www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Filtru Bruum Adaptor


Dementhor
 Share

Recommended Posts

am un adaptor care aparent are filtraj de zgomot egal cu 0... asta in cazul in care are... am facut smecheria ieftina cu un condensator de 1000uF... dar nu sunt multumit de rezultate si nici nu stiu cat de ok este sa fac asta... mentionez ca adaptorul alimenteaza 2 pedale digitech... 9V fiecare.

 

stie cineva o schema pentru montajul acesta ?... multumesc anticipat. am cautat pe google 2 ore si nimic(in romana cel putin... in engleza nu prea ma pricep cu termenii stintifici).

Link to comment
Share on other sites

am un adaptor care aparent are filtraj de zgomot egal cu 0... asta in cazul in care are... am facut smecheria ieftina cu un condensator de 1000uF... dar nu sunt multumit de rezultate si nici nu stiu cat de ok este sa fac asta... mentionez ca adaptorul alimenteaza 2 pedale digitech... 9V fiecare.

 

stie cineva o schema pentru montajul acesta ?... multumesc anticipat. am cautat pe google 2 ore si nimic(in romana cel putin... in engleza nu prea ma pricep cu termenii stintifici).

 

GOOGLE----> SURSE DE ALIMENTARE

 

http://www.upg-ploiesti.ro/col/cursmsel/Capitolul%203.pdf

 

http://www.indinf.pub.ro/catalinp/surse/surse.htm

 

http://www.psc-audio.ro/index/sursedealime...formatoare.html

 

http://www.garajuluimike.ro/electrice/surse.htm

 

http://images.google.ro/images?q=scheme%20...sa=N&tab=wi

 

http://stelian.heliomedia.ro/content/view/19/27/

Link to comment
Share on other sites

am un adaptor care aparent are filtraj de zgomot egal cu 0... asta in cazul in care are... am facut smecheria ieftina cu un condensator de 1000uF... dar nu sunt multumit de rezultate si nici nu stiu cat de ok este sa fac asta... mentionez ca adaptorul alimenteaza 2 pedale digitech... 9V fiecare.

 

stie cineva o schema pentru montajul acesta ?... multumesc anticipat. am cautat pe google 2 ore si nimic(in romana cel putin... in engleza nu prea ma pricep cu termenii stintifici).

 

mai. eu am desfacut un traf care nu avea brum.. el avea 1200MA si avea 4 diode si un condensator. eu nu ma pricep la electronica de nici un fel, asa ca am mers pe Maica Domnului si acolo la un magazin, un vanzator mi-a explicat tot si am luat pt un traf care mi l-am facut eu, un trafo de 9V, o punte de diode 606 scria pe ea.. valoarea. nu ma intreba ce sunt aia. doar are 4 picioare, la cele din mujloc scrie AC, aici legi firele de la trafo, si cele din margini scrie + si - de la care legi alte 2 fire care le duci la un condensator de 25V si 3300 uF si de aici mai departe alte 2 fire care le legi la o mufa care sa intre in pedala si rezultatul a fost cel scontat.. no brum :) probabil valorile difera in fct de amperaj. in fine, un vazator priceput iti poate zice ce sa cumperi. preturile sunt mici la chestiile astea.

 

a .. si asta cu 2 pedale nu e ok. iei brum de la una la alta. foloseste 2. pune 2 trafuri intr-o cutie. eu asa am facut cu 3 trafuri facute astfel si nu am brum. deocamdata :))

Edited by guitarsarpe
Link to comment
Share on other sites

cu 2 pedale nu e ok. iei brum de la una la alta

 

Un mod ciudat de a te exprima, dar ai dreptate pe undeva: e posibil sa ai un ground loop daca le alimentezi pe ambele de la acelasi traf. Incearca una cu transformatorul si una cu baterie. Ai mai putea mari valoarea condensatorului de filtraj (il schimbi sau mai pui in paralel) sau, mai bine, faci un PSU cu trafuri independente, regulate (un Spyder de ex.).

