www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Se Poate Vioara La 19 Ani?


Guest
 Share

Recommended Posts

Da, poti, daca ai putina coordonare, ureche si ambitie. Ia prof.

Nu vei ajunge niciodata sa faci performanta, e prea tarziu, dar la un nivel mai mic, ai toate sansele :)

 

BTW, si eu am primit o voiara acum cateva luni [turned 21] si nu e chiar asa greu. doar ca nu seamana DE LOC cu chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

e faina vioara... am avut ocazia sa scartai la una ... ce sa zic chiar imi placea (mai ales cand o vedeam pe mama k pleaca de acasa din cauza asta :) ) nu-i chiar asa de greu ... trebui sa inveti bine digitatia si restu' nu-i cine stie ce

 

@mega.deb: influenta ta e careva de la Apocalyptica? :) si eu vroiam sa ma apuc dar imi place mult mai tare sa folosesc pana peste 6 corzi decat arcusul peste 4 corzi :)

Link to comment
Share on other sites

Poti sa incepi studiul unui instrument la orice varsta. Vei avansa in functie de efortul depus si de talentul pe care-l posezi. Nu are rost sa discutam despre incheieturi, ureche muzicala, etc. Cel mai simplu este sa iei cateva lectii cu un profesor iar apoi iti vei putea da singur un raspuns. Mult succes! :)

Link to comment
Share on other sites

Sa nu faci ca un prieten ... si-a pasuit noptile de betie si banii de votca pina ce, in cele din urma, si-a luat vioara. Se uita mai bine, se uita mai prost... la un moment dat se intuneca la fata (ii sarbatoream victoria cu o bere) . Daduse toti banii pe vioara ... dar arcus nu isi luase de nici un fel.

Recomand vioara, la 5 ca si la 105 ani ! Eu cintam acum muuulta vreme, iar cind o mai vad pe amor de mi corason ca sta singurica pe dulap o iau si reinnod pentru a n-a oara tema de la Negru Voda. Apoi, iar sus pe dulap. Si eu ar trebui sa ma reapuc :)

Edited by Eldrian
Link to comment
Share on other sites

e faina vioara... am avut ocazia sa scartai la una ... ce sa zic chiar imi placea (mai ales cand o vedeam pe mama k pleaca de acasa din cauza asta :) ) nu-i chiar asa de greu ... trebui sa inveti bine digitatia si restu' nu-i cine stie ce

 

 

daca tu canti la vioara ca sa sperii vecinii :)

 

crede-ma vioara e mai grea decat chitara

 

vrei o dovada? cati chitaristi cunosti?

dar violonisti? si sa zicem ca prin violonisti ma refer la oameni care macar stiu cum se tine o vioara corect

 

"trebui sa inveti bine digitatia si restu' nu-i cine stie ce " commentu asta pur si simplu m-a lasat tablou

 

sper ca n-am suparat pe nimeni

 

 

PS: am facut 8 ani de vioara si stiu cu ce se mananca, nu ca ender ce-i drept

 

 

a da sa raspund si ontopic. poti sa te apuci de vioara si acum si la 90 de ani, dar sincer nu cred ca mai ai acum capacitatea de invatare pe care o are un copil de 6 7 ani. de asta se incepe studiul de vioara la varsta aia.

 

a da PS 2..sper ca nu joci baschet

Link to comment
Share on other sites

viorile reghin sunt mult mai bune decat chitarele facute de aceeasi firma, poti sa-ti iei linistit.

 

chestia cu baschetu e legata de uzura incheieturii , in speta cea de la mana dreapta (cea cu arcusul)

vioara cere o mobilitate extrema a incheiturii in timp ce baschetul iti cere o forta si in acelasi timp cat mai putina mobilitate pentru forta si acuratetea incercarii. tin minte ca profa mea de vioara mi-a zis printr=a sasea ca ori ma las de baschet ori ma las de vioara ca nu merg impreuna...asa ca am amanat baschetu vro trei ani...tot eram pitic :)

 

 

a da si ca sa fii fericit

 

"Se poate!"

