www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitarherogame ...viitorul Sumbru


karpi
 Share

Recommended Posts

Daca jocul motiveaza citiva copii sa se apuce de studiul chitarii (adevarate), de ce nu...ar putea avea un efect secundar simpatic.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest mkskcrew

Tocmai am vazut acum pe Discovery Chanel , o chitara virtuala , adica nu exista deloc .... canti la chitara prin niste manusi , care tzi le pui pe maini ... si incepi sa canti dupa cum iti vine tie ..... iar cei care au creat chitara asta au mai facut si tobe virtuale , si spun ca vor sa faca mai multe instrumente virtuale...

Link to comment
Share on other sites

Daca jocul motiveaza citiva copii sa se apuce de studiul chitarii (adevarate), de ce nu...ar putea avea un efect secundar simpatic.

 

 

corect. dar cred ca mai exista si un efect secundar mai putin "simpatic" ... daca cei care au avut guitarhero isi iau chitara reala vor intampina multe greutati (nu e asa de usor sa canti la chitara decat sa apesi 2 butoane) iar multi dintre ei cred ca vor renunta avand o mai mare satisfactie sa'l bata pe nuj eu ce chitarist virtual...

Link to comment
Share on other sites

Guest PhenomenOn
corect. dar cred ca mai exista si un efect secundar mai putin "simpatic" ... daca cei care au avut guitarhero isi iau chitara reala vor intampina multe greutati (nu e asa de usor sa canti la chitara decat sa apesi 2 butoane) iar multi dintre ei cred ca vor renunta avand o mai mare satisfactie sa'l bata pe nuj eu ce chitarist virtual...

 

DE ACORD!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest mkskcrew
DE ACORD!!!

 

 

Si eu sunt de acord cu voi , mai ales ca am jucat o data jocul acesta .... iar dupa aia..am luat chitara adevarata in mana ...si mi se parea ceva de genu' sa-l pun pe unu de cls I sa-mi spuna o lectie de cls a VIII-a .....

Link to comment
Share on other sites

corect. dar cred ca mai exista si un efect secundar mai putin "simpatic" ... daca cei care au avut guitarhero isi iau chitara reala vor intampina multe greutati (nu e asa de usor sa canti la chitara decat sa apesi 2 butoane) iar multi dintre ei cred ca vor renunta avand o mai mare satisfactie sa'l bata pe nuj eu ce chitarist virtual...

 

Poate sunt eu mai "batran", dar mie mi'e mai usor pe corzi decat pe butoane :)

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Guest mkskcrew
Poate pe viitor o sa apara chitare cu senzori, fara corzi. :)Unde esti tu Gilmour, Doamne?

 

 

 

Tocmai asta am spus eu intr-un topic , mai sus , a fost un fel de documentar pe Discovery Chanel , unde arata-se "un fel de joc" cu chitari ....n-ai decat niste manusi PE SENZORI .... cand dai din mana...e ca si cum ai da cu pana in corzi .... iar cu degetele doar te prefaci , ca atingi freturile ( pe care nu le ai ) .....

Link to comment
Share on other sites

Guest PhenomenOn
Tocmai asta am spus eu intr-un topic , mai sus , a fost un fel de documentar pe Discovery Chanel , unde arata-se "un fel de joc" cu chitari ....n-ai decat niste manusi PE SENZORI .... cand dai din mana...e ca si cum ai da cu pana in corzi .... iar cu degetele doar te prefaci , ca atingi freturile ( pe care nu le ai ) .....

 

Ce magarie :):):):(

Link to comment
Share on other sites

Guest mkskcrew
Ce magarie :):):):(

 

 

Ai dreptate Andrei , chiar ca magarie .... maine poimaine o sa ajunga astia sa-si faca trupe , cu niste manusi ... si doua bete...atat...! :1st:;)B)

Link to comment
Share on other sites

LOOOLLL... vaaaiii de capu' meu... mai oameni buni... eu inteleg ca sunteti revoltati...DAR!!!... e un joc si nimic mai mult... daca era un joc de violonisti, mai sareati de fund in sus? :)... Ce probleme, ce situatii... daca ala micu ia kitara dupa ce se joaca si notele vor fi altele, tasta care apasa 10 note si nu una... ala aude fa, do, sol (macar va sti ordinea diezilor in game :))... In definitiv... daca pica drobu de sare in capul copilului... Oameni buni!!! trezirea!!!... ati luat-o razna rau de tot :)...

