www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doina Delta


umbra
 Share

Recommended Posts

Daca e ala in cutie metalica mica,cu ochi magic,are 30 de watzi,scrie pe el.daca e ala in cutie mai mare de lemn,are 50.Daca nu il vrei,ti-l cumpar.

Link to comment
Share on other sites

Daca e ala in cutie metalica mica,cu ochi magic,are 30 de watzi,scrie pe el.daca e ala in cutie mai mare de lemn,are 50.Daca nu il vrei,ti-l cumpar.

 

acea mica cu ochi magic era cu inscriptia "SUPER" , nu avea EQ doar un circuit taie inalte similar cu cel din chitara .

 

Suna bestial , ultima am cumparat-o la magazinul BEGA in '90 ,nu stiu de unde au scos statia din depozit , apoi am vandut-o unui prieten .

 

Am cantat un turneu cu un Super . Suna bestial cu un Godmans 12"/50W fara nici un efect in plus , dus in overdrive , si nu deranjam vocea .

 

Nu aveam pe fata numai 800 W si daca foloseam 100 W la chitara numai eu ma auzeam prin toate microfoanele ,Asa ca am gasit intr-un depozit aceasta statie uitata si nefolosita toti radeau de mine . apoi toti ce au auzit-o in concert veneu pe scena sa vada ce dracu suna atat de bine .

 

omul nu este fericit daca nu da banii din mana !!!

 

pe acest lucru se bazeaza comertul cu reclama agresiva si mincinoasa , daca ai reusit sa faci "la moda" un produs in acel caz psihoza generala face ca acel produs sa fie cumparat fara nici o rezerva .

 

Adica cumperi Marshall si Fender ptr ca toti cei mari pe asa ceva canta ,ptr a intra in lumea "artistica" a celor cu "valoare " .

 

si de fapt o statioara Delta sau Super suna la fel , doar un difuzor bun sa ai.

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

e delta, simplu, fara nicio alta completare. cutie mare, neagra. are o gramada de potentiometre, multe trebuie schimbate. si la reverb sper sa fie tot potentiometrul stricat. mai e de lucru pe ea, ex iesirea e pe mufa cu 5 picioare :)

mersi mult, deci e varianta de 50W. :)

 

acuma, io-s noob rau in ceea ce priveste lampile. deci, are finalii 6P3S, care am inteles ca ar fi echivalenti cu 6L6 sau 6L6-GT. conteaza foarte mult de ce firma sunt fabricate aceste lampi? de unde se pot cumpara? (timisoara sau arad)

inca ceva, noi cantam ceva mai agresiv, asa ca distorsiunea e esentiala in sunet. daca schimb si lampile din preamplificator, cu o anumita firma (de ex engl sau messa :) ) am sanse sa obtin distorsiune? sau asta se obtine prin costructia amplificatorului - aici ma refer la.. dunno, poate tensiune mai mare pe lampa, etc? sau sa intreb altfel, ca-s tare haotic: e diferenta intre lampa sovtec si messa in ceea ce priveste distorsiunea? sau daca ampul nu e construit pt asa ceva, p.s.f.? :(

Link to comment
Share on other sites

Vezi aici cineva care vinde tuburi : http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=19112

 

In cazul in care schimbi tipul lampilor trebuie schimbat biasul (reglarea unor tensiuni).

 

Daca nu ai experienta in electronica mergi la cineva priceput. Amplificatoarele cu tuburi lucreaza cu tensiuni foarte mari -> daca faci prostii poti sa te electrocutezi!

Link to comment
Share on other sites

mama,ce frumoasa e :) M-a luat masina timpului :)

 

am si eu un doina beta din care dau cutia cu partea electrica (faradifuzoare) suna foarte foarte foarte bine doar clean, are 2 difuzoare de 12" poate e cineva interesat.

sunt interesat,zi un pret

Link to comment
Share on other sites

post-176-1202998975_thumb.jpg

ea e. multumesc mult @virgil pentru poza si nu numai!!!

sigur e de 50W?

37W cu EL34 si ceva mai putin cu 6P3C

 

Vezi aici cineva care vinde tuburi : http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=19112

 

In cazul in care schimbi tipul lampilor trebuie schimbat biasul (reglarea unor tensiuni).

