www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Floyd - Ul De Ibanez Rg350


bcstefan022
 Share

Recommended Posts

vreau si eu parerea unora care se pricep la floyd. ce credeti oameni despre floydul de pe ibanez rg350 ???

se dezacordeaza chitara din pricina lui ???

nu de alta dar vreau sa imi iau unul si am tot auzit in ultima vreme chestii despre floydul de pe acest ibanez.

mersi de informatii. multzam de informatii !!!

Link to comment
Share on other sites

nu`ti lua chitara cu floyd decat daca ai nervi de intins.

 

lol..ba vere ma lasi???ai cantat pe chitara in discutie?sigur ca o sa zici ca da si pe inca 30 de modele de ibanez cu floyd...ya ya :)

modelu asta e o chitara foarte buna in banii astia...floydu se comporta decent.la fel si la rg 370.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

nu`i asta chestia, dar multe floyduri care sunt facute sub licenta sau chestii asemanatoare sunt proaste, adica au suruburi din unt. Incerci sa ridic bridge`ul(ca mine) si se topeste surubul, si e nasol sa patesti asa ceva. si se duc dreaq repede suruburile in general la astea. sunt migalos de acordat(mai insurubezi mai tragi de corzi), dar in final iese ceva tare.

Link to comment
Share on other sites

nu`i asta chestia, dar multe floyduri care sunt facute sub licenta sau chestii asemanatoare sunt proaste, adica au suruburi din unt. Incerci sa ridic bridge`ul(ca mine) si se topeste surubul, si e nasol sa patesti asa ceva. si se duc dreaq repede suruburile in general la astea. sunt migalos de acordat(mai insurubezi mai tragi de corzi), dar in final iese ceva tare.

 

nu zau domle,ia vino sa vezi rg 370-u' meu si dupa aia te mai lansezi in dizertatii asupra untului din care sunt facute floydurile edge III.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

da ia`ti ma cu floyd, dar apoi sa nu plangi ca n`ai de unde sa iei piese pt el. Nu uita sa`l ungi, ca face draci daca nu.

 

Io nu am facut altceva in afara de a`mi exprima parerea. Nu am cantat pana acum pe vreun ibanez, dar sunt convins ca nu e mare dinferenta intre floydu de pe el si unul facut sub patent.

 

si nu in ultimul rand: nu mai va crispati asa! stiti bine ca 75% din floyduri sunt de *****.

Edited by Wierdguy
Link to comment
Share on other sites

Sorry, da nu pot sa ma abtzin.....spui enormitatzi p'aici.....shi eu shi colegul meu de trupa (care apropo lucreaza la un magazin cu instrumente muzicale) avem amandoi ibanez (el RG350, eu S320) shi suntem foarte multzumitzi de edge III respectiv Zero Resistance, nu am avut probleme cu ele, nu se dezacordeaza nici daca sari pe bara de tremolo :) e adevarat ca Edge III are un mic dezavantaj cu sistemul de prindere al barei, dar in skimb e A-ok. Eu am in plus shi un reglaj rapid ptr arcuri care ma scapa de multa bataie de cap. Parerea mea shi a tuturor celor care au ibanez (ptr ca am shtiut ce sa ne cumparam) e ca nu shtii ce vorbeshti (mai ales legat de materiale :))....dude, verifica inainte sa spui asha ceva). Shi inca o kestie, nu sunt "Floyd sub licentza", sunt sisteme proprii dezvoltate de Ibanez.

Link to comment
Share on other sites

da ia`ti ma cu floyd, dar apoi sa nu plangi ca n`ai de unde sa iei piese pt el. Nu uita sa`l ungi, ca face draci daca nu.

 

Io nu am facut altceva in afara de a`mi exprima parerea. Nu am cantat pana acum pe vreun ibanez, dar sunt convins ca nu e mare dinferenta intre floydu de pe el si unul facut sub patent.

 

si nu in ultimul rand: nu mai va crispati asa! stiti bine ca 75% din floyduri sunt de *****.

 

Copilu' daca nu stii ce este ala de ce te amesteci in discutie si iti dai cu parerea?

Pe cate ai pus mana pana acum?

 

Off topic:

Se intampla ceva in ultimul timp. Este un vint puternic de noobi si de parerile lor avizate.

M-am cam plictisit. Nimic interesant de mai bine de cateva luni.

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut
nu`i asta chestia, dar multe floyduri care sunt facute sub licenta sau chestii asemanatoare sunt proaste, adica au suruburi din unt. Incerci sa ridic bridge`ul(ca mine) si se topeste surubul, si e nasol sa patesti asa ceva. si se duc dreaq repede suruburile in general la astea. sunt migalos de acordat(mai insurubezi mai tragi de corzi), dar in final iese ceva tare.