Link to comment
Share on other sites

Daca alimentezi doua pedale cu acelasi adaptor, mai mult ca sigur se face bucla de masa caz in care poti pune si filtru lui "peste prajit" ca tot o sa ai brum.

Solutie: :)

-alimenteaza o pedala cu (+/-) si a doua pedala doar cu (+) - masa o s-o ia prin cablu de semnal sau fa-ti un cablu ca in schema de mai jos(acelasi principiu).

http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&...st&id=28695

 

...sau ar mai putea fi brumul dat de campul electromagnetic al transformatorului, adaptoarele din plastic(din comert) nu-s ecranate magnetic, asa ca tine-le cat mai departe de pedale sau ecraneaza-le si leaga ecranajul la pamant(pamantare).

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

polaritatea e inversata la ambele...(minus capatzana... + invelis) asa merg ele de la mama lor... daca schimb ceva nu merge... stiu ca preiau broom de la una la alta...insa nu e semnificativ... e destul de insesizabil...

 

ideea e ca si o singura pedala alimentata tot huruie... conectand si a doua diferenta nu e foarte mare.

 

vreau sa mai scot din el nu sa elimin de tot... posibilitati financiare :))... cand o sa am bani o sa imi iau trafu ala special de x-series... asta daca o sa se merite.

 

pai nu e ecranat... deaia si huruie :)).... e ala de 1200 mA ... monstrozitatea aia ieftina.

 

oricum am facut un montaj la plezneala aseara... 2 condensatori in serie... 1000uF cu 470 uf... in paralel cu o rezistenta de 470 ohmi de care e legat un led :D)... da rezultate si e si foarte estetic :)).

 

mentionez ca sunt pe DC ambele pedale.

 

de luat in considerare toate sfaturile in orice caz... daca cineva intre timp gaseste o solutie mai buna e oricand binevenita. am sa mai ma joc eu zilele astea cu valorile condensatorilor sa vad ce obtin cand o sa mai am timp... ar trebui unu mai mare de 1000uF si ala de 470 scos de tot... sunt destul de multumit chiar si asa... nu mai vibreaza incaperea cand dau volumul de la amp in jumate.

 

3300 uF e cam mult... imi mananca cam mult din putere si nu prea am :D).... normal ca daca ii leg unu de 3000 uF nu se mai aude nici pas... dar incep sa tremure toate luminile din casa :P)))... glumesc... trebuie vazut cat poate fi urcat incat sa lucreze ambele pedale la parametrii nominali cat de cat.

 

 

foarte dragutz spyder-ul... insa problema mea vesnica in cazul transformatoarelor este de unde fac eu rost de tole... ma gandesc ca daca cumpar 2 de 9V costa ceva... pt ca nu stiu cat de mult se gasesc asa la bucata.

Link to comment
Share on other sites

polaritatea e inversata la ambele...(minus capatzana... + invelis) asa merg ele de la mama lor... daca schimb ceva nu merge... stiu ca preiau broom de la una la alta...insa nu e semnificativ... e destul de insesizabil...

 

ideea e ca si o singura pedala alimentata tot huruie... conectand si a doua diferenta nu e foarte mare.

 

vreau sa mai scot din el nu sa elimin de tot... posibilitati financiare :))... cand o sa am bani o sa imi iau trafu ala special de x-series... asta daca o sa se merite.

 

pai nu e ecranat... deaia si huruie :)).... e ala de 1200 mA ... monstrozitatea aia ieftina.

 

oricum am facut un montaj la plezneala aseara... 2 condensatori in serie... 1000uF cu 470 uf... in paralel cu o rezistenta de 470 ohmi de care e legat un led :D)... da rezultate si e si foarte estetic :)).

 

mentionez ca sunt pe DC ambele pedale.

 

de luat in considerare toate sfaturile in orice caz... daca cineva intre timp gaseste o solutie mai buna e oricand binevenita. am sa mai ma joc eu zilele astea cu valorile condensatorilor sa vad ce obtin cand o sa mai am timp... ar trebui unu mai mare de 1000uF si ala de 470 scos de tot... sunt destul de multumit chiar si asa... nu mai vibreaza incaperea cand dau volumul de la amp in jumate.

