www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Vecina


Hix
 Share

Recommended Posts

:) .. Am o vecina putin speciala se pare... Desi respect orele de liniste vine si la 6:30 seara si-mi spune sa incetez cu galagia. Asta de obicei cand fac vocalize sau am lectie de canto. Ieri a chemat politia. Din fericire au fost niste politisti foarte ok. M-au legitimat doar si m-au rugat ca macar azi sa incetez sa nu sune iar...ca .."doar am mai multe minte decat ea" .. Astept sfaturi de la voi ce pot face ca deja ma streseaza. Azi la 5:30 am lectie de canto si ma voi duce inainte s-o anunt si s-o rog sa ma lase sa repet... Ea crede ca ar trebui sa repet numai la o sala de repetitii dar tot ce repet repet neamplificat si pe langa faptul ca nu prea as avea unde in Craiova sa-mi fac exercitiile de canto, mi-ar fi aproape imposibil sa ma duc zilnic sau la 2 zile la o sala.

:) Imi vine s-o strang de gat...De asemenea n-am mai ascultat muzica la boxe de cateva luni..Imi distrug urechile cu casti...

Edited by Hix
Link to comment
Share on other sites

Normal politia nu are ce sa-ti faca , studiezi in orele in care poti sa faci "zgomot".Legal nu au ce sa-ti faca .Chiar la batausi si scanfdalagii pot maxim sa le dea o amenda de tulburarea linisti .

 

Aceste ore sunt o conventie strict ale locatarilor, comitetul de bloc daca stai la bloc.Politia nici nu cred ca are dreptul sa intre la tine , numai insotit de administrator sau presedinte de asociatie , si in urma unor reclamatii bine intemeiate .Nu ar trebui sa vina ptr ca un vecin canta l pian , asculta muzica , sau exerseaza .

 

Cred ca idea cu sa vorbesti cu ea , spui ca asta studiezi si e scoala .Acest lucru ca sa nu te certi cu ea.

Politisti cred ca au vazut ca nu esti o problema sociala, doar sa nu fie influentati rauvoitor si sa-ti faca probleme.

Ce ar mai putea sa faca ar fi sa faca reclamatie cu martori falsi si sa te amendeze .

 

E nasol sa ai asemenea vecini.

Link to comment
Share on other sites

:) .. Am o vecina putin speciala se pare... Desi respect orele de liniste vine si la 6:30 seara si-mi spune sa incetez cu galagia. Asta de obicei cand fac vocalize sau am lectie de canto. Ieri a chemat politia. Din fericire au fost niste politisti foarte ok. M-au legitimat doar si m-au rugat ca macar azi sa incetez sa nu sune iar...ca .."doar am mai multe minte decat ea" .. Astept sfaturi de la voi ce pot face ca deja ma streseaza. Azi la 5:30 am lectie de canto si ma voi duce inainte s-o anunt si s-o rog sa ma lase sa repet... Ea crede ca ar trebui sa repet numai la o sala de repetitii dar tot ce repet repet neamplificat si pe langa faptul ca nu prea as avea unde in Craiova sa-mi fac exercitiile de canto, mi-ar fi aproape imposibil sa ma duc zilnic sau la 2 zile la o sala.

:) Imi vine s-o strang de gat...De asemenea n-am mai ascultat muzica la boxe de cateva luni..Imi distrug urechile cu casti...

 

Ufff... Greu cu astfel de vecini... Vecinii mei sunt ok... Nu cânt foarte mult la chitarã, dar totuºi cânt ºi nu a comentat nimeni pânã acum. Un vecin l-a întrebat pe frate-meu la un moment dat dacã sunt la muzicã... deci m-au auzit cântând... dar nu am avut probleme... Frate-meu ºi eu studiem informatica ºi am râs mult de întrebarea vecinului meu... :)

 

Eu zic cã e bine sã nu pui paie pe foc... adicã sã încerci sã vorbeºti frumos cu vecina, sã-i explici care e situația... Nu ºtiu... Sper sã înțeleagã...

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Ce comentarii filantrope, Ghita B.

Nu are ce sa-ti faca, stai linistit, poate sa se duca si la CEDO. Legal esti acoperit.

Link to comment
Share on other sites

De cand mi-am luat chitara electrica, vecinii mei s-au apucat si ei de muzica...

 

Cum bag chitara in amp, incep vecinii partea ritmica de paraie tevile de la calorifere zici ca vine Apocalipsa... am vecini de treaba, pe post de metronom :))

 

 

 

Adica, sunt constient de faptul ca eu cant prost, si probabil ii dor urechile, dar atata timp cat respect orele de liniste(regulamentul blocului), sa-si puna doape in urechi daca nu le convine!

