www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Care Corzi De Chitara Electrica Nu Cedeaza F Repede ?


aliorneicev
 Share

Recommended Posts

Hai ma nu ma speriati si pe mine :)

 

Eu am primit 1 set din state si dupa un an inca sunt intregi.....nu s-a rupt nici una.

 

Mai incearca.....poate ai avut ghinion si ai prins seturi slabe pana acum.

Link to comment
Share on other sites

Hai ma nu ma speriati si pe mine :)

 

Eu am primit 1 set din state si dupa un an inca sunt intregi.....nu s-a rupt nici una.

 

Mai incearca.....poate ai avut ghinion si ai prins seturi slabe pana acum.

 

 

nu de rupt este vorba

 

se intind , se frang , se murdaresc , se oxideaza ,oboseste materialul...etc

 

 

daca se canta zilnic 3-4 ore cam la o luna ar trebui scimbate corzile.( macar)

 

ptr exersat , schimbu numai 1;2 si 3 , cele matisate mai rezista un timp , eventual se spala si mai au ton cateva zile.

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Hai ma nu ma speriati si pe mine :)

 

Eu am primit 1 set din state si dupa un an inca sunt intregi.....nu s-a rupt nici una.

 

Mai incearca.....poate ai avut ghinion si ai prins seturi slabe pana acum.

Si cum mai suna?/Cat de des canti pe corzile alea?

Link to comment
Share on other sites

Guest doftorul

In general rup E-ul si B-ul dar de cand am trecut pe criogenate s-a redus drastic frecventa rupturilor si chiar am inceput sa trag mai disperat de ele atunci cand e nevoie.

Tot criogenatele mi se par si ceva mai "dust and rust proof" si parca au o durata de viata mai buna. In general cand pun un set nou il "semplez" pe liber si octava si compar din cand in cand cu ce scot curent din chitari ca sa imi pot da seama de atenuare in timp si prin procedeul asta am ajuns la concluzia ca criogenatele parca sunt mai rezistente.

Am mai remarcat o chestiune, poate mi se pare doar, dar invit pe ceilalti sa-si dea cu parerea, doua chitari le tin in drop mereu si parca nu se estompeaza atat de rapid "brightnes-ul" de coarda noua pe ele, desi nu reusesc sa gasesc o explicatie solida pentru asta, poate mi se pare doar...

Edited by doftorul
Link to comment
Share on other sites

Elixir inseamna un compromis destul de mare in ce priveste sunetul ,mai ales cel AMPLIFICAT. Avand in vedere ca chitaristii romani folosesc un set de corzi la aproximativ 3-5 ori durata de viata normala,poate ca totusi corzile coated vi se potrivesc mai bine.Un set de corzi obisnuite are durata de viata 2 saptamani daca se exerseaza zilnic la chitara,dar,FOARTE important,daca corzile sunt sterse dupa fiecare cantat si chitara ,tot FOARTE important, este tinuta in toc. Corzile criogenate,mai ales cele de la Dean Markley si GHS au o durata mai lunga de viata,fara a fi coated,ele sunt,evident,criogenate :).Mai exista o metoda ,la DR Strings,folosita doar in cazul modelului Dimebag,si anume un tratament cu o solutie lubricanta.E ca si cum ai da cu Fast Fret tot timpul.Cand aud asta cu "le am de un an pe chitara ma apuca rasul/plansul,fiindca ani buni la randul trageam si eu de cate un set de Ernie Ball 6-7 luni,ba chiar si mai mult,si asta in conditiile in care aveam (de ex. in 1987) pana la 250 de cantari pe an,dintre care vreo jumatate in aer liber.In lumea capitalista a fost altfel,in 1990 am schimbat 46 de seturi de corzi,pe o singura (aveam o singura) chitara.In 92-93 am schimbat,cu siguranta mai multe,dar nu le-am mai tinut evidenta,fiindca aveam deja 2 chitari si mi-am permis un tehnic personal,care schimba corzi si acorda chitarile inainte de fiecare canrtare.

Motivul pentru care corzile acordate in drop au mai multa stralucire ,adica si-o pierd mai greu, este ca nu sunt tensionate asa tare,materialul oboseste mai greu.

@doftorul :daca nu depasesti drastic durata de viata a corzilor,si nu le lasi sa rugineasca,atunci problema se afla la bridge.fa rost de un smirghel foarte fin si da pe saddleurile de la corzile care se rup,poate s-a adancit prea tare slotul,atunci trebuie schimbate.Pune o picatura de ulei pentru mecanisme fine din cand in cand acolo unde coarda freaca pe saddle.

