www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

alte 2 noi propuneri


malex
 Share

Recommended Posts

1. Fiecare membru (care este :) ) sa-si agate in profil sau in semnatura un link catre o piesa (pesã) postata pe forum, piesa care-l caracterizeaza. Piesa trebuie MUSAI sa fie compozitie si interpretare proprie (chiar si pe un backtrack de la duel, dar nu musai).

Adeka sa ne cunoastem si muzical.

 

PS jacksoane, tu bag-o p-aia de la duelul 8 :)

PPS Watch my signature, it's easy

 

 

2. Sa strangem bani , fie

- pentru a oferi (a da moka) - din partea RGC - o data la doua luni (sau mai des) un set Behringer sau Delson unui nevoias (sub 20 de ani musai) care demonstreaza ca vrea sa cante la chitara. Sau o data un set electric, o data o clasica, o data un western - si asta cu repetir pana la sfarssitul anului.

- fie pentru a incepe colectarea intr-un fond destinat achizitionarii sculelor (ieftine, nu pricopseli) necesare unei scoli de muzica moderna (stiu, suna utopic)

In acest sens, ce ziceti de o taxa de 100.000 luna (sau pe an?) pentru acces la RGC?

 

M-astept la discutii aprinse, rosii, flacari, alea-alea

 

Bafta

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Ar fi super tare. Decat faza cu donatul de chitara, mai bine lectii gratis... muuuult mai bine asa :)) Si poti sa fii sigur ca lectiile or sa foloseasca la ceva!

Link to comment
Share on other sites

Nu prea as fii de acord cu donatul banilor pt a cumpara un set de chitara pt un om care nu il cunosc nu ai de unde stii ce potential are, dar as fii de acord cu donarea de bani care sa fie folositi la organizarea unor concerte, dar nu doar in Bucuresti ci in toata tara unde sa cante pe gratis formatiile de pe forum.

Link to comment
Share on other sites

ma bag,super ideea cu banu.oricum sa fim seriosi,astia care avem deja scule si cantam nu murim fara 50 de mii sau cat naiba.si asa se duc bani ca painea calda pe pene,si corzi :)) cel putin la mine se duc.Cred ca asa ajutam cel mai concret pe cineva care are nevoie.Si daca sa zicem ca intr-o luna nu s-a strans de setu respectiv,ii luam daca e la mana a doua,si ii incropim un set,mai eftin sau ceva de genu asta(de la mosh,ca e destul de eftin),important sa aiba ceva ok sa poata invata.Si de ce nu,hai sa fie lunar,nu la 2-3 luni ca sincer daca dureaza asa de mult,o sa fie mult mai relaxati,bad.Anyways,buna idee malex,i am in.

ps: ti-a placut tie aia de la duel 8,ok atunci ti-o dedic tie. :) cheers

Link to comment
Share on other sites

mah... una e sa strangi bani, si alta e taxa pentru acces. RGC e un site in crestere, nu poate sa restrictioneze accesul. si cu colecta ar fi probleme:

1) da toata lumea o data sau fiecare cand il taie? e usor sa zici, cheta lunara sau asa ceva, dar in practica nu stiu...

2) cum platim? cei din bucuresti mai inteleg, ne mai intalnim, dar ceilalti? prin posta? hmm...donatii prin posta...cine se trezeste de dimineata si zice 'azi o sa ma duc la posta sa donez pt RGC' ?

Link to comment
Share on other sites

Buuuun, sa continuam :)

 

Vad ca la prima propunere n-a subscris nimeni… Va e rusine ? Mie nu. Chiar daca am o varsta si cunsotintele mele in domeniul musical sunt reduse, nu mi-e rusine cu asta. Asta sunt, atata stiu, atata pot.