 

dixit!

Link to comment
Share on other sites

politia nu are voie sa intre la tine nici cu mama administratorului, ci doar cu mandat de perchezitie/arestare sau daca vrei tu sa ii lasi in casa. daca nu, ii tii la usa si ii intrebi frumos ce doresc, le spui ca repeti/inveti si daca te amendeaza in baza legii privind linistea si ordinea publica (nu mai stiu exact numarul, era odata 61/90), scrii pe procesul verbal ca vei face contestatie in termenul legal (15 zile) si apoi apelezi la un avocat care te va invata cum sa faci contestatia si cum sa o sustii in instanta (daca va fi cazul). sunt aproape sigur ca seful sectiei de politie va aviza favorabil contestatia si nu vei plati nici o amenda, pentru ca in instanta il desfiinteaza orice absolvent de drept, deci nu vei ajunge la instanta.

te asigur ca nu va mai calca nici un picior de politist pe la tine, numai daca vine la sectie vreun biban al naibii si vor politaii vechi sa faca misto de el.

Link to comment
Share on other sites

1

prima kestie:

urarea mea de bine pt ea este ca o f direct si sincer in g

 

2

tre sa te dai tare la ea dar diplomatic in acelasi timp:

ii spui ca respecti legea si legea iti permite ca in intervalul orar de sa executi diversele activitati casnice de orice natura ar fi ele

 

 

3

ii mai spui proastei ca daca va insista mai mult cu sicanele legea iti permite sa faci plngere impotriva ei

 

4

ii mai spui idioatei ca daca te enerveaza ii garantezi ca toata viatza ei pana la moarte va avea parte de acelasi tratament daca nu se potoleste si ca oricum o dai in judecata pentru ca iti aduce prejudicii de natura pshica

 

5

ii spui ca strangi semnaturi impotriva ei, pt ca nu esti singurul vecin deranjat de atitudinea ei necivilizata

 

FINAL

 

 

vezi cum pui in fraza si mai ales cum vbesti cu ea. daca te simte slab si prost negociator mai bine te lasi de muzica, tre so tratezi ca pe un egal.

 

s-o f in g

 

exista si varianta ca tu sa urli prea tare si atunci poate e plauzibil ce zice ea. si acum mai depinde si ce urli sau canti. incearca romantze la 89 db.

 

a

 

si vezi ce scrie pe procesul verbal daca face politia sau constatare, vezi, nu semna niciodata decat daca vrei sa ai surprize pe care le vei regreta. semnatura exista pt ca este ceva f important.

 

deci nu semna nimik

 

dai in m lor

 

 

 

si mai e o problema. daca ceausescu nu facea atatea blocuri azi traiam la case intr-un stat civilizat european asezat, nu inghesuiti ca moliile in palton.

Link to comment
Share on other sites

Cum ziceam..Nu cant cu chitara(electrica) amplificata decat in casti, cu acustica foarte rar, cu clapa foarte incet..cu vocea la volum maxim pt. ca nu am incotro....Nu poti sa faci canto la volum redus....Si azi o sa-mi vina profa de canto care are si mai mult volum decat mine...si cand s-o duce pe la E6......prevad ca iar ma trezesc cu politia. Am incercat sa-i explic ..... mi-a zis ca ce si ea e culta(in sensul de erudita probabil lol desi am auzit manele acum 2 luni de la ea) si m-a intrebat de ce nu folosesc casti...I-am explicat ca nu pot sa-mi bag un jack in ceafa si sa ma aud in casti din pacate.. Am fost foarte calm si dragut cu ea desi tipa si urla...

 

Politia nu a facut niciun proces verbal ieri!( v-am spus m-au inteles si au fost foarte draguti).

Azi o sa ma duc la asociatie( in 10 minute) sa platesc ceva pe la intretinere si s-o rog pe doamna sa-mi dea un "poster" cu orele de liniste semnat de ea poate vecina gets a hint.. Vecina sa zic ca ar avea cam 50-60 ani ?

 

28). tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;

29). tulburarea linistii locatarilor între orele 22,00-8,00, prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate

din legea 61/1991....

Intrebarea mea e ce inseamna fara drept ?

