www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Urgent - Am Pierdut 2 "string Holdere" De La Floyd Rose...ajutor


Guest anghelescu
 Share

Recommended Posts

Guest anghelescu

http://audiozone.dk/tremolo/trem-diag.jpg

mai exact din imaginea de sus... numarul 7 ...ma intereseaza 2. daca ar stii cineva de unde as cumpara..probabil la set...i-as fi recunoscator

 

am lasat chitara fara corzi o vreme...si am uitat sa strang surubul de la saddle ...iar probabil cand am mutat chitara din camera in camera s-au pierdut 2 :) astazi am vazut

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

e mai simplu sa faci comanda pe net din state decat sa cauti romania. Transportu e in jur de 10 $...cam asa cum e si in ro.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
piesa aia mizerabila costa 2.5$. Ar trebui sa cumpere vreo 10 ca sa renteze cat de cat transportul.

deci...cand am pus anuntu asta m-am gandit ca cineva a fost intr-o situatie asemanatoare..si a trebuit sa comande mai multe... si poate vinde cateva

 

mai astept 1 saptamana ...poate 2...daca nu dau comanda pe net ..sau daca gasesc un strungar..o sa vad atunci care e solutia optima

Link to comment
Share on other sites

Eu la prima mea chitara cu floyd rose nu aveam decit vreo 2 din astea. Cum pe vremea aia nu exista internet, si nici cine sa ma invete, am strins direct de butoiasele de la corzi. Si asa o folosesc si acum, dupa vreo 12 ani.

 

 

haha

 

la acest lucru m-am gandit si eu , e cam tampit sistemul acesta cu strans pana crapa totul .

 

ce faci cu partea din capat a corzi , distanta este prea mica ( capat -calus) si a-ti apare partea infasurata dublu care tine inelul de fixare al corzi ?

Link to comment
Share on other sites

Eu la prima mea chitara cu floyd rose nu aveam decit vreo 2 din astea. Cum pe vremea aia nu exista internet, si nici cine sa ma invete, am strins direct de butoiasele de la corzi. Si asa o folosesc si acum, dupa vreo 12 ani.

 

Recomand cu caldura metoda asta :) Alternativ, daca vrei sa tai partea infasurata dublu a corzii, pastrezi butoiasul ala si il bagi in locul "string holder-ului". La un set de corzi te faci cu 6 string holdere :)

Link to comment
Share on other sites

Recomand cu caldura metoda asta :) Alternativ, daca vrei sa tai partea infasurata dublu a corzii, pastrezi butoiasul ala si il bagi in locul "string holder-ului". La un set de corzi te faci cu 6 string holdere :)

 

presupun ca introduci coarda prin inel si indoi ca si un carlig , mai ales la cele subtirii ?

 

Eu inca nu am probleme dar filetele la vibraturul nasol ( ca -l-am dat jos de pe Keiper ) nu vad sa tina prea mult.

 

M-am gandit la un surub cu gaura prin el , OK vibratorul de la Keiper nu are surubul sub reglaje , are o tije calusul ( o coada ) si suruburile sunt scurte , dar nu prea am incredere in material se va largi filetul.

 

Nu stiu daca la cele cu surub pana sub reglajul fin s-ar putea face la strung suruburi cu gaura asa nu mai este nevoie sa strangi nimic doar le introduci .

 

La Strat am floating tremolo System I..cae are prinderea corzolor prin butucul de sustain ca si la Strat- original.

 

Ar mai fi o idee sa facem gauri in corpul vibratorului si in calusuri si sa urcam coarda pe acolo ?

 

acestea in cazul ca nu tine filetul din calus.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest anghelescu
Recomand cu caldura metoda asta :) Alternativ, daca vrei sa tai partea infasurata dublu a corzii, pastrezi butoiasul ala si il bagi in locul "string holder-ului". La un set de corzi te faci cu 6 string holdere B)

da :)

mai am gasit metode

1.vb cu domnul bogdan stanescu poate are cumva :)

2.am gasit o metoda folosind partea fara filet de la un surub :( (mai lung) taiata frumos..poate reusesc

3.cum a zis dass

Link to comment
Share on other sites

Guest janghinosu

atunci mai bine le tai dintr un imbus k e otzel si are o forma destul de apropiata adik eu cred k tr sa fie din ceva care nu se deformeaza usor si are si forma cat de cat rectangulara (in cazul de fata hexagonala)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
atunci mai bine le tai dintr un imbus k e otzel si are o forma destul de apropiata adik eu cred k tr sa fie din ceva care nu se deformeaza usor si are si forma cat de cat rectangulara (in cazul de fata hexagonala)

foarte buna sugestie, mersi mult :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.