 

Daca nu ai experienta in electronica mergi la cineva priceput. Amplificatoarele cu tuburi lucreaza cu tensiuni foarte mari -> daca faci prostii poti sa te electrocutezi!

 

Si daca are negativare automata ? Nu trebuie reglat absolut nimic , mai ales daca vrei sa suna overdrive si crunch ptr chitara nu trebuie statie HiFi omul vrea distorsionator de 50W de 25 Kg .Asta-i moda ..hehehe

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Guest Nastase Virgil Mihail
post-176-1202998975_thumb.jpg

ea e. multumesc mult @virgil pentru poza si nu numai!!!

sigur e de 50W?

 

 

salut sunt interesat o mai ai daca da dami un telefon 0722885105 merci

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest Nastase Virgil Mihail

Va salut am o statie de amplificare de vanzare ca asta doina are lipsa lampa de la reverb si condensatori pe dedesupt rosi usor de soricei am bagato an priza sau aprins lampile amplifica dar la unmoment dat lampile finale au anceput sa se aprinda mai tare si am scoso din priza si nu prea ma pricep asa ca o vand cat despre pret nu stiu cat sa cer pe ia asa ca va las pe voi sa-mi faceti o oferta toate bune si bafta an domeniu

post-7929-1233669872_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest cri78ro

Puterea de iesire a unui amplificator audio se poate masura foarte bine cu un osciloscop...daca vrei te ajut:)

 

sau daca nu esti pe langa Timisoara cauta un electronist cu osciloscop si vei sti exact!!

Zic si eu asa !!

Oricum faina statia, sa o folosesti sanatos!!

 

Multumesc!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest dany_l
salut sunt interesat o mai ai daca da dami un telefon 0722885105 merci

Salutare, am si eu un amplificator Doina alfa super 30W,proaspat scos de la restaurare(schimbati condensatorii,potentiometrele,mufele,rezistentele)si sta deageaba.... daca e cineva interesat id de mess dany_l2003 sau la tel 0746151246

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am facut rost de o Doina Delta dar fara efecte functionale. Partea de putere am facut-o sa meargra. Cu 6P3C si bias -29V. Ce lampa avea pe reverb? O schema completa exista pe undeva ? La mine arcul hall din cavitate este rupt niste fire sunt dezlipite pe acolo. Nu prea inteleg cum functiona reverbul. Cine ma ajuta ? Mersi in avans.

mail de contact "electronicguest@yahoo.com" sau 0722739419, 0749152748.

 

e delta, simplu, fara nicio alta completare. cutie mare, neagra. are o gramada de potentiometre, multe trebuie schimbate. si la reverb sper sa fie tot potentiometrul stricat. mai e de lucru pe ea, ex iesirea e pe mufa cu 5 picioare :)

mersi mult, deci e varianta de 50W. :)

 

acuma, io-s noob rau in ceea ce priveste lampile. deci, are finalii 6P3S, care am inteles ca ar fi echivalenti cu 6L6 sau 6L6-GT. conteaza foarte mult de ce firma sunt fabricate aceste lampi? de unde se pot cumpara? (timisoara sau arad)

inca ceva, noi cantam ceva mai agresiv, asa ca distorsiunea e esentiala in sunet. daca schimb si lampile din preamplificator, cu o anumita firma (de ex engl sau messa :) ) am sanse sa obtin distorsiune? sau asta se obtine prin costructia amplificatorului - aici ma refer la.. dunno, poate tensiune mai mare pe lampa, etc? sau sa intreb altfel, ca-s tare haotic: e diferenta intre lampa sovtec si messa in ceea ce priveste distorsiunea? sau daca ampul nu e construit pt asa ceva, p.s.f.? :D

Edited by bulion
Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

E relativ... sa sune bine.....

 

da probabil daca pentru tine suna bine , este pentru ca iti place sunetul de lampa si reverb pe arc , si totul 100% analogic.

Link to comment
Share on other sites

E relativ... sa sune bine.....

 

da probabil daca pentru tine suna bine , este pentru ca iti place sunetul de lampa si reverb pe arc , si totul 100% analogic.

postu' asta era f bun daca omiteai ultima parte...

 

analog? si Doina e un fel de precursor a lu' Line 6 sau ampurile modelatoare de la Vox? :) daca citeai observai ca are lampi si reverb(presupun ca nu digital la cat de vechi sunt)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.