nu se poate abține nici mãcar dupã ce locuieºte ceva timp în aceastã Germanie sã arunce cu scuipat, lãturi, ***at, în semenii lui, oameni pe care ar trebuie sa-i iubeascã, ghideze, cãrora ar trebui sã le împãrtãºeascã experiențã ... Eu îs moldovean aºa cî doamni fiieereºti !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

ma... pana la urma... cine poate raspunde ce inseamna un chitarist bun? ce face el cum face, cum tre' sa cante, cat studiaza ce studiaza?

Link to comment
Share on other sites

cred ca acest topic se indeparteaza tot mai mult de motivul pentru care a fost initiat.

 

aflam, insa, ca si chitaristii sunt OAMENI, cu bune si rele. in spatele actului artistic nu sta NICIODATA un zeu, ci, de cele mai multe ori, un ghem de contradictii (scuzati stereotipul).

 

pozitii dure si categorice...astea nu duc la nimic constructiv, din nou ne infatuam si consideram asta justificat.

 

pe de alta parte, trebuie sa recunosc ca, de ceva vreme, asta e topicul pe care il urmaresc cu interes maxim. de ce? pentru ca e foarte interesant, lasand la o parte aspectele de ordin moral.

 

ce e, pana la urma, un chitarist bun?

pentru mine, proba de foc e solo-ul. singur. in fata a multi spectatori. avizati. daca nu-i plictisesti de moarte in cateva minute, esti bun. bun de tot. mai ales ca toti au vazut deja viteza, enshpe' mii de prinderi ale aceluiasi acord 7sus4 sau io stiu ce diminished, acuratete, feeling, de toate. ideea e sa nu-i plictisesti. poti? eu, acum, nu pot.

evident ca ma refer la mine in raport cu ceilalti, asa mi se pare corect.

nu stiu cat am fost de clar.

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

intr-adevar daca stapanesti foarte bine ce ai de cantat si stii ca ai studiat si ca nu ai de ce sa iti fie frica, nu prea o sa ai emotii (cel putin eu). iar daca mai si reusesti sa te faci placut prin atitudine, sow, este si mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.