Edited by Hix
Link to comment
Share on other sites

Guest doftorul

Nu stiu exact care e vorba legii zgomotului (avem si o astfel de lege) insa in cazul in care cheama garda de mediu si te inregistreaza aia de la ea din incinta cu un nivel de zgomot de x decibeli esti pasibil de amenda strasnica pentru poluare fonica.

Stiu un caz real cu un saxofonist care si-a incasat o mega amenda din cauza asta. Tipa care se ofticase era nu's ce jursita pe la o pravalie si probabil ca stia chestiunea cu poluarea fonica.

Daca ma fortez foarte tare cred ca as putea sa fac rost de scan-urile de la procesele alea verbale, mi se pare ca scria si temeiul legal si articolele care trateaza subiectul.

 

Mai exista si o alta alternativa, sa vorbeasca babeta cu fi-su si sa-ti rupa ala un degetut la fiecare incercare, ori sa-ti smulga vre-o coarda ... vocala :)

 

Eu mi-am scos odata amp-ul pe casa scarii, fiind stresat de toate babele mumificate din bloc taman cand incercam si practice-am squel-urile a la Satriani :) Natural ca nu au facut decat sa comenteze degajat, am jucat rugby 8 ani :)

Link to comment
Share on other sites

Am fost la asociatie sa vb cu doamna de acolo. Si mi-a spus ca na... doamna e putin redusa... la fel si doamna care o sustine. Vecina de vizavi a zis ca-i foarte ok ce fac si n-o deranjeaza...

Am fost acum sa incerc sa vb cu vecina care-mi face probleme dar nu a raspuns la usa.. Ma ROG sa nu fie acasa tinand cont ca peste 10 minute incep lectia de canto..

Link to comment
Share on other sites

politia nu are voie sa intre la tine nici cu mama administratorului, ci doar cu mandat de perchezitie/arestare sau daca vrei tu sa ii lasi in casa. daca nu, ii tii la usa si ii intrebi frumos ce doresc, le spui ca repeti/inveti si daca te amendeaza in baza legii privind linistea si ordinea publica (nu mai stiu exact numarul, era odata 61/90), scrii pe procesul verbal ca vei face contestatie in termenul legal (15 zile) si apoi apelezi la un avocat care te va invata cum sa faci contestatia si cum sa o sustii in instanta (daca va fi cazul). sunt aproape sigur ca seful sectiei de politie va aviza favorabil contestatia si nu vei plati nici o amenda, pentru ca in instanta il desfiinteaza orice absolvent de drept, deci nu vei ajunge la instanta.

te asigur ca nu va mai calca nici un picior de politist pe la tine, numai daca vine la sectie vreun biban al naibii si vor politaii vechi sa faca misto de el.

...+1!!

@danzefirelli..." si mai e o problema. daca ceausescu nu facea atatea blocuri azi traiam la case intr-un stat civilizat european asezat, nu inghesuiti ca moliile in palton". .. :)

In urma unui conflict sonor din bloc (necauzat de mine, lol), am aflat (cu stupoare :) ) de la cei doi agenti de politie care s-au deplasat la fata locului, ca linistea trebuie respectata -dupa nush ce lege (?)- NUMAI intre 12 noaptea si 6 dimineata! Cam subtirel, mi se pare. Adica poti face orice vrei la restul orelor -- ceea ce si facea cel care asasinase 2 etaje cu "trance"-ul lui, si care bineinteles ca nu a deschis usa, desi agentii au batut si au sunat (e de inteles, era imposibil sa auda orice se intimpla, la volumul ala); in concluzie, "baietii" s-au tirat fara sa mai vorbeasca cu el, caci scandalu' se intimpla imediat dupa intervalul 12-6.

In concluzie, conform Politiei, poti face orice vrei in orele admise de lege, iar daca ai o problema (au sugerat tot ei) atunci pur si simplu vorbesti cu vecinul/vecina in cauza, sau you take it up cu asociatia de locatari, care cel mai probabil n-o sa se miste (locatiri?). Cit despre faza cu intratul politiei peste tine sa te legitimeze, etc., fara motiv (caci studiul se intimpla intre orele "legale"), credeam ca faza asta se intimpla numai in amerika, sau a ajuns fascismul si aici... :( ?

:)

Link to comment
Share on other sites

ontopic....din proprie experienta din pacate

 

tulburarea linistii publice e intre 22 si 06

 

2 la mina tulburarea linistii publice in mintea politaiului care este ...este urmatoarea

 

daca stai tu frumos la ora 3 dim cu lumina aprinsa si cu geamu deschis si vorbesti se cheama tulburarea linistii publice.

serios vorbesc, facut baietii proces verbal si avertisment si lalala

 

 

o sa ma abtin de la injuraturi ca nu e cazu

 

 

cit despre vecini....io am noroc stau in camin. aci functioneaza principiul care are boxa mai mare....si cum io am amp si ei au sateliti......

