www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cele Mai Bune Trupe De Coveruri


gicacontra
 Share

Recommended Posts

Sunt din noiembrie 2002 din cadrul festivalului de blues Bluzau.

Iti las un link.. cu o alta voce buna, buzoiana ce canta cu mare daruire piese grele .. :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=2DjOKX0VV2g...re=channel_page

dap,super bine :)

edi antochi apare si intr-una din inregistrarile la care faceam eu referire...oricum,excelent :)

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Trupele/artistii care interpreteaza coveruri in concerte platesc drepturile de autor aferente autorilor pieselor respective? Pe disc e clar ca nu scapa de taxa, dar live? :)

Banuiesc ca platesc la fel de multe drepturi de autor ca si cei ce-si descarca muzica, filme si soft de pe Pirate Bay! :) "Don't throw rocks if you live in a glass house"

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Costi, Pirate Bay functioneaza in perfecta legalitate. :) Cei care canta coveruri primesc un onorariu, deci fac bani pe munca altora. :)

Userii Pirate Bay nu cred ca platesc nimanui drepturi de autor. La fel ca userii altor torrent-bays.

Cei care canta coveruri fac bani pe munca lor (doar canta, nu?). In contextul in care se canta coveruri (in special baruri/cafe-concert/restaurante) cred ca nu e neaparat necesar sa se plateasca drepturi de autor, cu atat mai mult cu cat anumite coveruri - in anumite interpretari - nu mai aduc nici pe departe cu produsul de la care au plecat (aici depinde totul de maiestria interpretilor) :)

On topic acum: exista mai demult in Tr. Severin o trupa extraordinara de coveruri, care canta seara de seara la Hotelul Traian. Cei mai buni ascultati de mine pana acum. Pe de alta parte, am apucat sa ascult Iris cantand coveruri la Forum in Costinesti (cu Nutu Olteanu executand un impecabil "Ain't talking bout love" si cu Bittman inainte de a se fi prostit) si au fost extraordinari! Din pacate am pierdut de mult legatura cu ce se intampla cover-related in Ro la ora actuala, dar mi-ar placea sa stiu ca mai sunt muzicanti care invata muzica de la maestri, silindu-se sa-i copieze si sa-i reinterpreteze mai apoi...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Trupele/artistii care interpreteaza coveruri in concerte platesc drepturile de autor aferente autorilor pieselor respective? Pe disc e clar ca nu scapa de taxa, dar live? :)

Un raspuns scurt: NU

 

Nu confunda remixul sau utilizarea inregistrarilor originale in loop-uri sau texturi cu ceea ce facem noi atunci cand facem un cover live.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest freejoy

Am fost in London pub si am vazut o trupa de coveruri care face intr-adevar atmosfera " Alin Pascal Band".Solistul e un nebun dupa muzica iar restul baietilor sunt ceas....ii recomand cu caldura!!!! :)

 

aici ii puteti gasi pe baieti :www.alinpascal.ro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
  • 1 year later...
Guest Raivotar

Ei bine, nu stiu cum poti defini conceptul de "cea mai buna trupa de coveruri", caci factori si criterii ar fi o multitudine, insa am foarte multe feedbackuri bune despre trupa POPAS. Sunt super profi, fac evenimente brici si dpdv tehnic, aspect, voci, instrumentisti, sonorizare, lumini...foarte misto! Ma ocup si cu organizarea de event-uri, asa ca am lucrat mult cu ei. Clientii foarte multumiti, iar eu merg foarte mult pe recomandare si pe parerea lor.

Acum vad ca au inceput sa iasa in fata pe la TV cu un clip nou.

Link to comment
Share on other sites

Guest Raivotar

Ei bine, nu stiu cum poti defini conceptul de "cea mai buna trupa de coveruri", caci factori si criterii ar fi o multitudine, insa am foarte multe feedbackuri bune despre trupa POPAS. Sunt super profi, fac evenimente brici si dpdv tehnic, aspect, voci, instrumentisti, sonorizare, lumini...foarte misto! Ma ocup si cu organizarea de event-uri, asa ca am lucrat mult cu ei. Clientii foarte multumiti, iar eu merg foarte mult pe recomandare si pe parerea lor.

Acum vad ca au inceput sa iasa in fata pe la TV cu un clip nou.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 year later...
  • 2 months later...

Cam asa se canta un "cover"  

Marc Martel @ Mercurotti   canta atat Pavarotti cat si Mercury

 

https://www.youtube.com/watch?v=8sXLwLRXkEs#t=154

 

Queen Extravaganza -

 

Yep, cam asa zic si eu. Daca te-atingi de o asemenea bucata o faci exact, dar exact ca pe disc. Nenegociabil!

La bucata asta am o singura problema: aud ceva pe disc dar Brian May spune altceva. Ambele variante suna "plauzibil" dar e diferenta intre ce face/se aude la el aici la minutul 2:47

si ce arata mai apoi, minutul 0:26

 

Edited by Posho
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.