www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jackson Vs. Ibanez


Guest theo233
 Share

Recommended Posts

Fiecare va raspunde in felul sau. Cine are si cui ii place Jackson va spune ca ala e bun, cine e cu ibanez, la fel.

 

E randul meu deci : Am Jackson (alt model) si e ok, cu modelele JS sau entry nu am avut ocazia, de asemenea nici cu cele entry ibanez.

Asa sa stii si tu, cam la toate chitarele de un buget redus, la un moment dat, floydul nu este decat o mare pacoste. Asadar : fie iti iei ceva la banii aia dar fara tremolo FR, fie iti iei si cine stie....

Link to comment
Share on other sites

Fiecare va raspunde in felul sau. Cine are si cui ii place Jackson va spune ca ala e bun, cine e cu ibanez, la fel.

 

Bine spus.

Eu am un GRG270B si pot sa spun ca e o chitara buna (pt 1000RON) mai putin floydul, care este cam o vrajeala (LE:cred ca e pus acolo doar sa sustina acordajul fin, care este foarte util)... nu stiu sa ma pronunt pro sau contra Jackson, dar te sfatuiesc, daca vrei sa folosesti mult floydul mai bine alegi alt model decat GRG270B.

Edited by razvanciub8a
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei o chitara cu Floyd Rose original (cel putin asta spune producatorul) si doze bune iti recomand asta http://www.thomann.de/de/bc_rich_outlaw_px_3_t.htm

 

si specificatiile in engleza http://www.bcrich.com/outlaw_pxt3.html

 

 

Din cate stiu o gasesti in Bucuresti la magazinul Senia (langa Muzica sau iei datele de contact de pa www.and-roll.ro). Din pacate la ei pe site nu am vazut-o. Mai cauta niste review-uri pe net depsre ea, mie mi s-a parut o chitara excelenta pentru pretul ei.

Link to comment
Share on other sites

Ceva e putred. E imposibil sa fie un model obisnuit de floyd rose pe chitara aia in conditiile in care pretul de retail pentru un Floyd Rose original in Europa e undeva pe la 200-250Euro.

pai nici nu are cum sa fie.in specs scrie=floyd rose trem...asta nu inseamna ca e original ci inseamna ca are trombonase cum zicea karpi sa o cumpere ...lumea...se ascunde adevarul prin omisiune

Link to comment
Share on other sites

PX3T sunt 21-24 mils la senia. Si sunt cu FR original. :)

 

Si in specsuri [la bcr pe site, nu la "desteptii" de pe thomann] <<Original Floyd Rose>> la ambele PX3T [Outlaw si Assassin]

 

Inseamna ca nu mai au decat Assassin pe stoc. M-am uitat si eu la una si mi-a placut cum era lucrata si finisata. La Outlaw nu m-am uitat, dar cred ca e cam tot pe acolo ca si lucratura.

Link to comment
Share on other sites

mai au si assasin si outlaw, am vazut eu acum vre.o 4 zile.

Assasinu px3t e o chitara care arata superb (e si neckthru si mai bine construita decat Outlaw) insa nu stiu sigur daca se poate avea mare incredere in ea. daca cineva o are de mai mult timp, sa ne zica ceva despre ea!! am vazut ca floydul inca scoate scartaitul ala de chitara sub 700euro...:)( se tine binisor insa tremolou ala in nici un caz nu e unul de 200euro.........mergeti la Guitar Shop sa probati un Jackson soloist sa vedeti un floyd rose adevarat cum se comporta, diferenta e considerabila (si la pret din pacate)

si ganditi.va, floydul poate sa fie original cu licenta directa. Asa cum intalnim si chitari Japan, PRC, Corea, India, Kazahstan etc:))....toate is aprobate de firma mare care are fabrici in care mai de care tari, depinde de calitatea dorita..

 

 

Cu toate acestea altceva la banii astia nu cred ca se gaseste mai bun.. Si daca se gaseste, va rog sa ma anuntati si pe mine pt ca intentionez sa.mi iau o chitara noua!!

Edited by twister
Link to comment
Share on other sites

mai au si assasin si outlaw, am vazut eu acum vre.o 4 zile.

