www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Squier Telecaster


hades
 Share

Recommended Posts

Salutam si cerem scuze comunitatii daca s-a mai discutat dar din search-ul meu nu a rezultat o discutie pe aceasta tema.

 

Sa trecem la subiect. Am un Squier Tele Afinity de care sunt destul de multumit la banii pe care i-am dat (599 ron .. acum vreo 2 luni de la guitar shop).

Ce cant (vreau) este heavy metal dar nu ma juta deloc dozele nici proc`ul (zoom 505 II).

Acum vreau sa imi iau un behringer v-amp2 si din cate am vazut pe forum ar fi bunicel la banii lui.

La sala imi face o microfonie tare nasoala si tonul pe clean este bun. Ba chiar cu putin overdrive este acceptabil dar pe distoarse suparate nu suna intocmai de invidiat.

Intrebarea mea este: se merita un upgrade la doze? si daca da ce ma sfatuiti sa imi iau?

 

Orice pareri despre telecaster (squier) din partea celor ce au probat si/sau au avut sunt bine venite.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Pai in principiu nu cred ca telecasterele sunt ele facute pentru metale...si nu nu cred ca te-ar ajuta cu mult alte doze...

 

 

:):):)

 

cam asa ma convinge si pe mine chitara mea dar .. ca omu` sper si eu (nu am bani de fender pe care se poate canta aproape orice. cel putin asa am vazut pe forum).

Link to comment
Share on other sites

Ai putea sa investesti intr-un minihumbucker(desi nush cat de buna e ideea avand in vedere ca te costa 1/3 din valoarea chitarii) sau sa iti iei alta chitara :)

Eventual poti sa folosesti pozitia nr 2 a switch-ului neck + bridge ca sa nu mai fie microfonie. Ultima varianta ar fi sa canti numai pe overdrive :)

Link to comment
Share on other sites

Ai putea sa investesti intr-un minihumbucker(desi nush cat de buna e ideea avand in vedere ca te costa 1/3 din valoarea chitarii) sau sa iti iei alta chitara :)

Eventual poti sa folosesti pozitia nr 2 a switch-ului neck + bridge ca sa nu mai fie microfonie. Ultima varianta ar fi sa canti numai pe overdrive :)

 

 

nsuh cat de bun e sfatul asta... bridge + nec nu imi palce cum suna pe distors:(

Link to comment
Share on other sites

sincer sa fiu nu am pus mana pe asa ceva pana acum dar avand in vedere ca dozele sunt putin diferite la tele fata de strat nu cred k o sa se potriveasca prea bine un humbucker in format sigle coil (sau cel putin cred eu ca nu se potriveste)

 

PS: multumesc pt replay`uri.

 

ah! si pentru posesorii acestui model recomand schimbarea setului de pragushuri. eu cel putin cand fac un bendmai spre pozitiile 18-21 se urca pragushu cu mine :). e scump setu ce e drept (cam 100 ron) dar cred k se merita daca restul chitarei e bun.

post-4828-1200511541_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eu am o chitara de tip telecaster (yamaha) careia i-am schimbat doza bridge cu un Seymour Duncan Hot Rails for Tele. Suna FOARTE bine, output mare si foarte chunky, excelent pentru sounduri mai suparate. Cred ca dintre toate dozele pe care le am e cel mai legat sunet. Pe clean insa e cam prea mid-heavy, daca vrei ceva care sa faca fata si la clean cit de cit e mai bun un SD little 59.

Link to comment
Share on other sites

John 5 de la Marilyn Manson canta numai pe Tele. Are chiar propriul model. :)

 

da, dar are humbucker in bridge, si de fapt nici n-o prea foloseste live. Cel putin eu n-am vazut-o

Edited by Morgan
Link to comment
Share on other sites

Si eu zic ca HotRails e o optiune foarte buna pt Tele. http://www.seymourduncan.com/products/elec...ot_rails_for_t/

Eu am un HotRails pe strat bridge, si suna foarte coios, dupa cate vad, nu e diferenta foarte mare intre ele:

Tele: Treble:5 / Mid:9 / Bass:5 Output: 14.8 k

Strat: Treble:5 / Mid:7 / Bass:5 Output: 16.9 k

Asa vei avea si output mare si scapi de hum (acuma tot o sa iti trebuiasca o pedala de dist k lumea sau un amp cu distors bun).

