www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Magazin De Instrumente Muzicale Cu Vanzari In Rate


'mnezău

Recommended Posts

Vreau si eu sa stiu daca in afara de Triola mai exista in Romania magazine care vand instrumente muzicale in rate.

 

Mersi.

faza asta hai ca mai e de inteles,dar e jalnic domle sa nu se poata plati cu cardul la un magazin de instrumente.zici ca acu am vazut si noi un card si il consideram un lux nu un lucru extrem de util.in sfarsit,nu o zic cu rautate,dar poate ca ar tb implementat si sistemul asta.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca poti sa faci credit pentru nevoi personale la orice banca. Asa poti sa iti cumperi orice instrument in rate :)

 

o,da,cu niste "minore" conditii.sa ai buletin:)) sa ai loc de munca cu contract pe perioada nedeterminata etc etc

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Citat "Legea nr. 250/2003 stabileºte cã de la 01.07.2003 toți comercianții cu amãnuntul, care au o cifrã de afaceri mai mare decât echivalentul în lei al sumei de 100.000 euro, trebuie sã accepte carduri de platã. Legea nu prevede, însã, sancțiuni clare pentru cei care nu se încadreazã în acest termen."

Link to comment
Share on other sites

faza asta hai ca mai e de inteles,dar e jalnic domle sa nu se poata plati cu cardul la un magazin de instrumente.zici ca acu am vazut si noi un card si il consideram un lux nu un lucru extrem de util.in sfarsit,nu o zic cu rautate,dar poate ca ar tb implementat si sistemul asta.

 

 

esti in urma dom'le , acu vre-o 4-6 ani s-a tot spus ( amenintat ) la TV si prin presa lumea comerciantilor

 

" pana in data de ziua ,luna , anul ..toate unitatile comerciale trebuie sa fie inzestrate cu posibilitatea de plata prin card electronic " . Atat a fost ...Normal ca era o aberatie ca de obicei totul ce scot uni din dibla .ma si distram,...cosmelita de l amine de la colt sa fie inzesrtata cu terminal de citit carduri si legata la o banca ca sa cumpere poporul , o bere , doua paini , si chibrite ,hehe.

 

 

 

Nu au interes ptr. asemenea modernizari anticoruptie si anti -piata neagra , cum mai poti pacali fiscul daca ai toate tranzactiile ( vanzari) inregistrate la banca ce se trimit la fisc , care nu trebuie numai sa urmareasca intrarile si iesirile si HOPP te-a prins daca te tii de pacaleli .

 

Din aceasta cauza nu ne "MODERNIZAM"

 

Totodata au obligat zeci de mii de angajati sa-si ia salariul pe card , pentru ce ? ca sa stea la rand la cateva bancomate sa sa scoata salariul minim pe economie pe care-i da peste jumate de ora la intretinere.

 

Fara sa ai posibilitate ca in mai toate zonele sa poti face plata prin card toata miscarea este o pacaleala .

Doar cateva magazine mari au posibilitatea sa faci plata si prin card. si catreva servicii .

 

DAR ar trebui ca oameni sa aiba si bani pe card .In plus de exemplu cardul meu nu-mi da dobanda ( adica da ceva 0,00003 ).

N-o sa tin bani pe acest card , nu ? Si atunci la ce bun acest card ? nu-i o pacaleala?

 

sa zicem ca astept sa cumpar o chitara cu 4000 RON si am bani pe card ca sa pot ajunge repede la bani cand soseste instrumentul , si se intinde treaba 2-3 luni ...si nu iau nici o dobanda pe aproape 1300 Euro !? Pai nu-i mai tin pe card.

 

Si atunci la ce bun cardul ?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Exista si partea nevazuta a platii cu card, mai exact relatia comerciant banca. Atunci cand platesti cu card (Debit,credit) banca ia un comision pe tranzactia aia. Comisionul e suportat de vanzator. Rezulta ca in adaosul comercial trebuie sa se regaseasca si comisionul asta.

Malex imi povestea ca in Turcia poti sa te targuiesti ca la piata cu vanzatorul daca platesti cu banii jos pentru ca asa el nu mai trebuie sa plateasca nimic bancii. Si desigur mai e si povestea cu evaziunea :)

Link to comment
Share on other sites

Exista si partea nevazuta a platii cu card, mai exact relatia comerciant banca. Atunci cand platesti cu card (Debit,credit) banca ia un comision pe tranzactia aia. Comisionul e suportat de vanzator. Rezulta ca in adaosul comercial trebuie sa se regaseasca si comisionul asta.

Malex imi povestea ca in Turcia poti sa te targuiesti ca la piata cu vanzatorul daca platesti cu banii jos pentru ca asa el nu mai trebuie sa plateasca nimic bancii. Si desigur mai e si povestea cu evaziunea :)

He he. La turci e alta chestie: au preturi diferite pentru plata cu cardul, respectiv cash. La plata cu cash (pesin, cum zic ei si noi) comisionul pentru tranzactia prin card este eliminat, asa cum zicea Cosu, si se reflecta in pret. De exemplu, am cumparat saptamana trecuta o pereche de adidasi din Ankara: pretul in vitrina a fost de 79,90 lire, iar pretul la plata cu cash a ajuns la 68,32 lire. :)

Link to comment
Share on other sites

Exista si partea nevazuta a platii cu card, mai exact relatia comerciant banca. Atunci cand platesti cu card (Debit,credit) banca ia un comision pe tranzactia aia. Comisionul e suportat de vanzator. Rezulta ca in adaosul comercial trebuie sa se regaseasca si comisionul asta.

