www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grindcore


ilun

Recommended Posts

Guest Don MaXxX

pot sa intreb de ce fiecare melodie are 1 minut?

 

 

 

 

 

 

LE: Aproape ca imi place :):)

Edited by Don MaXxX
Link to comment
Share on other sites

prima trupa din link

 

are titluri diferite care le striga in pauza dupa ce se odihneste ...si mai bea o gura de bere ..

 

e unul la tobe in studio ........exact asa bateau bateristi la nunta ......sarba , si doua nopti jucau gugulani pe asa ritm .Suflatori indreptau sxafoanele pana la terminarea nuntii .

 

Nimic nou o alta manifestare primitiva , incercare de a "crea" ceva "nou" din nimic ( adica fara nici un background )

 

Asta ar veni ac si cand i-ti pui ochelari ca sa arati inteligent si sa pari astrofizician .

 

tipuituri /rap-uituri ...core , cam trista treaba dar asta e .

 

era unul Lenin si avea o zicala , numa ca vrenurile acelea au trecut .

 

hahahaahahah nuuuuu-i adevarat ,,,,,,,,,Japonezi sau ce canta ....sarba/hora cu grohaituri ( de samurai ?)

 

apoi faza cu nuntasi se potriveste perfect cu ce am scris mai inainte dar lipseste saxafonul ..trebuie sa fac si eu un filmulet odata demential.

 

Cel mai tare e un festival cu trupe din acestea ...apoi se dau in judecata toti pe toti caci se acuza reciproc de furatul compozitiei ,,nu?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest singuraticul

MARE E Grãdina Ta Doamne ! ce porcãrie de muzicã...de fapt nu e muzicã...doar rãgete ºi urlete....incredibil...

mare dreptata ai Karpi...mai adaug pe deasupra cã aceºti tipi îs ºi foarte aroganți...ºi se cred ºi amuzanți....mai ales gluma aia tâmpitã cã de ce se duce curva la biserica....dizgrațios!!! mi-a lãsat un gust amar...

baftã all....noapte bunã!

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

la astia pusi de mega.deb mai auzi o oarecare melodicitate ... hai ca ce zice basistul de acolo ii fain ... dar nu's faine grohaiturile alea

Link to comment
Share on other sites

Lol... mega.deb, eu nu ma refeream la Vomit Spawn, ci la toti marii artisti de mai sus care se uita ca mata-n calendar la ei.

Stiti vorba aia cu gusturile? As putea intreba si eu "de ce fiecare melodie are 12 masuri de 4 patrimi, se leagana intre 3 acorduri si are versuri invariabil egocentriste?" :) I's all good fun.

Va recomand Excrementory Grindfuckers.

Link to comment
Share on other sites

seamana mai mult cu "brigada artistica de agitatie " , o manifestare artistico-propagandistica manipulatorie cu patos revoluționarun fel de critica sociala primitiva pe intelesul tuturor , asemanator ca si forma cu unele datinii ,"tipuituri" , "strigaturi" ( nimic nu e nou pe lume).

 

Uni se produc in acest fel deoarece nu pot mai mult , iar alti de moda si asa incet se amesteca in marele amalgam .

 

Care-i rolul grohaitului chiar nu stiu , n-am studiat , in orice caz nu transmiterea mesajului verbal .probabil doar o mimare artistica a starii de "suparat pe lume" , un suparat care ce face ? se supara cea ce trebuie sa se vada deci sare cu gesturi "nervoase" sau ia o "mutra grava" si vrea sa imite o voce "impunatoare " ce sa cutremure lumea deci ar dori ceva ca si tunetul .Dar se poate supara si cu o voce angelica de tenor rezultatul suparari pe plan social este acelasi .Nu este bagat in seama doar de cativa tineri la un nivel mai scazut decat cel al performerilor.

Altii se duc la meci sa injure-n voie , cam la acelasi nivel se situeaza si ........miscarile "xxxcore" care toate sunt exact invers , nu sunt "core" ci emanatii slabe ajunse la periferie si duse de vant la nimereala.Dar trebuie sa-si dea importanta asa ca ei toti sunt "xxxcore"

 

e un fel de bambilici al rockului.

Link to comment
Share on other sites

Lol... mega.deb, eu nu ma refeream la Vomit Spawn, ci la toti marii artisti de mai sus care se uita ca mata-n calendar la ei.