 

Anyway…

Relativ la propunerea a doua. Treburile se complica. Admini, aici vom avea mare nevoie de voi, de bunavointa voastra si de spiritul de voluntariat de care ati dat dovada. Pentru a pune in practica, treburile stau in felul urmator :

1. site-ul (accesul) poate ramane public-gratuit

2. pentru cei care cotizeaza (10 RON) o data la 3 luni, se poate face in felul urmator : li se va da un card de membru RGC cu numele si nick-name-ul (cunosc firme in domeniul asta si o putem rezolva – zic eu – relativ ieftin) ; cardul de membru le va aduce urmatoarele beneficii :

2.1. posibilitatea de a asculta toate piesele postate pe forum, lucru care nu va fi permis celorlalti membri; sau va fi permis aleator/restrictionat;

2.2. reduceri de 5-10% la achizitionarea de instrumente muzicale sau CD-uri (Admini – si nu numai – aici incepe rolul vostru : puteti accepta bannere sau publicitate pe site contra acestor reduceri+o anumita suma REDUSA de la, spre exemplu, Hora, MCMusic, Senia, Zapada, ala cu Carvin, Roton Music s.a.m.d) ; aici se poate negocia de exemplu si achizitionarea instrumentelor care se vor da gratuit – contra publicitate;

2.3 reduceri sau gratuitati la intalnirile RGC;

2.4.posibilitatea de a se intalni cu VIP-uri o data la 2-3 luni – intalniri organizate de RGC (Manule, te bagi sa-i corupi sa vina gratis la astfel de intalniri – poate jam session-uri? );

2.5. RGC va aloca o parte din sumele colectate pentru cumpararea unui numar de bilete (3-5) la concertele ce au loc, bilete care se pot acorda, gratuit, prin tragere la sorti, numai membrilor platitori.

2.6 Membrii platitori vor avea dreptul sa voteze candidatul la premiul bilunar/trimestrial/semianual (setul chitara+amp, sau clasica, sau westernul) ; ceilalti nu.

 

Ooooffff, cat am scris. :)

 

Bah, ia bagati repede feedback. :(

Michele, tu nu te baga, ca esti prea pacifist. B)

Lasa pe Felix si compania, ca astia-s rai si de asta avem nevoie acum – spirit critic (din contre iese lumea la lumina).

 

Bafta

 

PS Restu’, care visati la lectii gratuite si alea-alea, sa fiti iubiti ;)

(dar treziti-va, Mos Craciu, Pestisoru’ de aur si Zana cea buna nu sã iegzista) :)

Link to comment
Share on other sites

Eu ash si chiar voi da bani pt RGC cand se va face treaba asta.

Ideile lui malex sunt super.

Dar ce-ar fi, cu banii obtinuti sa gasim o sala pe undeva si sa o inchiriem sa o facem sala de repetitii, sa o "mobilam" cu ceva echipament si sa mai putem repeta, organiza jam-uri, eventualele lectii. Da asa, o sala pt noi...

Edited by Ionutz
Link to comment
Share on other sites

Dar ce-ar fi, cu banii obtinuti sa gasim o sala pe undeva si sa o inchiriem sa o facem sala de repetitii, sa o "mobilam" cu ceva echipament si sa mai putem repeta, organiza jam-uri, eventualele lectii. Da asa, o sala pt noi...

 

Ideea era sa adunam bani pentru a-i sprijini pe cei mai sarmani si foarte tineri, dar care vor sa faca ceva.

Restul, LA MUNCA BAAAAAAAAAAA!!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Deja muncesc ca sa pot sa-mi iau scule... :) (si sunt in limita ta de <20 ani :) )

Ma rog, ma gandeam ca ar fi frumos... back to the drawing board

Edited by Ionutz
Link to comment
Share on other sites

Mda....

 

In afara de pareri, nici un feedback pozitiv de la persoanele indrituite :)

Nu tin neaparat la ideea mea, dar cred ca ar fi iesit ceva de care ... sa fiti mandri la un moment dat.

Va e teama oare de amploarea pe care o poate lua RGC-ul? Sau va sperie ideea de a deveni persoana juridica (indiferent de ce forma)? Mai devreme sau mai tarziu, cred ca oricum va trebui sa recurgeti la asta.

Numarul de participanti la "RGC-1an" (apropo, la multi-multi altii, cu bafta si succes) nu v-a dat de gandit?

 

Anyway, bafta si succes

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.