www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Care Corzi De Chitara Electrica Nu Cedeaza F Repede ?


aliorneicev
 Share

Recommended Posts

scuze celor ce au citit new topic ul meu.eu ma refeream la un set de corzi ale caror corzi sa nu se dezacordeze f repede .exista?la mine solul am impresia ca l-am intins cam pana la bucuresti si tot se mai intinde. ma las de cantatul la chitara?

 

Problema vine sau de la mecanice de proasta calitate, sau din felul in care infasurezi coarda sus (poate faci prea multe bucle, 3-4 maximum ajung si evita in parte dezacordarea permanenta), dar nu de la corzi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

de 2 ani folosesc doar Fender Super 250r de 0.9 si de vreo jumate de an folosesc de 0.10

suna cristalin si sunt destul de light tension

cam o data la luna imi comand de la thomann cate 5 seturi(4,20 euo setul) si le schimb cam o datala 2 saptamani(am 3 chitari pe care le schimb)

si le si sterg(o chestie foarte importana mai ales pentru "sanatatea" degetelor)

iar inainte de fiecare concert(doar cu trupa nu la orice jamm or stuff) schimb dimieatza sau cu cateva ore inainte corzile

 

daca se intampla sa nu mai am fender,atunci folosesc d'addario de 0.10 care sunt destul de ok,dar mi-i se pare ca dupa 2 zile nu mai suna(parerea mea)

 

pot sa zic ca sunt un cioban in privinta trasului de corzi si nu am rupt nici data vreo coarda dintr-un set(poate si din cauza ca le schimb relativ des)

 

in orice caz vi le recomand

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rogerul

Eu folosesc corzile Gibson, suna foarte bine, sunt rezistente, vin sigilate, le am de cateva luni si nu se simte ca sunt mai uzate[bine, in condiitile in care ca eu dupa ce cant curat corzile si o data la ceva timp curat si chitara]... Le-am luat de la Zapada din Muzica, bine ca avea doar un set la vremea respectiva, dar asta-i alta poveste. Am mai folosit si earnie ball pe alta chitara si m-au tinut alea o gramada de timp, in orice caz iti recomand Gibson.

Edited by Rogerul
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.