Assasinu px3t e o chitara care arata superb (e si neckthru si mai bine construita decat Outlaw) insa nu stiu sigur daca se poate avea mare incredere in ea. daca cineva o are de mai mult timp, sa ne zica ceva despre ea!! am vazut ca floydul inca scoate scartaitul ala de chitara sub 700euro...:)( se tine binisor insa tremolou ala in nici un caz nu e unul de 200euro.........mergeti la Guitar Shop sa probati un Jackson soloist sa vedeti un floyd rose adevarat cum se comporta, diferenta e considerabila (si la pret din pacate)

si ganditi.va, floydul poate sa fie original cu licenta directa. Asa cum intalnim si chitari Japan, PRC, Corea, India, Kazahstan etc:))....toate is aprobate de firma mare care are fabrici in care mai de care tari, depinde de calitatea dorita..

 

 

Cu toate acestea altceva la banii astia nu cred ca se gaseste mai bun.. Si daca se gaseste, va rog sa ma anuntati si pe mine pt ca intentionez sa.mi iau o chitara noua!!

Pai daca tot mai ai un Jackson, iti iei unul mai bun, ca la soloisturile alea saliveaza multi....... :)

Link to comment
Share on other sites

Tocmai mi-am achizitionat un BC Rich Assassin PX3T sa va dau cateva informatii despre aceasta chitara.

Sa incep prin a spune ca, daca ai luat chitara aceasta in mana ai sa vezi diferenta, ai sa vezi cat de fin este lucrata si cat de bune sunt finisajele, cat de comod este griful.

Este made in Korea, are original Floyd Rose, si dupa cum spun ei si pe site este neck thru. Griful este foarte foarte comod, freturile sunt medium jumbo, destul de joase fatza de ibanez care au freturi inalte pe versiunile RGR. Cele doua doze sunt de apreciat. Pe clean ai multa versabilitate dat fiind si potentiometrul de ton care daca il ridici imparte doza pe care esti in un single coil.

Switchu are 3 pozitii dar fiind si acest potentiometru care poti desparti dozele in single coil iti ofera multa.. cum sa zic.. multa libertate in sound. Dozele sunt de calitate. Floyd Rose-ul nu l-am testat prea mult ca abia am luat-o deci nu pot spune daca sta acordat cand te joci cu floydu mult timp. Ce pot sa va spun este ca merita banii care ii dai pe ea: adica 2100 RON .

Fingerboardu e din lemn "ebony" nu stiu cum se traduce in romana dar intradevar este negru negru luceste frumos ca la chiarele cele fender care le vezi de le straluceste fingerboardu si intradevar e foarte comod. Ce am observat eu fata de ibanezul care il aveam este ca are griful putin mai lat (mie unul asa mi se pare)

Chitara nu a trebuit ajustata decat inaltimea floydului. Griful drept tot impecabil la ea. Daca va duceti sa cumparati de la senia company, cereti sa va aduca din depozit pentru ca au in depozit modele care le scot din cutie fara nici un fir de praf pe ele, atunci le desigileaza.

Hardware-ul arata foarte cool e din "black crome" putin spre galben, arata foarte cool.

Sincer mi sa cerut sa zic si eu ceva despre chitara aceasta, dar nu ma pricep la detalii si multe chestii tehnice, dar pot spune ca e mult peste un ibanez RGR si asta ca sa iti dai seama poti sa te duci sa o testezi la senia company.

...poze nu am ca sunt la servici, poate daca imi amintesc cand ajung acasa, am sa pun cateva.

Link to comment
Share on other sites

ebony=abanos.......si luceste cau un fender doar prin comparatia artarului lacuit cu abanosul de la B.C Rich...la fender mai rar abanos eventual la CustomShop-uri daca cineva are pitici si comanda una ...Abanosul este denumirea lemnului obținut mai ales de la arborii din genul Diospyros (ex. Diospyros melanoxylon), familia ebenaceelor, rãspândiți în zonele Abacai (padurile tropicale ºi subtropicale. Abanosul este un lemn greu, tare, de culoare neagrã. Se prelucreazã numai aburit ºi se utilizeazã pentru clape de pian, instrumente muzicale de suflat, pipe, piese strunjite sau sculptate, statuete etc.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.