 

3300 uF e cam mult... imi mananca cam mult din putere si nu prea am :D).... normal ca daca ii leg unu de 3000 uF nu se mai aude nici pas... dar incep sa tremure toate luminile din casa :P)))... glumesc... trebuie vazut cat poate fi urcat incat sa lucreze ambele pedale la parametrii nominali cat de cat.

 

 

foarte dragutz spyder-ul... insa problema mea vesnica in cazul transformatoarelor este de unde fac eu rost de tole... ma gandesc ca daca cumpar 2 de 9V costa ceva... pt ca nu stiu cat de mult se gasesc asa la bucata.

in serie 1000 cu 470 iese aprox 465 uF , adica ceva mi mic decat 470uF .

 

in paralel creste capacitatea la 1470uF .

 

Se poate ca cindeul tau de 1000 sa nu aiba 1000 sa se fi "uscat" si are doar 100 uF , sau 1uF , poate ca si curge prin el curent .adica are si pierderi si nu mai filtreaza de loc ....

 

 

 

asa ceva ajuta la filtrare si la separare , se pot mari valorie ondensatoarelor pana la 3000uF ,, si a rezistorului pana la 100ohm , daca cosumul este mare nu poi sa poi rezistor de valoare mare caci va scadea tensiune pe iesire in sarcina ( cand consuma pedala)

Link to comment
Share on other sites

Un mod ciudat de a te exprima, dar ai dreptate pe undeva: e posibil sa ai un ground loop daca le alimentezi pe ambele de la acelasi traf.

 

:) pai daca nu am pricep la electronica.. cum sa ma exprim? :) doar am observat ca daca bag o pedala, nu am brum, daca mai bag una de la acelasi traf, apare brumul sa-si arate coada.. daca bag 3-4 pe acelasi traf.. deja pot sa nu mai cant ca oricum nu se mai aude nimic de la de la brum, mai ales daca in lant sunt pedale boss, care astea-s f pretentioase.. acum ca mi-am facut micul multialimentator .. asa mai ciobaneste, am un brum decent.. ca pt strat ca oricum el este zgomotos de felul lui. dar oricum s-a redus cu 70% !!

 

o intrebare pt cunascatori: cum izolez trafurile electromagnetic? ce ar trebui sa cumpar, ce material si cum ar trebui sa fac ca sa izolez trafurile din aceeasi cutie ?

 

numai bine !

Link to comment
Share on other sites

...

o intrebare pt cunascatori: cum izolez trafurile electromagnetic? ce ar trebui sa cumpar, ce material si cum ar trebui sa fac ca sa izolez trafurile din aceeasi cutie ?

...

 

1. le pui intr-o cutie metalica si legi cutia la pamant(pamantare)

2. daca is puse in carcasa de plastic izolezi carcasa pe interior cu folie de aluminiu(staniol de la ciocolata :) , folie de invelit din aluminiu/staniol - se gaseste in orice alimentara) pe care, evident, :) o legi la pamant(pamantare).

 

...conteaza sa pui transformatorul/transformatoarele cat mai departe de pedale.

 

p.s. asta nu te scuteste de o filtrare/stabilizare corespunzatoare :)

Link to comment
Share on other sites

:) pai daca nu am pricep la electronica.. cum sa ma exprim? :) doar am observat ca daca bag o pedala, nu am brum, daca mai bag una de la acelasi traf, apare brumul sa-si arate coada.. daca bag 3-4 pe acelasi traf.. deja pot sa nu mai cant ca oricum nu se mai aude nimic de la de la brum, mai ales daca in lant sunt pedale boss, care astea-s f pretentioase.. acum ca mi-am facut micul multialimentator .. asa mai ciobaneste, am un brum decent.. ca pt strat ca oricum el este zgomotos de felul lui. dar oricum s-a redus cu 70% !!

 

o intrebare pt cunascatori: cum izolez trafurile electromagnetic? ce ar trebui sa cumpar, ce material si cum ar trebui sa fac ca sa izolez trafurile din aceeasi cutie ?

 

numai bine !