Edited by marduk
Link to comment
Share on other sites

ce nu ai invatat pana cand esti acasa la mama , nu vei mai avea timp s ainveti doar la pensie .

 

Finalitiate nu va avea dar ca si hobby , ca sa ai ce face in timpul liber sete super.

 

Dar ar fi bine sa cumperi o vioara electrica , ca sa nu moara ceilalti din casa ...datr si asa trabuier sa ai o familie foarte "intelegatoare".

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Daca ai facut chitara pana acum, iti va fi la inceput destul de greu sa te obisnuiesti cu vioara (tuning in cvinte, spatiile intervalelor mai mici, schimbarea de pe o coarda pe cealalta, etc...)

Sunt insa convins ca poti invata un instrument nou la orice varsta. Depinde si ce vrei sa faci in continuare.

Am facut vioara cam 12 ani. Am lasat-o cam 20 de ani sa se "prafuiasca" iar cand am luat-o din nou in mana am avut cam o saptamana problemele descrise mai sus, insa apoi a mers. Bine, pt "Negru Voda" si ceva "ritornele" de populara sau mai jazzy asa, merge.. :) (nici nu ma asteptam la chestii foarte complicate)

Bafta si tine-ne la curent cu progresele!

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Da, poti, daca ai putina coordonare, ureche si ambitie. Ia prof.

Nu vei ajunge niciodata sa faci performanta, e prea tarziu, dar la un nivel mai mic, ai toate sansele :)

 

BTW, si eu am primit o voiara acum cateva luni [turned 21] si nu e chiar asa greu. doar ca nu seamana DE LOC cu chitara.

gresit... nu conteaza varsta..conteaza, cum s-a mai spus mai sus, ambitia si dedicatia...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Wanderer

tocmai mi-am luat si eu o vioara reghin...si sunt de acord cu majoritatea...performanta adevarata nu poti face daca nu incepi de mic...si daca ai putea ai face-o pe la o varsta cand nu te mai intereseaza :) acum ma apuc, dar atat cat sa stiu pentru mine.. sa pot un pic ma joc...e intr-adevar destul de greu...am gasit o gramada de site-uri care te ajuta...dar inca ma chinui sa o tin cum trebuie :) iar pentru cat imi trebuie mie (pe la o cantare cu prietenii, la un foc de tabara, la o distractie) cred ca ajunge ca stiu teoria muzicala de baza si sa ma obisnuiesc cu degetatia si schimbatul pozitiilor...cat sa pot tine o linie melodica, sa fac cat de cat un arpegiu si sa ma ghidez dupa o armonie...daca vrei sa faci performanta mare...e cam greu...daca vrei doar baza...e perfect :)

Edited by Wanderer
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest MissRoza

Eu am facut vioara cativa ani... m-am lasat ca o faceam in scarba de gura mamei... (acum regret, asa cum a spus si ea ca o sa fac, deci mamele au mereu dreptate).

 

Depinde ce intelegi prin greu... daca pleci de la premiza ca e greu nu o sa ajungi nicaieri. Think about it... o faci din placere. Asta e cel mai important.

 

Vioara se tine pe umar, in general v-as sfatuii sa va luati si o chestiuta din aia neagra (sa ma trazneasca daca mai stiu cum se cheama) pe care sa va sprijiniti barbia. Capul trebuie sa stea indoit spre stanga, deci o sa intre pe acea chestie si putin din obraz si doar o parte din barbie. Faptul ca va tineti capul indoit este incomod, dar esential. Ca sa vedeti unde puneti degetele.

 

Cu arcusul vreau sa va zic ca eu una am avut un chin teribil... pentru ca mi-a luat doi ani de zile sa ma invat sa-l tin corect si cum il prindeam gresit ma altoia profa... (sadici profii astia). Dar voi ar trebuii sa va descurcati cu toate lectiile alea online.

 

Ce e cel mai urat, lasand la o parte tehnica, cand treci de pe chitara pe vioara, e faptul ca nu ai clape ca sa stii unde sa-ti asezi degetele... dar dupa ce te obisnuiesti nimeresti fara probleme notele.