Pe site-ul de la SD sunt si sample-uri, dar alea sunt numai sa compari pick-up-urile intre ele, nu iti arata nici un sample cum suna cu un dist de metal.

Legat de microfonie, ieftinatatea dozelor e de vina, cu dozele originale imi tipa si strat-ul, dar cu SSL1 in neck nu mai face microfonie.

 

Si acum cam off-topic, eu mi-am luat un Squire bullet (5 mil acum un an), foarte bine setat deja din fabrica, asa ca i-am facut si eu upgrade: HotRails+SSL4+SSL1+tunerePlanetWaves~=10mil :)

 

Concluzia mea e ca daca iti place chitara, atunci de ce sa astepti un an pana ai bani de una noua, iti pui o doza acum, si eventual o pui in chitara noua daca iti iei.

 

P.S.: pt tele ar mai fi si alte optiuni, Hot Stack, etc, dar tind sa cred HotRails e cea mai coioasa. A, si ai grija ca daca iti iei ceva hot dar single coil, chiar daca va fi coios o sa faca hum cat china cu distors (doar hum nu microfonie :))

 

SD pickups for tele: http://www.seymourduncan.com/products/electric/telecaster/

reviews: http://reviews.harmony-central.com/reviews.../Seymour+Duncan

pe site la M&C nu vad, dar poate aduc, daca nu, sigur au pe thomann.

Link to comment
Share on other sites

daca are corpul si griful bune, merita. daca are sustein si action mic, daca iti place sa canti cu ea, poti sa ii faci ce upgrade vrei. nu trebuie neaparat sa schimbi chitara, decat daca iti permiti fara eforturi.

daca vrei humbucker in bridge, poti sa o rezolvi, cred ca gasesti la grosu bridge de tele cu gaura de humbucker. in neck poti sa ii pui ce vrei, plasticul ala suporta orice "manareala" :)

despre doze iti dau un singur sfat> intra pe site-urile producatorilor si asculta-le, pe rand, cu rabdare, vezi ce iti place si poti sa pui ce vrei tu.

Link to comment
Share on other sites

frumos si de ajutor ! multumesc tare mult ! :):)

 

ar trebui scoase dozele ,demontat coverul ( capacul) , topesti niste ceara intr-un vas ( atentie sa nu se aprinda ) se scufunda doca si se lasa ca sa se infiltreze ceara intre spire cat mai bne si nu va mai "fluiera " . Se scoate din ceara se lasa sa se raceasca si se indeparteaza surplusul de ceara de pe exterior ca sa incapa in "capac",se monteaza la loc .

 

Spirele fiind fixate nu va mai "fluiera" .si poti sa dai gain mai mare .

Link to comment
Share on other sites

Salutam si cerem scuze comunitatii daca s-a mai discutat dar din search-ul meu nu a rezultat o discutie pe aceasta tema.

 

Sa trecem la subiect. Am un Squier Tele Afinity de care sunt destul de multumit la banii pe care i-am dat (599 ron .. acum vreo 2 luni de la guitar shop).

Ce cant (vreau) este heavy metal dar nu ma juta deloc dozele nici proc`ul (zoom 505 II).

Acum vreau sa imi iau un behringer v-amp2 si din cate am vazut pe forum ar fi bunicel la banii lui.

La sala imi face o microfonie tare nasoala si tonul pe clean este bun. Ba chiar cu putin overdrive este acceptabil dar pe distoarse suparate nu suna intocmai de invidiat.

Intrebarea mea este: se merita un upgrade la doze? si daca da ce ma sfatuiti sa imi iau?

 

Orice pareri despre telecaster (squier) din partea celor ce au probat si/sau au avut sunt bine venite.

 

Multumesc.