 

se izoleaza cu "Cusca Faraday" .rsepectiv o cutie din tabla de fier moale de cel putin 1mm grosime in care pui traful .Dar asa ceva nu se foloseste numai la aparate de masura si control sau al unele magnetofoane /casetofoane.

 

Cat consuma "pedalele" tale ? ,se poate ca alimentatorul sa fie prea mic si din aceasta cauza sa ai problemele cu filtratul . se incalzesc tare trafurile?

 

Eu am facut un traf de aprox 70 VA pentru a alimenta mai multe pedale si este OK ,

 

Ca sa scapi /previi o eventuala "bucle de masa" ar trebui traf cu secundare separate ptr grupuri de efecte ( consumatori) fiecare cu filtrajul si redresarea separata si punctele de "masa" a fiecarui segment sa nu fie legate intre ele !!!. De la fiecare infasurare secundara se face distribuitorul rezistiv din schema de mai sus , in caz de consum mai mare trebuie folosite integrate stabilizatoare in loc de rezistoare LM317 ( stabilizator reglabil cu un rezitor reglezi tensiunea dorita ) ce asigura o tensiunea stabila si brum mic , Mai sunt si IC-uri stabiizatoare fixe LM 7809 ,LM 7812 .etc..sau si de tensiune negativa 79xx .Diferenta de tensiunea intre intrare iesire trebuie sa fie mai mare de 3 V,( parca).Deci pentru a stabiuliza 9V pe iesire trebuie sa avem 12 V din sursa de alimentare ....etc

 

eu stau la 80 cm deistanta de vre-o 6-7 trafouri de alimentare de la tot felu fe aparate si cant ca Strat si nu am brub prea mare, captat de doze .Daca vreau sa nu am de loc brum captat ma scol din fata PC-ului si plec la 2 m , nu mai am aproape nimic . oricum mai culeg si din reteaua de 230V asa ca te pozitionezi cu chitara ca sa nu ai brum captat si e OK .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Eu asa ceva folosesc acum cu 4 transformatoare cu doua infasurari in secundar modificate putin de mine(am renuntat la priza mediana si am facut 2 infasurari separate) luate din comert, imi rezulta 8 alimentari independente de 9Vcc 600mA si pot zice ca am brum spre zero :) Multialimentatorul ii pos in pedalboard sub pedale si ii ecranat magnetic.

post-321-1210510432_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

mai.. m-ati bagat un pic in ceata dar am mai si inteles cate ceva :) eu am asa.. mai multe transformatoare (200mA) la 9V fiecare cu cate o punte de diode (am inteles ca face din ac->dc) si cate un condensator.. deci fiecare iesire are "-" separat. in schimb cablul de 220 e doar cu 2 fire deci nu am impamantare.. sunt intr-o cutie de plastic. deci s-ar mai reduce brumul (care asa nu este suparator deloc, dar de ce sa nu il minimizez) daca as pune la 220V un cablu cu 3 fire si impamantarea sa o leg la o foaie de staniol cu care sa acopar pe interior cutia nu? ar fi mai bine ca pe interior cutia sa fie compartimentata pt fiecare traf si fiecare compartiment sa fie izolat, si legat la impamantare?

 

solutia asta sper este superioara uneia cu un traf mai mare sa zicem de 1000mA si un cablu cu mai multe mufe , doar prima cu - si restul fara.. eu cand am facut un cablu cu mai multe mufe am pus acelasi - la toate si de aici si brumul.. traful era de 1200 mA deci ducea tot pedalierul lejer.

 

cum este mai bine? -> cutie de fier legata la impamantare sau cutie de plastic cu staniol?

Link to comment
Share on other sites

mai.. m-ati bagat un pic in ceata dar am mai si inteles cate ceva :) eu am asa.. mai multe transformatoare (200mA) la 9V fiecare cu cate o punte de diode (am inteles ca face din ac->dc) si cate un condensator.. deci fiecare iesire are "-" separat. in schimb cablul de 220 e doar cu 2 fire deci nu am impamantare.. sunt intr-o cutie de plastic. deci s-ar mai reduce brumul (care asa nu este suparator deloc, dar de ce sa nu il minimizez) daca as pune la 220V un cablu cu 3 fire si impamantarea sa o leg la o foaie de staniol cu care sa acopar pe interior cutia nu? ar fi mai bine ca pe interior cutia sa fie compartimentata pt fiecare traf si fiecare compartiment sa fie izolat, si legat la impamantare?