 

Aprospos de faza asta... imi aduc aminte de pe vremea in care eram mare jucator de Quake1... si la un moment dat, aud o prostie citita de un amic in nush ce ziar, cum ca un japonez, la fel mare jucator de quake si-a spintecat sora mai mica cu securea pe motiv ca nu mai avea munitie si asta nu-i facea mancare... faza la care prostu ma intreaba "bai frate, nu ti-e frica ca o s-o iei si tu razna?" :(... sa nu mai vorbim de febra WOW-ului, care mie unu mi se pare un joc genial (evolutia caracterului, cadru social, questuri misto, etc)... si multe altele... Ca se joaca in baruri, cluburi sau mai stiu io unde, foarte bine!!!!... inseamna ca jocul a prins!...

 

...Ah si inca ceva... daca vreti "kterinca" tehnologica pe kitari... vedeti sistemul de auto tuning de la Gibson (asta pt aia care se luau de auzul kitaristului in formare)... sau notebook-ul implementat intr-un Strat (era o faza de la Fender... am citit intr-un Chip mai vechi).

 

Si totusi "Gigel" avea dreptate... unde nu-s probleme, omul trebe sa gaseasca pt a avea ce rezolva... Hai ca sunteti comici foc... Ura si la gara!

Edited by LORD-C
Link to comment
Share on other sites

Poate pe viitor o sa apara chitare cu senzori, fara corzi. :)Unde esti tu Gilmour, Doamne?

 

tu cati ani ai ?

 

pai...chitara cu senzori ( guitar synth) am vazut si probat in '90 , este ceva demodat si uitat .

 

Avea in loc de corzi niste "aripioare " de cauciuc pe o lungime de 6-10 cm pe acestea le ciupeai cu degetele sau cu o pana ca sa ai dinamica "reala".

Link to comment
Share on other sites

Guest mkskcrew
tu cati ani ai ?

 

pai...chitara cu senzori ( guitar synth) am vazut si probat in '90 , este ceva demodat si uitat .

 

Avea in loc de corzi niste "aripioare " de cauciuc pe o lungime de 6-10 cm pe acestea le ciupeai cu degetele sau cu o pana ca sa ai dinamica "reala".

 

 

Mda... sa speram ca nu apar din nou la moda :) !

Link to comment
Share on other sites

Eu vad 2 efecte benefice in chestia asta. Primul e ca oamenii se aduna gramada si nu mai joaca in retea ca zombalacii.. e mai social si mai activ (comparat cu WoW de exemplu) si cred ca de-asta a si prins, cum a prins si Wii foarte bine din aceleasi motive. Pe lg asta este foarte probabil sa creasca interesul pt chitara. Trebuie sa fii complet cretin sa crezi ca in realitate e ca la jocuri si sa te astepti sa fie la fel de usor, dar nimic nu e exclus in fond. Oricum fenomenul o sa scada in intensitate peste vreo juma de an deci .. nu e panica :). Trendul jocurilor cu controller special va ramane totusi.

Link to comment
Share on other sites

Pardon ? N-am priceput nimic.

Ca bonus mai exista si asta :

 

Scrierea de mesaje monosilabice ('da', 'nu', 'lol', etc.) nu este incurajata. Scopul acestor forumuri este de a facilita schimbul de informatii - intre membri - despre chitara, instrumente muzicale si muzica in general, alte subiecte de discutii fiind totusi in general tolerate. Este de preferat ca mesajele scrise de membri sa aduca un plus de valoare in discutiile in care apar.
Link to comment
Share on other sites

Mda... sa speram ca nu apar din nou la moda :) !

 

acestea sunt facute ca sa poata canta si chitaristi la sintetizator ( cei care nu stiu sa cante la clape)

 

acum exista chitare cu synth midi , ba chiar si de la doze normale poate sa prelucreze samnalul.

 

E super ptr acompaniament , de exemplu "strings" , suflatori , orga..

Link to comment
Share on other sites

Ceva de gen era in Media Galaxy (Unirea) !!! Numai ca era pe toate instrumentele !! tot asa,4 butoane,dar pe toate instrumentele !!! Concluzia : porcarie de joc........mai bine cant la chitara ruseasca veche de 28 de ani pe care o are tata in pod si tot suna mai bine !! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest mkskcrew
acestea sunt facute ca sa poata canta si chitaristi la sintetizator ( cei care nu stiu sa cante la clape)

 

acum exista chitare cu synth midi , ba chiar si de la doze normale poate sa prelucreze samnalul.

 

E super ptr acompaniament , de exemplu "strings" , suflatori , orga..

 

 

Aha..ms :):):)

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
o sa apara un joc pe la sfarsitul anului si poti sa canti cu chitara normala ...nu stiu daca va trebui adaptor

http://www.guitarrising.com/

abea astept:D

"Beginner difficulty levels are designed for non-guitar players and hard difficulties will challenge experienced guitarists."

 

Cum va suna chestia?

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

Chiar as fi curios sa incerc asa ceva, vorbesc de "guitar rising" , adica totusi e o chestie cat de cat mai reala decat Guitar Hero

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.