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

eu stau la bloc si nu vine nimeni la mine

studiez cate 2-3 ore ziua si 2 ore noaptea (de obicei de la 2 la 4). dar sunt obisnuiti ca fac de mult vioara. s-au mutat unii si au venit la 3 dimineata cu gura mare ca de ce e zgomot (el 27 ea 24) le-a dat mama drumu in casa, ea s-a culcat mai departe si aia au venit la mine in dormitor. iti dai seama cum am reactionat cand i-am vazut.. nici nu stiam cine sunt... de atunci nu ma mai deranjeaza. babe am si eu dar le domolesc frumos. o baba iti poate creea multe probleme intr-un bloc... asta e.

canta si nu o baga in seama. au spus-o si altii. gaborii nu au ce sa iti faca (decat sa ti le linga pana te saturi tu). daca te iei cu ea dai apa la moara. ignorata se va satura si nu te va mai baga in seama

 

 

Sall!!

Edited by Ender_Eugen
Link to comment
Share on other sites

Toate ca toate, dar sa canti la ore din miezul noptii...deci sa faci zgomot...e cam la limita bunului simt. Adica si eu studiez dar sa-l am pe unul care face acelasi lucru la 3 noaptea stiind ca eu trebuie a doua zi sa merg de dimineata la serviciu mai mai ca i-as infige headstock-ul in burta. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

faza e ca nu deranjeaza pe nimeni... i-am intrebat si nuau nimic impotriva. oricum am scapat de faze d;astea ca mi-am antifonat camera si nu se mai aude nimic

Link to comment
Share on other sites

faza e ca nu deranjeaza pe nimeni... i-am intrebat si nuau nimic impotriva. oricum am scapat de faze d;astea ca mi-am antifonat camera si nu se mai aude nimic

 

Atunci e ok, sa nu inteleaga oamenii altceva citind. :)

 

 

 

Oricum raman la ideea ca la ore normale de la 9 la 21 se pot face orice fel de "zgomote" in limita bunului simt, fara a starni ura unor oameni echilibrati. In afara orelor astora, nu ezit sa-mi folosesc jacksonu' pe post de sulita :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest Brainwasher Vlad

hmmm....stau la etajul 4 ( din 8 )....deci ar trb sa am probleme cu cei de jos si cei de sus.... intrebativa daca am avut probleme atunci cand aveam Peavey valve king-ul si mesa cab-ul acasa :) raspunsul dorit ( sau ghicit ...ho ba ca nu e 6/49 ) este NU.... si pot spune ca NU FOLOSEAM TOCMAI METODE DE CANTAT ORTODOXE ( sau genuri ) SI NU RESPECTAM ABSOLUT POZITIV NICI O ORA !!! :) rezolvarea la problema ta..... ( offtopic si gluma ) ....darama blocul si fa unul cu pereti mai grosi.....asta ar fi cea mai buna :)

 

 

peace !

Link to comment
Share on other sites

hmmm....stau la etajul 4 ( din 8 )....deci ar trb sa am probleme cu cei de jos si cei de sus.... intrebativa daca am avut probleme atunci cand aveam Peavey valve king-ul si mesa cab-ul acasa :) raspunsul dorit ( sau ghicit ...ho ba ca nu e 6/49 ) este NU.... si pot spune ca NU FOLOSEAM TOCMAI METODE DE CANTAT ORTODOXE ( sau genuri ) SI NU RESPECTAM ABSOLUT POZITIV NICI O ORA !!! :) rezolvarea la problema ta..... ( offtopic si gluma ) ....darama blocul si fa unul cu pereti mai grosi.....asta ar fi cea mai buna :)

 

 

peace !

 

Esti constient ca ai inviat un thread care era mort de mai bine de un an, nu ???

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am mai intrebat si alta data. Cum le gasesc? Eu sa vreau si nu mai gasesc un topic mai vechi de acum o luna, ar insemna sa imi pierd o zi intreaga facind browsing prin forum pentru un topic atit de vechi. Nici accidental nu cred ca ai cum sa gasesti un topic de acum un an...

apropo de chestia asta, am adaugat un modul nou de cautare bazat pe indexarea google. e jos de tot. s-ar putea ca uneori sa fie mai eficient decat cautarea integrata in forum.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.