 

nici al meu n-are nici pe dreq si am tras de el k in ultimul hal (mai ales la enter sandman - metallica :) )

 

apropo de ce zice wintzy pe tremoloul de pe ibanezul meu (ibanez rgr320ex) chiar s-a asezat un prieten din greaseala si n-a avut absolut nimic

Edited by chitaristul_innascut
Link to comment
Share on other sites

Pana in 2003 toate puntile floating de la Ibanez erau produse sub licenta Floyd Rose. Ce e facut dupa 2003 ( Edge III, ZR si Edge Pro) sunt dupa cum bine zice wintzy produse proprii ibanez fara legatura cu terti.

 

si care-s "secunzi" ..lol

 

sistemul este Floyd Rose ( Ibanez<-> Floyd Rose ) terzi ar fi Schaller ,Kahler daca ar prelua munca la comanda cum fac pentru altii .dar nu este exclus sa faca si pentru Ibanez .

 

Sunt foarte bune vibratoarele de pe Ibanez .Bineinteles daca vrei un vibrator super calitate rezistent si fiabil dai un ban la Schaller sau Kahler ( care le banuiesc ca sunt rude apropiate) si stai in fata .

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut
.Bineinteles daca vrei un vibrator super calitate rezistent si fiabil dai un ban la Schaller sau Kahler ( care le banuiesc ca sunt rude apropiate) si stai in fata .

 

am vazut pe youtube ceva test despre floyd rose si kahler ... si s-a dovedit a fi mai bun floyd rose stati asa k dau si link

 

1.

 

2.

 

3.

Edited by chitaristul_innascut
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
am vazut pe youtube ceva test despre floyd rose si kahler ... si s-a dovedit a fi mai bun floyd rose stati asa k dau si link

 

1.

 

2.

 

3.

 

 

Bine. E o reclama

 

in plus ce zice pe la sfarsit ?

 

Cand cumparati o chitara contactati pe FR ca sa va asigurati daca vibratorul este facut de Schaller !!!!!!!!!!

 

Comparatia a fost facuta aiurea , nu are cum sa se dezacordeze Kahler la benduri caci are calusul fix cu role ce nu se pot misca pe verticala .

 

Testul de sustain tot o aiureala , erau doua chitare cu rezonanta, ton ,diferite si tensiune corzi mi-se parea ca chit cu Floy Rose avea corzile mai tensionate .

 

Amandoua sistemele sunt OK ..testul e un Bau Bau comercial ....cel mai bun e tot NOUL Detergent .

 

in primul rand trebuia sa fie acelas model de chitara cu acelasi tip de corzi etc... , doua chitare perfect identice ca sa vezi diferente ce nici nu ai cum sa observi intr-un video.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest anghelescu
Scuza-ti ca ma bag si eu ca musca, dar vreau sa-mi pun pe chitara un floyd adevarat, vreau sugestii va rog frumos :) .

 

Ma gandeam la un http://www.thomann.de/gb/schaller_15370_fl...ose_tremolo.htm

 

Sau http://www.thomann.de/gb/ibanez_floyd_rose...cosmo_black.htm

 

 

Voi ce zice-ti?

ce chitara ai? ca daca ai o chitara de 200de E si ii pui floyd de tot atat o sa faci un mare *****

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Scuza-ti ca ma bag si eu ca musca, dar vreau sa-mi pun pe chitara un floyd adevarat, vreau sugestii va rog frumos :) .

 

Ma gandeam la un http://www.thomann.de/gb/schaller_15370_fl...ose_tremolo.htm

 

Sau http://www.thomann.de/gb/ibanez_floyd_rose...cosmo_black.htm

 

 

Voi ce zice-ti?

 

Arunca un ochi si in ce a scris Cristi Gram despre edge pro la o discutiile despre ibanez. :)

 

E foarte important pe ce chitara vrei sa montezi asa ceva. Daca e ieftina = lemn prost (daca e lemn), deci posibilitatea de a avea surprize la montare + face mai mult decat chitara sau cel putin 80% din ea.

Link to comment
Share on other sites

Scuza-ti ca ma bag si eu ca musca, dar vreau sa-mi pun pe chitara un floyd adevarat, vreau sugestii va rog frumos :) .

 

Ma gandeam la un http://www.thomann.de/gb/schaller_15370_fl...ose_tremolo.htm

 

Sau http://www.thomann.de/gb/ibanez_floyd_rose...cosmo_black.htm

 

 

Voi ce zice-ti?

 

eu zic sa inveti sa scrii !

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

lol..ba vere ma lasi???ai cantat pe chitara in discutie?sigur ca o sa zici ca da si pe inca 30 de modele de ibanez cu floyd...ya ya :)

modelu asta e o chitara foarte buna in banii astia...floydu se comporta decent.la fel si la rg 370.

 

+1000. Am detinut un rg 350 si n-am avut probleme cu floyd-ul. In ciuda asteptarilor s-a comportat foarte bine iar acordajul tinea bine in limita decentei de "brutalizare" achitarii.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.