@ DoctorX: poate orice set de D'addario care NU e cumparat din Romania.Nu am avut probleme cu GHS urile de la MC Music,nici cu Ernie Ballurile de la Grossmannnn.

Am sa lamuresc si problema cu cumpararea din Romania:Nu care cumva sa credeti ca fabricile produc 2 calitati,una pentru Romania si alta pentru restul lumii :).Corzile au un termen de garantie,asa numitul turnover time.El este destul de mare ,adica undeva pe la 4-5 ani.Se presupune ca corzile se folosesc in acest interval.Acest turnover time scade DRASTIC atunci cand corzile sunt depozitate in locuri umede,sau in cazul in care ele sunt aduse cu vaporul,nu cu avionul.Statul 6 saptamani in cala unui vas ruginit echivaleaza cu 3-4 ani de depozitare in loc uscat :)eventual corzile ruginesc de tot:)

Din pacate corzile D'Addario existente pe piata din Romania au acest turnover time expirat...de mult.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate corzile D'Addario existente pe piata din Romania au acest turnover time expirat...de mult.

 

Din cate imi aduc aminte D'addario vin intr-o punga care conform lor ar trebui sa pastreze corzile in stare perfecta pana la desigilare. Daca totusi ce zici e adevarat punga aia minune e doar o scamatorie de marketing.

Link to comment
Share on other sites

Am sa lamuresc si problema cu cumpararea din Romania:Nu care cumva sa credeti ca fabricile produc 2 calitati,una pentru Romania si alta pentru restul lumii :) .Corzile au un termen de garantie,asa numitul turnover time.El este destul de mare ,adica undeva pe la 4-5 ani.Se presupune ca corzile se folosesc in acest interval.Acest turnover time scade DRASTIC atunci cand corzile sunt depozitate in locuri umede,sau in cazul in care ele sunt aduse cu vaporul,nu cu avionul.Statul 6 saptamani in cala unui vas ruginit echivaleaza cu 3-4 ani de depozitare in loc uscat :)eventual corzile ruginesc de tot:)

Din pacate corzile D'Addario existente pe piata din Romania au acest turnover time expirat...de mult.

Exact asupra aspectului asta vroiam sa atrag atentia. Nu prea cred ca stocul de corzi se schimba destul de des la magazinele din Romania.

 

Din cate imi aduc aminte D'addario vin intr-o punga care conform lor ar trebui sa pastreze corzile in stare perfecta pana la desigilare. Daca totusi ce zici e adevarat punga aia minune e doar o scamatorie de marketing.

True.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

folosesc d'addario de 0.09 de peste 10 ani si nu am reusit sa rup nici o coarda involuntar, folosesc floyd-ul la extrem.

(involuntar zic pentru ca voit am intins de corzi si am tras de floyd in cel mai barbar mod,circa 10 minute si a cedat mi-ul subtire :) )

In peste 10 ani de cand folosesc D'addario am rupt o singura coarda, a se intzelege ca schimb corzile la maxim 3 luni.

Link to comment
Share on other sites

Elixir inseamna un compromis destul de mare in ce priveste sunetul ,mai ales cel AMPLIFICAT.

 

+100000000, elixir tin foarte mult, insa sunetul lasa mult de dorit.

 

Avand in vedere ca chitaristii romani folosesc un set de corzi la aproximativ 3-5 ori durata de viata normala,poate ca totusi corzile coated vi se potrivesc mai bine.Un set de corzi obisnuite are durata de viata 2 saptamani daca se exerseaza zilnic la chitara,dar,FOARTE important,daca corzile sunt sterse dupa fiecare cantat si chitara ,tot FOARTE important, este tinuta in toc.

 

Asa este din pacate, foarte multa lume nu schimba corzile suficient de des, din diverse motive.Probabil ca din acest motiv multi prefera niste corzi care suna mai prost dar dureaza mult mai mult.Foarte important este si intretinerea de care vorbeste Rares, pentru ca niste corzi bine intretinute isi pastreaza calitatile tonale mult mai mult timp.

 

Cand aud asta cu "le am de un an pe chitara ma apuca rasul/plansul

 

You and me both :) Elixir neElixir un an este aberant.

 

Nu care cumva sa credeti ca fabricile produc 2 calitati,una pentru Romania si alta pentru restul lumii :)

 

Aici nu sunt asa convins.Nu am nici un fel de dovezi insa pot da alte exemple care nu tin de termene de valabilitate.De la cafea aceeasi marca luata de aici sau din Austria (de exemplu) e diferenta foarte mare.La fel si la haine, si nu m-ar mira daca baietii din vest ne trimit noua lucrurile mai slabe calitativ, pentru ca in fond mare parte din romani nu sunt obisnuiti cu calitatea....