 

E adevarat ca nu ai capacitatea unui copil mic de a invata, dar avantajul este ca ai mai multa vointa. In general copiii mici sunt dusi de parinti si nici macar nu le place la cat de scartait suna la inceput, pierzandu-si foarte repede tot interesul. Daca sunteti perseverenti o sa scapati de handicapul varstei...

 

Ah, si inca o chestie... s-ar putea sa dati peste un prof bun, dar care sa va descurajeze in privinta varstei. Nu va lasati doborati, ci luati-o ca pe o provocare. Dovediti-le ca puteti.

 

Totul este posibil, muzica se face din pasiune, pasiunea te face sa muncesti pana iti sangereaza degetele, dupa ce iti sangereaza degetele ai deja o idee despre ceea ce faci si asa ajungi unde doresti :) . Good Luck!

 

 

P.S.: nu-i spuneti mamei ca regret, am si eu mandria mea...

Link to comment
Share on other sites

Guest ain't-affraid-to-die

parerea mea este asa cum zic si ai mei

NU EXISTA NU POT....EXISTA DOAR NU VREAU

Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
parerea mea este asa cum zic si ai mei

NU EXISTA NU POT....EXISTA DOAR NU VREAU

si daca esti paralizat de la gat in jos?

Link to comment
Share on other sites

Salut! Am si eu o intrebare: Fac vreo branza daca invatz vioara la varsta mea?

 

poti sa faci tot ce vrei pana poti sa-ti misti degetele

 

Dar toate la timpul lor , in orice caz poti sa studiezi puternic in timpul liber pana te tina mama si tata cu masa si casa.

Dupa acea nu mai ai timp .

 

Una este ca pregatirea in timpul anilor de scoala sa sa fie axata pe studierea cantatului la un instrument si alta cand stdiezi in timpul liber pe langa alte probleme .Progresul va fi mult mai lent datorita timpului limitat ( doar timpul liber) iar acest timp liber dispare cand trebuie sa te ocupi de propria familie .

 

Cam asa stau lucrurile .deci nu varsta ci timpul alocat este problema,

 

Lucru valabil ptr. orice domeniu de studiu /pregatire .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Ca deobicei nenea Karpi ne lamureste pe toti...

Dar vreau sa zic ca mai tre sa lasi cateva zile instrumentul de o parte din cand in cand. Cel putin am observat ca dupa ce sunt ocupat cu alte lucruri (examene, munca etc.) si nu mai am chitara pe cap de loc devin mai bun, evoluez deodata (ureche, ritm, tempo, tehnica, iprovizatii, armonii pe loc facute etc..)

Trebuie sa recunosc ca inca mai vreau sa cant la vioara dar nu am apucat sa imi iau una... am cateva prioritati acum... dar o sa incerc in vacanta asta sa mai invat cate ceva doar de placere si pentru antrenamentul urechii.

Mersi tuturor pentru sfaturi si incurajari!!!!

:)

 

 

spor la invatat, la de toate

 

 

eu invat sa cant la orga de 30 de ani !! si intotdeauna sunt alte prioritatii , profu care ma mai putea invata intre timp a emigrat ( haha) asa ca tot sunt cu ...o sa invat

 

ce nu ai timp sa inveti cand este "timpul lor" nu vei mai avea timp numai eventual la pensie...bineinteles sunt si exceptii , mai ales in cazul profesionistilor care traiesc din "muzica" si nu au altceva de facut decat sa se perfectioneze ..

 

 

PS. am uitat ...am invatat si la flaut , m-a tinut vre-o 6 luni , suflam notele lungi pana ameteam ( ametesti pana nu te obisnuiesti sa iei aer cum trebuie plus antrenament) si cam atat am reusit , era la moda Ian Anderson ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest pasarel

Piesa pentru flaut care ma lasa cu gura cascata tot timpul cand o aud este 'serenade to a cuckoo' a lui Rahsaan Roland Kirk, preluata si de Ian Anderson. Daca stii sa o canti, esti zeul meu :)

*imi cer scuze daca postul pare depreciativ, dar nu am avut asemenea intentie.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.