Stiti vorba aia cu gusturile? As putea intreba si eu "de ce fiecare melodie are 12 masuri de 4 patrimi, se leagana intre 3 acorduri si are versuri invariabil egocentriste?" :) I's all good fun.

Va recomand Excrementory Grindfuckers.

 

Prostitute Disfigurement. Gods.

 

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Mah niste ratati dastia strica imaginea in societate a oamenilor care asculta muzica buna. Ma refer la cei din primul clip. Dying Fetus si astia care au o linie melodica si un riff calumea nu ii judec mai seamana a muzica. Grohaielile tot nu le inteleg(cel putin nu pe astea de death doar alea mai soft gen etos). Loc de artisti buni nu prea e pe piata dar loc de toate specimenele care canta la nimereala si cu grohaituri se gaseste. Cum sunt promovate manelele si melodiile astea pop ce le da la tv in comparatie cu rockul, cam asa e grindcore-ul asta in comparatie cu metalul(de calitate).

Link to comment
Share on other sites

O umila parere: cred ca majoritatea celor care asculta asa ceva asculta numa' ca sa fie diferiti. De ce sa asculti o trupa faimoasa gen queen sau bon jovi cand poti asculta " <tip de desfigurare> <parte a corpului> " ? Nu sariti toti cu "muzica asta are un mesaj" ca dupa cum a zis @karpi, mesaju ala tot nu ajunge unde trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Prostitute Disfigurement. Gods.

 

 

mi-a placut mult , sustain-ul perfect al chitarei , sound-ul corzilor Elixire ,pana Dunlop, basul corzi Rotosound accuratetea incredibila , definitia dusa pana la cele mai inalte culmi... , bete de toba din carpen , ce mai ..calitate superioara .Ton analogic perfect inbinat cu o tehnica nemaivazuta slidin' solos over the main rythm and meassures , e ceva .Textul foarte inspirat da o imagine clara asupra nazuintelor si asteptarilor comune ee grup spectratori spectatori langa trupa.Unul din cinela nu m-ia placut avea sunat digital , dar e OK si asa.

Link to comment
Share on other sites

Guest singuraticul

gusturile nu se discuta...se cultiva...!!!

poate sunt eu mai ciudat...dar la ultimul video m-a apucat un râs nebun când i-am vãzut cum fac....oare imitã porcii?

iar din punct de vedere melodic...pana mea...nu sunt eu mare chitarist sau expert in teorie muzicalã....dar chitaristu ãla în afarã de vitezã....ºi aia la un moment dat necontrolatã....nu cred ca ºtie altceva....

umila mea pãrere!

Link to comment
Share on other sites

Mah niste ratati dastia strica imaginea in societate a oamenilor care asculta muzica buna. Ma refer la cei din primul clip. Dying Fetus si astia care au o linie melodica si un riff calumea nu ii judec mai seamana a muzica. Grohaielile tot nu le inteleg(cel putin nu pe astea de death doar alea mai soft gen etos). Loc de artisti buni nu prea e pe piata dar loc de toate specimenele care canta la nimereala si cu grohaituri se gaseste. Cum sunt promovate manelele si melodiile astea pop ce le da la tv in comparatie cu rockul, cam asa e grindcore-ul asta in comparatie cu metalul(de calitate).

 

 

Ai perfecta dreptate! In ziua de azi, cand spui ca asculti rock toata lumea se gandeste ca esti o maimutza d'asta cu plete care rage... Si asta tocmai din cauza acestor noi tipuri "Grindcore"&co. care nu fac altceva decat sa?!? produca zgomot?!? Cum poti numi acest gen fiind MUZICA "," cand tot ceea ce se aude este un zgomot. Pai daca vrei sa asculti zgomote d'astea ori te angajezi sa sapi cu pick-hummer-ul ori te duci la ferma de porci a bunicului. Pacat de cei care canta asa ceva si nu isi dau seama ca produc inutilitati, care in timp for fi egale cu 0... dar cine stie. Pacat si de cei carora le place asa ceva... urechea lor se atrofiaza si nu o sa mai poata recunoaste ceva frumos niciodata...

Ascultati, oameni, muzica nu zgomote!

 

LE:Pana si manelele sunt mai melodice decat astea... (nu'mi vine sa cred ca tocmai am zis asta :)). (Nu ma leg de cultura interpretilor celor 2 genuri)

Edited by razvanciub8a
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.