 

Legat de corzi am observat o viata mai mare totusi la corzile pe care le-am adus din state personal si chiar cele pe care le iau de obicei din europa, deci aici ai putea avea dreptate.Oricum sunt fan impatimit DR si nu cred sa existe altele care sa-mi placa mai mult, desi mai am destule de incercat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Aici nu sunt asa convins.Nu am nici un fel de dovezi insa pot da alte exemple care nu tin de termene de valabilitate.De la cafea aceeasi marca luata de aici sau din Austria (de exemplu) e diferenta foarte mare.La fel si la haine, si nu m-ar mira daca baietii din vest ne trimit noua lucrurile mai slabe calitativ, pentru ca in fond mare parte din romani nu sunt obisnuiti cu calitatea...

 

Nimic mai adevarat!!! Corzile de afara, ca si cafeaua Jacobs, sunt mai originale acolo decat sunt la noi. Pe bune acuma, mi-am pus pe chitara niste Ernie Ball-uri luate de la cel mai original Guitar Center din State. Ala de pe Sunset Ave. Deci mai original de atata nu e. Parol! Si sunt absolut la fel si identice cu alea pe care le aduce Grosman din China.

 

Am luat unele chiar de la standu Ernie Ball de la NAMM. Poate sunt mai originale decat alea de la Guitar Center.

Link to comment
Share on other sites

Nu am asa mare expierenta la corzi dar eu unul prefer sa ma uit la marii cantareti sa vad ce corzi folosesc ei, ce marci si din cate am vazut multi folosesc D'Addario si GHS.. Asa ca eu am incredere in ele... cum or fi depozitate ele si pe ce vapoare rugunite or veni nu stiu. Ce am observat eu la D'Addario sunt putin mai tari decat GHS la aceelasi model de corzi sa zicem 0.09 - 0.42. Si la urma urmei sa zicem ca iti place soundul unui cantaret, si daca nu ai chitara lui macar corzile ti le poti permite :) .

Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

eu am acelasi set de coarde (stock) de cand am cumparata chitara (august 2007) si se tine foarte bine. :) cant destul de des la ea dar respect cateva norme : ma spal pe maini inainte ca sa nu am transpiratie pe maine si sterg coardele dupa sesiune cu o carpa astfel incat sa nu ramana transpiratie pe ele fiindca are efect de degradarea asupra lor.

 

 

am un set de rezerva "GHS electrics progressives filament grade alloy 009 9-42 extra light" :)

Link to comment
Share on other sites

Fender Stainless Steel - am descoperit dupa ce mi-am luat un set de curiozitate... ca tzin in medie mai mult decat un set normal de corzi ... personal ashi zice ca imbatranesc la o luna jumate... pote chiar mai mult ...

 

si a incercat cineva DR srtings? ma intereseaza modelul coated (HOT PINK) daca tin si cam cat costa si daca au un impact mare asupra tonului ...

 

CHEERS

Edited by mega.deb
Link to comment
Share on other sites

Chestii interesante ce s-a scris pe aici...

 

Ca cineva fabrica 2 tipuri de corzi, unul pentru occident si unul pentru lumea a 3-a e o prostie (ii costa mai mult sa instaleze 2 linii de productie decit beneficiul realizat - mai ales daca pastrati corzile un an)

Oricare coarda isi pierde "briliantza" dupa 2-3 zile.

Daca corzile se rup, este sau vina chitaristului, sau e un problem cu bridge-ul (mai ales daca se rupe mereu aceasi coarda, mereu jos la bridge - se verifica cu degetul: daca e prea taios trebuie pilat un pic, cu bun simtz)

Corzile nu dau toate aceasi senzatie la cantat, e ca cu grifurile: trebuie incercat si ales ceea ce pare cel mai confortabil pentru fiecare.

Recomandarile de marca nu ajuta mult: eu cint pe Ibanez, Steve Vai recomanda Ernie Ball, eu prefer Dean Markley, cu tot respectul ptr domnul Vai (nu e diferenta de pret).

Dupa parerea celor care au folosit Elixir si alte corzi tratate (si dupa vinzatori din magazinele de muzica care le vind), nu-i practic nici o diferenta (afara de pret) cu corzile normale...n-as zice ca e neaparat escrocherie, dar marketing...ca la pudre pentru masina de spalat...sint care spala mai alb...

 

Unde este problema cu toate corzile, a scris Karpi mai sus...in schimb nu sint de acord cu el privind interesul de-a schimba numai o parte din corzi...diferenta se simte la mina si la sunet...cind despre idea de le spala mai bine nu zic nimic...daca ti-ai ales ca hobby chitara trebuie sa traiesti cu faptul ca corzile te costa minimum 6-7 Euro la 2 luni...daca le tii mai mult toceala si rugina (chit ca nu se vede) va face ca suna fals...