 

solutia asta sper este superioara uneia cu un traf mai mare sa zicem de 1000mA si un cablu cu mai multe mufe , doar prima cu - si restul fara.. eu cand am facut un cablu cu mai multe mufe am pus acelasi - la toate si de aici si brumul.. traful era de 1200 mA deci ducea tot pedalierul lejer.

 

cum este mai bine? -> cutie de fier legata la impamantare sau cutie de plastic cu staniol?

 

Va salut!!

 

Eu sunt electronist si lucrez de foarte multi ani in domeniu ... asa ca m-am gandit si eu sa-mi impartasesc stiinta!!!!!

 

Deci chestia cu staniolul este ecranare si nu e o chestie rea dar...

 

Eu am construit surse de tensiune o groaza si pe toate le-am pus in cutii de plastic , fara pamantare... si nu am avut nici un fel de probleme cu brumul...

 

Brumul poate fi cauzat de :

1. condensatoarele de filtraj nu sunt dimensionate corespunzator in schema ( si valoarea lor trebuie calculata ... in functie de curentul care var fi tras din sursa;

2.In paralel cu condensatorii electrolitici de valori mari( 1000 sau 2200 uF) se vor monta condensatori de 100nF( prietenii stiu de ce)

3.Transformatorul poate induce ''brum'' in circuit daca este montat foarte aproape de pcb si daca acesta nu este mai ales un transformator toroidal.

 

 

In afara de asta eu am un alimentator cu 6x9V facut de mine care merge foarte fain si cu care imi alimentam pedalele dar acum am un GT8 asa ca nu-l mai folosesc daca va ajuta cu ceva il donez!!!!!!

 

mai.. m-ati bagat un pic in ceata dar am mai si inteles cate ceva :) eu am asa.. mai multe transformatoare (200mA) la 9V fiecare cu cate o punte de diode (am inteles ca face din ac->dc) si cate un condensator.. deci fiecare iesire are "-" separat. in schimb cablul de 220 e doar cu 2 fire deci nu am impamantare.. sunt intr-o cutie de plastic. deci s-ar mai reduce brumul (care asa nu este suparator deloc, dar de ce sa nu il minimizez) daca as pune la 220V un cablu cu 3 fire si impamantarea sa o leg la o foaie de staniol cu care sa acopar pe interior cutia nu? ar fi mai bine ca pe interior cutia sa fie compartimentata pt fiecare traf si fiecare compartiment sa fie izolat, si legat la impamantare?

 

solutia asta sper este superioara uneia cu un traf mai mare sa zicem de 1000mA si un cablu cu mai multe mufe , doar prima cu - si restul fara.. eu cand am facut un cablu cu mai multe mufe am pus acelasi - la toate si de aici si brumul.. traful era de 1200 mA deci ducea tot pedalierul lejer.

 

cum este mai bine? -> cutie de fier legata la impamantare sau cutie de plastic cu staniol?

AAAAAAAAAA

 

Am uitat!!!!!!!!!!! si eu am pus alimentatorul asta care zic ca-l donez intr-o incinta de metal!!

deci e important si ecranajul!!!Normal

Link to comment
Share on other sites

Guest titus

post-2089-1210542301_thumb.jpg

 

asta e o sursa f ok... condensatorii aia 2 sunt suficienti... foloseste-o cu incredere

ma indoiesc ca ai nevoie de ecran pt traf, dar daca vrei sa-i faci unul foloseste tabla subtire si leaga-o la masa...

succes.

Link to comment
Share on other sites

Interesant ar fi sa pui un sample sau mai multe cu acest brum

 

Legarea la pamantare a sasiului /a tolelor ar fi obligatorie dar nu reduce brumul , eventual unele componente de radiofrecventa .