Cel mai simplu (ieftin!) e sa faci cum a zis Karpi. Altfel, your best bet este cu un "minihumbucker". Hot rails este o doza superba, (eu folosesc pentru strat), de asemeni gasesti si la DiMarzio, incearca intii ceva nu foarte demential, poate un Chopper, dac nu, ia Fast track 1 sau 2,..... nu mai stiu sigur daca dozele de strat se potrivesc in gaura la Tele, evident ca "al treilea surub" pica, sper ca cele doua de la capetele dozei sa coincida.... vezi si tu... mai sint si de la alti producatori doze "mini"humb., cu dual rail, unele mai hot, altele mai domoale, .. daca tot vrei sa faci asa o manevra, uita-te si tu pe net, ca e informatie buluc... :)

Link to comment
Share on other sites

Ca si ceilalti colegi care au facut referire la SD Hot Rails, iti recomand si eu aceasta optiune. Am asa ceva pe o copie de strat si merita. Poti canta heavy fara probleme, nu chestii prea dure.

Fiind din Bucuresti, daca vrei, ti-l pot arata si il poti asculta si proba, sa vezi daca ti se potriveste (desigur chitarele sunt eminamente diferite, dar iti faci o idee live). :)

Link to comment
Share on other sites

Ca si ceilalti colegi care au facut referire la SD Hot Rails, iti recomand si eu aceasta optiune. Am asa ceva pe o copie de strat si merita. Poti canta heavy fara probleme, nu chestii prea dure.

Fiind din Bucuresti, daca vrei, ti-l pot arata si il poti asculta si proba, sa vezi daca ti se potriveste (desigur chitarele sunt eminamente diferite, dar iti faci o idee live). :)

 

Nu prea inteleg de ce ai vrea sa pui la un telecaster cu tonul vestit , cu inaltele superbe la bridge si joasele calde dar transparente la neck alte doze ?

 

adica iao o chitara telecaster si vreau sa sune ca si GibsonLP ? care-i smenul?

 

Am doze ce a-mi dau inalte si am nevoie de aceste ton specific nu pun alt tip de doza ci o doza "buna "( fara microfonie) cu aceleasi caracteristici .

 

Nu nivelul semnalului este telul final la o doza ci tonul .

 

Deci normal era sa -se propuna doze originale de telecaster daca corpul si gatul este OK .

 

daca nu merita investitia cel mai bine este sa "antifonezi " dozele cu ceara si nu vor mai fluiera la gain mare din efect sau statie..

 

Nu doza puternica este problema ci cum sa ai inalte , tonul transparent .In primul rand nu folosesti humbucker de nici un fel caci s-au dus si joasele si inaltele .Cu humbucker poti face un ton "transparent" numai prin utilizarea unor efecte ambientale ( chorus, hall, reverb).

 

Cu singlecoil ce are un ton bun si inalte si joase poti sa ai ton superb si fara efecte deoarece insasi tonul este bogat in armonice , nu ai nevoie de armonici produse artificial.

 

Problema ar fi ca este greu sa canti cu tonul "clean" .Pentru acest ton ar trebui statie performanta ( pe tuburi sau tranzistoare ) care sa nu deterioreze tonul si sa aiba raspuns dinamic corespunzator fara efecte( compresor /expandor , distors)

 

Am mai scris pe forum , incercati sa cantati ceva tehnic pe chitara fara amplificator ( la rece) , apoi acelasi lucru pe amplif ( placa de sunet , preamplif, amplif, combo , sau head cu boxa) si daca nu poti la fel de usor sa executi pasajele tehnice si "electric" ca si la rece ,inseamna ca statia ( linia de amplificare ) NU este buna ! Si .Nu-i vorba de cat de mare este semnalul dozelor , ci cat de bine raspundea lantul de amplificare la dinamica semnalului venit din doze....

 

dinamica se poate "inbunatati" cu un compresor /expandor DAR se sacrifica unele inalte din ton si atacul devine cam artificial.

 

Inaltele se pot taia usor si eficient cu filtre simple .DAR nu poti sa refci cu nimic daca nu le ai in semnal !!!

 

Ca si exemplu ar fi microfoanele de voce , daca nu au inalte nu se poate canta vocal cu acestea , degeaba reglezi din EQ n-o sa sune niciodata vocea frumos si transparent.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Ca o parere strict personala:

Mie nu imi place deloc sunetul de single coil in bridge, la nici o chitara. Pe clean suna mult prea subtire, iar pe distors prefer in principiu un sound mai legat, fara stridente.