Edited by Blooz
Link to comment
Share on other sites

scumpe = cam cat? :)

Ultima oara cand am testat eu piata erau pe la 40ron (asa imi amintesc dar eu de regula am memorie foarte proasta).

 

Mi se pare putin extrem sa nu iti permiti 20RON pentru un set de corzi la 1-2 luni si sa canti cu corzi de un an de zile. Cum a zis si blooz mai sus diferentele sunt extrem de sesizabile :)

Link to comment
Share on other sites

urasc rozul ... il urasc cu o pasiune ... dar nu m-ashi putea abtine ... sa nu .... imi cumpar un set de corzi ROz ... nush de ce ... dar ... dak ashi vedea pachetu ... cu corzi roz ... m-ashi simti obligat sa-l iau ... doar pentru ca ar arata ... mult prea ciudat .... pe chitara mea ... dar eu urasc rozul ... chiar dak prosopelu cu care curatz chitara e tot Roz (defapt am 3)... si stringwinderul meu e tot .... Roz ... si dak ashi gasi pene roz ... Dumnezeu cu mila .... dar eu Urasc ROZ-ul ... cu o pasiune ... adik nu ashi purta niciodata ceva roz ... dar in rest ... nu uita ca vorbesti cu un om care shi-ar cumpara un orange doar ca e portocaliu .... si cine dracu nu ar vrea sa intre in camera si sa vada un amp maaare si PORTOCAALIU care te priveste in fatza ??? acum sincer?

 

si p.s. mi-ashi lua un hello kitty ... numai ca sa-l dotez cu un EMG81/ hz4 ... si sa iesh la speriat de B.C.Richuri prin orash :) pe bune

 

700 =))

Edited by mega.deb
Link to comment
Share on other sites

simt nevoia sa spun ceva foarte interesant, kre m-a surprins, dar intai...

 

1.Da, e foarte adevarat ca dupa 2 saptamani corzile nu mai is deloc ceea ce au fost...tot folosesc personal GHS Progressives, am folosit de toate in afara de Elixir, deci in privinta lor nu ma pot pronunta.

Nu trebuie neaparat tinuta in toc, dar daca stergi cu spirt sau cu spray de contacte de fiecare data corzile, dar de fiecare data!! dupa ce canti nu se mai oxideaza asa, si spala-te inainte bine cu sapun.

SI totusi, corzile se duc repede, asta e....

 

2.Mi s-a rupt intr-o zi mi-ul, si neavand bani ca :) ghinion... am luat asa de fraier un set REGHIN, da REGHIN! de electrica....

Desi suna comic si ,,ha ha ce zice asta", eu ink am dupa 3 sapt si cateva zile corzile alea, doar MI SI si SOL le-am pus...inca is ca noi...nu au avut deloc murdarie pe ele, lucesc ca in prima zi...cant zilnic( nu neaparat si suna ca in prima zi, asta e clar)

Imi explica atunci si mie cineva KRE-I FAZA??? Am cantat zilnic, tensiunea e mare, in rest nu is mai diferite la feel ca si altele, nu intr-o oarecare mare masura...

 

In concluzie...daca gasesti Elixir la pret bun ia ca merita, nu sa dai 680 d mii p ele sau nush cat; gaseste un preten sau cineva care aduce de afara

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

Dean Markley sunt corzi bestiale :) dar mie mi s-au rupt cam repede adica le-am folosit in jur de 2 luni si s-au cam rupt de vreo 6 ori pe putin dar tonul bestial :) akum am EB pe ambele chitare

 

apropo pe bass inca am corzile originale =))) din 1976 =))))

 

nu il cant in fiecare zi ca sa spun ca am nevoie sa ii schimb corzile cand am nevoie de el il mai ridic :Prec or smth :)

Link to comment
Share on other sites

Dean Markley sunt corzi bestiale :) dar mie mi s-au rupt cam repede adica le-am folosit in jur de 2 luni si s-au cam rupt de vreo 6 ori pe putin dar tonul bestial :) akum am EB pe ambele chitare

 

apropo pe bass inca am corzile originale =))) din 1976 =))))

 

nu il cant in fiecare zi ca sa spun ca am nevoie sa ii schimb corzile cand am nevoie de el il mai ridic :Prec or smth :(

 

aidi bre supermane d unde stii ca sunt corzile orginale pe basul ala?i-ai facut datare cu carbon radioactiv? :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.