 

La masa/pamantare se leaga neaparat sasiul PC-ului , statia , Preampul i din motive de siguranta dar si pentru a egaliza potentialul intre "masele" montajelor ce sunt principala sursa de zgomot .

 

Ecranarea trafului cu tabla de 1mm din fier moale reduce campul electromagnetic radiat de acesta , acest camp il culeg dozele electromagnetice , dar daca nu stai aproape nu eset periculos.

 

la sursele adaptoare de retea se mai pun condenasatoare de 1 pana la 2 nF in paralel cu diodele redresoare , nu-i rau nici un filtru pe retea la intrarea catre transformator sau transformatoare din acela ce au PC-urile sau aparatele periferice ) imprimante etc...) exista mufe de 220V care au incorporat acest filtru aceastea de obicei sunt dimensionate ptr puteri mai mari ecat cea ce consuma pedalele asa ca se pot folosi , dar atentie sa nu fie cumva distruse .Legatura la pamant este obligatorie in cazul folosiri acestor filtre de retea !!!

 

Firul de pamantare la bridge ( corzi si partile metalice exterioare al chitarei) trebuie sa se modifice prin inserierea unui condensator de 100 nF la 1000V ca sa nu ai legatura galvanica in caz de defecterea unui aparat electric pe scena .

 

Daca tu ai "pamantarea " pe corzi esti in pericol daca celelalte instrumente , statii , microfoane , celalalt chitarist nu are pamantare buna si apare tensiune pe "masa" lui.

In acest caz daca te atingi de "altul " cu tensiune pe sasiu si ai mana pe corzi prin tine se inchide circuitul catre pamant si poti sa fi electrocutat mortal !!!! daca ai acel condensator de 100nF va apare o limitare a curentului si nu va fi atat de periculos.

 

http://www.garajuluimike.ro/electrice/surse.htm

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut ... am un kit de amplificare audio stereo de 2x40 de watti si am nevoie de o sursa de curent de 12v si in jur de 2A pentru a-l face sa scoata vre-o 25-30 de watti, n-am nevoie de mai mult, foloseste ca chip un tda 8560q, la care am conectat direct fara alte complicatii iesirea de sunet de la calc, si un acumulator de 12v pentru a-l proba, insa ca sa pot folosi un transformator, trebuie sa-l filtrez datorita parazitilor care ies din el, si se aud foarte tare... ce trebuie sa folosesc si daca puteti posta si o schema dupa care sa fac filtrarea ar fi si mai bine

Link to comment
Share on other sites

Salut ... am un kit de amplificare audio stereo de 2x40 de watti si am nevoie de o sursa de curent de 12v si in jur de 2A pentru a-l face sa scoata vre-o 25-30 de watti, n-am nevoie de mai mult, foloseste ca chip un tda 8560q, la care am conectat direct fara alte complicatii iesirea de sunet de la calc, si un acumulator de 12v pentru a-l proba, insa ca sa pot folosi un transformator, trebuie sa-l filtrez datorita parazitilor care ies din el, si se aud foarte tare... ce trebuie sa folosesc si daca puteti posta si o schema dupa care sa fac filtrarea ar fi si mai bine

 

 

 

citeste pe aici

GOOGLE----> SURSE DE ALIMENTARE

 

http://www.upg-ploiesti.ro/col/cursmsel/Capitolul%203.pdf

 

http://www.indinf.pub.ro/catalinp/surse/surse.htm

 

http://www.psc-audio.ro/index/sursedealime...formatoare.html

 

http://www.garajuluimike.ro/electrice/surse.htm

 

http://images.google.ro/images?q=scheme%20...sa=N&tab=wi

 

http://stelian.heliomedia.ro/content/view/19/27/

 

 

sau mai cauta "amplifier power suply" cu GOOGLE

 

http://www.google.ro/search?hl=ro&q=am...suply&meta=

 

 

chiar daca gasesti in engleza schema tot schema-i

 

 

PLUS pamantare !!!!! la PC de acolo vine o tona de zgomot

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.