In concluzie, eu zic ca o doza humbucker in bridge la chitara ta te va ajuta foarte mult, pastrezi cleanul de pe neck (recunoaste, probabil cinti 80% din cleanuri pe neck), dar ai si o doza super buna in bridge, cu care poti cinta distors foarte bine.

Hot rails de tele suna cu totul altfel decit cel de strat. E mult mai mid heavy si mai legat sunetul. Si outputul dupa parerea mea e mai mare un pic.

 

NU incerca sa iti bagi doza in ceara. Ai sanse de 99% sa o strici. S-a intimplat si unora foarte priceputi in ale chitarii :)

Link to comment
Share on other sites

DA! asa e. doza din nec este potrivita. suna bine. si chiar vroiam sa ma apuc de desfacut sa bag doza in ceara....nu mai inteleg nimic. ce se poate strica? temperatura mare a cearei topite desprinde emailul de pe infasurari si ...se produce un "scurt" intre spire si doza nu va mai putea genera "curent" ?

 

am nevoie de lamurire.

 

 

 

sau sfatul tau ar fi sa imi iau doze tele originale (precum zicea si karpi)

Link to comment
Share on other sites

Citeste frate link'ul dat de @radioman si dai bice! :)

 

DA

 

acolo este descris pas cu pas ce si cum.

 

Nu se strica nimic ,temperatura nu este atat de mare , doar si cele originale se "antifoneaza" cu ceara .Scrie acolo si de metoda de topire si despre temperatura precum si precautii ca sa nu dai foc la casa.

Link to comment
Share on other sites

Eu am bagat humbuckerul de la Gretsch (plastic, nu avea carcasa de inox) in ceara si nu au fost probleme.

Sugestie: cauta lumanari din ceara, nu din parafina. Succes!

 

PS: Daca ai garantie la chitara, mai stai o tura si asteapta sa-ti expire. Nu de alta, dar nu vrei s-o pierzi, nu? Cum ce? Garantia dle, garantia! :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Ca o parere strict personala:

Mie nu imi place deloc sunetul de single coil in bridge, la nici o chitara. Pe clean suna mult prea subtire, iar pe distors prefer in principiu un sound mai legat, fara stridente.

In concluzie, eu zic ca o doza humbucker in bridge la chitara ta te va ajuta foarte mult, pastrezi cleanul de pe neck (recunoaste, probabil cinti 80% din cleanuri pe neck), dar ai si o doza super buna in bridge, cu care poti cinta distors foarte bine.

Hot rails de tele suna cu totul altfel decit cel de strat. E mult mai mid heavy si mai legat sunetul. Si outputul dupa parerea mea e mai mare un pic.

 

NU incerca sa iti bagi doza in ceara. Ai sanse de 99% sa o strici. S-a intimplat si unora foarte priceputi in ale chitarii :)

 

cu doza bridge de obicei nu se canta solo , dar la anumite sounduri de backing guitars suna fantastic , acorduri si arpegii .Ce suna deschis dar plin si nu deranjeaza linia solo .

 

Nu se poate canta numai cu un singur ton un concert , un CD trebuie sa ai si sounduri alternative , trebuie sa poti cre contrast etc...

 

in caz de folosirea dozei bridge la Tele si la Strat trebuie atent EQ si limitate inaltele mai ales daac se inregistreaza direct in PC . Procesor FX de chitara ca si formator de ton sub 96KHz/24 bit nici nu se prea poate folosi in loc de inaltele respective va suna un gajait deranjant (convertorul A/D nu poate sa urmareasca atacul enorm pe timpul foarte scurt )

 

Totodata acest ton de bridge cu opotmetrul de volum inchis la 8 , va rezulta un sound foarte apropiat de chit acustica , sound cu care poti sa imiti acoustic strumming , daca mai ai si un AcoSim cu "deesser si compressor" te descurci de minune .

 

Si cum am mai scris , inaltele se pot taia usor Ide exemplu pur si simplu inchizi cu 1-3 pozitii butonul de volum al chitarei si tonul va deveni mai solid mai conturat fara tzarait , daca-l distorsionezi dupa distorsiune inca odata se filtreaza nici nu-ti dai seama ce doza este la baza sunetului final .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.