www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Pentru Toti Useri Rgc


Guest mkskcrew
 Share

Recommended Posts

Guest mkskcrew

Am si eu o intrebare pentru voi ... de ce ati ales chitara...si nu alte instrumente ???

 

Incep eu :

 

 

Eu am vrut sa bat la tobe ( ca tatal meu ) ...dar pentru ca nu am avut unde sa tin tobele...m-am apucat de chitara ... pentru ca este un instrument foarte frumos...si cateodata si folositor ;:) !!!

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare pentru voi ... de ce ati ales chitara...si nu alte instrumente ???

 

Incep eu :

 

 

Eu am vrut sa bat la tobe ( ca tatal meu ) ...dar pentru ca nu am avut unde sa tin tobele...m-am apucat de chitara ... pentru ca este un instrument foarte frumos...si cateodata si folositor ;:) !!!

 

tu,pui,la ce crezi tu ca e folositoare o chitara in afara de ...cantat?!

Link to comment
Share on other sites

Acum 4 ani am trecut printr-o perioada foarte grea,murise unul din oamenii pe care iam iubit foarte mult,tatal meu...imi era foarte greu,nu puteam sa vorbesc cu nimeni,si parca aveam nevoie de ceva,cineva...cantasem la chitara de o vreme,dar nu o luasem in serios...parca ma simteam nevoit sa o fac,iar dupa scurt timp observasem k e cale foarte buna pentru exprimarea sentimentelor(etc),de atunci am devenit best friends :)

Link to comment
Share on other sites

Mah,ce de-a Pink Floydari :)

Primul lucru care l-am invatat la chitara (honest) a fost soloul din Another Brick in the Wall.Inainte de a invata primul acord :(

M-am apucat pentru ca am auzit la radio Semnal M ,cu piesa "Generatia Noastra",versiunea initiala.de la Radio Cluj,in care tema de chitara era cantata cu MULT distors.La inceput am crezut ca e saxofon :) ,dar tatal meu m-a lamurit ca e chitara electrica.Si de atunci nu m-a mai oprit nimic :)

Link to comment
Share on other sites

fata de marea majoritate a chitaristilor care au avut cate o revelatie...

...eu unul m-am apucat de chitara din cauza concurentei pe postul de tobosar...a venit unul mai bun ca mine (care azi canta cu krypton...piti... respect) si cum nu doream sa renunt la cantat...am trecut pe chitara...

Link to comment
Share on other sites

brian may, mark knopfler, david gilmour,ritchie blackmore,jimmy page, jimmy hendrix,david murray, glen tipton,kk dawning...

....d'astea".....

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

din cauza lu iron maiden :)

si eu mai intai am invatat niste lickuri gen afraid to shoot strangers, si mai tarziu am invatat acordurile de la put your lights on.

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

aproape 4 ani au trecut de cand invatam pt examenul de capacitate si mi-a placut prea mult metallica si soloul unforgiven(best metallica solo) sianother brick in the wall dar au mai trecut 2 pana am reusit sa ii conving pe ai mei sa imi ia chitara si oricum aveam nevoie de ceva care sa imi dea un scop in timpul liber :))

Link to comment
Share on other sites

Guest septimiu_hm

eu tot ce tin minte e ca intr/o dimineata m/am dus la ai mei si le/am zis ca vreau sa invat chitara. pe atunci ascultam Queen in prostie, si putin Iron Maiden. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

cand eram mai mic, am vazut mai multe clipuri la tv ceva folk, iar intr-o zi "cu soare" :) tatal meu si-a scos magnetofonul din dulap si a inceput sa puna: Pink Floyd, Def Leppard, Led Zepplin, Black Sabbath si l-am intrebat pe tata ce intrument caraie asa ca imi place , bine la 4 ani stiam de chitara dar numai de acustica, tata incepu sa rada si zicea ca e o chitara electrica. Cand am auzit "chitara electrica" mi-am zis ca din aia vreau. Si noaptea visam chitari, iar parintii stiti si voi cum e cand esti mic, te intreaba ce ai visat si din astea ... eu ziceam chitara. dupa vreo 2 ani, a adus fratemiu metal in casa. Metallica , Children of Bodom, In Flames, Dark Tranquillity, Lake of Tears si atunci chiar a fost pt mine momentul critic. Ei bine, ce sa vezi, cand am implinit 11 ani, de ziua mea vine tata cu o chitara acustica. Va da-ti seama, sa vezi lucrul de care te-ai indragostit la tine in mana ... atunci am inceput totul dar intre timp am avut ceva probleme si a trebuit sa las chitara vreo 2 ani dar acum sunt back in black cum a zis fostul meu prof de chitara :) .

Link to comment
Share on other sites

Cause guitars are cool! :)

Si un videoclip pe VH1 Unplugged parca, cu o tipa blonda (o combinatie intre Jewel si Tori Amos din cate imi amintesc) care canta din voce intr-un jam live si apoi chitaristul repeta aceeasi melodie si note pe chitara. That was so awesome! Daca stie cineva videoul pleees let me know! :)

Link to comment
Share on other sites

Prin clasa a VI-a a vrut cineva sã mã învețe, dar... atunci nu am învãțat chitara...

 

În clasele mai mari am început sã ascult Omega (Flaviu Mitar, Adi Tiºe, ...muzicã creºtinã cu chitãri...) ºi îmi plãcea mult.

 

În liceu am avut un coleg creºtin chitarist. L-am invitat la noi la bisericã, a venit, a cântat, mi-a plãcut ºi... am început sã învãț (prin 2003).

 

Am luat chitara de la cel care dorise sã mã învețe prin clasa a VI-a, am început sã exersez fãrã profesor, dar cu ajutorul colegului meu. Dupã ce am învãțat un pic mi-am cumpãrat o chitarã de la cineva (Reghin, grif strâmb, etc) pe care am exersat pânã prin 2005, când am primit o chitarã nouã de la cineva (chitarã Hora Reghin). Începând din liceu am cântat cu încã un chitarist ºi cu o fatã (ea cântã la orgã). În 2007 mi-am luat Ibanez electroacustic...

 

Deci, cred cã Omega e "vinovatul"... Mi-am dorit mult sã iau legãtura cu Flaviu Mitar (pentru mine cel mai bun cântãreț), ºi am reuºit! Mi-a scris e-mailuri... :)

Edited by Ghita B
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.