Malex imi povestea ca in Turcia poti sa te targuiesti ca la piata cu vanzatorul daca platesti cu banii jos pentru ca asa el nu mai trebuie sa plateasca nimic bancii. Si desigur mai e si povestea cu evaziunea :)

evaziune fiecala ,asta-i tot mi-a scapat ..si am scris "smrecherii" ...hehe

 

 

 

He he. La turci e alta chestie: au preturi diferite pentru plata cu cardul, respectiv cash. La plata cu cash (pesin, cum zic ei si noi) comisionul pentru tranzactia prin card este eliminat, asa cum zicea Cosu, si se reflecta in pret. De exemplu, am cumparat saptamana trecuta o pereche de adidasi din Ankara: pretul in vitrina a fost de 79,90 lire, iar pretul la plata cu cash a ajuns la 68,32 lire. :)

stim cu totii de unde vine cuvantul "ciubuc"

Link to comment
Share on other sites

uite care e treaba,hai sa ne rezumam la faza cu ratele.

eu pur si simplu am vrut sa cumpar un set de corzi iar la magazin mi s-a spus ca nu se poate plati cu cardul.m-a deranjat atunci pt ca nu aveam un bancomat in apropiere care sa nu imi ia comision mare ,dar am trecut peste.postul meu era o simpla sugestie si am intrebat la o firma mare pe care o respect insa careia ii sugerez sa implementeze sistemul asta.eu folosesc mult cardul din mai multe considerente si as vrea sa pot plati astfel,mai ales ca la o astfel de firma nu cred ca se poate pune problema de "manarii",poate sunt eu mai naiv,dar nu vad de ce ar face-o.

in sfarsit,vreau si eu sa platesc cu cardul:D

 

"esti in urma dom'le , acu vre-o 4-6 ani s-a tot spus ( amenintat ) la TV si prin presa lumea comerciantilor" iertare,dar eu nu ma uit la tv:) plus ca acu 4-6 ani avem 15-17 ani:)) not in the mood for economical stuff:D

 

si domle eu la mine la ploiesti imi platesc painea de la magazinul de la coltul strazii cu cardul si nu e cine stie ce supermarket.

Edited by Squier
Link to comment
Share on other sites

DAR ar trebui ca oameni sa aiba si bani pe card .In plus de exemplu cardul meu nu-mi da dobanda ( adica da ceva 0,00003 ).

N-o sa tin bani pe acest card , nu ? Si atunci la ce bun acest card ? nu-i o pacaleala?

 

sa zicem ca astept sa cumpar o chitara cu 4000 RON si am bani pe card ca sa pot ajunge repede la bani cand soseste instrumentul , si se intinde treaba 2-3 luni ...si nu iau nici o dobanda pe aproape 1300 Euro !? Pai nu-i mai tin pe card.

 

Si atunci la ce bun cardul ?

 

Cardul meu de ING imi da 7% pe an. Persoana fizica depuneri "la vedere", in RON.

Mi se pare rezonabil. Platesc telefonul, electrica, cablul. Pot plati (dar evit) benzina (motorina), Metro, Sellgros, Real, Bila, Pic, etc...

Comand on-line de oriunde din Europa, (inclusiv romania), si chiar de pe unele site-uri din USA.

Tigarile paine si laptele prefer sa le platesc numerar.

Anul trecut (fara sa am acoperire, si fiind un card de debit) am putut plati in Bulgaria niste maruntisuri la o benzinarie. Motivul? Nu aveam Leva, si nu au vrut sa-mi primeasca Euro. Cardul insa a fost ok.

Link to comment
Share on other sites

Cardul meu de ING imi da 7% pe an.

 

intradevar ING au dobanda misto, mai ales ca nu e nici impozabil venitul acesta. Si eu tot acest card il folosesc pt cumparaturi diverse (din afara sau de aici) si sincer mi-a convenit de fiecare data...+ ING extra rol si ai si descoperire de cont la nas asa k iti poti cumpara in limita a 3 salarii (max 3000 ron) si orice iar apoi ii dai tu inapoi in transe (ca si cum ai lua in rate) iar dobanda e 5%... pe langa alte carduri de acelasi "rang" cu care nu imi pot plati nici macar factura la telefon mi se pare super.

Link to comment
Share on other sites

postez tot pe topicul asta, ca sa nu mai deschid unul nou. Acum am bani si vreau sa imi cumpar o chitara de la www.mcmusic.ro. Eu am vazut pe undeva scris ca la ei nu se pot face comenzi online. As dori sa stiu daca pot face comanda si sa primesc chitara prin curierat. Sunt destul de ocupat in perioada asta si nu as avea timp sa ma duc la Bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.